توصیه توییتری بورسی‌ ها به صالح آبادی

توصیه توییتری بورسی‌ ها به صالح آبادی

افزایش قیمت محصولات روزمره مردم و اجاره‌خانه، سفرهای وزیر خارجه دولت سیزدهم و گمانه‌‌‌زنی درباره آینده برجام، زمزمه‌‌‌های تغییر ريیس سازمان بورس و مطرح شدن...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ با گذشت چند روز از انتصاب رییس جدید بانک مرکزی، در فضای توییتر همچنان صحبت درباره علی صالح‌‌‌آبادی ادامه دارد. چهره‌‌‌هایی که درباره او می‌‌‌نویسند حالا غیر از تبریک و آرزوی موفقیت، راهکارها و اولویت‌‌‌هایی را برای سکاندار جدید بانک مرکزی در صفحه‌‌‌های خود پیشنهاد می‌کنند. یکی از این افراد که دیروز توییتی در این رابطه منتشر کرد، سیدمحسن دهنوی، نماینده مجلس شورای اسلامی بود.

او در صفحه شخصی خود و در دو توییت چند پیشنهاد را خطاب به علی صالح‌‌‌آبادی نوشت که بهتر است در صدر اولویت‌‌‌ها قرار بگیرد؛ «کنترل حجم خلق نقدینگی به وسیله شبکه بانکی، خصوصا بانک‌های خصوصی؛ تجمیع تمامی فرآیندهای مرتبط با اعطا و بازپرداخت تسهیلات در شبکه بانکی در سامانه متمرکز اعطای تسهیلات؛ استفاده از نشانگرهای فعالیت اقتصادی مولد در اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات؛ مدیریت سپرده‌‌‌های بانکی و اعمال محدودیت‌هایی بر سپرده‌‌‌های سرمایه‌گذاری مانند حذف ابزار پرداخت و تعیین فاصله زمانی تاریخ درخواست و امکان برداشت از حساب و تعیین نرخ موثر شکست سود در برداشت پیش از موعد.»

حسین سلاح‌‌‌ورزی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اما برخلاف اکثر کاربران توییتر و چهره‌‌‌های فعال در حوزه اقتصاد و بورس که پیشنهادها و نظراتی در رابطه با شروع به کار رییس جدید بانک مرکزی در صفحه‌‌‌هایشان مطرح می‌‌‌کردند، پرسشی را با کاربران در میان گذاشت که رییس جدید بانک مرکزی چه کارهایی را نباید انجام بدهد. هرچند پرسش او آن‌طور که باید و شاید در فضای توییتر فارسی دیده نشد و کاربران کمی به آن پاسخ دادند. سلاح‌ورزی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته بود: «در مورد آنچه رییس جدید بانک‌‌‌ مرکزی باید در جهت کمک به شکوفایی تولید و سرمایه‌گذاری انجام دهد، زیاد صحبت می‌شود.

سوال اما اینجاست در کشوری مبتلا به تورم مزمن و بدخیم، دکتر صالح‌آبادی چه کارهایی را نباید انجام دهد تا نظام پولی از دستبرد مالی دولت مصون بماند؟» در حاشیه‌‌‌های صحبت از رییس جدید بانک مرکزی، عباسعلی حقانی‌نسب، تحلیلگر امور مالی و اقتصادی در توییتر خود نوشت: «بانک‌ها خلق نقدینگی را به بانک مرکزی و تورم را به مردم تحمیل می‌کنند. بانک مرکزی عاجز از نظارت و کنترل!»

او در ادامه توییتش نوشت: «بانک‌ها اول نقدینگی چندبرابری خلق می‌کنند و بعدا در قالب بدهی به بانک مرکزی پایه پولی کشور افزایش می‌یابد. الان هم بالغ بر 2هزار میلیارد تومان نقدینگی خلق و فریز کرده‌اند.» با این حال همچنان بازار توصیه و پیشنهاد به رییس جدید بانک مرکزی داغ است و اکثر کاربرانی که درباره این مساله می‌‌‌نویسند، از هشتگ بانک مرکزی برای نوشته‌‌‌هایشان استفاده می‌کنند. 

صحبت از عرضه‌‌‌های اولیه در بورس هم از دیگر سوژه‌‌‌های دیروز در جمع توییتری بورسی‌‌‌ها بود. کاربران زیادی به روند عرضه‌‌‌های اولیه آن و نگاه مسوولان به بورس و سرمایه‌گذاری در نوشته‌‌‌هایشان اشاره می‌‌‌کردند. در همین رابطه حسن کاظم‌‌‌زاده، تحلیلگر بازار سرمایه در صفحه توییتر خود نوشت: «عرضه اولیه آینه تمام‌نمای نگاه مردم به بورس است. به محض تعادل تا آخرین نفر هم سهم را می‌فروشد و می‌رود. این نگاه مردم به بورس است؛ جایی که باید سود سریع را بگیری و بروی.» او در پایان نوشته خود خطاب به مسوولان نوشته بود که «سیاستگذار عزیز این موضوع را در نظر بگیر.» در قسمت نظرات، کاربران نگاه تند و تیز‌تری به مسوولان و آنچه که کاظم‌‌‌زاده آن را سیاستگذار خوانده بود، داشتند.

خیلی از افراد یا در قسمت نظرات یا در توییت‌‌‌های شخصی خود به این مساله پرداخته بودند که چطور می‌شود از مسوولانی که در زیرزمین‌‌‌های سازمان‌ها رمزارز استخراج می‌کنند، انتظار داشت که به فکر بازار سرمایه و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران باشند. آنها همچنین به این موضوع می‌‌‌پرداختند که طی سال‌های گذشته بارها چه در توییتر و چه در جلسات به این موضوع پرداخته‌‌‌اند که سیاست‌‌‌ها باید تغییر کند اما گوش شنوایی نبوده و در بر همان پاشنه سیاست‌‌‌های آزمون و خطایی که سال‌هاست در حوزه‌‌‌های مختلف کشور در حال اجرا شدن است، می‌چرخد.

کاظم‌‌‌زاده همچنین در توییت دیگری درباره حال و هوای بورس در روزهای آینده نوشت: «وضعیت متغیرهای تاثیرگذار روی قیمت سهم‌ها طوری است که باید شاهد شروع یک روند صعودی در هفته پیش رو باشیم ولی معاملات یه مدلی بی‌حال است که آدم به خودش شک می‌کند. الان سوال این است اگر روند صعودی شروع نشد چه کنیم؟!»

در جمع سهامداران خرد که در توییتر حضور دارند اما نه زمزمه‌‌‌های تغییر رییس سازمان بورس جایی داشت و نه انتصاب رییس بانک مرکزی، آنها دغدغه پرتفوی خود را داشتند و درباره وضعیتی که دچار آن شده‌‌‌اند می‌‌‌نوشتند و با یکدیگر ابراز همدردی می‌کردند. خیلی از این کاربران به این نکته می‌پرداختند که خیلی هوشمندانه وضعیت بورس به شکلی درآمده که یکی دو روز مثبت است و بعد یکی دو روز منفی می‌شود و این وضعیت هفته‌‌‌هاست که در جریان است. به اعتقاد آنها در این خرید و فروش‌ها که سهامداران خرد برای اندکی سود انجام می‌دهند، بیشترین سود را دولت و کارگزاری‌‌‌ها می‌برند که کارمزدی به آنها تعلق می‌گیرد.

برخی از این کاربران در نوشته‌‌‌هایشان به این موضوع می‌‌‌پرداختند که دولت با استراتژی خاصی ‌درصدد است فضای بورس را به این شکل نگه دارد چون هیچ چشم‌‌‌انداز روشنی پیش روی فضای اقتصادی کشور نیست و برای اینکه اعتراضات و گلایه‌‌‌های مردم زیاد نشود و مثل گذشته در مقابل مجلس تجمع نکنند، با این روند دو روز مثبت، دو روز منفی در تلاش است تا فضا را آرام نگاه دارد.

اما نگاه دیگری هم در این میان و در بین سهامداران خرد که در توییتر حضور دارند، وجود داشت. این نگاه ریزش دیروز بورس را به انتخاب علی صالح‌‌‌آبادی به ریاست بانک مرکزی ربط می‌‌‌داد و به این مساله می‌‌‌پرداخت که گروهی انگار قصد ندارند دست از سر فضای بورس بردارند و می‌‌‌خواهند همان‌طور که در دولت دوازدهم سود زیادی به جیب زدند، در دولت سیزدهم هم سود کنند و این دولت را هم بدنام کنند.

مساله‌ای که مطرح‌کننده‌‌‌های این نگاه به آن اشاره می‌‌‌کردند و آن را انگیزه‌ای برای بدنامی دولت سیزدهم و وزیر اقتصاد آن نزد افکار عمومی معرفی می‌‌‌کردند، استخراج رمزارز در شرکت بورس بود که سهامداران خرد این وضعیت را از چشم دولت سیزدهم می‌‌‌دانند و اینطور برداشت می‌کنند که این دولت هم می‌‌‌خواهد در حوزه بورس راه دولت گذشته را ادامه بدهد و در مقابل، برخی هم با خیال راحت در حال کسب درآمد و سود و ماهیگیری از آب گل‌‌‌آلود اقتصاد کشور هستند.

local_offerبرچسب‌ها:
بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس

بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس

طبق آخرین اخبار و توضیحات منتشر شده ساختمان سازمان بورس تهران فک پلمب شده و در روند معاملات روز شنبه اول آبان ماه طبیعتا نباید مشکلی باشد و بازار مثل روزهای کاری قبل از این، باید به فعالیت خود ادامه د...

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.2د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس

دادوستد‌های روز سه‌شنبه بازار سهام با سیر صعودی ملایم آغاز شد و تا پایان ساعات معاملاتی ادامه یافت. شاخص کل بورس با افزایش نسبی تقاضا رشد 87/ 0درصدی را عاید سهامداران کرد و به ارتفاع یک‌میلیون و 449هز...

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.35د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.3درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس امروز 27 مهر / محرک جهانی چرخش بورس

پیش‌بینی بورس امروز 27 مهر / محرک جهانی چرخش بورس

کارشناس بازار سرمایه معتقد است بازار سهام در روزهای آینده با خروج سرمایه از سمت سهامداران حقیقی رو به رو می‌شود.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت پنج هزار واحدی شاخص کل ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.37د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.72درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 6هزار واحدی شاخص کل بور...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.5د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چیست؟

سیگنال‌ مهم دلار برای بورس امروز / خبر مهم بانک مرکزی برای بورس چی...

روز گذشته در اولین روز معاملاتی بازار سهام شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واد بازگشت و در پایان معاملات با 40 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 437 هزار واحد قرار گرفت. امروز کدام سیگنال‌ها برای م...

TejaratNews.com/
رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شاخص‌سازان

رکوردشکنی بورس در اولین روز کاری ريیس جدید بورس / سبزپوشی یکدست شا...

در اولین روز معاملات بازار سهام در این هفته، شاخص کل بورس با رشدی 40 هزار واحدی (2٫8 درصدی) وارد کانال یک میلیون و 437 هزار واحدی شد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 26هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 1.87د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 1.28درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

بازگشت دلهره به بورس / بورس در انتظار شوک جدید است؟

هفته گذشته شاخص کل بورس در تمام روزها با افت رو به رو شد و در آخرین روز معاملاتی هم در محدوده یک میلیون و 397 هزار واحد قرار گرفت. آیا هفته آینده شاخص کل بورس به 1٫3 میلیون واحد می‌رسد؟

TejaratNews.com/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

بورستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعام...

Irna.ir/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال 1394 شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با 28 درصد افزایش،...

Sena.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آینده از نگاه کارشناسان تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می‌شود؟ مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته آینده تويیت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه‌های دولت و رشد تورم می‌شود صعودی بودن تمام شاخص‌ها برخلاف تصورات سرمایه‌گذاران هشدار FATF به ترکیه / خرید ملک برای ایرانیان سخت می‌شود؟ 650 میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران افتتاح راه آهن اردبیل؛ شهریور 1401 شنبه منتظر رشد شاخص باشیم؟ / کدام گروه‌ها پرسود هستند؟ زلزله FATF در بازار ارزهای دیجیتالی! سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟ مشخصات و آپشن‌های خودرو تارا 30میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق قرار دارند افزایش عرضه خودروهای دست دوم / خودرو ارزان می‌شود؟ به‌ روزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟ متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه اختلاف 184 میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟ سقوط آزاد لیر تمامی ندارد تولیدکنندگان تایر: ناچار به افزایش قیمت شدیم بازدهی بازارها، کمتر از تورم / ریسک سرمایه‌گذاری در کدام بازار کمتر است؟ (ویديو) سیر درآمدی ذوب آهن در نوار صعودی میزان افزایش حقوق سال آینده مشخص نیست واکنش‌ها به استفاده زودهنگام از مازوت/ «پس انرژی هسته‌ای کجاست؟» عابر بانک‌های بیت‌کوین در فروشگاه‌های وال‌مارت آمریکا قیمت پیکاپ در بازار چقدر است؟ وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم حراج جدید ایران‌خودرو/ با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید! وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه توسعه راه‌های اردبیل در اولویت دولت نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر انتقاد پلیس از کیفیت پایین خودرو‌های داخلی پیش‌بینی آینده بازار سرمایه | آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر جهان جدیدترین رقم وام مسکن / اجرای طرح جهش مسکن در 900 شهر نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم شلیک اشتباهی بازیگر به مدیر و کارگردان پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سهمیه بنزین آبان کی واریز می‌شود؟ ایرالکو در ابتدای جاده خوشبختی این روز‌ها ماهی خوراکی لوکس محسوب می‌شود واریز سهمیه بنزین سودکاستیک پتروشیمی اروند روی زمین نماند بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس