بورس نیازمند جان تازه/مدیران فرسوده را نوسازی کنید

بورس نیازمند جان تازه/مدیران فرسوده را نوسازی کنید

بهتر است اجازه بدهیم فعلا بازار با همین شرایط فعلی خود را تطبیق دهد و از ابلاغ دستورالعمل های مکرر که جز افزایش ریسک بازار ثمره ای در بر ندارد، اجتناب کنند.

 

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه دیگر نا ندارد و امروز هم شاهد افت 36 هزار واحدی شاخص کل هستیم.

سید محسن موسوی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سایه گستر سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: یکی از مولفه های اثرگذار بر روند بازار سرمایه ما نرخ ارز است. آنچه موجب رشد بازار سرمایه شد، انتظار تداوم حضور ترامپ در دولت آمریکا و دلار 40هزار تومانی در کشورمان بود؛ با تغییر شرایط، منطقی است که بازار سرمایه هم بر اساس چشم انداز نرخ ارز تعدیل شود. اما نکته اینجاست که بازار سرمایه با سایر بازارها متفاوت بوده و همواره هم در منفی ها و هم در مثبت ها، بیش از انتظارات رشد یا افت میکند و بعد به تدریج اصلاح کرده و به اعداد واقعی خواهد رسید. بنابراین اصلا عجیب نیست اگر انتظار دلار 17 هزار تومانی، سبب شود بازار سرمایه با دلار 13 الی 14 هزار تومانی هماهنگ شود.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور و اظهار نظرهای ريیس کل بانک مرکزی و... بعید است که دلار قیمت کمتر از 20 هزار تومان را لمس کند. اما معتقدم بسیاری از سهم های بازار سرمایه با دلار بیش از 20 هزار تومانی قیمت گذاری نشده بوده که حالا افت نرخ ارز منجر به کاهش قیمت سهم ها شود. برای مثال شرکت های خودروسازی، دارویی و حتی برخی غذایی ها و... در صورت آزادسازی قیمت گذاری ها و امکان فروش محصول با نرخ واقعی، منتفع خواهند شد و اتفاقا پتانسیل رشد خواهند داشت.

 

تصمیم جدید ، ممنوع!

این کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از مداخله ها در قیمت گذاری برخی صنایع و نیز تصمیم گیری های ناگهانی که موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری شده، اظهار کرد: انتظار می رود حداقل مدیران و متولیان بازار سرمایه از اتخاذ تصمیمات ناگهانی و اثرگذار بر روند این بازار خودداری کنند. امیدواریم ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار رفتار منطقی داشته باشند و فعلا هیچ تغییری در مقررات بازار سرمایه اعمال نکنند. اگر قرار است تغییری در مقررات بازار سرمایه رخ دهد، باید قبل از تصمیم گیری و اجرا، مورد مطالعه قرار بگیرد. در چند سال اخیر بازار سرمایه محل آزمون و خطا بوده و تصمیماتی برای این بازار اتخاذ شده که گاها خطا و اشتباه بوده است. بنابراین بهتر است اجازه بدهیم فعلا بازار با همین شرایط فعلی خود را تطبیق دهد و از ابلاغ دستورالعمل های مکرر که جز افزایش ریسک بازار ثمره ای در بر ندارد، اجتناب کنند.

 

مدیران سازمان بورس را نوسازی کنید 

موسوی ضمن تاکید بر اینکه مدیران هر مجموعه باید برنامه ای بلندمدت برای ارتقای آن مجموعه داشته باشند و عملکرد آنها بر اساس همان برنامه سنجیده شود، گفت: به نظر می رسد ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، برنامه جامعی برای اداره این سازمان ندارد! و امیدواریم ایشان هر چه زودتر برنامه های خود برای یک دوره 4 ساله را ارايه کنند. ضمن اینکه اصولا هر مدیر، هر ایده ای داشته باشد در 4 الی 5 سال فعالیت خود پیاده کرده و حتی اگر سازمان بورس رشد مناسبی هم داشته باشد، فعالیت مدیران بیش از 5 سال در این مجموعه مفهومی ندارد.

وی افزود: بازار سرمایه کارشناسان و متخصصان صاحب ایده، کم ندارد و بسیاری از این اشخاص، سابقه حضور در هیات مدیره شرکت ها و... را هم دارند و چه بسا با حضور مدیران جدید در سازمان بورس و اوراق بهادار، این سازمان جان تازه ای بگیرد. میتوان از تجربه این اشخاص بهره گرفت و اجازه داد برنامه هایشان را اعلام کنند و بر اساس برنامه های آنها، حضور آنها را در ترکیب مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار رقم زد؛ ضمن اینکه باید در فواصل زمانی مثلا هر 6 ماه یکبار، میزان موفقیت مدیران در اجرای برنامه ها و تحقق اهداف شان هم مورد بازنگری قرار بگیرد تا برنامه های اعلام شده، در حد وعده و شعار به فراموشی سپرده نشود.

 

بیشتر بخوانید:

سقوط بورس و سکوت...

سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و ...

BourseNews.ir/
کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران

مازندران ساری - ایرنا - طی هفته جاری 649 میلیارد ریال سهام در بازار بورس منطقه ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته گذشته کاهش 45/6 درصدی داشته است.

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟

اگرچه تغییر دامنه نوسان نامتقارن، مانع ریزش شاخص کل بازار سهام شده اما معاملات این هفته نیز با فشار فروش و خروج پول از بازار سهام همراه بود. اما بورس هفته آینده چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

قرار است به زودی نقره در بورس کالا عرضه شود. کارشناسان معتقدند عرضه نقره در بورس کالا موجب رونق در حجم معاملات و شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌شود.

TejaratNews.com/

معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

در حالی که خیلی‌ها امروز منتظر اعلام تصمیم درباره fatf بودند اعلام شده این تصمیم‌گیری به فروردین 1400 موکول شده است. اما سوال اینجاست که تعویق این لایحه چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/
حاشیه‌های امروز بورس 13 اسفند 99 / دردسر FATF برای بورس در روز افزایش سرمایه‌ نمادها

حاشیه‌های امروز بورس 13 اسفند 99 / دردسر FATF برای بورس در روز افزایش سرمایه‌ نمادها

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران در حالی مجددا 0٫7 درصد منفی شد که خبر تعویق بررسی لوایح FATF به فروردین 1400 تاثیری منفی بر بورس داشت.

TejaratNews.com/
تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی...

EghtesadOnline.com/

تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

ریزش 8هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 13 اسفند 1399 با افت 8301 واحدی به یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/

افت شاخص بورس در معاملات امروز

نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

نمای پایانی بورس امروز/ بازار یکدست سرخپوش ماند

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/

کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

انعقاد تفاهمنامه میان بورس کالا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

دقایقی قبل تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی کالا در بستر بورس کالا به امضای حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و سعید...

BourseNews.ir/

تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد

"ثبهساز" آپارتمان های کاشانک تهران را فروخت قرارداد اعطای تسهیلات خرید موتورسیکلت در "ولنوین" کاهش 45 درصدی ارزش معاملاتی بورس مازندران جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد "شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد "مبین" اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می‌کند مجمع "ثنظام" 24 تومان تقسیم کرد سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ شب عید متفاوت در بازار خودرو پرداخت هزینه حصر مالی ایران از جیب مردم؟ وام 150میلیون تومانی برای مسکن میلیاردی! دلار، ‌نجات‌بخش سکه شد / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز چقدر بود؟ آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 14 اسفند 99 چقدر بود؟ هزینه حصر مالی را چه‌ کسی می‌پردازد؟ صادرات عجیب ایران به شرق آسیا استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد نتایج قرعه‌کشی جدید ایران‌خودرو اعلام شد درگاه‌های ارايه‌دهنده رمز ارز مسدود می‌شود دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد منصوب شد واکنش‌ها به وام 150 میلیونی مسکن / «نان نداریم، 2٫5 میلیون قسط بدهیم؟» جهانگیری: با زحمت، مانع فروپاشی اقتصاد شدیم میلیاردر ژاپنی دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/13 احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو کاسه عتیقه 35دلاری 500هزار دلاری از آب در آمد 60 ثانیه 13 اسفند 99 گوشت ارزان می‌شود مصوبه مجلس برای کاهش مصرف سوخت 4.5 میلیون سهامدار زیر چتر حمایتی اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت 9 میلیون می‌شود؟ نوسانات بازار خودرو بالا گرفت دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت‌ها جزيیات قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/13 خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است! نرخ دلار نیمایی امروز 13 اسفند ماه پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 اسفند / ربع سکه چقدر گران شد؟ چرخی که موجب خنده شد قیمت دنا پلاس توربو در بازار چقدر است؟ زنگ مجمع "سکرما" به گوش می‌رسد پیش‌بینی بورس هفته سوم اسفند / دو هفته آخر سال بورس مثبت است؟ مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد دعوت "وصنا" از سهامداران برای حضور در مجمع زمان قطعی واریز سود سهام عدالت مشخص شد مزایای دامنه نوسان نامتقارن آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 معاملات حواله حمل کالا در بورس کالا راه اندازی می‌شود درد مشترک بازارها شفاف‌سازی کارگزاری آگاه درباره فرآیند تسویه اعتبار تا پایان سال

در حال بارگیری...