دست اندازی بانک‌ها به منابع بانک مرکزی به حداقل رسیده است

دست اندازی بانک‌ها به منابع بانک مرکزی به حداقل رسیده است

مدیر کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی گفت: به واسطه چارچوب نوین سیاست‌گذاری پولی هم اکنون خط اعتباری به بانک‌ها...

به گزارش برنا از بانک مرکزی، «محمد نادعلی» در خصوص خلق نقدینگی گفت: موضوع نقدینگی ابعاد مختلفی دارد، در واقع بخش عمده نقدینگی و پول در بانکهاست و کمتر از دو درصد آن در دست اشخاص است.
وی تصریح کرد: البته باید توجه داشت که چگونگی شکل گیری نقدینگی و نحوه مصرف آن دو موضوع متفاوت است؛ به بیان بهتر نقدینگی یا از طریق بانک‌ها یا پولی که از بانک مرکزی بیرون می رود، خلق می‌شود.
مدیرکل عملیات پولی بانک مرکزی افزود: شبکه بانکی موظف است سپرده‌ها را به شکل بهینه تخصیص دهد تا منجر به تولید و رشد اقتصادی شود که نتیجه آن نیز رفاه اقتصادی در جامعه است.

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم بانک مرکزی نسبت به فرایند خلق پول و مدیریت نقدینگی بی تفاوت نیست بلکه این بانک با اجرایی کردن برنامه‌ها و اقدامات مختلف، تلاش کرده فعالیت‌های اقتصادی را رونق دهد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که در امور اقتصادی کشور مجموعه تیم اقتصادی وجود دارد که بانک مرکزی نیز یک عضو از آن است.
نادعلی در خصوص رشد نقدینگی یادآور شد: نقدینگی رشد می‌کند به دلیل اینکه GDP اسمی نیز رشد می‌کند، همانطور که می‌دانید پول وسیله مبادله است و مبادلات به واسطه آن انجام می شود.
وی افزود: بانک‌ها همواره در تلاش برای تامین سرمایه بنگاه‌های تولیدی هستند اما نباید فراموش کرد، این تنها نقش بانک نیست و دیگر نهادهای اقتصادی نیز باید در این خصوص نقش آفرینی کنند.

وی درخصوص نقش مدیرعامل و هیات مدیره در فعالیت بانک‌ها عنوان کرد: در موضوع بانک‌ها بخشی به مدیریت که شامل هیات مدیره، ‌ مدیرعامل و سهامداران که بانک را تشکیل می دهند مرتبط است و بالطبع آنها دنبال منافع مشخصی هستند. اما بانک مرکزی از نگاه کلان موضوع را دنبال می‌کند و هدفش آن است که پول به سمت بخش واقعی اقتصاد حرکت کند.
نادعلی درباره تعدد بانک‌ها در کشور و نقش نظارتی بانک مرکزی گفت: از قانون برنامه سوم توسعه به بعد، با این رویکرد که به بخش خصوصی اجازه ورود به بانکداری داده شود، بر تعداد بانک‌های خصوصی افزوده شد. علاوه بر این در سالیان گذشته موسسات غیرمجازی نیز بودند که در قالب بانک‌های جدید ساماندهی شدند و از دستگاه‌های مختلفی مجوز گرفتند.
وی اضافه کرد: در نهایت به مقطعی رسیدیم که 36 بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در کشور داشتیم. البته در طرح اصلاح نظام بانکی تلاش شد که این تعداد بانک‌ها کاهش یابد و هم اکنون چهار بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه ادغام شدند و در حال حاضر 32 بانک داریم.
مدیرکل عملیات پولی و اعتباری خاطرنشان کرد: همچنین برخی موسسات نیز وجود دارد که هیات سرپرستی دارد یعنی بانک مرکزی برای آنها هیات سرپرستی تعیین کرده است.
وی ادامه داد: بنابراین وضعیت فعلی به لحاظ تعداد بانک‌ها به واسطه مجموعه مقررات و قوانین وضع شده در کشور ایجاد شده است.
نادعلی با اشاره به اینکه براساس تجارب جهانی هرچه تعداد بانک‌ها محدودتر باشد، نظارت بر آنها نیز آسان‌تر خواهد بود، گفت: البته حوزه نظارت بانک مرکزی با همکاری بخش فناوری های نوین اقدامات مطلوبی را در زمینه نظارت بر بانک‌ها انجام داده است.

مقام مسيول بانک مرکزی درباره کنترل ترازنامه بانک‌ها گفت: برای کنترل و مدیریت خلق پول و اعتبار توسط بانک‌ها، ‌در آبان ماه سال 1399، مقرر شد که به موجب مصوبه شورای پول و اعتبار دارایی‌های بانک‌ها باید توسط بانک مرکزی کنترل شود. در ادامه بانک مرکزی بخشنامه‌ای را خطاب به شبکه بانکی در آذر ماه 1399 ابلاغ کرد و طبق این بخشنامه رشد ماهانه خالص دارایی‌های بانک‌های خصوصی به استثنای برخی اقلام دارایی‌ها، باید ماهانه 2.5 درصد باشد و همین نسبت برای بانک‌های تجاری باید 2 درصد ماهانه رشد داشته باشد.
وی با بیان اینکه آخرین اطلاعات حاکی از آن است که بانک‌های تخصصی کاملا این نکته را رعایت کردند، افزود: بانک‌های تخصصی به این موضوع پایبند بودند و رشد دارایی هایشان زیر یک درصد است. اما رشد دارایی‌های بانک‌های تجاری، کمی از 2 درصد بیشتر است. در این زمینه نیز رشد دارایی های برخی بانک‌ها کمتر و برخی بیشتر است.
وی درباره نحوه انتخاب هیات مدیره و مدیران عامل بانک‌ها عنوان کرد: دربانک‌ها یک هیات مدیره و یک هیات عامل وجود دارد. آنچه در بانک‌ها اهمیت دارد هیات مدیره آنهاست و بانک مرکزی در این زمینه نیز شاخص‌های آن را اعلام کرده است و باید ویژگی‌هایی را داشته باشد. سهامداران نیز براساس آن شاخص ها شخصی را به بانک مرکزی معرفی می‌کنند و در کمیسیون مربوطه در بانک مرکزی علاوه بر اینکه ویژگی های فرد ارزش‌گذاری می شود مصاحبه ای نیز انجام می‌شود. در واقع آن مصاحبه نمره و امتیاز خاص خود را دارد و صلاحیت ها و ویژگی های خود فرد نیز دارای نمره و امتیاز مرتبط با خود است و پس از انجام ارزیابی در نهایت ريیس کل بانک مرکزی، فرد را تایید یا رد می‌کند.
نادعلی ادامه داد: به بیان بهتر این‌گونه نیست که ريیس کل بانک مرکزی درخصوص صلاحیت تک تک اعضای هیات مدیره ورود کند. خوشبختانه طی دو ـ سه سال اخیر اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه افتاده است و بانک‌ها ملزم شدند هیات مدیره ای داشته باشند که اصول حرفه ای را رعایت کند.

وی در جمع بندی بحث نقدینگی گفت: اولین موضوع بحث کسری بودجه دولت است که خوشبختانه در دولت سیزدهم این موضوع به طور جدی مورد توجه است و البته باید تلاش شود به سمت تامین مالی غیرتورمی کسری بودجه از طریق انتشار اوراق حرکت کنیم. بانک مرکزی نیز در این زمینه به دولت کمک می کند.

این مقام بانکی تصریح کرد: در دو سال اخیر نیز چارچوب نوین سیاست گذاری پولی را ریل‌گذاری کردیم و آزمون‌های لازم را از نظر سخت افزار و نرم افزار انجام دادیم و ابزارهای آن را معرفی کردیم. به واسطه این امر در حال حاضر خط اعتباری به بانک‌ها پرداخت نمی‌شود و دست‌اندازی بانک‌ها به منابع بانک مرکزی به حداقل رسیده است.

رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت

رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند صعودی قرار گرفت و در پایان معاملات با رشد 12554 واحدی همراه شد.

FarsNews.ir/
رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد

رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی با رشد 854 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه‌، 26 مهرماه) با 853 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اظهارات امروز ريیس بانک مرکزی، کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است و کمبودی در این زمینه نداریم.

JameJamOnline.ir/
دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

ريیس‌جمهور با اشاره به نقش دلالان در فضای مجازی برای بی‌ثبات کردن بازار ارز، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند.

TejaratNews.com/
رشد 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

رشد 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

در معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 4 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 442 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
اولین واکنش بازار سهام به تغییر ريیس بورس/ رشد 40 هزار واحدی شاخص در یک روز

اولین واکنش بازار سهام به تغییر ريیس بورس/ رشد 40 هزار واحدی شاخص ...

بازار سرمایه یک روز پس از تغییر ریاست سازمان بورس، واکنش سبزی به این تغییر نشان داد و روند خروج پول افراد حقیقی از بازار پس از 8 روز متوقف شد.

FarsNews.ir/
رشد 40 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ قوانین بازار سرمایه متناسب مشارکت مردم در بورس تغییر کند

رشد 40 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ قوانین بازار سرمایه متناسب مشار...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 40 هزار و 60 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
استقبال بورس از تغییرات مدیریتی با رشد 40 هزار واحدی شاخص

استقبال بورس از تغییرات مدیریتی با رشد 40 هزار واحدی شاخص

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه‌، 24 مهرماه) با 40 ‌هزار و 60 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 437 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/

شروع سبز بورس / رشد 14هزار واحدی شاخص کل

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
رشد ناچیز شاخص کل بورس / بانکی‌ها همچنان منفی هستند

رشد ناچیز شاخص کل بورس / بانکی‌ها همچنان منفی هستند

امروز شاخص کل بورس در نهایت در کانال یک میلیون و 457 هزار واحد قرار گرفت و 0٫13 درصد مثبت و 1869 واحد رشد را ثبت کرد. بورس امروز چگونه بود؟

TejaratNews.com/
رشد 72 درصدی میزان انتشار اوراق بدهی

رشد 72 درصدی میزان انتشار اوراق بدهی

طبق اعلام بانک مرکزی، وضعیت فروش اوراق مالی اسلامی تا پایان مردادماه سال جاری نشان می‌دهد مجموع اوراق بدهی منتشر شده در این مدت، 33 هزار و 300 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ماه گذشته، با افزایش 7...

TejaratNews.com/

رشد 1883 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 33 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

سبزپوشی بورس با رشد 3 هزار واحدی شاخص

سبزپوشی بورس با رشد 3 هزار واحدی شاخص

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 19 مهرماه) با یک ‌هزار و 869 واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و 457 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است