تشریح برنامه دولت درباره حذف دلار 4200تومانی

تشریح برنامه دولت درباره حذف دلار 4200تومانی

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت یارانه نقدی چهار دهک درآمدی را افزایش می‌دهد؛ امسال 270 هزار میلیارد ریال از مابه التفاوتی که صرفه جویی می کنیم مستقیما به مردم یارانه پرداخت می‌کنیم.

مهر: ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت یارانه نقدی چهار دهک درآمدی را افزایش می‌دهد؛ امسال 270 هزار میلیارد ریال از مابه التفاوتی که صرفه جویی می کنیم مستقیما به مردم یارانه پرداخت می‌کنیم.

مسعود میرکاظمی ريیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان تقاضای بررسی دو فوریتی لایحه «حذف ارز ترجیحی»، گفت: به محض اینکه دولت تحویل داده شد، در مورد کالاهای اساسی به دو مشکل برخورد کردیم. اول اینکه به دلیل خشکسالی میزان برداشت گندم، جو و نهاده های دامی و دانه های روغنی و ذرت به شدت کاهش پیدا کرده بود. باید واردات کالاهای اساسی از میزان پیش بینی شده در بودجه بیشتر باشد.

وی افزود: طبق قانون بودجه باید 11.5 میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی پیش خرید می شد اما میزان خرید تضمینی 4 میلیون و 600 هزار تن بود و دولت مجبور شد 8 میلیون گندم وارد کند.

ريیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: به دلیل افزایش قیمت های جهانی برای واردات کالاهای اساسی با مشکل کسری بودجه مواجه شدیم. قیمت دانه های روغنی درسال 99 حدود 434 دلار در تن بود به 697 دلار در تن رسیده است. قیمت کنجاله در سال 99 حدود 371 دلار در تن بود که به 535 دلار در تن رسیده است. روغن خام که در سال 99، حدود 746 دلار در تن بود به هزار و 450 دلار در تن رسیده است.

میرکاظمی تصریح کرد: ذرت که در سال 99، 220 دلار در تن بود به 350 دلار در تن، جو 217 دلاری به 330 دلار در تن، گندم 206 به 340 دلار در تن رسیده است.

وی گفت: برآورد وزارت جهاد، وزارت صمت و وزارت بهداشت برای واردات کالاهای اساسی این است که دولت برای واردات کالاهای اساسی نیازمند تامین بودجه 18 میلیارد دلاری است. این در حالی است که مجلس در لایحه بودجه سال 1400، حدود 8 میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده بود.

ريیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: برای دولت امکان پذیر نیست که این میزان از ارز را به واردات کالاهای اساسی تخصیص دهد. بنابراین دو پیشنهاد به مجلس ارايه دادیم. اول این که یارانه واردات کالاهای اساسی به صورت مستقیم به مردم پرداخت شود. قیمت مرغ و تخم مرغ نسبت به سال گذشته 150 درصد رشد داشته است. بنابراین واردات کالاهای اساسی با نرخ ارز ترجیحی، مانع تورم نشده و در زندگی مردم اثری نداشته است.

میرکاظمی اظهار داشت: این گونه پرداخت لایحه مفسده آمیز است. امروز اتحادیه ها اعلام می کنند که یارانه ارزی به آنها نمی رسد و حتی دولت مجبور شده است در زنجیره توزیع مرغ و تخم مرغ وارد شده و قرارگاه بزند. در حالی که دولت ها نباید به این امور ورود کنند و اتحادیه ها باید این امور را مدیریت کنند.

وی گفت: دولت از مجلس مجوز می خواهد که برای واردات دارو و گندم و تجهیزات پزشکی همچنان ارز ترجیحی اختصاص یابد اما در مورد نهاده های دامی یارانه های ارزی به یارانه های نقدی تبدیل شود. بر این اساس دولت در نظر دارد که یارانه نقدی چهار دهک درآمدی را افزایش دهد. امسال 270 هزار میلیارد ریال از مابه التفاوتی که صرفه جویی می کنیم مستقیما به مردم یارانه پرداخت خواهیم کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و واکسن کرونا

اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو ...

در هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.

TejaratNews.com/
رشد و توسعه اقتصادی کشور نیازمند حذف ارز ترجیحی است

رشد و توسعه اقتصادی کشور نیازمند حذف ارز ترجیحی است

یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد کشور در شرایط فعلی برای رشد و توسعه به ویژه در بخش تجاری نیاز به از میان برداشتن ارز 4200 تومانی دارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی پورابراهیمی در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال

پیش‌بینی پورابراهیمی در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیش بینی می‌کند که روند سابق در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ تغییری نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
تاثیر حذف ارز ترجیحی بر صنایع بورسی

تاثیر حذف ارز ترجیحی بر صنایع بورسی

یک اقتصاددان گفت: با حذف ارز ترجیحی برخی صنایع بورسی چون صنایع غذایی، روغن و... منتفع خواهند شد.

EghtesadOnline.com/
هشدار همتی پیرامون حذف ارز ترجیحی

هشدار همتی پیرامون حذف ارز ترجیحی

باقی ماندن گندم در سبد ارز ترجیحی و حذف جو به علت جانشین بودن این دو محصول برای دام،به احتمال زیاد بخشی از موجودی گندم راجایگزین جو خواهد کرد و لذا واردات گندم را افزایش خواهد داد .در مقابل، درصورت حذ...

Bartarinha.ir/
منافع ارز ترجیحی باید به مردم بازگردد

منافع ارز ترجیحی باید به مردم بازگردد

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی به عده‌ای خاص موجب ایجاد رانت شده است در حالی که منافع ارز ترجیحی باید به مردم بازگردد.

TejaratNews.com/
افزایش حاشیه سود شرکت ها با حذف ارز ترجیحی / حذف ارز 4200تومانی به واقعی سازی قیمت ها کمک می کند

افزایش حاشیه سود شرکت ها با حذف ارز ترجیحی / حذف ارز 4200تومانی به...

در روزهای اخیر، موضوع تخصیص این ارز تا پایان سال جاری و حذف تدریجی آن، از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسيولان دولتی مطرح شده است. با توجه به اینکه برخی از...

EghtesadOnline.com/
بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی

بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی

پورابراهیمی: بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی در دستور کار مجلس و دولت قرار دارد.

Irinn.ir/
انتقاد از اختصاص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی

انتقاد از اختصاص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به ريیس جمهور منتخب اعلام کرد: تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی موجب شده تا ناملایمات موجود در بازار به رغم اینکه دولت متولی برنامه...

TejaratNews.com/
دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند

دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند

ريیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در لایحه بودجه گفت: دولت طبق نظر مجلس الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می‌کند.

TejaratNews.com/
سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته