شناسایی سیگنال ارز به بورس کالا

شناسایی سیگنال ارز به بورس کالا

افت بهای تسویه عموم نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا روز گذشته در حالی رقم خورد که برای سومین هفته متوالی شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات این بازار بودیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  با عقب‌‌‌نشینی بهای دلار از کانال 28هزار تومانی در روزهای پایانی هفته گذشته، بازار آتی نیز به سمت افت نرخ تحریک شد، تا جایی که در جریان معاملات روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش، افت قیمت تسویه در عموم نمادهای فعال این بازار اتفاق افتاد؛ اگرچه در این بین باز هم شاهد سبزپوش شدن نمادهای زعفران نگین و پوشال بازار آتی بودیم که با وجود افت نرخ در ابتدای معاملات، تغییر فاز داده و رشد قیمت را به ثبت رساندند. افزایش بهای زعفران تنها به بازار آتی ختم نشد و در بازار گواهی سپرده بورس کالا نیز شاهد این رشد قیمت بودیم، آن هم به میزانی که سبب شکل‌‌‌گیری صف خرید برای زعفران‌‌‌های پوشال این بازار شد.

 صدرنشینی زعفران در بازار آتی و گواهی سپرده

در حال حاضر شاهد معامله دو سررسید آبان و دی برای زعفران نگین و یک سررسید آبان برای زعفران پوشال هستیم. مجموع موقعیت‌‌‌های باز تعهدی خرید و فروش هر سه نماد، در جریان معاملات روز گذشته افزایشی برآورد شد که به معنی ورود نقدینگی به این بازار است که در کنار صف خرید شدن برخی از نمادهای گواهی سپرده زعفران پوشال در ساعاتی از روز، از تحرکات زیرپوستی دادوستد زعفران در دو بازار گواهی و آتی بورس کالا حکایت دارد.

زعفران تحویل آبان‌ماه (SAFAB00) روز گذشته با نرخ 16هزار و 260تومان و سررسید دی‌ماه این محصول (SAFDY00) با نرخ تسویه 22‌هزار و 620تومان به ازای هر گرم معامله شد. وجه تضمین موردنیاز برای گرفتن یک موقعیت تعهدی از این دو نماد به میزان 450هزار تومان تعیین شده که به دلیل رشد بهای این محصول، افزایش داشته است. جذاب‌‌‌ترین محصول تابلوی آتی بورس کالا طی روز گذشته، زعفران نگین بود که با حجمی بالغ بر 16هزار قرارداد مورد دادوستد اهالی این بازار قرار گرفت.

 عقب‌‌‌نشینی بهای دو فلز گرانبهای بازار آتی

دو دارایی سرمایه‌‌‌ای بازار آتی، یعنی نقره و واحدهای صندوق طلای بورس کالا روز گذشته افت محدود نرخ تسویه را به ثبت رساندند. اینکه بهای ارز عقبگرد خود را در ابتدای هفته جاری نیز ادامه داد، عمده‌‌‌ترین دلیلی است که سبب نوسان کاهشی بهای این قراردادها شده است؛ چرا که این دو فلز گرانبها در معاملات هفته گذشته در بازارهای جهانی، تحرکات قیمتی چندانی نداشتند و نوسان محدودی را تجربه کردند. به عبارت دقیق‌‌‌تر، نقره با 6/ 0درصد افزایش بها طی هفته گذشته به 22دلار و 65سنت رسید و هر اونس طلا با افت 2/ 0درصدی به بهای 1756دلار در بازارهای جهانی معامله شد.

دورترین سررسید نقره (سررسید آذرماه) در بازار آتی بورس کالا یعنی نماد SILAZ00 به میزان 21هزار و 370تومان به ازای هر گرم معامله می‌شود. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که مجموع موقعیت‌‌‌های باز هر سه نماد نقره، کاهش یافته که به معنی خروج نقدینگی و بسته‌شدن موقعیت‌‌‌های تعهدی خرید و فروش است.  واحدهای صندوق طلای تابلوی آتی بورس کالا نیز با سه نماد در حال مبادله است که روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش هر سه نماد آن افت قیمت داشتند. دارایی پایه این قراردادها نیز که واحدهای صندوق طلای لوتوس است، افت قیمت 63/ 1درصدی را تا لحظه تنظیم این گزارش تجربه کرد. البته همچنان قراردادهای آتی صندوق طلا با نرخی بالاتر از بهای دارایی پایه خود معامله می‌‌‌شوند که از شرایط کونتانگو یا فورواردیشن حکایت دارد. دورترین سررسید این دارایی سرمایه‌‌‌ای، یعنی سررسید بهمن‌ماه با نماد ETCBA00 روی تابلوی آتی بورس کالا فعال است که روز گذشته با نرخ تسویه 9هزار و 360تومانی معامله شد و به میزان 5/ 4درصد موقعیت همزمان خرید و فروش را به ثبت رساند.

 رشد میزان نقدینگی بازار آتی به‌رغم کاهش حجم معاملات

در جریان معاملات آتی بورس کالا در هفته گذشته، شاهد تداوم افت حجم و ارزش معاملات این بازار بودیم، به طوری که به میزان 104هزار و 869قرارداد آتی طی هفته گذشته مورد دادوستد قرار گرفت که در مقایسه با هفته ماقبل آن از افت 29درصدی حکایت دارد. این میزان معامله، ارزشی بالغ بر 245میلیارد تومان داشت که تداوم روند کاهشی را برای سه هفته متوالی در این بازار نشان می‌دهد، اما هنوز هم میزان نقدینگی واردشده به بازار آتی افزایشی برآورد می‌شود. علاوه بر متغیرهای اثرگذار اقتصادی بر این بازار، هفته گذشته شاهد تعطیلی معاملاتی دوروزه بودیم که اثر آن بر حجم معاملات به‌وضوح دیده می‌شود، از این رو می‌توان یکی از دلایل اصلی تداوم این کاهش را در این مطلب جست‌وجو کرد. البته سیگنال کاهشی بهای ارز در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت؛ چرا که نوسان بهای ارز بر نرخ تسویه قراردادهای آتی اثرگذار بوده و عاملی مهم در تغییر قیمت تسویه قراردادهای این بازار به شمار می‌رود.

پس از مدت‌ها مشخص شدن سکاندار بانک مرکزی در دولت جدید، در کنار قوت گرفتن احتمال شروع مذاکرات برجام در آینده نزدیک، دو سیگنال کاهشی را در پایان هفته گذشته به بازار ارز مخابره کرده و زمینه‌‌‌ساز افت قیمت شدند. روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش بهای آزاد دلار همچنان در کانال 27هزار تومانی نوسان کرد و سبب قرمزپوش شدن بهای تسویه اکثر نمادهای فعال بازار آتی شد. هنوز زود است که بخواهیم این افت قیمت را جدی ارزیابی کنیم، اما به نظر می‌رسد با تداوم جریان کاهشی در بازار ارز، شاهد تغییراتی در معاملات قراردادهای آتی و سایر ابزارهای مالی-کالایی بورس کالا نیز باشیم. البته تکانه‌‌‌های بهای ارز، یکی از متغیرهای اثرگذار بر بازار آتی به شمار می‌رود. از این رو برای پیش‌بینی دقیق و قابل اتکا نیازمند بررسی سایر شرایط اثرگذار بر این بازار هستیم.

به‌رغم افت حجم و ارزش معاملات بازار آتی طی هفته گذشته، هنوز شاهد افزایش آرام میزان موقعیت‌‌‌های باز در نمادهای فعال این بازار هستیم. در حال حاضر شاهد 11نماد فعال در تابلوی آتی بورس کالا هستیم که معاملات هفته گذشته، میزان موقعیت‌‌‌های باز این بازار را به 652هزار و 556موقعیت همزمان خرید و فروش افزایش داد. این مطلب به معنی افزایش ورود نقدینگی به این بازار است که مجموع آن تا هفته منتهی به 16مهرماه سال‌جاری به میزان 681میلیارد تومان ارزیابی می‌شود. رشد بیش از 10درصدی میزان نقدینگی واردشده به این بازار، آن هم در حالی که دو روز از هفته گذشته تعطیل بود، نشان‌دهنده جذابیت دادوستد قراردادهای آتی در بین معامله‌‌‌گران بازار سرمایه است که با متنوع ساختن کالاهای این بازار چنین امکانی فراهم شده است. لازمه حفظ این اوضاع و حتی تعمیق بیشتر معاملات بازار آتی، بازگشایی نمادهای گوناگون در گروه‌‌‌های مختلف کالایی و در سررسیدهای متفاوت است که می‌تواند به توسعه معاملات آتی به عنوان ابزار مالی-کالایی بازار سرمایه کمک شایانی کند.

local_offerبرچسب‌ها:
زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران با صدور نامه‌ای به کارگزاران از ابلاغ نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 5 آبان ماه 1400 خبر داد.

YJC.news/
رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

رونق بورس کالا در هفته سوم مهرماه + جزییات

در هفته منتهی به 22مهرماه، یک‌میلیون و 817هزار تن انواع کالا به ارزش 122هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته...

EghtesadOnline.com/
رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

در هفته منتهی به 22 مهر یک میلیون و 817 هزار تن انواع کالا به ارزش 12 هزار و 20 میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

YJC.news/
نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

نارسایی رینگ صادراتی بورس کالا در معاملات قیر چیست

الزام قانونگذار به صادرات قیر از طریق رینگ صادراتی بورس کالا با هدف شفاف‌سازی معاملات صادراتی این فراورده با ارزش نفتی‌ صورت گرفته است بنابراین انتظار می‌رود بورس کالا به آسیب شناسی این فرایند در نحوه...

FarsNews.ir/
7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

7 پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش محصول 7 شرکت در بازار اصلی بورس کالا خبر داد.

YJC.news/
بورس کالا به یاری مستاجران می‌ شتابد

بورس کالا به یاری مستاجران می‌ شتابد

عزم دولت برای فراهم کردن مسکن ارزان برای مردم باعث شده است تا مجددا مساله قیمت مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گیرد.

EghtesadOnline.com/
نماد بورس کالا به تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران انتقال یافت

نماد بورس کالا به تابلوی اصلی بازار اول بورس تهران انتقال یافت

بورس کالا شرایط مقرر برای تابلوی اصلی بورس تهران را احراز کرده است و بنابراین نماد معاملاتی آن از تابلوی فرعی بازار اول به تابلوی اصلی بازار اول منتقل شد.

YJC.news/
جابه‌جایی نماد بورس کالا

جابه‌جایی نماد بورس کالا

معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس تهران با انتشار نامه‌ای از جابه‌جایی نماد بورس کالا خبر داد.

TejaratNews.com/
فهرست 10 شرکت پرفروش بورس کالا منتشر شد +جزییات

فهرست 10 شرکت پرفروش بورس کالا منتشر شد +جزییات

10 شرکت برتر بورس کالا براساس ارزش فروش محصولات در هفته گذشته معرفی شدند.

EghtesadOnline.com/
بورس کالا میزبان عرضه یک میلیون و 285 هزار تن سیمان و فولاد

بورس کالا میزبان عرضه یک میلیون و 285 هزار تن سیمان و فولاد

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز، میزبان عرضه یک میلیون و 139 هزار و 219 تن سیمان از سوی 58 شرکت سیمانی است.

YJC.news/

معامله 47 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

رنگ سبز پتروشیمیایی‌ ها بر چهره بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

رشد 13 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا

رشد 13 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا

بورستهران - ایرنا - هفته گذشته یک میلیون و 817 هزار تن انواع کالا به ارزش 122 هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته دوم پاییز حجم و ارزش معاملات هر یک جداگ...

Irna.ir/

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اجاره 100میلیونی خودرو برای دور دور در تهران خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع