سیگنال سفر پادشاه عمان به بازار طلا و سکه

سیگنال سفر پادشاه عمان به بازار طلا و سکه

روند قیمت طلا و سکه در دو روز پایانی هفته اخیر، متعاقب سفر هفته آینده سلطان عمان به ایران در روند نزولی قرار گرفت....

قیمت طلا و سکه در روزهای پایانی این هفته با یک خبر، محدوده حمایتی 32 میلیون تومانی را شکست و با ریزش بیش از 600 هزار تومانی، به کانال 31 میلیون تومانی برگشت. این روند نزولی متعاقب خبر سفر پادشاه عمان در هفته آینده (هفتم خردادماه) به کشورمان رخ داد.

بازارهای مالی در نخستین هفته خرداد‌ماه هر دو روند افزایشی و کاهشی را طی کردند. در سه روز ابتدایی هفته اخیر، قیمت سکه تا کانال 32 میلیون تومانی پیشروی کرد و هر مثقال طلا که در هفته پایانی اردیبهشت به کانال 10 میلیون تومانی برگشته بود، به کانال بالاتر راه‌ یافت. از روز سه‌شنبه روند قیمت نسبتا باثبات بود اما در پایان معاملات روز چهارشنبه قیمت در بازار فلز زرد متعاقب کاهش قیمت دلار نزولی شد.

هدف از سفر پادشاه عمان به ایران چیست؟

سیگنال‌های مساعد سیاسی همواره روند قیمت در بازارهای مالی را با نزول همراه می‌کند. در پایان معاملات روز چهارشنبه، سوم خردادماه قیمت دلار بیش از 500 تومان ریزش داشت. این کاهش قیمت بلافاصله در بازار طلا و سکه ظهور کرد.

یک عامل موثر، سفر پادشاه عمان به مصر در هفته گذشته است. او گفته بود هدف اصلی سفرش احیای روابط تهران-قاهره است. بنابراین احتمال اینکه سفر وی به تهران در راستای مذاکرات برجام باشد کم است. به نظر می‌رسد هدف نهایی این سفر بازسازی و بهسازی روابط منطقه‌ای باشد.

به اعتقاد معامله‌گران بازار ارز، نتیجه این نشست چه روند مثبت در جهت مذاکرات برجام باشد و چه بهبود روابط میان ایران و مصر،‌ هر توافقی می‌تواند بازارهای مالی را با روند کاهشی یا ثبات همراه سازد.

فعلا آنچه‌ از بازار فردوسی‌ و سبزه میدان مخابره می‌شود احتیاط معامله‌گران است. حجم معاملات فعلا کاهش داشته‌ و بازار چشم‌انتظار نتیجه‌ سفر سلطان عمان است تا روند جدید خود را بازیابد. این عامل طی روزهای اخیر ابتدا اثر خود را در قیمت دلار و سپس در بازار طلا و سکه آشکار کرده است.

از بازار چه خبر؟

دیروز پنج‌شنبه چهارم خرداد‌ماه قیمت سکه امامی با کاهش 500 هزار تومانی قیمت در کانال 31 میلیون تومانی معامله شد. این قطعه روز گذشته با قیمت 31 میلیون و 401 هزار تومان عرضه شد.

روز گذشته قیمت سکه بهار 209 هزار تومان ارزان شد و با قیمت 27 میلیون و 792 هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه 200 هزار تومان کاهش قیمت داشت. این قطعه کانال 17 میلیون تومانی را از دست داد و با قیمت 16 میلیون و 800 هزار تومان مبادله شد.

دیروز ربع‌ سکه 135 هزار تومان ارزان و با قیمت 11 میلیون و 400  هزار تومان معامله شد. روز پنج‌شنبه سکه گرمی در میان قطعات سکه کمترین کاهش قیمت را داشت و با رقم 6 میلیون و 685 هزار تومان مبادله شد.

بازگشت مثقال طلا به کانال 10 میلیون تومانی  

دیروز قیمت طلا بار دیگر به کانال 10 میلیون تومانی برگشت. هر مثقال طلا با کاهش 44 هزار تومانی به قیمت 10 میلیون و 944 هزار تومان رسید. هر گرم طلا نیز 9 هزار تومان ارزان شد و با قیمت دو میلیون و 527 هزارتومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم با قیمت دو میلیون و 493 هزار تومان معامله شد.

روز گذشته حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. بیشترین مقدار کاهش مربوط به سکه امامی با 457 هزار تومان افت قیمت حباب بود. حباب سکه بهار نیز 166 هزار تومان کاهش قیمت داشت.