پیشبرد طرح دو سر سود جاده ابریشم‌ و زیان آمریکا در بازار تسلیحاتی در نتیجه توافق تهران-ریاض

پیشبرد طرح دو سر سود جاده ابریشم‌ و زیان آمریکا در بازار تسلیحاتی در نتیجه توافق تهران-ریاض

یک روزنامه لبنانی نوشت: بهبود روابط تهران و ریاض به افزایش پروژه‌های سرمایه گذاری در منطقه و پیشبرد طرح دو سر سود جاده ابریشم و در نهایت پایان استعمار آمریکا بر منطقه منجر می‌شود.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «‌حسن حردان»، نویسنده و تحلیلگر لبنانی با عنوان «دلایل اعلام توافق ایران و عربستان از پکن» تاکید کرد که این توافق گشایش‌های اقتصادی برای منطقه و زیان بزرگ برای آمریکا و رژیم صهیونیستی به همراه خواهد داشت.

در این یادداشت آمده است: بیانیه عربستان، ایران و چین مبنی بر توافق تهران و ریاض در مورد احیای روابط دو کشور و فعال شدن توافقنامه همکاری امنیتی بین آنها و همچنین فعال شدن قراردادهای اقتصادی امضا شده از نظر مکان و زمان اعلام این توافق و پیامدهای آن اتفاقی شاید غیرمترقبه و شگفت انگیز بود.

وی با بیان اینکه اعلام توافق مذکور از پکن نشانه قابل توجهی از موفقیت چینی‌ها در ایفای نقشی مهم برای موفقیت گفت‌‌وگوهای ایران و عربستان دارد، گفت: اگرچه که این گفت‌وگوها از عراق آغاز شد و در عمان ادامه داشت و در نهایت به نتایجی مثبت منجر شد.

حردان به نقل از ناظران و تحلیلگران تاکید کرد: این توافق در کنار اینکه نشانه‌ای قوی از تقویت حضور و نفوذ سیاسی و دیپلماتیک چین در منطقه است، به نفع پیشبرد پروژه اقتصادی بزرگ کمربند و جاده یا همان جاده ابریشم سابق است که روند اجرای آن با امضای توافقات استراتژیک همکاری اقتصادی بین چین با هر کدام از کشورهای ایران و چین پیش می‌رود.

نویسنده لبنانی تاکید کرد: توافق تازه تهران-ریاض، زمینه مساعدی را برای این پروژه چینی ایجاد می‌کند تا فضای مساعدی از نظر امنیت، ثبات و همکاری برای پیشبرد آن هموار شود.

حردان با بیان اینکه بی تردید واشنگتن به هرگونه تقویت نقش و حضور چین در این منطقه حیاتی با رضایت نمی‌نگرد، افزود: توافق ایرانی-سعودی موجب تشویش آمریکایی‌ها شده و ضربه‌ای به همه برنامه‌های آنها برای مقابله با رشد همه جانبه نفوذ چین در سطح جهانی است و از همین رو موفقیت چین نشانه میزان کاهش نفوذ آمریکا است، واقعیتی که اعلام واشنگتن مبنی بر اینکه از اقدام ایران و عربستان قبل از انجام آن مطلع بوده، نمی‌تواند سرپوشی بر آن باشد.

نویسنده لبنانی با اشاره به اینکه توافق ایران و عربستان همچنین یک سیلی قوی به رویاها و برنامه‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود، گفت: نتانیاهو با معرفی کردن ایران به عنوان دشمن اول کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همواره به دنبال بهره بردن از تنش در روابط ایران و اعراب بود تا به زعم خود یک ايتلاف صهیونیستی-عربی در مقابله با ایران ایجاد کند و قطب نمای مناقشه اعراب و اسرايیل در منطقه را به سمت درگیری با ایران سوق دهد، اما رژیم صهیونیستی در شرایط اوضاع فروپاشیده داخلی خود با شوک توافق ایران و عربستان هم روبرو شد.

حردان در ادامه تاکید کرد که توافق تهران-پکن به اندازه‌ای که برای رژیم صهیونیستی و نقشه‌های آن در منطقه بد تمام شد، برای اعراب و بخصوص کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منفعت خواهد داشت.

او تاکید کرد که با پایان تنش در روابط بین ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و گشوده شدن صفحه جدیدی از روابط بین این کشورهای همسایه، روبطی مبتنی بر دوستی، همکاری و هماهنگی متقابل در همه امور و مسايل مشترک شکل می‌گیرد و این امر به تبع اینکه موجب تقویت امنیت و ثبات در منطقه می‌شود، موجب توسعه همکاری‌های اقتصادی و احیای مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواهد شد.

حردان همچنین گفت: توافق ایران و عربستان سعودی، شرکت‌ها و بازرگانان را برای ایجاد پروژه ها یا مشارکت در پروژه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه تشویق خواهد کرد.

نویسنده افزود: صرف همین اعلام توافق ایران و عربستان به خودی خود جو مثبتی در عموم کشورهای منطقه به غیر از رژیم غاصب صهیونیستی ایجاد کرده است چه برسد به اینکه به فراهم شدن راه حل ها برای بسیاری از مشکلات منطقه هم منجر خواهد شد.

او در پایان تاکید کرد که توافق ایران و عربستان سعودی ضمن تامین منافع مشترک کشورهای منطقه سدی در برابر دخالت‌های بیگانگان و بخصوص آمریکا خواهد بود که همواره از طریق دامن زدن به تنش‌ها به دنبال تامین منافع استعماری خود و عقد قراردادهای بیشتر تسلیحاتی با عرب‌های حاشیه خلیج فارس بود.

پایان پیام/

ابراز تمایل عربستانی‌های برای سرمای‌گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی بخشنامه وزارت کار درباره دستمزد کارگران در سال 1402/... پشت‌ پرده تمدید چندباره ثبت نام فروش بدون قرعه‌کشی خودرو حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد آماری از وضعیت اسفناک تورم خوراکی در ایران چه خبر از وعده احداث نیروگاه‌های برق با راندمان بالا؟/ تابستان برق داریم؟ سهم ایران در تجارت با ترکیه چقدر است؟/ پرواز سرمایه به سمت ترکیه سازوکار جدید کنترل قیمت در فرودگاه‌ها/ نرخ اجناس در غرفه‌های فرودگاهی یکسان می‌شود 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده‌اند کاهش رشد نقدینگی در اسفندماه گذشته 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند بدهی بانک‌ها از 300 هزار میلیارد تومان گذشت / رشد 110 درصدی بدهی بانکی در 1401 اعلام نشدن لیست محصولات آب‌بر برای عوارض صادراتی زمان بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو/ از سرگیری ثبت‌نام خودرو از هفته آینده همه چیز درباره وام ازدواج سال 1402؛ از مبلغ تا پایان خدمت و وام ایثارگران فرهنگیان ببینند / صفر تا صد ماجرای تاخیر در... هشدار/ مسافران از این جاده به شمال سفر نکنند نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد شاهکار جدید پورشه / میخ‌کوب می‌شوید! جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد