خودروی خارجی به همه ثبت نام‌کنندگان می‌رسد؟

خودروی خارجی به همه ثبت نام‌کنندگان می‌رسد؟

صنعتهمشهری نوشت:آمار پالایش شده و نهایی ثبت نام‌کنندگان طرح واردات خودرو تا پایان سه‌شنبه مشخص می‌شود اما تمام واجدان شرایط، خودروی خارجی دریافت می‌کنند.

دور جدید واردات خودرو به مرحله پایانی خود رسیده و با مشخص شدن واجدان شرایط، اسامی این افراد به همراه اولویت آنها برای دریافت خودرو قرار است روز چهارشنبه اعلام شود؛ تا پایان مهلت اعلام شده برای ثبت نام، 120‌هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده اند.

به گفته مدیر پروژه واردات خودرو وزارت صمت، بررسی تطابق شرایط ثبت‌نام‌کنندگان با شرایط طرح از همان لحظه آغاز شده است. پیش‌تر سقف واردات خودرو در مرحله اول برای امسال 100 هزار دستگاه تخمین زده شده بود و این ابهام وجود دارد که 20 هزار متقاضی مازاد در صورتی که نامشان در میان احراز صلاحیت شده‌ها باشد آیا می‌توانند به خودروی خارجی دست پیدا کنند یا خیر؟ پاسخ سخنگوی وزارت صمت به این پرسش این است: «به احتمال زیاد بله. امید قالیباف روز گذشته در گفت‌وگو با همشهری در پاسخ به این پرسش که آیا برای متقاضیان بعد از اولویت 100 هزارم تصمیم‌گیری شده یا خیر، گفت: پیش‌بینی ما این است که اگر تعداد احراز صلاحیت‌ها بالاتر از 100 هزار نفر باشد نیز کسی از قرعه‌کشی حذف نشود، بلکه در اولویت‌های بعدی عرضه قرار گیرد.

قرعه‌کشی چهارشنبه انجام می‌شود

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، زمان قرعه‌کشی برای اولویت‌بندی دریافت‌کنندگان خودرو خارجی را نهایتا چهارشنبه بعد از ظهر اعلام کرد و به همشهری گفت: وزارت صمت برای این کار آمادگی کامل دارد اما یک ‌درصد احتمال دارد دستگاه‌های نظارتی با توجه به تعطیلی روز چهارشنبه امکان حضور در مراسم را نداشته باشند که در این صورت قرعه‌کشی به صبح پنجشنبه موکول خواهد شد.

مهدی ضیغمی درباره اینکه برای چند دستگاه خودرو، قرعه‌کشی انجام می‌شود؛ گفت: اولویت‌بندی برای فروش یکصد هزار دستگاه خواهد بود اما باید دید بعد از پالایش اسامی ثبت‌نام‌کنندگان، آمار نهایی واجدین شرایط چه تعداد است و بعد از آن، اولویت‌بندی صورت گیرد؛ در حال حاضر آمار ثبت‌نامی‌ها تقریبا به هدف‌گذاری اولیه وزارت صمت نزدیک است.

ضیغمی با بیان اینکه هنوز درخصوص وضعیت افراد بعد از اولویت 100‌هزار تصمیم‌گیری نشده، اضافه کرد: اگر تعداد واجدان شرایط خیلی بالاتر از 100 هزار نفر باشد، شاید تصمیم بگیریم که اولویت ‌بندی روی 100 هزار تا بسته شود اما اگر تعداد کم باشد به احتمالا زیاد وزارت صمت می‌پذیرد که این تعداد همچنان در قرعه‌کشی حضور داشته باشند و در نوبت عرضه‌های بعدی بمانند.

ورود 2هزار خودرو خارجی تا پایان سال به کشور

او از احتمال افزایش تعداد خودروهای وارداتی تا پایان سال خبر داد و افزود: آخرین آمار خودروهای خارجی که به گمرک وارد شده‌اند تا هفته گذشته 1200 خودرو بود که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به 2 هزار دستگاه خودرو برسد. چانگان در 2 مدل، هیوندا النترا و 2 مدل فیات، وارداتی‌هایی هستند که در مرحله اول، قول عرضه آنها داده شده است.

او با اشاره به اینکه بعد از تصویب دولت یا مجلس منابع ارزی واردات خودرو در هماهنگی با بانک مرکزی مشخص خواهد شد، درباره روند تامین ارز خودروهای وارداتی سال آینده گفت: بخشی از منابع ارزی واردات خودرو، سال بعد مشخص شده و بخشی دیگر موکول به تصویب لایحه بودجه سال آینده در مجلس است و برای تعیین تکلیف آن باید تا زمان تصویب بودجه صبر کرد.

آمریکایی و فرانسوی وارد نمی‌شود

مدت کوتاهی بعد از تصویب آیین‌نامه واردات خودرو وزارت صمت اعلام کرد علاوه بر خودروهای آمریکایی، برندهای فرانسوی نیز در میان وارداتی‌ها نخواهند بود. دلیل این ممنوعیت، رفتار غیرحرفه‌ای فرانسوی‌ها در سال‌های گذشته با شرکای ایرانی اعلام شد و بر این اساس، اجازه ثبت سفارش و واردات محصولات رنو، پژو، سیتروين و سایر خودروسازان فرانسوی از واردکنندگان سلب شد. اما این احتمال وجود داشت که مونتاژی‌های این برندها بتوانند با تبصره به کشور وارد شوند. مدیر طرح واردات وزارت صمت اما این احتمال را رد کرد و گفت: خودرویی که برند اصل فرانسوی و آمریکایی باشد، حتی در صورت مونتاژ در کشورهای دیگر نیز امکان واردات ندارد.

سازو کار عرضه خودروهای دست دوم

نمایندگان مجلس روز شنبه به وزارت صمت مجوز دادند تا به منظور توسعه حمل و نقل عمومی و تنظیم بازار، انواع کشنده، کامیون، اتوبوس، مینی بوس، ون و سواری با عمر کمتر از 5 سال را به کشور وارد کند، اما درخصوص سازو کار عرضه این نوع خودروها، هنوز تصمیمی گرفته نشده است. آیین نامه واردات خودرو که مهرماه امسال به تصویب مجلس رسید، سازوکار عرضه خودروهای وارداتی را تنها عرضه در بورس کالا تعیین کرده بود اما در نهایت شیوه عرضه این خودروها به ثبت نام در سامانه یکپارچه و دریافت خودرو با تعیین اولویت تغییر یافت.

مدیر پروژه واردات وزارت صمت درباره این ‌که آیا عرضه خودروهای کارکرده نیز از طریق قرعه‌کشی در همین سامانه انجام خواهد شد یا خیر، گفت: قطعا در فاز اول به این شکل نخواهد بود اما این کار به آیین‌نامه نیاز دارد که باید سازوکار عرضه در آیین‌نامه مشخص شود و براساس آن عرضه صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

  • کدام حساب‌ها برای خرید خودرو وکالتی انجام نمی شوند؟

35217

عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟ سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت جزییاتی جدید از افزایش حقوق کارگران در سال 1402 + فیلم نفت برای ملت شد فوری/ حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402... قیمت ارز دیجیتال FTT در 24 ساعت گذشته افزایش یافت پایان یک ماراتن سنگین؛ رقم نهایی دستمزد کارگران مشخص شد/ خدایی: از نتیجه مذاکرات رضایت قلبی نداریم صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ ماراتن شورای عالی کار به پایان رسید/ حداقل دریافتی کارگران 8 میلیون تومان جزيیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 حداقل دستمزد کارگران 27 درصد افزایش یافت میزان دستمزد 1402 کارگران مشخص شد ابداع شیوه نوبت دهی و آزادسازی واردات خودرو/ قیمتها رکورد شکست ایرانی‌ها در 1401 چقدر پول برای خوراکی‌ها دادند؟ افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد / پایه حقوق کارگران 1.1 میلیون تومان بیشتر شد پایه حقوق کارگران 1.1 میلیون تومان بیشتر شد