اوراق سلف چگونه مجوز ورود به بورس ایران را گرفت؟

اوراق سلف چگونه مجوز ورود به بورس ایران را گرفت؟

عضو کمیته فقهی بازار سرمایه گفت: فروش معادل کالایی که در سررسید ذکر شده و حواله دادن به تولید کننده، راهکار کمیته برای شرعی‌سازی اوراق سلف بود.

 علی معصومی‌نیا عضو کمیته فقهی سازمان بورس در گفت‌ و گو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با پیشینه شکل‌گیری اوراق سلف در کشور عنوان کرد: یکی از نیاز تولیدکنندگان سرمایه در گردش است، به همین علت تولیدکنندگان یک قسمتی از تولید آینده خودشان را برای تامین سرمایه در گردش فعلی پیش فروش می‌کنند، که به آن معامله سلف می‌گویند. این موضوع از گذشته تا به امروز رایج بوده است. به عنوان مثال یک کارخانه تولید فولاد را در نظر بگیرد که نیازمند مواد اولیه، نیروی کار و سوخت است و برای تامین تمام این عوامل نیاز به پول و سرمایه در گردش دارد، اما به میزان کافی پول در اختیار ندارد. به همین علت برای تامین سرمایه در گردش امروزش، می‌تواند قسمتی از تولید آینده خود را در بازار سرمایه عرضه می‌کند.

وی ادامه داد: برای تامین مالی صنعت نفت در حدود 10 سال پیش چنین ابزاری مطرح شد. به عنوان مثال در میادین مشترکی که با قطری‌ها داریم، شرکت‌های خارجی از آن نفت برداشت می‌کنند، اما به علت اینکه کشور ما تاسیسات لازم و پول کافی برای ساخت اسکلت تا استخراج نفت را نداشت، می‌توانست قسمتی از نفت آینده خود را در به صورت اوراق سلف واگذار کند. در نتیجه با واگذاری قسمتی از تولید آینده خود و فروش آن در بورس، سرمایه در گردش لازم را دریافت و به  تولید اقدام می‌کرد.

بیشتر بخوانید 

  •  کمک به سرمایه‌گذاران خرد در بازار سرمایه وظیفه دولت است

معصومی‌نیا در ادامه بیان کرد: از نظر شرعی معامله سلف در صورتی که شرایط صحتش فراهم باشد اشکالی ندارد که یکی از این شرایط مشخص بودن مدت زمان تحویل است. به عنوان مثال در اوراق سلف وزارت نفت، در زمان سررسید وزارت مذکور موظف است به کسی که در آن زمان دارنده این اوراق است، یک بشکه نفت بدهد. این معامله هیچ اشکال شرعی ندارد.

وی افزود: اگر این معامله زمان‌دار باشد تا زمان سررسید خریدار نمی‌تواند این بشکه نفت را به فرد دیگر بفروشد، بلکه باید صبر کند تا در زمان سررسید بشکه نفت را تحویل بگیرد و بعد به فروش آن اقدام کند. اصل این معامله شرعی است، اما عدم امکان فروش تا زمان سررسید مشکل شرعی داشت.

عضو کمیته فقهی بازار سرمایه بیان کرد: این اوراق سلف مشکل تولید کننده را حل و تولیدکنندگان با پیش فروش قسمتی از محصولاتشان سرمایه لازم برای تولید را به دست می آوردند، ولی مشکل برای سرمایه‌گذارانی است که این اوراق را می‌خرند و حق فروش آن را تا زمان سررسید ندارند. بنابراین کمیته فقهی برای حل این مشکل در 10 سال گذشته ابزاری به عنوان سلف موازی ایجاد کرد تا مردم بتوانند قبل از سررسید معادل آن را بفروشند.

این کارشناس فقهی بازار سرمایه بیان کرد: به عنوان مثال فردی یک بشکه نفت را خریداری می کند، اما نمی‌تواند این بشکه نفت را تا زمان سررسید معامله کند، اما می‌تواند معادل یک بشکه نفت (یا هر کالایی که در معامله اول خریداری شده) را به فرد دیگری بفروشد. یعنی خریدار در معامله دوم نقش فروشنده را اجرا می‌کند و معادل کالایی که در معامله اول خریده بود را به صورت کلی به فرد دیگر می‌فروشد و در معامله سوم فرد را حواله می‌دهد که در سررسید از تولیدکننده اصلی، نفت و یا هر کالای دیگری را تحویل بگیرد. این راهی بود که کمیته فقهی برای حل ایراد اوراق سلف انتخاب کرد. البته  تعدادی از فقها این عامل را شبهناک و حیله غیرجایز می‌دانند و از آن به دور زدن حکم خدا تعبیر می کنند. اما با این وجود تمامی این موارد و در نهایت سلف موازی به تصویب کمیته فقهی رسید و تعدادی از افراد این روش را جایز دانستند.

انتهای پیام/

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

عشقی گفت: بخشی از خودرو‌های تولیدی خودروسازان مثل، خودرو‌های لوکس مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و در حال پیگیری هستیم تا وارد بورس کالا شوند.

YJC.news/
ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ / واکاوی سیاست و مواضع سازمان بورس

ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ / واکاوی سیاست و مواضع سازمان بو...

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، گفت: ایجاد بورس بین‌الملل در سال‌ های گذشته توسط شورای عالی مناطق آزاد ارايه شده بود.

EghtesadOnline.com/
تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

بورستهران- ایرنا- مدیر عامل فرابورس ایران اعلام کرد که اخیرا ضوابط خاص استارتاپ‌ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم و در سازمان بورس نیز تصویب شد.

Irna.ir/
دلیل صادر نکردن مجوز سبدگردانی چیست؟ / استاندارد دوگانه سازمان بورس در مواجهه با انحصار

دلیل صادر نکردن مجوز سبدگردانی چیست؟ / استاندارد دوگانه سازمان بور...

یکی از حوزه‌هایی که کارشناسان معتقد به وجود انحصار در آن هستند؛ صدور مجوز برای سبدگردان‌ها در بازار سرمایه است. در حالی که مجلس در حال بررسی طرح تسهیل صدور مجور...

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم واریز سود سهام عدالت نیست

کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم و...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا ریزشی با کاهش 10 هزار و 445 واحدی همراه شد.

FarsNews.ir/
رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

مجلستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه را بازار بلندمدت توصیف کرد و گفت: عرضه اولیه سهام دولتی و شرکتهای خصوصی متناسب با کشش بازار تا پایان سال انجام می‌شود.

Irna.ir/
عشقی از دولت طلبکار است؟ / سازمان بورس، توضیح می خواهد

عشقی از دولت طلبکار است؟ / سازمان بورس، توضیح می خواهد

رییس سازمان بورس گفت: سازمان بورس به عنوان یک نهاد غیر دولتی از دولت پاسخی مناسب در خصوص صندوق پالایش یکم می‌خواهد.

EghtesadOnline.com/
ريیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است

ريیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است

بورستهران- ایرنا- ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است و بزودی شاهد نتیجه این سیاست کلان اقتصادی در بازارهایی مانند بازار خودرو خواهیم بود.

Irna.ir/
رییس هیات تفحص از سازمان بورس انتخاب شد

رییس هیات تفحص از سازمان بورس انتخاب شد

سید ناصر موسوی لارگانی به عنوان رییس هیات تحقیق و تفحص از سازمان بورس شد.

EghtesadOnline.com/
تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس در حوزه بازار پول و سرمایه

تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس در حوزه بازار پول و سرم...

بانک و بیمهتهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تصمیم گرفتند کمیته‌ای برای هماهنگی در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات در بازار پول و سرمایه تشکیل شو...

Irna.ir/

انتخاب مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس

مدیر روابط عمومی سازمان بورس منصوب شد

مدیر روابط عمومی سازمان بورس منصوب شد

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی حکمی از طرف ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

FarsNews.ir/
مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس کیست؟

مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس کیست؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی حکمی از طرف ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

EghtesadOnline.com/
اظهارات ريیس سازمان بورس درباره قیمت خودرو

اظهارات ريیس سازمان بورس درباره قیمت خودرو

ريیس سازمان بورس از افزایش قیمت خودرو درب کارخانه تا حد منطقی که مانع زیان دیدن خودروسازان شود، خبر داد.

TejaratNews.com/
گزارش به ريیسی درباره مرغ و تخم مرغ در هواپیما 637هزارمیلیارد به حجم نقدینگی اضافه شد اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها هر کیلو زعفران 45 میلیون تومان؟ فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد