تصمیمی که همه جوره به نفع بورس است

تصمیمی که همه جوره به نفع بورس است

صمدی؛ کارشناس بازارسرمایه گفت: توقف عرضه ربع سکه در بورس کالا اثر منفی بر بازار ندارد و حتی اتفاق مثبتی برای بورس است....

بورس اسفند را بر خلاف بهمن ماه صعودی شروع کرد و در اغلب روزها شاهد رشد شاخص کل بودیم. طوریکه در هفته اول اسفند شاخص 8.6 درصد رشد و در هفته دوم به بیش از 10 درصد رسید. اغلب فعالان بورسی رشد بورس را در پی رشد نرخ دلار تحلیل کردند و تاثیر آن را بر صنایع بورسی افزایشی تخمین زدند. خبرنگار گسترش نیوز در گفتگو با بهنام صمدی کارشناس بازار سرمایه درباره حواشی مختلف پیرامون بورس و پیش‌بینی روند بازار در روزهای آتی به گفتگو پرداخت که در ادامه می‌خوانیم.

دلیل روند صعودی بورس

بهنام صمدی کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار گسترش نیوز گفت: رشد بورس در چند هفته اخیر به دلایل مختلفی اتفاق افتاد. دلیل اول این بود که اعضای کمیسیون تلفیق عرضه خودرو در بورس کالا را تصویب کردند. دوم اینکه کمسیون تلفیق سقف 7 هزار تومان برای نرخ خوراک را حذف کرد و تصمیم خوبی بود. سوم اینکه با راه اندازی مرکز مبادلات، قیمت دلار رقابتی شد و دلار 28500 تومان حذف شد و این اتفاق تاثیرگذاری بر بورس بود. ادامه دار بودن روند صعودی در بورس تحت تاثیر تصمیمات دولت است و باید دید چه برنامه‌ای در نظر دارند. بورس بازاری جامانده است و باید عقب ماندگی خود را نسبت به رشد دلار جبران نماید.

وی افزود: وزیر اقتصاد اخیرا از بسته حمایتی تحت عنوان حمایت از بورس سخن گفته است اما هنوز مفاد این بسته مشخص نیست. سال گذشته هم چنین تجربه‌ای را بورس پشت سر گذاشت، زمانی که از مصوبه 10بندی تحت عنوان حمایت از بورس صحبت شد ولی عملا اجرا نشد. به عنوان مثال گفته شده بود سقف نرخ بهره بانکی 20 درصد است اما اجرایی نشد و تنها مصوبه‌ای که اجرا شد همان سقف 5 هزار تومان برای خوراک پتروشیمی بود. در مجموع تدوین و بیان بسته‌های حمایتی که فقط قرار است روی کاغذ بماند و اجرا نشود برای بورس هیچ سودی در پیش نخواهد داشت.

خروج حراج ربع سکه از بورس کالا

این کارشناس بورس درباره خروج مبادلات سکه از بورس کالا تصریح کرد: عرضه سکه از بورس متوقف نشده و تنها ربع سکه از بورس خارج شده است. گواهی سپرده سکه سال‌ها است در بورس معامله می‌شود. بانک‌ها خزانه‌ای مختص سکه دارند و سکه‌ها در این محل نگهداری می‌شود و گواهی با ارايه به این خزانه‌ها تحویل گرفته می‌شود. بانک مرکزی برای کنترل بازار به حراج ربع سکه اقدام کرد.

صمدی افزود: در مبحث گواهی سکه دیگر یک طرف بانک مرکزی نیست بلکه خود مردم هستند که سکه‌هایشان را تحویل بانک مرکزی می‌دهند، گواهی سکه را مورد معامله قرار داده و هرکسی که بخواهد می‌تواند سکه را از انبار تحویل بگیرد اما در مورد ربع سکه یک طرف قضیه بانک مرکزی است. اتفاقی که خود مرکز مبادله راه اندازی کرده بود و از اول هم موقت بودنش مشخص بود و بعد از راه اندازی مرکز مبادلات ارز و طلا متوقف شد. باز هم تاکید می‌کنم، سکه از بورس خارج نشده است و بلکه ربع سکه‌هایی که بانک مرکزی اقدام به حراج آن کرده بود از بورس خارج شده و به مرکز مبادلات ارز و طلا منتقل شده است.

راه اندازی بازار مبادلات به نفع بورس است

صمدی خاطرنشان کرد: توقف عرضه ربع سکه در بورس کالا اثر منفی بر بازار ندارد و حتی اتفاق مثبتی برای بورس است. چون قسمتی از نقدینگی بورسی‌ها به سمت خرید سکه خرج می‌شد و خیلی جنبه مثبتی نداشت و فقط نقدینگی جذب می‌کرد. با انتقال آن به مرکز مبادلات ارز و طلا تکلیفش مشخص شد و می‌توان گفت دیگر کاری به بورس ندارد.

وی در ادامه گفت: بالاخره یک عقلانیت در تیم فرزین و کلا دولت دیده شد. راه اندازی بازار مبادلات اتفاق خوبی است به ویژه اینکه اگر قرار باشد با رقابت کالاها فروخته شوند، تاثیرات مثبتی را خواهد داشت. ارز اگر رقابتی فروخته شود خیلی اتفاق مثبتی است. چرا عواید حاصل از صادرات و دلار به جیب واسطه برود؟ بهتر این است که صادرکننده از آن سود ببرد. آقای فرزین وقتی بر نرخ 28500 تومان تاکید کرد تصمیم اشتباهی بود اما راه اندازی بازار مبادلات عقب نشینی از آن تصمیم بود و به نظر می‌رسد اتفاق خوبی برای صنایع بورسی باشد.

عرضه خودرو در بورس قیمت را شفاف می‌کند

صمدی اظهار داشت: در هیچ جای دنیا خودرو در بورس کالا عرضه نمی‌شود اما در هیچ جای دنیا خودرو با قرعه کشی نیز به فروش نمی‌رسد. تنها راهی که الان به نظر می‌رسد می‌توان از ظرفیت‌های قانونی استفاده کرد تا خودروسازها از زیان خارج شوند، همین بورس کالا است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به گسترش نیوز گفت: یکی از دلایلی که عرضه خودرو با واکنش نماینده‌ها روبرو شد، درصد رقابت بود. مثلا دیده می‌شد که قیمت پایه خودرویی 200 میلیون تومان است و در قیمت‌های 400 تا 500 میلیون تومان معامله می‌شود. دلیل این بود که قیمت پایه خودروها سال‌ها که افزایشی نداشته است و این باعث شد وقتی خودرو وارد تابلوی بورس می‌شود، قیمت واقعی آن براساس بازار پیش رود. قیمت خودرو در بورس کاری به قیمت‌گذاری دستوری ندارد و این تفاوت قیمت منجر به رقابت 80 تا 100 درصدی می‌شد. فعالان بورسی موافق عرضه خودرو در بورس هستند به این دلیل که برخی زد و بندهای موجود در بازار خودرو را از بین می‌برد. به طور کلی می‌توان گفت مولفه اول در بورس شفافیت آن است و بعد بحث رقابت به وجود می‌آید.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد آخرین وضعیت رشد بورس در معاملات امروز سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس کدام جاده‌ها در روزهای پایانی تعطیلات یک‌طرفه است؟ فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود تداوم روند صعودی "شپدیس" دلار 40 هزار و 200 تومان اعلام شد نوبرانه‌ای که از فرانسه به تهران آمد/ پای خوشمزه‌ترین دسر جهان چطور به ایران باز شد؟ سهم ایران از بازار 188 میلیارد دلاری عربستان با برقراری روابط چقدر است؟ افزایش حداقلی دستمزد کام کارگران را تلخ کرد تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان تابستان