هیچ‌یک از مجامع الکترونیکی سرمایه‌گذاری استانی به حدنصاب نرسید/ میزان مشارکت زیر یک‌درصد

هیچ‌یک از مجامع الکترونیکی سرمایه‌گذاری استانی به حدنصاب نرسید/ میزان مشارکت زیر یک‌درصد

مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: مجامع الکترونیک 18 شرکت سرمایه‌گذاری استانی برگزار شد که هیچ‌کدام به حدنصاب نرسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بعد از آزادسازی سهام عدالت که در اردیبهشت سال گذشته به فرمان مقام معظم رهبری انجام شد، 49 میلیون سهامدار عدالت مخیر شدند که دو روش مدیریت مستقیم و مدیریت غیرمستقیم یعنی از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را برگزینند که در این زمینه حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم برگزیدند و حدود 30 میلیون نفر در روش مدیریت غیرمستقیم یعنی از طریق شرکت سرمایه‌گذاری استانی باقی ماندند.

پس از این مرحله 28 شرکت سرمایه‌گذاری استانی مراحل پذیرش و حضور در بورس را طی کردند و ابتدا قرار بود مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در 20 اسفند 99 برگزار شود که با نامه نمایندگان مجلس به دلیل فراهم نبودن شرایط، بعدا امکان حضور قاطبه سهامداران، برگزاری این مجامع به تعویق افتاد، اما از اردیبهشت ماه امسال اطلاعیه‌ای از سوی سازمان بورس ارايه شد مبنی بر اینکه مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای انتخاب اعضای هیات مدیره در اردیبهشت ماه سال جاری به صورت الکترونیک برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مرکب از سهامداران عدالت به روش غیرمستقیم هستند که عمده آنها سهام یکسان 532 هزار تومانی اسمی دارند، بنابراین تعداد زیادی از اعضای ساکن یک استان عضو شرکت سرمایه‌گذاری استانی هستند، به گونه‌ای که در کوچکترین استان یعنی خراسان جنوبی حدود 500 هزار نفر و در بزرگترین استان یعنی تهران حدود 2 میلیون نفر حضور دارند و عملا برگزاری انتخابات هیات مدیره به صورت حضوری برای همه این سهامداران فراهم نیست و شرایط کرونایی هم مزید بر علت شده و لزوم برگزاری الکترونیکی این مجامع احساس می‌شود.

در این زمینه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سامانه‌ای طراحی کرده که زیرساخت حضور سهامداران به صورت الکترونیک و مشارکت در رای‌گیری از طریق فضای مجازی و در بستر سامانه دیما فراهم شده است.

خبرنگار فارس در این زمینه با پوریا خاوری مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک تماس گرفته و از وی پرسید؛ آیا در برگزاری مجامع الکترونیکی حدنصاب به دست آمد؟ که وی گفت: برگزاری مجامع الکترونیکی در نوبت اول هیچ‌کدام به حدنصاب 50 درصد به علاوه یک نرسید، بنابراین همه این مجامع طبق قانون به نوبت دوم موکول شد.

وی گفت: مجامع الکترونیکی 18 شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به سهام عدالت به صورت الکترونیک در اردیبهشت ماه از طریق زیرساخت سامانه دیما برگزار شد. در 10 استان برگزار نشد و 3 استان شامل تهران، البرز و سمنان هنوز فرایند کارهای حقوقی پذیرش خود را به اتمام نرسانده‌اند.

مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: بالاترین مشارکتی که در این مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی حاصل شد، در حد یک درصد بوده و تقریبا همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در یک سطح بوده‌اند.

وی در مورد اینکه چرا تعداد اندکی شرکت کردند، گفت: اولا در این زمینه اطلاع‌رسانی و تبلیغات نشده بود و ما به عنوان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی فقط زیرساخت را فراهم کرده‌ایم و برگزارکننده مجامع الکترونیکی بوده‌ایم، به گونه‌ای که اگر حتی 30 میلیون نفر هم می‌خواستند، زیرساخت مشارکت الکترونیکی آنها فراهم شده است.

خاوری در مورد اینکه آیا مجامع برخی استان‌ها به حکم دادستان استانی برگزار نشده است، گفت: ما مجامع الکترونیکی را با درخواست مسيولان هر شرکت سرمایه‌گذاری مانند سایر ناشران بورسی به صورت الکترونیکی برگزار می‌کنیم و هر شرکتی که درخواست برگزاری الکترونیکی مجمع بدهد، ما زمینه را فراهم می‌کنیم.

وی این را هم گفت: البته سهامداران عدالت می‌دانند که در نوبت اول معمولا‌ امکان ندارد، حدنصاب اکثریت به دست آید، اما در مجامع نوبت دوم به احتمال زیاد، تعداد بیشتری از سهامداران شرکت می‌کنند.

خاوری در مورد اینکه نوبت دوم مجامع الکترونیک چه موقع برگزار می‌شود، گفت: بستگی به نظر وزارت اقتصاد، سازمان بورس و درخواست مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی دارد، اما هر موقع درخواست نوبت دوم هم ارايه شود، آمادگی برگزاری الکترونیکی مجامع را داریم.

مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در مورد سایر ناشران بورسی و شرکت‌های بورسی که مجامع سالانه خود را به صورت الکترونیکی برگزار می‌کنند، گفت:‌ شرکت سرامیک صنعتی اردکان، مجمع عمومی خود را به صورت الکترونیکی برگزار کرد که 2214 نفر به صورت آنلاین شرکت کردند و با مشارکت 52 درصد سهامداران برای نوبت اول مجمع سالانه آنها رسمیت پیدا کرد و برگزار شد.

خاوری همچنین در مورد اینکه آیا شرایط کرونایی باعث شده است که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری به شکل الکترونیکی برگزار شود، گفت: حتی اگر شرایط غیرکرونایی هم باشد، وقتی سهامداران یک شرکت بورسی به صورت خرد و پراکنده و تعداد زیادی هستند، نمی‌توان هیچ سالنی پیدا کرد که بیش از 2 هزار نفر در آن حضور پیدا کنند و بهترین روش، شیوه الکترونیکی است. مثلا در استانی مانند استان فارس که حدود یک‌میلیون نفر سهامدار عدالت دارد چگونه می‌توان سالنی فراهم کرد که یک میلیون نفر در آن حضور پیدا کنند. با توجه به اینکه سهامداران عدالت همه خرد و پراکنده و همه در یک سطح هستند، حتی بدون شرایط کرونایی هم بهترین روش برای برگزاری مجامع شرکت‌های استانی همین روش الکترونیکی و از طریق فضای مجازی است.

خاوری گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با طراحی سامانه دیما، زیرساخت برگزاری الکترونیکی مجامع را فراهم کرده و سهامداران تا سطح 30 میلیون نفر هم می‌توانند همزمان در مجامع الکترونیکی مشارکت و حضور داشته باشند.

انتهای پیام/ب

آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش سبد چه بود؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش س...

در پایان معاملات امروز بازار سهام ارزش سبد سهام عدالت به دلیل روند نزولی نماد‌های شاخص‌ساز و تاثیرگذار بر این سبد 0.6 درصد افت کرد.

NabzeBourse.ir/
باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در جریان معاملات امروز

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در ...

ارزش سبد سهام عدالت امروز به 9 میلیون و 892 هزار تومان رسید. این رقم نسبت به دیروز 71 هزار تومان افزایش و 0٫72 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 8 خردادماه 1400 چقدر شد؟

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام عدالت واریز می شود

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام ...

دژپسند، وزیر اقتصاد با بیان اینکه نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت اواخر سال گذشته پرداخت شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مرحله دوم سود تا قبل از عید قربان پرداخت خواهد شد.

NabzeBourse.ir/
ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت کی شروع می‌شود؟

ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت کی شروع می‌شود؟

بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت کشور سهام عدالت ندارند و از یک سال قبل به جاماندگان وعده سهام عدالت داده شده، حالا مردم می‌پرسند که سهامشان چه شد؟

TejaratNews.com/
10 میلیارد دلار پروژه در زیر مجموعه‌های سرمایه‌گذاری امید در دست اجرا است/ تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد

10 میلیارد دلار پروژه در زیر مجموعه‌های سرمایه‌گذاری امید در دست ا...

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید در مجمع عمومی سالانه این شرکت با بیان اینکه زنجیره ارزش تولید فولاد در کشور را ایجاد کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر رتبه تولید فولاد ایران در دنیا 10 است که می‌تواند تا رتب...

FarsNews.ir/
تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال مستقر می‌شود ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه برق آزادی رفت بهترین زمان خرید ارز چه وقت است؟ قیمت جدید شیر خام تعیین شد بورس فردا را این اخبار تکان خواهند داد! + فیلم امروز 31 خرداد سهام عدالت چقدر شد؟ 15میلیارد دلار نفت فروشی ایران در زمین و دریا لوازم خانگی در 6 ماه گذشته چقدر گران شد؟ وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین معامله 89.5 میلیون دلار در سامانه نیما تصاویری از لوکس‌ترین گوشی سامسونگ سبزپوشی شاخص بورس در سومین روز هفته توصیه کانون صرافان به خریداران ارز میوه تا هفته آینده ارزان می‌شود چین سرکوب ارزهای دیجیتال از طریق بانک‌ها را آغاز کرد اعلام شروط پنج گانه پرداخت وام ودیعه مسکن آخرین مهلت رجیستری موبایل‌واره‌ها اعلام شد پیش‌بینی بورس یک تیر / روند صندوق‌های دولتی تغییر می‌کند؟ واگذاری ملک ارومیه "پخش" از طریق مزایده استخراج بیت کوین با برق هسته‌ای افزایش 30 درصدی مصرف برق استان گیلان ترکیب هیات مدیره "سمازن" تغییر کرد "قپیرا" به ثبت افزایش سرمایه رسید جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن، به زنان مجرد بالای 35 سال قیمت بلیت هواپیما کاهش می‌یابد زمان واریز سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان اعلام شد آمریکایی‌ها به دنبال سلطنت بر بازار بیت کوین رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می‌یابد تا 5 روز دیگر نیروگاه اتمی بوشهر وارد مدار می‌شود ریزش ارز‌های دیجیتالی ادامه دارد 10 سیگنال اقتصادی ريیس جمهور منتخب بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز‌های دیجیتالی جهان را بشناسید اتریوم برای رقابت با بیت کوین رشد کرده است اولین سیگنال‌های بورسی ريیس جمهور منتخب + فیلم حرکت ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ تداوم رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی نشست تخصصی «نقش سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه ایـران» تقسیم سود 540 ریالی هر سهم بیمه ملت پیش‌بینی آینده سهام شرکت‌های نفتی حرکت جسورانه ایرانول برای تصاحب بازارهای جهانی/ رشد سودآوری با جلوگیری از خام فروشی تداوم می یابد تحلیل تکنیکال و بنیادی همراه | سیگنال خرید صادر شد؟ معرفی اوراق خرید دین کالایی "غشهد" به مجمع می‌رود افزایش سرمایه 63 درصدی "وایران" در مجمع دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد ارزش سهام عدالت افزایشی بود اعتماد را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم/ "بورس" قلک دولت نیست بورس را قلک دولت نمی بینیم + فیلم ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

در حال بارگیری...