پیش بینی بورس؛ بازگشت به روند صعودی؟ / کاهش حاشیه سود شرکت‌ها با تشدید قیمت‌گذاری دستوری

پیش بینی بورس؛ بازگشت به روند صعودی؟ / کاهش حاشیه سود شرکت‌ها با تشدید قیمت‌گذاری دستوری

معاملات یکم مردادماه بازار سرمایه، با افزایش یک هزار و 599واحدی شاخص کل و قرار گرفتن در ارتفاع یک میلیون و 473واحدی به...

به گزارش اقتصادآنلاین؛ علی پوررمضان، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین به بررسی روند بورس پرداخت و گفت: همانگونه که پیش‌بینی می‌شد و انتظار می‌رفت، گزارشات سه ماهه به خصوص در گروه پالایشی‌ها، گزارشات خوبی بود. سایر شرکت‌ها نیز در مقایسه با فصل مشابه قبل، گزارشات مناسب‌تری را منتشر کردند. این موضوع موجب شد که P بر E میانگین بازار، کاهش و ارزندگی بازار سرمایه، افزایش یابد.

پوررمضان افزود: این موضوع باعث شده که سهامداران بازار سرمایه نسبت به این مسيله دلگرم شوند که در حال حاضر و با این P به E، بازار سرمایه دیگر ریزشی ندارد یا روند اصلاحی، شکل نوسانی به خود می‌گیرد و اصلاح قیمت‌ها را شاهد نخواهیم بود. با این وجود، هنوز نشانه‌هایی مبنی بر اینکه ترند بازار تغییر می‌کند و روند صعودی را در پیش می‌گیرد، مشاهده نشده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: یکی از این نشانه‌ها که از اهمیت بالایی دارد، افزایش ارزش معاملات و کاهش شدت خروج پول اشخاص حقیقی است. در دو ماه گذشته و در 90درصد روزهای معاملاتی، شاهد خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سرمایه بودیم و ارزش معاملات نیز، روزانه کاهش پیدا می‌کرد.

وی اظهار داشت: اگر این دو نشانه در بازار سرمایه تغییر کنند و شاهد افزایش ارزش معاملات روزانه تا 5هزار میلیارد تومان یا بیشتر از آن و کاهش خروج پول اشخاص حقیقی باشیم، می‌توان انتظار داشت که نقدینگی خارج از بازار که به نوعی محتاط است، با مشاهده گزارشات سه ماهه، کاهش P به E بازار سرمایه و بهبود ارزندگی بازار از منظر بنیادی، به ورود به بازار سهام ترغیب شود.

پوررمضان خاطرنشان کرد: یکی از اخباری که در روز جاری منتشر شد، این موضوع بود که افزایش قیمت کالاها منوط به تایید ريیس جمهور شده است. این مسيله، بیانگر تشدید قیمت‌گذاری دستوری است و نه تنها قیمت‌گذاری دستوری کاهش نمی‌یابد، بلکه این روند کماکان ادامه می‌یابد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: چنین موضوعی بر شرکت‌های بورسی اثرگذار است. زیرا بهای تمام‌شده افزایش می‌یابد. اما به دلیل قیمت‌گذاری دستوری، مقدار و مبلغ فروش شرکت به تناسب افزایش بهای تمام‌شده، رشد نخواهد داشت که این مسيله، کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت‌ها را به دنبال دارد و در بلندمدت، موجب کاهش سود هر سهم شرکت مذکور می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی کاهش یک تا 4 میلیونی برخی خودروها /بازار خودرو...