رویکرد جدید معاونت علمی ريیس جمهور برای شرکت‌های دانش بنیان در سال آینده

رویکرد جدید معاونت علمی ريیس جمهور برای شرکت‌های دانش بنیان در سال آینده

معاون علمی،فناوری و اقتصاد دانش بنیان ريیس جمهور گفت:‌ در برنامه سال آینده شرکت ها به سه دسته شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، شرکتهای دانش بنیان فناور و دانش بنیان نوآور تقسیم می‌شود. دانش بنیان های نوپا در دل دانشگاه‌ها خواهند بود که این شرکت‌ها عمری کمتر از 5 سال دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روح الله دهقانی فیروزآبادی در همایش بنگاه فناوری و رشد اقتصادی که در نمایشگاه بین المللی برگزار شد، گفت: پنج وظیفه در معاونت علمی بر عهده داریم که کمک کردن به توسعه اندیشه ورزی و رشد اشتغال کشور، کمک کردن به توسعه علم، کمک کردن به توسعه فناوری، کمک کردن به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و کمک کردن به توسعه کارآفرینی در کشور است.

معاون علمی،فناوری و اقتصاد دانش بنیان ريیس جمهور گفت: ورود نوآوری و تکنولوژی روز به اقتصاد بدیهی است اما اینکه چگونه این کار باید انجام شود قطعا نیاز به سیاستگذاری جدید دارد.

وی افزود: در بحث علم و توسعه آن در معاونت علمی هدف ما توسعه بنیاد علمی ایران است، در توسعه کار آفرینی نگاه ما در 10 سال اخیر حمایت از شتاب دهنده‌ها و حمایت از پارک‌های فناوری بوده که عمدتا به عنوان عرضه کنندگان بوده‌اند و تمرکز آنها در حوزه کارآفرینی است.‌

دهقانی فیروز آبادی بیان داشت: در توسعه فناوری و توسعه اقتصاد باید توجه ویژه داشت در معاونت علمی ستاد‌هایی به عنوان توسعه فناوری وجود دارند مانند ستاد توسعه فناوری نانو و ... لذا در این دوره در معاونت علمی دو دسته ستاد برای عملیات تعریف کرده‌ایم که یکی توسعه فناوری مانند توسعه فناوری شناختی و توسعه رباتیک است و یکسری ستاد‌ها را در معاونت به صورت مجزا تعریف کرده‌ایم که از جمله آنها می‌توان به توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید به اقتصاد و فناوری توجه داشت، گفت: در معاونت ستاد‌هایی به عنوان توسعه فناوری از جمله ستاد توسعه فناوری نانو و غیره وجود دارد که در این دوره در معاونت دودسته ستاد برای عملیات تعریف کردیم یکی ستادهای توسعه فناوری است مثل توسعه فناوری شناختی یا توسعه فناوری رباتیک و یکسری ستاد‌هایی را در معاونت به صورت مجزا تعریف کرده ایم که از جمله این ستاد‌ها می‌توان به ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد.

معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ريیس جمهور گفت: در توسعه فناوری برمبنای روند روز دنیا و نیاز کشور عمل می‌کنیم اما در توسعه اقتصاد نگاه ما بخشی است و توجه ما توسعه بخش معدن و یا توسعه بخش حمل و نقل است.

وی افزود: در مجموعه توسعه فناوری عمده ارتباط ما با وزارت علوم بوده است لذا اکثر همکاری های ما بین وزارت علوم و معاونت علمی شکل گرفته است در دوره جدید مرکز راهبری فناوری موظف با همکاری با دانشگاه است از سمت دیگر ستاد های توسعه اقتصاد دانش بنیان در همکاری با وزارت صمت و دستگاه‌های دیگر شکل می‌گیرد.‌

فیروزآبادی بیان داشت: لذا اتفاقی که در دهه دوم معاونت علمی خواهد افتاد این است که بتوانیم ارتباط معاونت علمی با وزارت صمت را پررنگ کنیم و اگر این اتفاق رقم بخورد یکسری برنامه‌ها را پیگیری می‌کنیم و آن برنامه‌ها پروژه‌های پیشران است.‌

وی افزود: تشکیل کنسرسیوم های بزرگ با کمک صنعت و شرکت های دانش بنیان و نهادهای مالی برای انجام کارهای بزرگی که مردم آن را در کف زندگی احساس می‌کنند، اگر شکل بگیرد اتفاقات خوبی ایجاد می‌شود به عنوان مثال تشکیل آزمایشگاه ملی یا مرکز توسعه در حوزه زیست فناوری از جمله این اتفاقات خوب است.

معاونت علمی ریاست جمهوری بیان داشت: لذا علاوه بر اینکه محصول آن را مردم حس می‌کنند بزرگ کار کردن را نیز تمرین خواهیم کرد. در همه دنیا پیشران اقتصاد بخش خصوصی و پیشران اقتصاد بخش خصوصی هم شرکت های بزرگ است لذا در این مسیر سیاست‌های حمایتی معاونت علمی نیز تغییرات جدی خواهد داشت و مفاهیم و تعاریف دانش بنیان در حال بازنگری است.‌

دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: در برنامه سال آینده شرکت های ما به سه دسته شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، شرکتهای دانش بنیان فناور و دانش بنیان نوآور تقسیم می‌شود. دانش بنیان های نوپا در دل دانشگاه‌های ما خواهند بود که این شرکت‌ها عمری کمتر از 5 سال دارند.

وی افزود: دانش بنیان های فناور گردش مالی خوبی دارند و عمر آنها بیش از 5 سال است اما باید بر روی دانش بنیان های نوآور تمرکز کنیم.

وی افزود لذا ملاک ارزیابی دانش بنیان های فناور همکاری با دانشگاه‌ها و ملاک ارزیابی دانش بنیان های نوآور استفاده از دانش بنیان‌ها خواهد بود‌ که بر این اساس صنعت ما تبدیل به مشتری دانش بنیان های فناور خواهد شدو دانش بنیان‌ها نیز مشتریان دانشگاه‌ها و دانشگاه‌ها نیز تولیدکنندگان علم خواهند بود.

دهقانی فیروزآبادی بیان داشت لذا حمایت‌های معاونت علمی به اندازه شرکت‌ها و نوع رشد شرکت‌ها وابسته خواهد بود و رشد هم ایجاد اشتغال، بازار و ثروت است.

پایان پیام/

هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم