وزیر اقتصاد: تجارت ایران و عراق سال آینده افزایش می‌یابد

وزیر اقتصاد: تجارت ایران و عراق سال آینده افزایش می‌یابد

وزیر اموراقتصادی و دارایی با اشاره به توافقات ایران و عراق، و رشد 20 درصدی تجارت دو کشور در 11 ماهه 1401، گفت:...

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در حاشیه آیین رونمایی از سامانه «فکتورینگ»، اظهار داشت: ما در حوزه عراق مسیرهایی داشتیم که سال‌ها باقی مانده بود و باید تعیین تکلیف می‌شد که در دیدار با «سودانی» نخست وزیر عراق رویکرد عملگرایانه و ناظر به اجرایی شدن تمام توافقات پیشین وجود داشت و هر دو کشور تاکید داشتند که نمی‌خواهیم بر روی کاغذ تفاهماتی نوشته شود که اجرای آنها سال‌ها به طول انجامد به طور مشخص در حوزه‌های کریدورهای ترانزیتی و اقتصادی مانده بود اراده جدی بر اجرای آن بود.

وی افزود: برای مثال وزارت راه و شهرسازی ما بر اجرای خط راه آهن شلمچه و بصره داشتند و طرف عراقی نیز در بودجه 2023 غدد مشخصی را برای تامین مالی این پروژه درج کردند و نیازمند برخی اصلاحات در جزییات جغرافیایی ایستگاه‌های مرزی و مین روبی بود که نماینده ستاد کل نیروهای مسلح وعده داد پس از نوروز این اتفاق هم صورت بگیرد.

خاندوزی گفت: در حوزه‌های غیر از ترانزیت هم به طور مشخص ظرفیت‌های که برای تولید مشترک با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان و صنعتی و غیر بین ایران و عراق مشخص شد ابتدا در استان مرزی میسان، بصره و واسط که شهرک صنعتی مشترکی برای تولید در این زمینه‌های ذکر شده داشته باشیم.

وزیر اقتصادی ادامه داد: سه موضوع بحث اقتصادی و صنعت بین وزارت صنعت ایران و طرف عراقی انجام شد که در مورد تولید برق که بسیاری از شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی توانایی بالایی داشتند، محدودیت مالی در عراق داشتند و این موضوع را به وزیر صنعت عراق منتقل کردم وزیر اقتصاد بیان کرد: نکاتی نیز از طرف ایرانی در حوزه گمرک و مالیاتی بود که تصمیم گرفته شد برطرف شود.

وی در پایان گفت: رشد 20 درصدی تجارت ایران و عراق در 11ماهه 1401 را شاهده بودیم و با توافقاتی که انجام شد امیدواریم سال آینده رکورد رشد تجارت را داشته باشیم.

شرایط نگران کننده تامین آب در گلستان/ پروژه‌های آب شیرین کن متوقف است جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... ورود سرمایه‌گذاران چینی به بندر عباس/ فعلا تجارت ایران و عربستان با شناورهای کوچک برقرار می‌شود هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار