سهامداران بخوانند | آرامش به بازار سرمایه برمی گردد؟

سهامداران بخوانند | آرامش به بازار سرمایه برمی گردد؟

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بهبود روند معاملات بورس گفت: صحبت‌های وزیر اقتصاد درباره طرح 10 بندی ستاد اقتصادی دولت و نیز سخنان معاون اقتصادی رییس‌جمهوری که نشان‌دهنده حمایت جدی دولت از این بازار است، به عنوان عامل تاثیرگذار بر ایجاد روند صعودی شاخص بورس تلقی می‌شوند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاملات بورس که از مدت‌ها قبل تحت تاثیر رفتارهای هیجانی سهامداران با نوساناتی بسیار شدید همراه شده بود، از اواسط هفته گذشته و به دنبال صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر اقتصادی و دارایی تحت عنوان تصویب کلیات طرح 10 بندی حمایت از بورس وارد مدار صعودی شد و روزهای مثبتی را پیش‌روی سهامداران قرار داد.

در جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، پیشنهادهای ارايه شده از سوی وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت و سازمان بورس در زمینه حمایت همه جانبه و پایدار از بازار سرمایه با همراهی رییس جمهوری و اعضای ستاد اقتصادی دولت تصویب شد که این امر بیانگر اراده جدی دولت سیزدهم در حمایت از تولیدکنندگان، صنایع بورسی و چشم‌انداز امیدبخش به فعالیت در بازار سرمایه است.  

در این زمینه یک کارشناس بازار سرمایه به افت و خیزهای اخیر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: اکنون نرخ سهام شرکت‌ها در بازار در ارزان‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفته و نیازمند یک فشار و انگیزه برای رشد دوباره است.

ابوالفضل شهرآبادی به عوامل تاثیرگذار در بازگشت روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و گفت: مسايلی مانند مذاکرات برجام و لایحه بودجه 1401 از جمله عواملی بودند که به عنوان ریسک‌های تهدیدکننده، تاثیرگذار بر معاملات بازار محسوب می شدند.

وی اظهار کرد: موضوع مربوط به مذاکرات از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند بازار است که هنوز سایه ابهام آن بر سر بازار سنگینی می‌کند، همچنین لایحه بودجه 1401 عامل دیگری است که روند بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است اما این مساله تا حدود زیادی شفاف‌سازی شده و رفع ابهامات لازم برای آن انجام شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: با توجه به توضیحات مسيولان در زمینه مسايل مربوط به بودجه سال آینده، تا حدود زیادی اثر منفی آن از سر بازار برداشته شد و برای چند روزی روند بازار را وارد مدار صعودی کرد.

حمایت جدی دولت از بازار سرمایه

وی ادامه‌داد: صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی درخصوص تصویب 10 مصوبه ستاد اقتصادی و نیز سخنان مثبت مطرح شده از سوی معاون اقتصادی رییس جمهوری از جمله عواملی بودند که بر ایجاد روند صعودی بازار تاثیرگذار بود؛ چراکه این امر نشان‌دهنده حمایت جدی دولت از این بازار است و سبب تغییر نگاه سهامداران نسبت به روند فعلی بازار سرمایه خواهد شد.

شهرآبادی تاکید کرد: اجرایی شدن حتمی 10 مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت می‌تواند در آینده تاثیر مثبت زیادی را بر روند بازار ایجاد کند و شاهد ورود نقدینگی‌های کلان به این بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازگشت شاخص بورس در چند روز گذشته قابل پیش‌بینی بود، گفت: بهتر است اقدامی انجام شود تا بازار در مدار صعودی خود باقی بماند که این امر وابسته به تداوم حمایت‌های انجام شده از این بازار است.

وی با بیان اینکه بازگشت اعتماد به بازار نیازمند چند هفته حمایت است، افزود: خروج نقدینگی از بازار سرمایه به دلیل ترس حاکم در این بازار افزایش پیدا کرده است و سهامداران اکنون به دنبال بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند.

شهرآبادی خاطرنشان‌کرد: سرمایه‌گذاران باید به این موضوع واقف باشند که بازار سرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است، اما سهامداران تحت تاثیر کاهش اعتماد ایجاد شده در بازار سرمایه با تردید نسبت به ورود سرمایه‌های خود به این بازار نگریسته اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد به اینکه در بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان شاهد بازگشت اعتماد به این بازار بود، گفت: این اتفاق نیازمند حمایت مستمر و محکم از سوی مسوولان است، در آن زمان می‌توان شاهد ورود نقدینگی‌های قابل توجه به این بازار بود و دوباره بازار سرمایه به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد.

مزایای حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور

وی به مزایای حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: این اتفاق ممکن است در نرخ کالای برخی از گروه‌ها مانند صنایع غذایی و دارویی تورم‌زا باشد، اما به‌طور حتم با اثری مثبت بر روند معاملات بازار همراه می‌شود و سهام شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهد کرد.

شهرآبادی با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه باید آگاهانه باشد اما نباید به‌طور دايم ادامه پیدا کند، گفت: معاملات بورس باید روند طبیعی خود را طی کند اما بهتر است بازار برای دوره‌ای کوتاه به منظور از بین بردن اعتمادهای سلب شده از بازار و نیز جلب اعتماد سهامداران مورد توجه جدی مسmولان قرار بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: در آن زمان، بازار به صورت قدرتمند به مسیر اصلی خود باز می‌گردد و توقع سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی را برآورده خواهد کرد.

خسارت 1800 میلیارد تومانی سیل به راه های کشور بررسی قیمت بیت کوین در حیات 13 ساله خود میوه شب عید از 20 اسفند توزیع اینترنتی می‌شود قیمت مسکن بعداز تخلیه حباب به کجا می رسد؟ افت دسته جمعی شاخص‌های بورس اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود چرا خرما در بورس کالا نماند؟ قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی)