تدوین ساختار مجدد وزارت صمت در دولت سیزدهم/ رضایت صنایع از عملکرد دولت در یک سال اخیر

تدوین ساختار مجدد وزارت صمت در دولت سیزدهم/ رضایت صنایع از عملکرد دولت در یک سال اخیر

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: در دوره وزارت فاطمی‌امین بحث تدوین ساختار مجدد وزارت صمت شکل گرفت و ادغامی که در بخش صنعت، معدن و بازرگانی از یازده سال پیش به دنبال آن بودیم، به صورت واقعی اتفاق افتاد.

آرمان خالقی در گفت با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در رابطه با عملکرد وزیر و استیضاح فاطمی امین در مجلس، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این حق برخوردارند که در صورت لزوم و با توجه به عملکرد وزرا، آنها را استیضاح کنند و این خوب و عالی است اما باید دید که این اتفاق در چه شرایطی رخ می‌دهد.

* نظر مثبت فعالان صنعتی نسبت به عملکرد وزیر

عضو هیات خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، افزود: با توجه به ارتباط مستقیمی که با فعالان صنعتی دارم طی روزهای اخیر صحبت‌هایی درباره عملکرد وزیر در جلسات مختلف مطرح شد که فعالان اغلب استانی بجز موارد معدودی از استان‌ها معتقدند بودند که از زمان آغاز به کار وزیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت در مجموع اتفاقات خوب و قابل توجهی افتاده است در مواردی نقدهایی به یکی - دو نفر از مدیران این وزارتخانه مطرح شد.

* طی یک سال اخیر نکات منفی در کارنامه فاطمی امین دیده نشده است

وی بیان داشت: در مجموع نکات چندان منفی در کارنامه وزیر از آغاز به کار وی دیده نشده است و اغلب اقدامات وزیر قابل توجه و به عبارتی خوب بوده است.

خالقی گفت: معتقدم که در شرایط فعلی با توجه به شرایط اقتصاد کلان، شرایط قرار گیری ما در اقتصاد بین الملل و تحریم‌ها و بحران هایی که برای ما بوجود می آورند، زمان مناسبی برای استیضاح وزیر نیست.

* لزوم بررسی تاثیرات تصمیمات سایر وزارتخانه‌ها بر عملکرد وزارت

عضو هیات خانه صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در استیضاح وزیر باید به این نکات توجه کرد سهم وزارت در مجموع اقتصاد کلان کشور چقدر است؟ چقدر از موضوعات از اختیار این وزارتخانه خارج است؟ اثرات تصمیماتی که سایر وزارتخانه ها و نهادها و همچنین نهادهای خارجی که بر عملکرد وزارت می‌گذارند تا چه اندازه بر عملکرد وزارتخانه تاثیرگذار است؟

وی با اشاره به مساله تولید خودرو گفت: یکی از مواردی که هسته مرکزی سوال نمایندگان برای استیضاح وزیر است، ‌مساله خودرو و متعادل سازی بازار خودرو است، اما باید این را نیز در نظر گرفت که چه مقدار ارز در اختیار تولید کننده قرار گرفته است؟ آیا ارزی که به تولید کننده داده شده آن مقدار بوده که خودروساز بتواند تولید خود را افزایش دهد و نکرده است؟ همچنین در رابطه با موضوع واردات خودرو نیز باید بررسی شود که آیا ارزی برای واردات خودرو هست؟

خالقی گفت: همچنین در رابطه با مسايل و مشکلاتی که بعضا در رابطه با تامین، توزیع و قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم مرغ، برنج وجود دارد باید دید که آیا متولی است یا اینکه وزارتخانه های دیگر مسيول هستند و ما تبعات آن را به وزارت تحمیل می‌کنیم.

عضو هیات خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این قبیل مسايل موضوعاتی است که باید از جهات مختلف بررسی شود و اختیارات یک وزارتخانه را در مورد آن در نظر گرفت لذا باید درخصوص هر گونه کاستی و مشکلی که وجود دارد به سراغ بانیان آن رفت نه اینکه یک نفر را مقصر دانست.

ادغام واقعی وزارت صنعت‌، معدن با بازرگانی پس از 10 سال در دوره فاطمی امین محقق شد

وی افزود: یک اتفاق مهم در دوره وزارت فاطمی امین بر وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق افتاده است و آن ادغام بخش صنعت و معدن و بازرگانی با هم است.

خالقی بیان داشت: در دوره فاطمی امین بحث تدوین ساختار مجدد وزارتخانه شکل گرفت و ادغامی که از یازده سال پیش به دنبال آن بودیم به صورت واقعی اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن از ابتدای دهه نود اتفاق افتاد، گفت: اما در عمل این ادغام صورت نگرفته و اثرات آن قابل مشاهده نبود که از زمان آغاز به کار فاطمی امین در وزارت و تدوین برنامه ساختار مجدد وزارتخانه که از اواخر سال گذشته صورت گرفت اکنون شاهد اثرات آن هستیم.

عضو هیات خانه صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: بنابراین ادغام واقعی بخش صنعت و معدن و بازرگانی و نه الحاقی که قبلا صورت گرفته بوده اکنون در وزارت قابل مشاهده است و این در حالی است که این موضوع 10 سال معطل مانده بود.

* نباید با استیضاح وزیر تحولات مثبت را متوقف کرد

وی افزود: به نظر من استیضاح وزیر این تغییرات و تحولات مثبت را متوقف می‌کند، لذا در شرایط فعلی که نیازمند تمرکز در وزارتخانه هستیم نباید با استیضاح مانع پیشرفت اقدامات خوب و موثر در وزارت صنعت، معدن و تجارت شویم.

* وزارت بعد از بحران 6 ساله تغییر وزرا اکنون به ثبات و آرامش رسیده است

خالقی با اشاره به بحرانی که 6 سال در وزارت وجود داشت، گفت: طی 6 سال چندین بار وزرا در این وزارتخانه تغییر کردند و لذا این وزارتخانه با تغییر مکرر مدیریت از ثبات و تمرکز لازم برخوردار نبود و عدم تمرکز وزرا و سرپرست‌های این وزارتخانه عملا کارآیی را از این وزارتخانه گرفته بود.

وی با تاکید بر اینکه الان وزارتخانه نیاز به آرامش دارد، گفت: به ویژه اینکه ثبات و آرامش صرف یک سال گذشته در این وزارتخانه شکل گرفته است و با استیضاح وزیر باز هم آرامش از این وزارتخانه گرفته می‌شود بنابراین در مجموع من این را به صلاح نمی دانم.

پایان پیام/

اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید مصوبه سازمان بورس برای کنترل نرخ اوراق روز آرام در بازار ارز/ دلار رنگ ثبات را دید تصویب بودجه 1402 به تعویق افتاد+ جزيیات مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون شرایط دریافت وام ازدواج دانشجویی اعلام شد ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان... اتفاقی عجیب برای بازار قیمت مرغ | ارزان شدن قیمت مرغ کیلویی 30 هزارتومان تداوم نوسان کاهشی قیمت دلار/ بیش از 5 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شد وعده عبدالملکی برای تکمیل خط‌آهن رشت-کاسپین/ طلسم پروژه استراتژیک شکسته می‌شود؟ راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای برق در نیروگاه پایانه نفتی خارک سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد رویکرد کشت قراردادی، حمایت از کشاورزان است غفلت از یک بازار ارزآور بلوکه کردن بخشی از تسهیلات توسط شبکه بانکی تخلف است خانه‌های کلنگی در منطقه میرداماد تهران چند؟ کدام نمادها حجم مشکوک خوردند؟ قیمت لاماری ایما در بورس مشخص شد 174 دستگاه لاماری به فروش رسید رونمایی متفاوت خودرویی / از پشت شیشه ماشین را ببی... اتفاقی عجیب برای بازار مرغ امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک افزایش قیمت 50 هزار تومانی سکه/ طلا 5 هزار تومان پایین آمد گزارش رسمی دولت از تغییر قیمت کالاهای اساسی/ این خوراکی‌ها...