تورم تیر 1401 رکورد 26 ساله زد /بالاترین تورم نقطه ای ربع قرن اخیر ثبت شد

تورم تیر 1401 رکورد 26 ساله زد /بالاترین تورم نقطه ای ربع قرن اخیر ثبت شد

اقتصاد کلاناقتصادنیوز نوشت: روند رکوردزنی در تورم به تیر 1401 رسید. داده ها نشان می دهد این شاخص از لحاظ نقطه ای برابر با 54 درصد بوده و رکورد بیست و شش ساله ساله را ثبت کرده است. در بعد ماهانه نیز با استثنا گرفتن خرداد، هنوز رشد ماهانه قیمت ها در راس 20 ماهه قرار دارد.

با این که تورم ماهانه در تیر ماه افت قابل ملاحظه ای پیدا کرده اما باز هم مقیاس نقطه ای این شاخص در بالاترین سطح قرار دارد. براساس داده های مرکز آمار تورم ماهانه تیر ماه برابر با 4.6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل افت 7.6 واحد در صدی داشته است.

با این حال مقایسه سطح عمومی قیمت ها با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد تورم نقطه ای در کشور به 54 درصد رسیده که بالاترین سطح را از سال 1375 تا کنون داشته است. همان رکورد زنی بیست و شش ساله.

در ماه قبل به گفته کارشناسان حذف ارز ترجیحی عامل اصلی رکوردزنی تورم بوده و دلیل رشد بالای تورم ماهانه را سیاست مقطعی دولت می دانستند. برخی معتقد بودند این افزایش قیمت ها گذری خواهد بود و در ادامه تورم کنترل خواهد شد. اکنون اما در تیر ماه این شاخص بازهم در سطح بالایی قرار داشته که اکر خرداد ماه را یک استثنا بدانیم، باز هم شاخص قیمت مصرف کننده بیشترین سطح را در بعد ماهانه در 20 ماه اخیر ثبت کرده است. درهمین رابطه گزارش مرکز آمار از تورم تیر ماه به این شرح است:

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه 1401 به عدد 54,0 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 54.0 درصد بیشتر از تیر 1400 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردهاند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 1,5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنیها و دخانیات» با افزایش 4.4 واحد درصدی به 86.0 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 0.1 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 52,8 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 60.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه تیر 1401 به 4,6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 7.6 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 4,5 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 7.0 واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 4.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 11.0 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 40,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,1 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40,0 درصد و 43.2 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری 1.1 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.4 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (دوغ پاستوریزه، خامه و تخم مرغ) و گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی، کیک و بیسکویت) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «هتل و رستوران» (هزینه هتل و تالار پذیرایی) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه 1401 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 38,9 درصد برای دهک دهم تا 44.8 درصد برای دهک اول است.

بیشتر بخوانید: آخرین قیمت چای در بازار/ قیمت چای صادراتی در امارات و ترکیه چند است؟ آخرین جزيیات از طرح نهضت ملی مسکن/ قیمت تمام شده چه قدر است؟

271 46

local_offerبرچسب‌ها:
قانون کاهش تورم که تورم را تشدید می کند!

قانون کاهش تورم که تورم را تشدید می کند!

قانون گذاران دموکرات روز یکشنبه یک قانون جدید را به تصویب رساندند که قانون کاهش تورم نامیده می‌شود.

EghtesadOnline.com/

قانون کاهش تورم، به تشدید تورم منجر می شود!

تورم شهریور سال گذشته بیشتر بود یا خرداد امسال؟ / مرجع اعلام نرخ تورم تغییر کرده است؟

تورم شهریور سال گذشته بیشتر بود یا خرداد امسال؟ / مرجع اعلام نرخ ت...

در حالی که خبرگزاری رسمی دولت نرخ تورم شهریور سال گذشته را 60 درصد اعلام کرده و مدعی صدور بیانیه‎ای از سوی بانک مرکزی در خصوص آمارها تورمی شده است، بررسی‎ها نشان می دهد چنین بیانیه ای حتی در پورتال با...

KhabarOnline.ir/
نرخ تورم برای دهک‌ها اعلام شد | کدام دهک‌ها در خرداد ماه تورم بیشتری را تحمل کردند؟

نرخ تورم برای دهک‌ها اعلام شد | کدام دهک‌ها در خرداد ماه تورم بیشت...

مرکز آمار نرخ تورم برای دهک‌های درآمدی در خردادماه امسال را اعلام کرد بر این اساس فاصله تورمی‌ دهک‌ها در این ماه 4.4 واحد درصد شد.

HamshahriOnline.ir/
تورم بریتانیا رکورد 40 ساله را شکست/ پیش بینی تورم 11 درصدی تا پایان سال

تورم بریتانیا رکورد 40 ساله را شکست/ پیش بینی تورم 11 درصدی تا پای...

به دنبال افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت، تورم بریتانیا رکورد 40ساله خود را شکست و به 9.1درصد رسید.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی عجیب از آینده تورم در ترکیه/ منتظر تورم تک‌رقمی...

پیش‌بینی عجیب از آینده تورم در ترکیه/ منتظر تورم تک‌رقمی...

جهانشاهاپ کاوچی اوغلو، فرماندار آنکارا در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت تورم ترکیه تا پایان سال آینده به 19.2 درصد کاهش می یابد و در سال 2024 به 8.8 درصد می رسد. برآورد قبلی بانک برای سال 2023 نزدیک ب...

KhabarOnline.ir/
تورم 8.3 درصدی تورم ماهانه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران

تورم 8.3 درصدی تورم ماهانه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران

ایلنا: در تیرماه 1401 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 8,3 درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (7.1 درصد)، 1.2 واحد...

Ilna.ir/
واکاوی نرخ تورم در 4 ماه سال/ چرا تورم ماهانه تیرماه کاهش یافت

واکاوی نرخ تورم در 4 ماه سال/ چرا تورم ماهانه تیرماه کاهش یافت

تورم ماهانه در اردیبهشت و خرداد امسال متاثر از افزایش قیمت برخی اقلام خوراکی در نتیجه اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی افزایشی شد،‌ دولت تلاش کرد منابع جبرانی را برای خانوارها پیش‌بینی ...

FarsNews.ir/
نرخ تورم 13.2 درصد افزایش یافت/ تورم خردادماه؛ 52.5 درصد

نرخ تورم 13.2 درصد افزایش یافت/ تورم خردادماه؛ 52.5 درصد

اقتصاد کلانبراساس گزارش مرکز آمار کشور؛ نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه 13,2 واحد درصد افزایش یافت.

KhabarOnline.ir/

جزيیات تورم خوراکی ها در تیر ماه/ کدام کالا بیشترین تورم را داشت؟

کاهش 35 درصدی تورم تا پایان سال 1400/مهمترین اقدام دولت در کنترل نقدینگی و تورم

کاهش 35 درصدی تورم تا پایان سال 1400/مهمترین اقدام دولت در کنترل ن...

تورم نقطه به نقطه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی که در بهمن ­ماه 1399 به رقم بی­ سابقه 65.3 درصد رسیده بود، در پایان سال 1400 سال جاری با 35.8 واحد درصد کاهش به 29.5 درصد رسید.

FarsNews.ir/
موج جدید اعتراضات کارگری به تورم در ترکیه/نرخ واقعی تورم ترکیه چقدر است

موج جدید اعتراضات کارگری به تورم در ترکیه/نرخ واقعی تورم ترکیه چقد...

افزایش تورم، شرایط بد اشتغال و گسترش فقر باعث شده تا بسیاری از کارگران در ترکیه دست به اعتصاب بزنند.

FarsNews.ir/
علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد

علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد

ريیس صندوق توسعه ملی گفت: سیاست‌های ارزی، وضعیت تورم وارداتی، عدم هدایت اعتبارات و نیز طرح‌هایی همچون هدفمندی یارانه‌ها می‌توانند به طور مستقل و یا ترکیبی، موجب فعال شدن نرخ بالای تورم شوند.

MehrNews.com/
ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم

ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هر چقدر اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی به طول انجامید، باعث شد تا تورم بیشتری ایجاد شود، گفت: علل اصلی بروز تورم رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت است.

MehrNews.com/
قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران نجات صنعت پتروشیمی و فولاد با حذف قیمت گذاری دستوری جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود رشد 59 درصدی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی+ جزيیات سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی پرداخت یارانه نقدی چند برابری برای این افراد | یارانه نقدی این خانوارها حذف می شود؟ مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی حسین طارمی منصوب شد.