10 جرم و تخلف دستگاه‌ها و سازمان‌ها در صدور مجوزهای کسب و کار

10 جرم و تخلف دستگاه‌ها و سازمان‌ها در صدور مجوزهای کسب و کار

صدور مجوزهای کسب و کار تا حدود زیادی در مسیر تسهیل قرار گرفته، اما هنوز برخی دستگاه‌ها و مراجع صدور مجوز با استفاده از قوانینی زمینه اعمال سلیقه را فراهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، ثبت تخلفات متعدد دستگاه‌های صادر کننده مجوز در 4 ماه نخست امسال موجب شد تا وزیر اقتصاد پیشنهاد تمرکز هیات مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار در شش ماهه دوم امسال برای نظارت بر اجرای مصوبات این هیات را مطرح کند.

مصوبات هیات مقررات‌زدایی تاکنون متمرکز بر این بوده که فعالان اقتصادی در حداقل زمان و بدون مواجه شدن با فساد و امضاهای طلایی مجوزهای خود را دریافت کنند و کارکرد این مصوبات تعیین فضای جدید صدور مجوزها با سهولت حداکثری است.

وزیر اقتصاد در روزهای اخیر اشاره کرده بود که «در طول چهار ماه اخیر و پس از مهلت قانونی که فروردین ماه بود، همچنان در بخش‌های متعددی از وزارتخانه‌ها تخلف ادامه دارد؛ البته بخش‌هایی نیز از طریق درگاه ملی مجوزها کار خود را انجام می‌دهند اما تعداد تخلفات بسیار زیاد است.»

بر اساس این گزارش، دستگاه‌های متخلف عموما 10 جرم و تخلف را ممکن است مرتکب شود؛ نخستین مورد که جرم تلقی می‌شود مطالبه شرط، مدرک یا هزینه‌ای بیشتر از آن چیزی است که در درگاه ملی مجوزها ثبت‌شده است.

از جمله تخلفاتی که ممکن است مراجع صدور مجوز مرتکب شوند، صادر نکردن مجوز در زمان تعیین‌شده در درگاه ملی مجوزها، رد درخواست مجوز یک متقاضی بدون ارايه کتبی به دلیلی خارج از شرایط و مدارک مذکور در درگاه ملی، صادر نکردن مجوز به بهانه اشباع بازار، فراخواندن حضوری متقاضی برای صدور مجوز و ارايه کاغذ استعلام به متقاضی مجوز برای دریافت پاسخ از سایر دستگاه‌ها است.

ثبت نام برای صدور مجوز خارج از درگاه ملی مجوزها و وضع محدودیت ظرفیت، حدود صنفی یا فاصله جغرافیایی برای صدور مجوز و تشکیل جلسه یا اعزام مامور برای اعلام موافقت یا مخالفت با صدور مجوز بدون روشن بودن معیارها از دیگر تخلفاتی است که در ماه‌های گذشته از صادر کنندگانمجوز دیده شده است.

هیات مقررات زدایی در ماه‌های گذشته مصوباتی در جهت رفع زمینه فساد و امضاهای طلایی در صدور مجوزها داشته است اما هنوز در برخی قوانین و مقررات، زمینه اعمال سلیقه و امضای طلایی برای صدور مجوز وجود دارد که این احکام با پیگیری هیات مقررات زدایی در مسیر حذف هستند.

10 جرم و تخلف در صدور مجوزهای کسب و کار

1

مطالبه شرط، مدرک یا هزینه‌ای بیشتر از آنچه در درگاه ملی مجوزها ثبت‌شده است (جرم)

2

درخواست ماموران برای ارايه مدرکی به عنوان مجوز علاوه بر شناسه یکتای درگاه ملی مجوزها (جرم)

3

صادرنکردن مجوز در زمان تعیین‌شده در درگاه ملی مجوزها (تخلف)

4

رد درخواست مجوز یک متقاضی بدون ارايه کتبی دلیلی خارج از شرایط و مدارک مذکور در درگاه ملی (تخلف)

5

صادرنکردن مجوز به بهانه اشباع بازار (تخلف)

6

فراخواندن حضوری متقاضی برای صدورمجوز (تخلف)

7

ارايه کاغذ استعلام به متقاضی مجوز برای دریافت پاسخ از سایر دستگاه‌ها (تخلف)

8

ثبت نام برای صدورمجوز خارج از درگاه ملی مجوزها (تخلف)

9

وضع هرگونه محدودیت ظرفیت، حدود صنفی یا فاصله جغرافیایی برای صدور مجوز (تخلف)

10

تشکیل جلسه یا اعزام مامور برای اعلام موافقت / مخالفت با صدور مجوز بدون روشن بودن معیار موافقت / مخالفت.

وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وزیر اقتصاد اظهار داشت: درباره کنترل و مهار نرخ تورم، بانک مرکزی باید برنامه ریزی و مطابق آن به مردم وعده دهد اما بنده...

Gostaresh.news/
آخرین وضعیت اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی از زبان وزیر اقتصاد

آخرین وضعیت اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی از زبان وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد گفت: در سال 1401 با لحاظ مشکلات فعلی اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی طی بخشنامه‌ای از فعالان اقتصادی می‌خواهیم به شکل پیش‌دستانه دستگاه پز و حساب تجاری خود را معرفی کنند تا محاسبه و اخذ ...

Tabnak.ir/
وزیر اقتصاد: شکاف نظام سیاست گذاری اقتصادی و...

وزیر اقتصاد: شکاف نظام سیاست گذاری اقتصادی و...

وزیر اقتصاد: از دانشگاه ها میخواهیم سرمایه انسانی گره گشا تربیت کنند تا وضعیت اجتماعی اقتصادی کشور بهبود یابد.

Gostaresh.news/
مشکلات سیاست‌ تنظیم بازار کالاهای مشمول‌ عرضه در بورس‌‌‌‌/ هشدار شکل‌گیری امضاهای طلایی

مشکلات سیاست‌ تنظیم بازار کالاهای مشمول‌ عرضه در بورس‌‌‌‌/ هشدار ش...

با انتشار متن مصوب کمیسیون صنایع و معادن درباره تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام عرضه در بورس‌های کالایی مخالفت های جدی با آن صورت گرفته است.

FarsNews.ir/
اظهارات جدید وزیر اقتصاد درباره شیوه حمایت دولت از بورس | دولت تسلیم التهابات بازار سرمایه نمی شود

اظهارات جدید وزیر اقتصاد درباره شیوه حمایت دولت از بورس | دولت تسل...

وزیر اقتصاد با تاکید بر این که نگاه و سیاست حمایتی دولت در مورد بازار سرمایه تغییر نکرده است، گفت: مصوبات دولت در مورد بورس با جدیت دنبال می‌شود و مجوزی برای خروج از آن وجود ندارد.

HamshahriOnline.ir/
دستور وزیر اقتصاد برای شفافیت در صدور مجوز کارگزاران گمرکی

دستور وزیر اقتصاد برای شفافیت در صدور مجوز کارگزاران گمرکی

وزیر اقتصاد دستور برگزاری سریع آزمون و شفافیت در صدور پروانه کارگزار گمرکی را صادر کرد؛ با وجود متقاضیان زیاد برای دریافت این پروانه، در 13 سال گذشته فقط یک بار آزمون برگزار شده است.

MehrNews.com/
توضیحات وزیر اقتصاد در خصوص کاهش مالیات واردات نهاده های تولید

توضیحات وزیر اقتصاد در خصوص کاهش مالیات واردات نهاده های تولید

وزیر اقتصاد جزيیات کاهش مالیات علی الراس واردات مواد اولیه تولید از 4 به 2 درصد را تشریح کرد.

MehrNews.com/
وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

وزیر اقتصاد و دارایی با انتقاد از رسانه‌هایی که ارقام غیرمستند درباره وضعیت اقتصادی کشور در این روزها منتشر می‌کنند گفت: متاسفانه در رسانه‌ها از داده‌های غلط گاهی استفاده می شود که فایده‌ای جز تخریب ا...

Isna.ir/
معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: گام موثر بانک ملی ایران در بهره‌گیری از روش‌های نوین تامین مالی کشور

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: گام موثر بانک ملی ایران در بهره‌گیری ...

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد معرفی نخستین خودپرداز چند ارزی بانک ملی ایران با امکان برداشت همزمان دلار، یورو و ریال از طریق کران کارت را اقدام بسیار مثبت بانک ملی ایران عنوان کرد.

FarsNews.ir/
بی‌عملی وزارت اقتصاد در زمینه راه‌اندازی درگاه واحد صدور کلیه مجوز‌ها/ آقای وزیر، امضاهای طلایی به خط پایان نرسید؟

بی‌عملی وزارت اقتصاد در زمینه راه‌اندازی درگاه واحد صدور کلیه مجوز...

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزها عملا نتوانسته مانع زدایی و اهداف وزارت اقتصاد را محقق نکند چرا که فرآیند صدور مجوزها به طور کامل از طریق سامانه واحد درگاه ملی مجوزه...

Tabnak.ir/
انتقاد وزیر اقتصاد از کم‌کاری بانک‌های خصوصی

انتقاد وزیر اقتصاد از کم‌کاری بانک‌های خصوصی

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از موارد مشاهده شده در سفرهای...

Isna.ir/

خداحافظی با امضاهای طلایی/27 هزار مجوز کسب و کار صادر شد

وزیر اقتصاد آلمان: مدل اقتصادی آلمان شکست خورده است

خداحافظی با امضاهای طلایی از آخر تیرماه/ برخی دستگاه‎ها از تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار ترس دارند

خداحافظی با امضاهای طلایی از آخر تیرماه/ برخی دستگاه‎ها از تسهیل ص...

ريیس مرکز ملی بهبود فضای کسب‌وکار وزارت اقتصاد گفت: تا آخر تیرماه همه مجوزها و استعلام‌های لازم برای کسب‌وکارها در درگاه ملی بارگذاری شده و از این طریق امضاهای طلایی حذف می‌شود.

MehrNews.com/
وزیر اقتصاد روسیه: دلار سم است

وزیر اقتصاد روسیه: دلار سم است

وزیر اقتصاد روسیه در حاشیه برگزاری مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ گفت: به خاطر مشکلاتی که در هنگام استفاده از دلار و دیگر ارزهای غربی پیش می‌آید، آنها شبیه سم هستند.

FarsNews.ir/
یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام