بالا بودن سرعت گردش پول، سیاست‌های پولی را بی‌اثر می‌کند

بالا بودن سرعت گردش پول، سیاست‌های پولی را بی‌اثر می‌کند

کارشناس حوزه پولی و بانکی مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد که افزایش جزيی نرخ بلند مدت اثری در جذب سپرده‌ها نداشته است؛ چراکه ابزار سیاست پولی باید در کوتاه مدت جواب دهد و در شرایط کنونی که با سیالیت نقدینگی رو به رو هستیم، سرعت گردش پول به قدری در اقتصاد کشور بالاست که برنامه‌ریزی‌ها نباید ناظر بر بلند مدت باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از رادیو گفت‌وگو، مصطفی حبیب‌الله کارشناس حوزه پولی و بانکی مرکز پژوهش‌های مجلس در برنامه گفتگوی اقتصادی یکی از مهم‌ترین ابزارهای سیاست پولی را، نرخ بهره بین بانکی و بازار سپرده‌پذیری عنوان کرد و افزود: با توجه به سیاست تثبیت نرخ دستوری بهره، عددی مصوب شورای پول و اعتبار را ثابت نگه داشته‌ایم و لذا اجازه ندادیم تعادل اقتصادی شکل گیرد.

وی با بیان این مطلب افزود: از این رو اجازه خالی شدن شوک‌های ارزی را به خود نمی‌دهیم؛ بنابراین به واسطه شکل‌گیری نرخ بهره منفی در اقتصاد، همواره شاهد تقاضای بیش از اندازه مردم برای تسهیلات بانکی هستیم.

حبیب الله ادامه داد: به واسطه نرخ بهره حقیقی منفی و تورم فزاینده، هیچگاه نتوانسته‌ایم به صورت فعال بازار منابع بانکی و هدایت اعتبار را مدیریت کنیم تا تسهیلات به بخش تولیدی برسد. این رویه موجب سفته‌بازی و فعالیت‌های غیر مولد و عایدی بسیار آن بوده است و لذا نرخ بهره متناسب با ریسک سرمایه‌گذاری شکل نگرفته است.

این اقتصاددان با بیان این که نرخ بهره بانکی تنها ابزار کنترل و مدیریت مالی نیست، اذعان داشت: ابزار کنترلی رشد دارایی بانک‌ها طی ماه‌های اخیر اجرایی می‌شود و بسیار هم موثر بوده است.

این کارشناس حوزه پولی و بانکی مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد که افزایش جزيی نرخ بلند مدت اثری در جذب سپرده‌ها نداشته است؛ چراکه ابزار سیاست پولی باید در کوتاه مدت جواب دهد و در شرایط کنونی که با سیالیت نقدینگی رو به رو هستیم، سرعت گردش پول به قدری در اقتصاد کشور بالاست که برنامه‌ریزی‌ها نباید ناظر بر بلند مدت باشد.

وی افزود: وقتی نرخ بهره بلند مدت از سوی بانک مرکزی افزایش می‌یابد، هیچ اثر واقعی را شاهد نخواهیم بود و ابزار مالیاتی نیز یکی از مهم‌ترین راهکارها در شرایط تورمی است.

local_offerبرچسب‌ها:
نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟