"وزمین"؛ ارزنده‌ ای تشنه جهش!

"وزمین"؛ ارزنده‌ ای تشنه جهش!

صنعت بانکداری در ایران به دلیل آنچه بانک‌محور بودن اقتصاد کشور خوانده می‌شود از اهمیت بسزایی برخوردار است. از همین رو است که انتظار می رود سهام بانکی ها در بورس...

به گزارش اقتصادآنلاین، البته در سال‌های اخیر و پس از وضع تحریم های نفتی و بانکی علیه جمهوری اسلامی ایران شاهد بروز مشکلاتی در بدنه بانکداری کشور بودیم که همچنان گریبان این صنعت را رها نکرده است. اما در این بین برخی از بانک های خصوصی و دولتی هستند که با وجود مشکلات بسیاری، عملکرد نسبتا خوبی را از خود به نمایش گذاشته اند که از آن جمله می توان به بانک ایران زمین اشاره کرد. این بانک که در سال 1387 تاسیس شده به عنوان یکی از اعضای مهم خانواده بانکی ها در بازار سهام محسوب می‌شود و با توجه به دارایی های کلانی که در اختیار دارد در زمره سهم‌های خوش آتیه بورس تهران دسته بندی شده است. این بانک که در سال 89 و با نماد "وزمین" وارد بازار سهام شد توانسته جایگاه ویژه ای برای خود در پرتفوی فعالان باتجربه بازار دست و پا کند.

بانک ایران زمین با توجه به فعالیت های گسترده ای که در زمینه سرمایه گذاری در بخش مسکن داشته به عنوان یکی از بانک های پیشرو در این حوزه شناخته می شود، به گونه ای که انتشار فهرست دارایی های ملکی این بانک چشم انداز روشنتری را برای سهامداران "وزمین" ترسیم کرد. اما به طور کلی با توجه به گزارشات منتشر شده می توان گفت بانک ایران زمین در حال حاضر روزهای چندان خوبی را سپری نمی‌کند زیرا بورس بازان همزمان با ریزش های اخیر شاخص کل، شاهد افت قیمتی این سهم نیز بودند و این امر خوشایند معامله‌گران سهام در بورس تهران نیست. اما کارشناسان معتقدند شرایط موجود به چند دلیل تداوم نخواهد داشت و سهام وزمین را به عنوان یکی از سهم‌های ارزنده در بورس تهران معرفی می‌کنند. یکی از مهمترین دلایل پیش بینی رشد ارزش سهام وزمین، انتشار فهرست دارایی های ملکی بانک ایران زمین است که از پر بودن دست این مجموعه در بازار املاک و مستغلات خبر می‌دهد. هرچند با نگاهی به آمار و ارقام مربوط به تعداد وثایق ملکی در اختیار بانک‌ها نیز متوجه قرار گرفتن ایران زمین در جایگاه مناسبی خواهیم شد که ریسک وصول نشدن مطالبات بانک را تا حد زیادی کاهش می دهد. این نکته نیز می تواند احتمال محقق شدن درآمدهای پیش بینی شده در سال 1400 را افزایش دهد زیرا بخش مهمی از درآمدهای یک بانک از محل بازگشت تسهیلاتی است که به مشتریان خود اعطا کرده و این وثایق نیز به عنوان تضمینی برای بازپرداخت اقساط ایفای نقش می‌کنند.

از طرفی هم به دلیل ارزشمند بودن دارایی های بانک به طور مداوم شاهد افزایش سود سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین در بخش های مختلف هستیم. این مسيله باعث شده تا حقوقی ها نیز ترسی از آمار زیان انباشته این بانک نداشته باشند و با اتکا به ارزش بالای دارایی های مجموعه اقدام به نگهداری و حتی جمع کردن سهم از بازار کنند. 

البته قدیمی‌های بازار سهام با تاکید بر دشوار بودن تشخیص سهم های ارزنده بنیادی از سهام زیان‌ده، بر لزوم مبذول داشتن دقت هرچه بیشتر از سوی سهامداران تاکید داشته و معتقدند وزمین به عنوان یکی از همان سهم‌های بنیادی است که به دلایل ذکر شده پتانسیل جهش قریب الوقوع را داشته و می‌تواند در سبد بلندمدت فعالان بورسی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دهد.

تحلیل تکنیکال وزمین

با نگاهی به نمودار نوسانات قیمت وزمین در بازار سرمایه، متوجه نوسانات پردامنه ای در ماه های اخیر می‌شویم که همین نکته برخی از نوسانگیران را برای خرید این سهم ترغیب می‌کرد اما در هفته های گذشته و پس از کلید خوردن روند ریزشی شاخص بورس شاهد ایجاد یک کف برای وزمین هستیم. به باور تحلیلگران این کف پس از خروج بازار از روند اصلاحی بار دیگر روند رو به رشد خود را در پیش خواهد گرفت به نحوی که حتی پیش بینی دستیابی وزمین به قیمت 1500 تومان (تا پایان سال1400) نیز دور از انتظار نخواهد بود. 

البته با توجه به تحرکات حقوقی (جمع آوری سهم در کف قیمتی) در این سهم برخی از کارشناسان معتقدند وزمین می تواند تا پایان پاییز به سقف هایی دسترسی پیدا کند که حتی خوشبین ترین سهامداران این بانک نیز آن را غیرممکن می دانند.

local_offerبرچسب‌ها:
نگاهی به وضعیت بانک ایران زمین / دارایی‌ هایی ارزشمند زیر صورت‌ های مالی وزمین قرار دارند

نگاهی به وضعیت بانک ایران زمین / دارایی‌ هایی ارزشمند زیر صورت‌ ها...

بررسی ظاهری صورت‌های مالی وزمین شاید چنگی به دل نزند اما در صورت ورود به جزيیات دارایی‌های این بانک، ‌می‌توان چشم‌اندازهای بسیار جذابی برای بانک ایران زمین متصور بو...

EghtesadOnline.com/
راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایران زمین

راه‌اندازی «بلیت امنیتی» در پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی بانک ایر...

بانک ایران زمین، به منظور ارتقای امنیت کاربران سامانه‌های همراه بانک و بانکداری الکترونیک خود و به منظور جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز از سپرده‌های مشتریان، سرویس «بلیت امنیتی» را راه اندازی کرد.

BourseNews.ir/
بانک ایران زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد

بانک ایران زمین عضو بازار بین بانکی ارزی شد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با درخواست بانک ایران زمین در خصوص تقاضای دسترسی به پورتال ارزی و سامانه تامین ارز و سامانه نیما و همچنین عضویت در بازار بین بانکی ارز تهران موافقت کرد.

BourseNews.ir/
سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

سقف کارت به کارت بانک ایران زمین، افزایش یافت

بانک ایران زمین در راستای مقابله با انتشار ویروس کرونا و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تاکید بر استفاده هرچه بیشتر ازخدمات غیرحضوری سقف خدمات مبتنی برکارت‌های شتابی خود را افزایش داد.

BourseNews.ir/
تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال و آغاز مراحل اجرایی آن در این بانک گفت: با توجه به اینکه مراحل اولیه توسعه و اجرای بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین، ...

BourseNews.ir/
تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

تکمیل زیر ساخت‌های بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین

مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین با اشاره به تکمیل زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال و آغاز مراحل اجرایی آن در این بانک گفت: با توجه به اینکه مراحل اولیه توسعه و اجرای بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین، ...

BourseNews.ir/
بازدید معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین از شعب استان‌های غرب کشور

بازدید معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین از شعب استان‌های غرب کشو...

معاون عملیات بانکی بانک ایران زمین با همراهی مدیر امور شعب استان‌های غرب کشور از شعب استان کرمانشاه و شعبه سنندج این بانک بازدید کرد.

BourseNews.ir/
حفظ سلامت مشتریان و کارکنان اولویت اول بانک ایران زمین است

حفظ سلامت مشتریان و کارکنان اولویت اول بانک ایران زمین است

مدیرعامل بانک ایران زمین، ضمن بازدید از تعدادی از شعب استان تهران از همکاران این شعب با توجه به شرایط سخت ارايه خدمت در دوران کرونا تقدیر و تشکر کرد.

BourseNews.ir/
رتبه برتر باشگاه مشتریان بانک ایران زمین در جشنواره وب و موبایل

رتبه برتر باشگاه مشتریان بانک ایران زمین در جشنواره وب و موبایل

باشگاه مشتریان بانک ایران زمین، در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران به عنوان برترین وب سایت از نگاه مردمی معرفی شد.

BourseNews.ir/
تقدیر موسسه عالی آموزش بانکداری از روسای موفق شعب بانک ایران زمین

تقدیر موسسه عالی آموزش بانکداری از روسای موفق شعب بانک ایران زمین

موسسه عالی آموزش بانکداری در دهمین همایش روسای موفق شعب بانکهای کشور، از پنج رییس شعبه بانک ایران زمین تقدیر کرد.

BourseNews.ir/
افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید

افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید

افزایش سرمایه 950 درصدی بانک ایران زمین به تصویب رسید. بانک ایران زمین با انتشار تازه‌ترین اطلاعیه خود بر روی سایت کدال، خبر افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را تایید کرد.

TejaratNews.com/
هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز 26 مهر / فشار صعود بیت کوین به بازار طلا پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه