در مجمع مبین چه گذشت؟ | آپادانا چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

در مجمع مبین چه گذشت؟ | آپادانا چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مبین انرژی خلیج فارس روز گذشته برگزار شد و در آن صورت‌های مالی شرکت به تصویب رسید. در این مجمع درباره پیش بینی سود سال 1400 گفته شد: پیش بینی شرکت، افزایش 68 درصدی در سود می‌باشد. گزارش نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

به گزارش نبض بورس، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مبین انرژی خلیج فارس با حضور 83.2 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای سرکانیان به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید.

آقای فرزانه مدیرعامل شرکت گزارشی از فعالیت شرکت در خصوص سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 به صورت زیر ارايه دادند:

جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت مبین انرژی خلیج فارس تامین کننده اصلی یوتیلیتی مورد نیاز شرکت‌های پتروشیمی فاز یک منطقه ویژه‌ اقتصادی انرژی پارس می‌باشد. در حال حاضر شرکت دماوند انرژی عسلویه در منطقه‌ ویژه‌ اقتصادی پارس به عنوان رقیب اصلی شرکت مبین انرژی خلیج فارس به شمار می روند، اما فعالیت این شرکت‌ها تهدیدی برای فعالیت شرکت محسوب نمی‌شود.

در سال 1399 شرکت پارسیان سپهر به شرکت‌های مصرف کننده یوتیلیتی اضافه شد و علاوه بر آن برخی از شرکت‌های فار یک طرح‌های توسعه‌ای خود را آغاز نمودند که متقاضی تامین یوتیلیتی طرح‌های خود از مبین می‌باشند.

پبیش بینی می‌شود از اواسط سال 1402 با راه اندازی این طرح‌ها تولید و فروش سرویس‌های جانبی روند صعودی داشته باشد.

 
دستاورد‌ها و عملکرد شرکت در سال 1399:

در اکثر تولیدات سرویس‌های جانبی، 100 درصد برنامه محقق گردیده و در برخی همانند آب خنک کننده مدار بسته 4 درصد، بخار 17 درصد، نیتروژن 3 درصد و اکسیژن و آب تغذیه دیگ بخار هر یک 9 درصد، بیش از برنامه، تولید شده است.

در اکثر سرویس‌های جانبی، 100 درصد برنامه مقداری فروش محقق گردیده و در برخی نیز همانند آب شیرین 38 درصد، بخار 14 درصد، هوای سرویس 13 درصد، آب تغذیه دیگ بخار هر یک 18 درصد، نیتروژن 4 درصد و برق و آب خنک کننده مدار بسته 7 درصد، میزان فروش بیش از برنامه بوده است.

شرکت مبین انرژی خلیج فارس در میزان تولید بخار، نیتروژن و آب خنک کننده مدار باز در سال 1399، رکورد 10 سال گذشته تولید این محصولات را شکسته است.

یکی از مهمترین موفقیت‌های شرکت مبین انرژی خلیج فارس در سال 1399 در زمینه عدم توقف تولید و پایداری تولید 100 درصدی اکثر مصرف کنندگان بوده است.

در این سال، شرکت‌های پتروشیمی نوری، پتروشیمی جم، پتروشیمی پردیس و فرسا شیمی در فاز 1 و شرکت‌های پتروشیمی مروارید، پتروشیمی مهر، پتروشیمی کاویان، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی انتخاب و پتروشیمی تخت جمشید در فاز 2، هیچ گونه توقف تولیدی ناشی از قطع یوتیلیتی شرکت مبین انرژی خلیج فارس نداشتند.

شرکت پتروشیمی پارس نیز به غیر از توقف تولید ناشی از تعویض خط GRP آب دریا با خط فلزی (که با هماهنگی قبلی آن شرکت صورت پذیرفت) هیچ گونه توقف تولیدی بابت عدم تامین یوتیلیتی نداشت؛ و صرفا یک بار به دلیل شکستگی خطوط لوله GRP برای مدت زمان کوتاهی، توقف تولید در واحد الفین پلیمر آریاساسول و یک بار مشابه همین موضوع در پتروشیمی زاگرس رخ داده است.

در نگاه کلی و به عنوان یک دستآورد مهم، شرکت مبین انرژی خلیج فارس در کاهش چشمگیر توقف تولید مصرف کنندگان در سال 1399 در مقایسه با 5 سال گذشته، رکورددار بوده که نتیجه ملموس آن، پایداری و بیشینه شدن تولید در سایر مجتمع‌های پتروشیمی هم جوار بوده است.

بطور کلی، درسال 1399 به استثنای چند مورد معدود قطع آب کولینگ (ناشی از شکستگی خط لوله GRP) هیچ گونه توقف تولید دیگری ناشی از قطع سرویس‌های جانبی به دیگر شرکت‌های منقطه وارد نگردید که از نکات بسیار بارز فعالیت تولیدی شرکت بشمار می‌رود.

اجرای پروژه‌های بهبود و توسعه ای:
 • ساخت و راه اندازی آب شیرین کن هفتم MED توسط شرکت فن نیرو با ظرفیت تولید 312 متر مکعب در ساعت با هزینه تقریبی 35.2 میلیارد ریال و 5.470 هزار دلار.
 • پیگیری و تکمیل ساخت و راه اندازی یک دستگاه بویلر 350 تن در ساعت توسط شرکت آذرآب با هزینه‌ای بالغ بر 60 میلیارد ریال و 11.282 هزار یورو. توضیح این که این پروژه به دلیل مشکلات پیمانکار مربوطه، حدود دو سال متوقف شده بود که با حمایت و پیگیری هیات مدیره و مدیران شرکت، از اواخر سال 1398، مجددا فعال و در اسفند ماه 1399 به پایان رسید.
 • تعویض خطوط لوله‌های انتقال آب خنک کننده (آب دریا) پتروشیمی‌های نوری، پارس و زاگرس و نیز واحد‌های تولید هوای مبین انرژی، از GRP به کربن استیل، به طول حدودا 3500 متر با هزینه فعلی بالغ بر 1.164 میلیارد ریال.

 

دستاورد‌های مالی شرکت:
 • تامین مالی مستقیم ریالی و ارزی پروژه متانول شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس توسط این شرکت (به عنوان دارنده اکثریت سهام شرکت مذکور) در سال 1399 جمعا به مبلغ معادل ریالی 12،418 میلیارد ریال و مذاکره با بانک‌های تجارت و اقتصاد نوین و اخذ مصوبه ایشان جهت تخصیص جمعا مبلغ 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات (قابل افزایش تا مبلغ 30 هزار میلیارد ریال) به پروژه متانول شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس با تضمین شرکت مبین انرژی خلیج فارس.
 • پرداخت سود سهام سال مالی 1398 سهامداران و تتمه سود سهام سال مالی 1397، در سال 1399 جمعا به مبلغ 34، 113 میلیارد ریال.
 • نهایی نمودن افزایش سرمایه 42 درصدی سهام شرکت مبین انرژی خلیج فارس در مرجع ثبت شرکت‌ها و بورس اوراق بهادار از محل سود انباشته.
 • پیگیری مستمر موضوع تغییر در نحوه محاسبه و تعیین نرخ‌های سرویس‌های جانبی از شورای رقابت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، که موجب افزایش 20 درصدی نرخ‌های ابلاغی جهت اعمال در سال 1399 نسبت به سال 1398 گردید.
 • حمایت از سهم "مبین" در بازار سرمایه از طریق صندوق سبدگردانی براساس سقف حمایتی تعیین شده
عملکرد مالی شرکت:

همانطور که مشاهده می‌شود شرکت در سال 1399 با 63 درصد افزایش در درآمد خالص به 122.584 میلیارد ریال دست یافته است.

در سود خالص نیز شرکت رشدی 37 درصدی داشته و به سود 40.010 میلیارد ریال و به ازای هر سهم 1.977 ریال دست یافته است.

 
 
پروژه‌های در حال اجرا:


• تکمیل پروژه تغییر متریال لوله‌های GRP انتقال آب دریا فاز I؛
• تکمیل پروژه استحصال آب Desal از آب سرویس واحد پساب به روش R.O جهت افزایش ظرفیت تولید آب شیرین؛
• تکمیل زیر ساخت‌های ارسال Utility به شرکت پارسیان سپهر؛
• اجرای خط پشتیبان تامین گاز سوخت نیروگاه؛
• ارتقا نرم افزار سیستم کنترلی میترینگ؛
• ایجاد شبکه فلزی آب آتش نشانی جهت انبار‌های Part II مطابق با استاندارد‌های NFPA؛
• نصب ژنراتور جهت تامین برق اضطرای ساختمان دیدگاه (مخابرات)؛
• اضافه نمودن دیزل پمپ به ایستگاه‌های آتش نشانی؛
• افزایش ظرفیت پمپ‌های جوکی ایستگاه‌های آتش نشانی؛
• جایگزینی و ارتقاء UPS‌ها و باطری شارژ‌های نیروگاه؛
• جایگزینی و ارتقاء UPS‌ها و باطری شارژ‌های واحد جداسازی هوا؛
• خرید و نصب 3 عدد فلومیتر آلتراسونیک جهت نصب بر روی خط سوخت نیروگاه؛
• استقرار سیستم MSP در نیروگاه؛
• اصلاح و آماده سازی مخزن دوم 5000 متر مکعبی جهت ذخیره سازی آب DM؛
• پروژه متانول آپادانا.

در ادامه گزارش حسابرس و بازرس قانونی قرايت شد و در خصوص بند 5 در رابطه با مالیات عملکرد عنوان شد:

معافیت 20 ساله شرکت از تاریخ 28 اردیبهشت 1400 ابلاغ شده و شرکت تا سال 1413 معافیت خواهد داشت. برگ تشخیص سال 1398 قبل از این دادنامه دریافت شده و شرکت مجبور بوده است 450 میلیون تومان در این خصوص ذخیره در نظر بگیرد. شرکت برای سال 1399 ذخیره‌ای در نظر نگرفته است. با توجه به معافیت مالیاتی، شرکت اعتقادی به پرداخت این مالیات ندارد.

سوالات مطرح شده در مجمع:

سرمایه گذاری مبین حدود 1.9 میلیارد دلار بوده و سود شرکت در گذشته 350 میلیون دلار بوده است. در حال حاضر سود شرکت 160 میلیون دلار بوده و این به معنی نرخ بازده دارایی‌های 8 درصد می‌باشد.

شرکت در خصوص تعیین نرخ دستوری شورای رقابت چه اقداماتی انجام داده است؟ در سال 1399 به دلیل جهش نرخ ارز شرکت دچار زیان شده است. شرکت در خصوص تعیین نرخ دستوری اعتراض خود را اعلام نموده و نواقص فرمول اعلامی نرخ بر طرف شود. طی ماه‌های اخیر جلسات مثبتی در این خصوص برگزار شده است. ان پی سی و شورای رقابت به نواقص فرمول پی برده و شرکت امیدوار اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.

آپادانا چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟ با توجه به محدودیت‌های کرونا و کارگری پروژه به تاخیر افتاده است. با توجه به برنامه ریزی جدید، این پروژه در 3 ماهه دوم سال 1401 به بهره برداری خواهد رسید. پروژه تا کنون 61 درصد پیشرفت داشته است.

پیش بینی سود سال 1400 چقدر می‌باشد؟ پیش بینی شرکت، افزایش 68 درصدی در سود می‌باشد.

دلیل اختلاف مقدار تولید و فروش شرکت چه می‌باشد؟ به دلیل مصرف داخلی سرویس‌های جانبی خود شرکت می‌باشد.

سرویس دهی به شرکت‌های پارسیان سپهر، پتروشیمی هنگام، پتروشیمی بوشهر، طرح توسعه پتروشیمی پارس و آریا ساسول از چه زمانی شروع می‌شود؟ در رابطه با پارسیان سپهر از 3 ماهه چهارم سال 1399 شروع شده و شرکت سالانه 250 میلیارد تومان فروش خواهد داشت که 150 میلیارد تومان برای شرکت سودآوری خواهد داشت. در رابطه با پتروشیمی هنگام، و پتروشیمی بوشهر عمدتا از طریق دماوند و خود پتروشیمی بوشهر انجام خواهد شد و احتمالا مشتری مبین نخواهند بود. در رابطه با طرح توسعه پتروشیمی پارس و آریا ساسول نیز شرکت در حال بررسی می‌باشد که چه میزان به این دو شرکت باید یوتیلیتی داده شود.

در انتها به ازای هر سهم 1.800 ریال سود تقسیم گردید، موسسه حسابرسی دش و همکاران به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردید.

بیشتر بخوانید:

 • مجامع بورسی امروز 23 تیرماه 1400
 • گزارش بورس امروز چهارشنبه 23 تیر 1400
 • اولین خبر از عرضه اولیه سپید | ثبت سفارش کی آغاز می شود؟
در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیپدار سیستم آریا با حضور 74.48 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای فولادی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید...

NabzeBourse.ir/
اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت پتروشیمی مبین در نماد "همبین 102"

اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت پتروشیمی مبین در نما...

صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس در نظر دارد اوراق اختیار فروش تبعی بر روی سهام شرکت پتروشیمی مبین (مبین) را روز سه شنبه مورخ 1400/02/07 منتشر کند.

BourseNews.ir/
تقسیم سود 180تومانی به ازای هر سهم مبین / افزایش 37درصدی سودخالص مبین انرژی خلیج فارس

تقسیم سود 180تومانی به ازای هر سهم مبین / افزایش 37درصدی سودخالص م...

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس از شکسته شدن رکورد تولید بخار، نیتروژن و آب خنک کننده مدار در مبین در ده سال ‌گذشته خبر داد و گفت: سودآوری مبین در سال 1399 به...

EghtesadOnline.com/
"مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند

"مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند

شرکت پتروشیمی مبین انرژی خلیج فارس اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می کند.

BourseNews.ir/
حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم در کدال

حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم ...

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با حدود 2٫3 درصد افت، در آستانه از دست دادن کانال 1٫2 میلیون واحدی قرار گرفت.

TejaratNews.com/
چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

سود پیش‌بینی شده توسط شرکت‌ها می‌تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت‌ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند و افرادی که دانش کمی در بازار دارند و به طور مستقیم خرید و فروش می‌کنند دچا...

BourseNews.ir/
افزایش سرمایه 42 درصدی "مبین"

افزایش سرمایه 42 درصدی "مبین"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت مبین انرژی خلیج فارس در تاریخ 1399/09/23 برگزار شد.

BourseNews.ir/
اختلال دوباره در سیستم معاملاتی کارگزاری مبین سرمایه

اختلال دوباره در سیستم معاملاتی کارگزاری مبین سرمایه

امروز کارگزاری مبین سرمایه در سامانه معاملاتی خود دچار اختلال شد و سیستم معاملاتی این کارگزاری سفارشات را ثبت نمی‌کند و این اختلال در این هفته از سوی این کارگزاری اولین بار نیست.

TejaratNews.com/
مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت با حضور 76 درصد سهامداران برگزار شد و صورت‌های مالی سال 1398 این شرکت به تصویب رسید.

Borna.news/
اسیا تک در ترکیب سهامدارای مبین وان کیش/پوست اندازی آرام اوان

اسیا تک در ترکیب سهامدارای مبین وان کیش/پوست اندازی آرام اوان

مبین وان کیش مدتی است که آرام و بی صدا در حال پوست اندازی است در گام اول ترکیب سهامداری این شرکت با تغییراتی روبرو شد و شاهد ورود شرکت آسیا تک (ارايه دهنده خدمات ADSL با بیش از 1میلیون مخاطب) در حدود ...

NabzeBourse.ir/
تغییر در زمان پرداخت سود "مبین"

تغییر در زمان پرداخت سود "مبین"

شرکت مبین انرژی خلیج فارس زمان پرداخت سود را اصلاح کرد.

BourseNews.ir/
در مجمع"مبین" 185 تومان سود تقسیم شد

در مجمع"مبین" 185 تومان سود تقسیم شد

شرکت مبین انرژی خلیج فارس در تاریخ 1399/04/08 مجمع برگزار کرد.

BourseNews.ir/
پیشنهاد تقسیم سود 10 درصدی "مبین"

پیشنهاد تقسیم سود 10 درصدی "مبین"

درآمد‌های عملیاتی این شرکت با 17 درصد افزایش به 75 هزار و 298 میلیارد ریال رسیده است.

BourseNews.ir/
تغییر در ترکیب هیات مدیره "مبین"

تغییر در ترکیب هیات مدیره "مبین"

شرکت مبین انرژی خلیج فارس اعضای هیات مدیره جدید را انتخاب کرد.

BourseNews.ir/
خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو تخفیف 50 درصدی به مالکان مسکن مهر! اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین معرفی شد خبر خوب برای بازار طلا / بازارهای مالی در هفته پیش رو افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار افزایش سرمایه 100 درصدی فولاد طی سه ماه آینده | به ازای هر سهم چقدر سود توزیع شد؟ کمبود قطعه تولید برخی لوازم خانگی را متوقف کرد سیمان سفید نی ریز و افزایش 47درصدی سود خالص آغاز تحول در «وصنا» با شروع کار مدیری هوشمند! حلال‌ های پالایش نفت اصفهان در بورس انرژی معامله شد "شکف" آماده برگزاری مجمع می شود مجمع "لکما" بدون تقسیم سود کاهش بیش از یک دلاری قیمت نفت عرضه ناکافی سیمان به دلیل کمبود برق مراحل نهایی سیمان آبیک در حال انجام است رکوردشکنی تولید آلومینیوم چین در نیمه نخست 2021 اقدام به افزایش سرمایه "پترول" در مجمع معرفی اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین

در حال بارگیری...