بومی سازی دوراسیون‌های کک سازی، مانع خروج 330 هزار یورو ارز از کشور شد

بومی سازی دوراسیون‌های کک سازی، مانع خروج 330 هزار یورو ارز از کشور شد

دوراسیون‌های ماشین‌های تخلیه و درب بازکن از جمله قطعات حساس در مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی به شمار می‌روند که در سال‌های گذشته مقرر بود از کشور‌های خارجی تامین شوند، اما تحریم‌ها سد راه دریافت این تجهیزات شدند.

بورس نیوز: دوراسیون‌های ماشین‌های تخلیه و درب بازکن از جمله قطعات حساس در مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی به شمار می‌روند که در سال‌های گذشته مقرر بود از کشور‌های خارجی تامین شوند، اما تحریم‌ها سد راه دریافت این تجهیزات شدند. ذوب آهنی‌های بلند همت با همکاری یکی از شرکت‌های توانمند داخلی بار دیگر، با گوهر اراده، دانش و تجربه خویش این تجهیزات را در حدود 550 شیت نقشه طراحی نموده و طی حدود یک و نیم سال بومی سازی کردند. این دستاورد بزرگ در گفتگو با تنی چند از تلاشگران این عرصه مورد کنکاش قرار داده شده است.

محمدحسین ترکان، مدیر خرید تجهیزات ذوب آهن اصفهان گفت: با شروع جنگ روسیه و اوکراین، محدودیت‌هایی در تهیه اقلام خاص از بلوک شرق برای کشور به وجود آمده است.

وی افزود: کشور اوکراین نیز به دلیل مشکلات جنگ که با آن مواجه شده، کمبود انرژی را تجربه می‌کند که این موضوع بر ساخت قطعات و تحویل آن‌ها نیز تاثیر مستقیم داشته است.

بومی سازی پنج درصدی را در سال جاری هدف قرار دادیم

مدیر خرید تجهیزات ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر که بومی سازی 5 درصدی کالا‌هایی که قبلا از خارج از کشور تامین می‌شد، از جمله مهمترین اهداف این مدیریت در سال جاری است، تصریح کرد: در این شرایط بومی سازی قطعات و تجهیزات در داخل کشورمان بیش از پیش اهمیت یافته است و این رویکرد در ذوب آهن اصفهان نیز با جدیت دنبال می‌شود.

مسعود رفیعی، سرپرست خرید قطعات ساخت در این مدیریت نیز اضافه کرد: قطعات و تجهیزاتی که امکان ساخت آن‌ها در داخل کارخانه و یا تامین شان از خارج از کشور وجود ندارد، پیگیری بومی سازی آن‌ها از طریق این اداره انجام می‌گیرد.

وی افزود: بدین منظور کروکی برداری و تهیه نقشه از تجهیزات توسط دفتر فنی قسمت درخواست کننده انجام شده و سپس فرایند ساخت آن از طریق شرکت توانمند داخلی منتخب، مطابق با ضوابط توسط این مدیریت آغاز گردید.

سرپرست خرید قطعات ساخت شرکت تصریح کرد: در خصوص ساخت دوراسیون‌های ماشین‌های درب بازکن و تخلیه نیز در سال 91 درخواست خرید خارجی آن پیگیری گردید که واردات این تجهیزات میسر نشد لذا طی برگزاری جلسات مستمر با مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی، این دو تجهیز در مدت زمان یک و نیم سال، توسط شرکت ماشین سازی اصفهان ساخته شد و به این مدیریت تحویل گردید.

بومی سازی که مانع خروج 330 هزار یورو ارز، از کشور شد

رفیعی گفت: این تجهیزات در داخل کشور و با هزینه‌ای بالغ بر 30 میلیارد ریال ساخته شدند و لذا حدودا از 330 هزار یورو خروج ارز از کشور جلوگیری بعمل آمد.

احمد رضا بهرامی کاردان بازرگانی در مدیریت خرید تجهیزات شرکت نیز گفت: پس از بررسی‌های فنی، برآورد هزینه و همچنین تکمیل نقشه ها، از شرکت‌های توانمند داخلی که سابقه همکاری با ذوب آهن اصفهان داشتند، دعوت بعمل آمد و پس از بازدید از محل و بررسی شرایط آن‌ها، پشنهادات اخذ گردید و مناقصه برگزار شد.

بهرامی اظهار داشت: در طی مناقصه برگزار شده، شرکت ماشین سازی اصفهان به عنوان برنده اعلام گردید و ساخت این دوراسیون‌ها را بر عهده گرفت.

حسن رضا جان محمدی سرپرست واحد 2 تولید کک نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود 10 سال از عمر باتری 3 می‌گذرد، برخی از تجهیزات این قسمت دچار استهلاک شدند و به این دلیل توقف‌های زیادی را شاهد بودیم که ریسک‌هایی مانند افت کمی و کیفی تولید و تحت الشعاع قرار گرفتن برنامه‌های تعمیرات تجهیزات را در پی داشت.

وی افزود: به کمک مدیریت‌های نت مکانیک و نت راه و ساختمان، محوطه سازی برای تعویض این دوراسیون‌ها انجام گرفت و نیز کروکی برداری و نقشه‌های لازم از تجهیزات تهیه شد.

تعویض و راه اندازی دوراسیون ها، بدون توقف انجام شد

سرپرست واحد 2 تولید کک در شرکت خاطر نشان کرد: در طول عملیات تعویض و راه اندازی این دوراسیون ها، هیچ گونه توقفی در تولید کک باتری 3 رخ نداد و لذا از همکاران مکانیک، برق و تکنولوژ و همچنین مدیریت راهبری و ماشین آلات سنگین که در این زمینه همکاری بسیار خوبی داشتند، تشکر و قدردانی می‌نمایم.

یوسف اسکندری معاون تجهیزات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی نیز گفت: پس از راه اندازی باتری شماره 3 به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان در سال 91، تداوم فرآیند تولید به دلیل نیاز به انجام تعمیرات و نگهداری از تجهیزات با چالش‌های فراوانی از جمله عدم وجود قطعات رزرو، نقشه و مدارک فنی و عدم پیش بینی پلت فرم‌های تعمیراتی جهت قطعات حساس مواجه بود.

وی افزود: در ادامه شرکت اوکراینی به دلیل تحریم‌ها از تعهدات ساخت این تجهیزات سر باز زد و قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ نمود.

معاون تجهیزات مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی ادامه داد: این قطعه به طور متوسط هر 15 دقیقه یکبار درب

سلول‌های باتری را باز و بسته می‌کند و لذا طی این سالیان نیاز به تعویض داشت که این اقدام توسط یکی از شرکت‌های توانمند داخلی انجام گرفت و طی هشت شبانه روز در مهرماه سال جاری نصب و راه اندازی گردید.

عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان... اتفاقی عجیب برای بازار قیمت مرغ | ارزان شدن قیمت مرغ کیلویی 30 هزارتومان تداوم نوسان کاهشی قیمت دلار/ بیش از 5 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شد وعده عبدالملکی برای تکمیل خط‌آهن رشت-کاسپین/ طلسم پروژه استراتژیک شکسته می‌شود؟ راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای برق در نیروگاه پایانه نفتی خارک سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد رویکرد کشت قراردادی، حمایت از کشاورزان است غفلت از یک بازار ارزآور بلوکه کردن بخشی از تسهیلات توسط شبکه بانکی تخلف است خانه‌های کلنگی در منطقه میرداماد تهران چند؟ کدام نمادها حجم مشکوک خوردند؟ قیمت لاماری ایما در بورس مشخص شد 174 دستگاه لاماری به فروش رسید رونمایی متفاوت خودرویی / از پشت شیشه ماشین را ببی... اتفاقی عجیب برای بازار مرغ امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک افزایش قیمت 50 هزار تومانی سکه/ طلا 5 هزار تومان پایین آمد گزارش رسمی دولت از تغییر قیمت کالاهای اساسی/ این خوراکی‌ها... افزایش 5 درصدی قیمت لپ‌تاپ در روزهای اخیر/ ریزش یک میلیون تومانی نرخ آیفون فعالیت پروژه های فرودگاهی ادامه دارد شرایط دریافت مشوق‌ مالیاتی استخراج رمز ارز اعلام شد طرح نهضت ملی مسکن در روستاها اجرایی شد پشت پرده انتقادات وارد شده به سد چمشیر/ ارتقای 90 درصدی کیفیت آب رودخانه پس از آبگیری سد جزيیات جدید درباره اصلاح قانون بیمه بیکاری چرا دارو کمیاب شد؟ وزیر نیرو وارد عشق‌آباد شد قبل از قبولی چک اول استعلام بگیرید+ جزيیات لایحه اصلاحی صمت اسقاط خودروهای فرسوده‌ را تعطیل کرد جزيیات عرضه خودروی لاماری در معاملات امروز بورس کالا شیوه جدید استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی ثبت نهضت ملی مسکن در 16 استان+ جزيیات چرا علاقه به ساخت مسکن در تهران کم شده؟ پیام بانک مرکزی به بازار ارز/ یک پیش‌بینی جذاب...