متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی بازگشته است؟

متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی بازگشته است؟

بورس در هفته دوم مهرماه روند صعودی در پیش گرفت تا سهامداران امیدوار باشند، شاخص کل بازار سرمایه در هفته آینده می‌تواند رقم 1.5 میلیون واحدی را برای دومین بار در هفته‌های گذشته فتح کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در هفته‌های گذشته روند متعادلی نداشته است و با هر خبر و شایعه و اتفاقی روند آن از مثبت به منفی و از منفی به مثبت حرکت می‌کند. این روند نوسانی سبب شده تا سهامداران نیز نتوانند تصمیم درست در انجام معاملات داشته باشند و همین موضوع خود را در خروج پول حقیقی و تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی‌ها نشان داده است.

شاخص کل در این هفته در تمام روزها سبزپوش بود، اما شاخص کل هم‌وزن روند نوسانی متمایل به رشد را در این هفته در پیش گرفت.

در هفته گذشته نمادهای پالایشی به دلیل انتشار اخباری مبنی بر تعدیل احتمالی این شرکت‌ها ناشی از اعلام نرخ خوراک آنان و اعلام انتشار صورت‌های مالی، بیشترین پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

نگاهی به جریان نقدینگی گروه‌ها نشان می‌دهد، پولی که قبلا وارد گروه فلزات اساسی شده بود، طی روزهای این هفته به سمت نمادهای پالایشی حرکت کرده است.

البته رفتار بازار در هفته گذشته نشان داده، بخشی از خریداران همچنان در تردید و انتظار قرار دارند. هر چند که رفتار بورس در دو هفته ابتدایی مهرماه با شرایط خوبی روبه رو بوده است، اما همچنان در این وضعیت سبزپوشی شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن، می توان رگه‌های از ناپداری و شکنندگی را در رفتار بورس مشاهده کرد.

هفته سراسر سبز شاخص کل

شاخص کل بورس در هفته گذشته به رقم یک میلیون و 488 هزار واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 51 هزار و 280 واحد بالاتر ایستاد.

در هفته دوم مهرماه، بازدهی هفته شاخص بورس مثبت 3.6 درصد بود که مشابه رشد هفته پیشین بوده است. به عبارت دیگر شاخص کل بورس سرعت خود را حفظ کرده و رکورد 8 روز صعودی پیاپی را به ثبت رسانده است.

نوسان در شاخص کل هم‌وزن نشانه چیست؟

در هفته گذشته شاخص کل هموزن نیز صعود کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 6 هزار و 492 واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم 427 هزار و 283 واحد رسید.

شاخص کل هموزن در هفته دوم مهرماه بازدهی مثبت 1.54 درصدی را ثبت کرد که نسبت به رشد 1.3 درصدی هفته پیشین افزایش داشته است.

نوسان موجود در شاخص کل هموزن نشان می دهد، بازار همچنان براساس شاخص سازها حرکت می‌کند و نمادهای کوچک بازار سرمایه هنوز نتوانسته‌اند جای خود را در میان سهامداران باز کنند.

کاهش میانگین ارزش معاملات و رشد میانگین ارزش معاملات خرد

در هفته گذشته، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز یکشنبه بود که ارزشی معادل 15 هزار و 628 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته نیز روز دوشنبه محقق شد که به رقم 44 هزار و 134 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 26 هزار و 516 تومان بود که نسبت به رقم 28 هزار و 153 میلیاردی هفته پیشین، افت 5 درصدی داشته است.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 6 هزار و 612 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 5 هزار و 922 میلیاردی هفته پیشین، رشد 11.6 درصدی داشته است.

پایین‌‌ترین رقم ارزش معاملات خرد به روز دو‌شنبه برمی‌‌گردد که 5هزار و 634 میلیارد تومان بود و بالاترین رقم هفته در روز شنبه ثبت شد که 7 هزار و 454 میلیارد تومان بود.

وضعیت صف های خرید و فروش در بورس

میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته اخیر 96 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 439 میلیارد تومان کمتر بود و نزول 82 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 125 میلیارد تومان بود که در روز ‌یکشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز ‌‌‌‌شنبه برمی ‌گردد که 68 میلیارد تومان بود.

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر 410 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 72 میلیارد تومان بیشتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌‌های خرید 21 درصد افزایش یافته است. بالاترین رقم هفته 650 میلیارد تومان بود که در روز شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز دوشنبه برمی‌گردد که 283 میلیارد تومان بود.

افزایش 107 درصدی خروج پول حقیقی

در پایان هفته دوم مهرماه سال 1400، رکورد خروج پول حقیقی برای 3 روز متوالی ثبت شد. در مجموع کل هفته 946 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

میانگین هفته خروج پول حقیقی 236.5 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین که رقم 114 میلیارد تومان بوده، رشد 107 درصدی داشته است.

به نظر می‌رسد شاخص کل بورس میل دارد، در هفته آینده با تداوم مسیر صعودی خود وارد کانال 1.5 میلیون واحدی شود. البته انتصاب علی صالح آبادی به عنوان ريیس کل بانک مرکزی نیز از سوی هیات دولت می‌تواند این مساله را سرعت ببخشد. به دلیل اینکه صالح آبادی در گذشته ريیس سازمان بورس بوده است، سهامداران امید دارند، این مساله باعث شود سیاست‌های بانک مرکزی به سود بازار سرمایه باشد.

انتهای پیام/ب

شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد

شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد

کارشناس بازار سرمایه گفت: الزام ثبت قرارداد بانک‌ها، باعث کاهش عایدی سرمایه‌گذاران سیستم بانکی نسبت به بورس می‌شود.

YJC.news/
عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز دوشنبه 26 مهر ماه انواع محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی عرضه و معامله می شود.

Sena.ir/

«کلینکر» بورس کالایی شد

جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد

جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی...

بر اساس آخرین اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال، چند شرکت بورسی اقدام به انتشار آگهی‌های ثبت افزایش سرمایه‌های خود کردند.

TejaratNews.com/
خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه

خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه

بانک‌های شهر و سرمایه دیروز در سامانه کدال اطلاعیه‌‌‌های خود را تحت عنوان «افشای اطلاعات بااهمیت» منتشر کردند.

TejaratNews.com/
بورس 755 واحد افت کرد

بورس 755 واحد افت کرد

شاخص کل بورس تهران امروز (دوشنبه) با افت 755 واحد کار خود را آغاز کرد.

YJC.news/

مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز

رفت و برگشت شاخص، بورس را منفی کرد/ افت یکهزار واحدی نماگر بازار

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

YJC.news/

سهامداران بورس شکایت خود را به کجا ببرند؟

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه

وزیر اقتصاد در جلسه معارفه ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تاکید بر تولید محتوا در اتاق های فکر، خواستار ترویج فرهنگ سهام داری و ارتقاء آموزش مردم درباره بازار سرمایه شد.

Sena.ir/
پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

اولین روز از سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) با حضور بیش از 90 اندیشمند و ارایه موضوعاتی همچون فینتک و بازار سرمایه اسلامی، رگ تک (RegTech)در بازار سرمایه، ابعاد و فرصت­ها،ابداعات د...

Sena.ir/
نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی روند معاملات بورس، گفت: بررسی‌های تکنیکالی نشان‌دهنده آن است کهمحدوده های یک میلیون و 350 هزار واحد به عنوان حمایت جدی برای شاخص بورس تلقی می‌شود ...

Irna.ir/

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت جهانی گاز در حالی افزایش پیدا کرده که بیشتر صنایع بورسی کشور از گاز استفاده می‌کنند.

YJC.news/
هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز 26 مهر / فشار صعود بیت کوین به بازار طلا پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه