دردسرهای تاجران پس از سقوط اسلام قلعه

دردسرهای تاجران پس از سقوط اسلام قلعه

این‌روزها سفارت ایران و کنسولگری یکی از شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند چرا که مشکلات امنیتی و گمرکات روی مردم و بازرگانان تاثیر گذاشته است و درخواست ویزا برای بازگشت به ایران بالا رفته است. دولت ایران و افغانستان باید فکری به حال صادرات دو کشور بکنند وگرنه صدای تجار در می‌آید

روزنامه اینترنتی فراز نوشت: این‌روزها سفارت ایران و کنسولگری یکی از شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند چرا که مشکلات امنیتی و گمرکات روی مردم و بازرگانان تاثیر گذاشته است و درخواست ویزا برای بازگشت به ایران بالا رفته است. دولت ایران و افغانستان باید فکری به حال صادرات دو کشور بکنند وگرنه صدای تجار در می‌آید

یک روز پس از انتشار خبر تصرف گمرک اسلام قلعه توسط طالبان، اخبار ضد و نقیضی از آزادسازی این گمرک توسط نیروهای امنیتی افغانستان منتشر شد. اما سخنگوی گمرک ایران از تجار و بازرگانان درخواست کرده تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله‌های تجاری به مرز دوغارون خودداری کنند. بعد از تحولاتی که در اسلام قلعه به وجود آمد، کامیون‌ها و کانتینرهای ایرانی متوقف در گمرک اسلام قلعه به ایران بازگشتند. پس از سقوط گذرگاه‌هایی در مرز تاجیکستان و ازبکستان، این سومین گذرگاه مرزی افغانستان است که طالبان در یک هفته اخیر تصرف می‌کند.

ایران و افغانستان دارای سه گمرک مرزی هستند. اسلام قلعه در 120 کیلومتری شهر هرات یک مسیر مهم ترانزیتی بین افغانستان و ایران است که میان استان هرات و استان خراسان رضوی قرار دارد.

رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان می‌گوید هیچ مانعی برای ادامه روند تجاری با افغانستان وجود ندارد و مسايل مربوط به دولت مرکزی افغانستان و طالبان مباحث داخلی مربوط به این کشور است که باید توسط خودشان نیز حل شود. محمد مهدی جوانمرد قصاب به «فراز» می‌گوید: «ما همیشه وقفه‌های کوتاه مدت داشته‌ایم. این موضوع نیز با وقفه‌ای کوتاه مدت حل خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم در سه روز آینده مشکلات ورود و خروج محموله‌های تجاری حل شود.»

«عباس حقیقی» یکی از تاجران ایرانی که این‌روزها در هرات به سر می‌برد درخصوص وضعیت فعلی تاجران ایرانی و گمرک اسلام قلعه به «فراز» می‌گوید: «این‌روزها سفارت ایران و کنسولگری یکی از شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند چرا که مشکلات امنیتی و گمرکات روی مردم و بازرگانان تاثیر گذاشته است و درخواست ویزا برای بازگشت به ایران بالا رفته است. دولت ایران و افغانستان باید فکری به حال صادرات دو کشور بکنند وگرنه صدای تجار در می‌آید».

به گفته فعالان اقتصادی بیشترین اجناس صادراتی به افغانستان؛ محصولات چرمی، فرش ماشینی، مواد غذایی است. توقف صادرات ایران به افغانستان، تامین کالاهای مصرفی در این کشور را به خطر می‌اندازد. چرا که عمده‌ترین اجناس صادراتی ایران به افغانستان مواد غذایی است. از طرف دیگر پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، نرخ دلار در این کشور افزایش پیدا کرده است. موضوعی که روی تبادلات تجاری تاثیرگذار است.

حقیقی که خود در 2 ماه اخیر 50 هزار دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده، از وضعیت فعلی افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید: «تنها در روزهای کرونایی حدود 2 ماه مرزهای زمینی ایران و افغانستان بسته بود. اگر تا چند روز آینده برای این وضعیت تدبیری اندیشیده نشود، نه تنها دولت افغانستان بلکه ایران نیز متضرر خواهد شد». او در ادامه می‌گوید: «یکی از موضوعاتی که ما می‌توانیم به خوبی از آن در افغانستان استفاده کنیم، واردات گوشت قرمز است. ایران گوشت‌های برزیلی و استرالیایی وارد می‌کند در حالی که ما می‌توانیم جایگاه خوبی برای گوشت‌های افغانستان مهیا کنیم و از گوشت‌های مصرفی افغانستان استفاده کنیم. چرا که 80 درصد افغانستان کشاورزی و زراعت و دامداری جریان دارد».

در این میان وضعیت گمرک ماهیرود به روال عادی خود برگشته است. گمرک ماهیرود که پس از اسلام قلعه به دست طالبان افتاده بود، حالا فعالیت تجاری خود را از سر گرفته است. استاندار خراسان جنوبی روز گذشته در نشست شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان گفت: امنیت پایدار در مرزهای استان برقرار بوده و مرزهای خراسان‌ جنوبی کاملا امن است.

آمارها نشان می‌دهد مبادلات مرزی ایران و افغانستان طی سال‌های اخیر، افزایشی بوده و حتی با وجود شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها، مبادلات مرزی همچنان ادامه داشته و دارد. بر اساس اعلام مسوولان گمرک، سال گذشته 7.1 میلیون تن کالا از مرز دوغارون به افغانستان صادر شده است که 1.9 میلیون تن آن از خراسان رضوی بارگیری شده است، همچنین از نظر ارزش بیش از 50 درصد مجموع ارزش این اقلام صادراتی مربوط به کالاهای صادراتی خراسان رضوی بوده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز گزارش داده است که میزان صادرات ایران به افغانستان در سال گذشته حدود 4 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که میزان صادرات افغانستان به ایران در همین زمان بین 40 تا 50 میلیون دلار بوده است. رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران پیش‌بینی کرده بود تا پایان سال 1400 رقم صادرات ایران به افغانستان به 5 میلیارد دلار برسد. سال 98 نیز ایران با صدور کالا به ارزش یک میلیارد و 247 میلیون دلار به افغانستان، جایگاه اول صادرات به این کشور را از آن خود کرده بود.

پایانه مرزی دوغارون و گمرک دوغارون در 18 کیلومتری شهر تایباد و هم‌جوار با افغانستان، با قدمتی 100 ساله، در زمره پنج گمرک برتر کشور و فعال‌ترین گمرک خراسان رضوی پس از گمرک مشهد و تنها گمرک مستقل این استان است که تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد. بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرک های مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
مسافران پرحاشیه گمرک؛ این بار شتران قطری!

مسافران پرحاشیه گمرک؛ این بار شتران قطری!

آنطور که معاون فنی گمرک ایران می‌گوید محموله شتر‌هایی که اخیرا وارد گمرک شده بود، ولی به دلیل نقص اسناد و عدم تايید منشا ارز امکان ترخیص نداشت، طی مذاکرات صورت گرفته جهت ممانعت از اتلاف این حیوانات تح...

Bartarinha.ir/
دپوی 850 هزار تنی انواع روغن در گمرک و بنادر + قیمت

دپوی 850 هزار تنی انواع روغن در گمرک و بنادر + قیمت

در حال حاضر 850 هزار تن انواع دانه‌های روغنی و روغن خام در گمرک و بنادر دپو شده است.

TejaratNews.com/

بلاتکلیفی 2249 خودرو در گمرک/ 182 دستگاه آمریکایی و بالای 2500 سی‌سی

بلاتکلیفی 2249 خودرو در گمرک

دپوی 31 هزار تن برنج در گمرک/ گرانی‌ها به برنج هم رسید

دپوی 31 هزار تن برنج در گمرک/ گرانی‌ها به برنج هم رسید

درحالی که قیمت برنج در بازار افزایش 100 درصدی را در مقایسه با سال قبل تجربه و نرخ هر کیلوگرم برنج در بازار 45 هزار تومان را نیز لمس کرده است از سال گذشته 31 هزار تن برنج در گمرک باقی‌مانده است.

TejaratNews.com/
امکان فاسد شدن 200 تن گوشت در گمرک

امکان فاسد شدن 200 تن گوشت در گمرک

معاون فنی گمرک از دپوی 200 تن گوشت منجمد در گمرک تهران خبر داد که امکان دریافت مجوز برای آن وجود ندارد.

TejaratNews.com/
توضیح گمرک درباره عوارض خروج مسافران

توضیح گمرک درباره عوارض خروج مسافران

سخنگوی گمرک تردد مسافری به ارمنستان را اندک توصیف کرد و گفت: گمرک از عوارض خروج مسافران درآمدی ندارد و این عوارض به حساب خزانه واریز می‌شود.

Bartarinha.ir/
دلیل انفجار در گمرک اسلام قلعه مشخص شد

دلیل انفجار در گمرک اسلام قلعه مشخص شد

سخنگوی گمرک گفت: با بازگشایی مجدد گمرک اسلام قلعه افغانستان، همه کالاهای تجاری متوقف در مرز دوغارون غیر از محموله‌های سوختی از سوی گمرک اسلام قلعه افغانستان از امروز پذیرش می‌شود.

Bartarinha.ir/
گمرک: هیج واکسن فایزری ترخیص نشده است

گمرک: هیج واکسن فایزری ترخیص نشده است

به دنبال انتشار برخی خبرها در رابطه با ورود محموله واکسن "فایزر" به کشور، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که هر دو محموله وارداتی واکسن در مدت اخیر "اسپوتنیک وی" روسی بوده و هیچ واکسن فایزری در این مدت...

Bartarinha.ir/
پول نبود ، 320تن گوشت 7سال در گمرک ماند!

پول نبود ، 320تن گوشت 7سال در گمرک ماند!

معاون سازمان اموال تملیکی می‌گوید 320 تن گوشتی که هفت سال پیش وارد گمرک شد مجوز سازمان دامپزشکی را برای ترخیص دریافت نکرد و باید منهدم یا به صورت مصرف ثانویه تعیین تکلیف می‌ شد اما به دلیل هزینه بالای...

Bartarinha.ir/
شرط گمرک برای واردات موز

شرط گمرک برای واردات موز

معاون فنی گمرک گفت: واردات موز با تایید منشا ارز حاصل از صادرات سیب از سر گرفته می‌شود.

TejaratNews.com/
مخالفت گمرک با ترانزیت خودروهای آمریکایی

مخالفت گمرک با ترانزیت خودروهای آمریکایی

گمرک ایران با ترانزیت خودرو‌های آمریکایی و لوکس مخالفت کرد.

Bartarinha.ir/
دپوی 8 میلیون تن کالا در گمرک / خراب شدن کالاهای اساسی واقعیت دارد؟

دپوی 8 میلیون تن کالا در گمرک / خراب شدن کالاهای اساسی واقعیت دارد...

سخنگوی گمرک ایران می‌گوید: تمام کالاهای اساسی که در بنادر، لنگرگاه‌ها و روی شناور است، هشت میلیون و 300 هزار تن است که با تصمیمات اخیر ارزی 50 تا 70 درصد این کالاها تا دو هفته دیگر ترخیص می‌شود.

TejaratNews.com/
آغاز ترخیص سریع کالای اساسی از گمرک

آغاز ترخیص سریع کالای اساسی از گمرک

بالاخره پس از هفته‌ها انتظار و جنجال خبری، مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گره عجیب کالاهای اساسی دپو شده در گمرک را باز کرد و ترخیص این کالاها بدون کد رهگیری و نظارت بانک مرکزی ایران آغاز شد.

TejaratNews.com/
گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...