تشکیل پرونده قضایی برای سازمان نظام روانشناسی

تشکیل پرونده قضایی برای سازمان نظام روانشناسی

رییس مرکز بهبود کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره آخرین وضعیت درگاه ملی مجوزها، از علام تشکیل پرونده قضایی علیه سازمان نظام روانشناسی خبر داد.

به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سید امیر سیاح» توضیح داد: در کل کشور چهار هزار و 884 مجوز کسب و کار شناسایی شده که 59 درصد آنها مجوزهای صنفی، 10 درصد یعنی 512 مورد مشاغل خانگی و یک هزار و 206 مورد آنها مجوز دستگاهی است که 24 درصد کل مجوزها است، اما سخت‌ترین مراحل مربوط به همین مجوزها است.

وی درباره دستگاه‌هایی که هنوز صدور مجوزهای آنها از طریق درگاه ملی مجوزها تعیین تکلیف نشده است، گفت: در مجوزهای دستگاهی هنوز به جز دو سه دستگاه از جمله سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی و یکی دو دستگاه دیگر مجوز سایر دستگاه‌ها تسهیل شده و بعضی نیز از نظر فنی مشکل دارند.

مقاومت بدنه بعضی دستگاه‌ها در الکترونیکی کردن صدور مجوزها

ريیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره تعلل برخی دستگاه‌ها در این زمینه گفت: بدنه دستگاه‌ها و رده‌های پایین‌تر که با مردم مستقیم مواجه هستند به شرایط پیش از قانون تسهیل خو گرفته‌اند؛ البته وزرا، معاونان و سران دستگاه‌ها تا حدود زیادی پذیرفته‌اند که قانون جدید را اجرا کنند، اما وقتی به لایه‌های پایین‌تر می‌رود و بخشی که با مردم در تماس است، مقاومت می‌کنند که لازم است سران دستگاه‌ها بر اجرای دستورات در لایه‌های میانی تاکید و نظارت کنند.

وی تصریح کرد: با پیگیری رسانه‌ها، مجلس و مردم، قطعا ريیس جمهور و معاون اول با این‌گونه موارد برخورد جدی خواهند کرد و تا هفته آینده باید منتظر این برخوردهای جدی باشیم.

سیاح با اشاره به مطالبه‌ای که مجلس از وزارت اقتصاد برای استفاده از این ابزار قانونی دارد نیز گفت: در واقع وزارت اقتصاد در این مورد قانون را اجرا نکرده و باید با کمک مجلس تمهیدی در این مورد اندیشیده شود. سیاح تاکید کرد: این ظرفیت قانونی باید اجرایی شود؛ اما مستلزم این است که بدنه همه دستگاه‌ها انقلابی عمل کنند؛ اما با توجه به شرایط موجود بعید است که از اول آذر هم این قانون اجرایی شود.

ريیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد، استفاده از این ظرفیت قانونی طبق اعلام و وعده وزیر اقتصاد را منوط به فشار رسانه‌ها، مجلس و مردم برای از بین بردن مقاومت بدنه‌های اجرایی که در بعضی دستگاه‌ها قانون را معطل نگه داشته‌اند، دانست.

صدور 117 هزار مجوز بدون نیاز به حضور فیزیکی

سیاح در عین حال تاکید کرد: باید در این مورد نیمه پر لیوان را نگاه کرد، 405 هزار درخواست صدور مجوز به درگاه آمده که 117 هزار مجوز بدون هیچ‌گونه نیاز به مراجعه حضوری صادر شده است. نیمه خالی لیوان هم این است که بیش از 140 هزار مجوز بلاتکلیف مانده‌اند که باید دستگاه‌هایی که این مجوزها را معطل نگه داشته‌اند، گفت: دوره کاغذبازی و معطل نگه‌داشتن مردم گذشته است.

وی اظهار داشت: بیش از آنکه زیرساخت فنی برای صدور سامانه‌ای مجوزهای دستگاه‌هایی که در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزها تعلل می‌کنند وجود نداشته باشد، زیرساخت ذهنی آن وجود ندارد؛ برای نمونه درباره مجوز مجتمع‌های خدمات بین راهی بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی اختلاف بود که هیات مقررات زدایی مقرر کرد میراث فرهنگی باید مجوز را صادر کند، چرا که نظارت‌های پسینی با این وزارتخانه است؛ اما به در و دیوار زدند که این نباید انجام شود.

ريیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد تصریح کرد: هنوز برخی دستگاه‌ها مقابل اجرای این حکم صریح قانون و دستور ريیس جمهور مقاومت می‌کنند، دوبار معاون اول ريیس جمهور تاکید کردند که تکلیف باربری آنلاین باید روشن شود اما وزارت راه اجرا نمی‌کند، البته این‌طور نیست که وزیر اجازه ندهد بلکه بدنه دستگاه‌ها مقاومت می‌کنند.

سیاح درباره فراهم نبودن زیرساخت فنی صدور مجوز به صورت اعلان محور درباره مجوز دستگاه‌هایی که تعلل می‌کنند، گفت: در این مورد اپراتور اعلام می‌کند که 50 تا 60 درصد امکان فنی صدور مجوز اعلانی وجود دارد؛ اما تا زمانی که این کار از نظر کاربر به صورت صد درصدی ممکن نباشد از نظر ما زیرساخت فراهم نیست و در واقع درگاه ملی مجوزها مجوز اعلانی نمی‌تواند صادر کند.

تشکیل پرونده قضايی برای سازمان نظام روانشناسی

وی درباره معرفی دستگاه‌های متخلف به مراجع رسیدگی کننده به تخلفات هم تاکید کرد: وزارت اقتصاد نه تنها متخلفان را به شورای رقابت که به دادسرای ویژه کارکنان دولت معرفی کرده است؛ برای نمونه کسب و کاری وجود دارد به نام مجوز مشاوره روانشناسی که مرجع صدور آن سازمان نظام روانشناسی است و هیات مقررات زدایی تصویب کرد برای صدور مجوز مشاوره روانشناسی از کسی که فوق لیسانس دارد نباید مصاحبه شود. چون معیار مصاحبه مشخص نیست اما گفتند که ما مصاحبه می‌کنیم و انجام داد، با بازپرس شعبه 8 که قوه قضايیه ویژه این کار تعیین کرد صحبت کردیم و پرونده تشکیل دادیم و امیدواریم حکمی صادر شود که دیگر دستگاه‌ها هم عبرت بگیرند.

سیاح همچنین درباره وضعیت تعیین تکلیف مجوزهای صنفی نیست نیز تاکید کرد: در جلسه شصت و هفتم هیات مقررات زدایی مقرر شد که 82 درصد مجوزها ثبت محور و بقیه را تایید محور باشند؛ اما بعد از آن وزارت صمت 6 ماه وقت گرفت که این موضوع را بررسی و تایید کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بعد از فراز و نشیب‌های بسیار دهم اردیبهشت ماه امسال ابلاغ شد و موثرترین نماینده‌ای که در مجلس روی این قانون کار کرد و وقت گذاشت، دکتر خاندوزی بودند که اکنون وزیر اقتصاد هستند و ایشان عملا از کسانی بودند که این قانون را به نتیجه رساندند و توقع ما این است که در دولت هم به همان نسبت برای پیشبرد قانون تلاش کنند.

مهدی طغیانی ادامه داد: البته دولت یک کل است و باید با هم حرکت کند تا این قانون را اجرا شدنی ببینیم، از سوی ريیس جمهور اقدامات خوبی انجام شد و دو بار مهلت دادند که نتیجه بخش بود و پنجم فروردین سال جاری به عنوان آخرین مهلت تعیین شد و روسای سه قوه پشت اجرای این قانون ایستادند؛ درباره قانون تسهیل صدور مجوزها هم همین پیگیری و جدیت وجود دارد.

این نماینده مجلس گفت: در قانون پیش‌بینی شده که ظرف سه ماه دستگاه‌هایی که مجوز تایید محور باید صادر کنند و با سلامت و محیط زیست و بهداشت و امنیت و ... سر و کار دارند باید مراحل را در درگاه ملی مجوزها ثبت کنند و اگر بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون ظرف چهار ماه این اتفاق نیفتد، مجوزهایی که آن مرحله را طی نکرده‌اند، ثبت محور می‌شوند و سامانه آنها را صادر می‌کند، اما مشکلی که ما داریم این است که زیرساخت و سامانه‌ای که باید مجوز را به طور اتوماتیک صادر کند، فراهم نیست.

وی همچنین یادآور شد: مجلس دو بار تا به حال گزارش نظارتی درباره صدور مجوزها آماده کرده و گزارش بعدی در آذر ماه قرايت خواهد شد و در اولین جلسه کمیسیون جهش تولید هم این موضوع به بحث گذاشته خواهد شد.

این نماینده مجلس درباره برخورد با دستگاه‌های متخلف هم گفت: در قانون تاکید شده که اگر دستگاهی یا مدیری درباره تسهیل صدور مجوزها تعلل کند، دستگاه مربوطه باید به هیات تخلفات اداری یا شورای رقابت معرفی شود، اما مجلس ظرفیت ماده 234 قانون آيین‌نامه داخلی برای تشکیل پرونده برای موارد استنکاف از اجرای قانون را هم دارد و آماده است که دولت متخلفان را معرفی و این ماده درباره آنها اعمال شود.

رکورد تورم تولید‌کننده متعلق به کدام سال بود؟/... کاریابی‌های غیردولتی 10 روزه مجوز می‌گیرند آگهی‌هایی که از یک واقعیت هولناک خبر می‌دهد واردات نهاده های دامی کاهش یافت چه کسی جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را از ایلان ماسک دزدید؟ عکس | این خودروهای اشکودا احتمالا به ایران وارد خواهند شد آپارتمان های 10 ساله غرب تهران چند؟ ادامه نزول قیمت نفت در بازار جهانی نقشه راه مناسب برای شهرهای جدید و نسل نو شهرها در چارچوب حرفه‌ای تدوین می‌شود آگهی‌های عجیب در اینترنت/ معاوضه وسایل منزل با مرغ و گوشت و برنج/عکس رشد 100 درصدی تولید ماشین آلات معدنی در کشور ماجرای بیماری رستم قاسمی/ درخواست او از ريیسی بعد از مشخص شدن علايم بیماری زمینه برای عرضه تمام محصولات زنجیره تولید در بورس کالا فراهم شود بحران مسکن از سال 88 آغاز شد/ هیچ برنامه‌ای برای بخش مسکن وجود ندارد شرط و شروط ريیسی برای افزایش حقوق سال آینده تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها مصوب شد ضایعات محصولات کشاورزی با توسعه گلخانه‌ها کاهش یافت شرکتی که هورالعظیم را خشکاند، از احیای حیات شرق خوزستان جلوگیری می‌کند/تخریب‌چیان سد چمشیر به اطلاعا... قیمت روز انواع تلفن همراه/ آیفون 13 پرو مکس چند؟ گوشت مرغ کیلویی 53 تا 55 هزار تومان طلای جهانی در نوسان قیمتی تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از امروز فرود اضطراری هواپیمای ترکیه در اسپانیا و فرار پناهجویان از آن شرایط پیش فروش انواع محصولات سایپا اعلام شد یک دهه هشتادی برای خرید خانه و پراید چندسال باید کار کند؟ قیمت کاپشن آقای رییس جمهور اعلام شد!+تصاویر یارانه یلدایی به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟ بخشودگی جرايم بیمه شخص ثالث/ تفاهم نامه تامین مالی دانش بنیان ها یک تاجر فرانسوی ثروتمندترین مرد جهان / آرنو از ایلان ماسک پیشی گرفت تفاهم‌نامه همکاری ساخت لوله‌های بدون درز با شرکت روس امضا شد عملیاتی بودن همه پالایشگاه‌های گازی با ظرفیت کامل ادعای عجیب بانک مرکزی/ رکورد نقدینگی متعلق به یک... ایران و تاجیکستان در 6 محور مذاکره کردند رشد 31 درصدی درآمد تجمیعی "همراه" گرفتن 2 ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی غیر قانونی است قیمت این میوه آجیلی میلیونی شد / قیمت ها را ببینید بیخیال شب یلدا می شوید! ببینید | واکنش ابراهیم ريیسی به مرگ رستم قاسمی در بین مردم جدیدترین قیمت روغن آفتابگردان در بازار+ جدول رستم قاسمی درگذشت زندگینامه و بیوگرافی رستم قاسمی مسکو: اروپا منتظر افزایش بیشتر قیمت انرژی باشد پذیره نویسی اوراق صکوک اجاره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با مشارکت تامین سرمایه خلیج فارس این افراد منتظر یارانه شب یلدا نباشند پرداخت سود سهام عدالت به دی ماه موکول شد معاملات توافقی دلار با نرخ 34 هزار و 450 تومان تامین سوخت در مجارستان بحرانی است خدمات بانکی به تمام هموطنان ارايه می شود عرضه مرغ به قیمت 53 تا 55 هزار تومان اونس طلا عقب نشینی کرد ذخایر طلای چین برای نخستین بار افزایش یافت