واردات قیمت گوشت را کاهشی می کند؟

واردات قیمت گوشت را کاهشی می کند؟

قیمت گوشت قرمز به‌طور متوسط کیلویی 389 هزار تومان است. مسيولان وزارت جهاد کشاورزی با تزریق گوشت وارداتی دنبال کاهش...

قیمت گوشت قرمز به‌طور متوسط کیلویی 389 هزار تومان است. مسيولان وزارت جهاد کشاورزی با تزریق گوشت وارداتی دنبال کاهش قیمت‌ها و تنظیم بازار هستند

قیمت گوشت قرمز نسبت به اواخر مرداد به‌شکل جزیی کاهش پیدا کرده است. الان که به آخرین روز‌های شهریور نزدیک می‌شویم، متوسط قیمت گوشت قرمز در سطح کشور به کیلویی 389 هزار تومان رسیده و درمقایسه با یک ماه قبل حدود 1.5 درصد تنزل داشته.

مسيولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند برای ایجاد تعادل در بازار، حجم واردات گوشت گرم به کشور سرعت داشته و روزانه 120 تن گوشت گرم گوسفندی و 80 تن گوشت گرم گوساله در قالب دام زنده به بازار تزریق می‌شود. قايم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی هم تاکید کرده به‌خاطر نزدیک شدن به فصل سرما به شکل سنتی تقاضا برای گوشت گرم بالا می‌رود، اما روند واردات گوشت قرمز تا تامین نیاز بازار و تنظیم قیمت‌ها ادامه دارد.

متوسط قیمت گوشت چقدر است؟

قیمت گوشت قرمز در کشور به‌طور متوسط به کیلویی 389 هزار و 800 تومان رسیده است. بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد هر کیلو گوشت گوساله در سطح کشور به‌شکل میانگین با قیمت کیلویی 382 هزار تومان فروخته می‌شود و هر کیلو گوشت گوسفندی 396 هزار تومان قیمت دارد.

کف قیمت گوشت گوسفندی در تهران به‌شکل متوسط کیلویی 400 هزار تومان است و این عدد در پایتخت نهایتا کیلویی 405 هزار تومان به ثبت رسیده است. همزمان قیمت گوشت گوسفندی در استانی مثل همدان بیشتر است و تا کیلویی 410 هزار تومان هم بالا رفته، اما آنطرف مثلا در استان فارس گوشت گوسفندی را می‌شود با قیمت کیلویی 370 هزار تومان هم پیدا کرد.

قیمت گوشت گوساله که به طور متوسط در سطح کشور به کیلویی 382 هزار تومان رسیده، در خراسان رضوی نسبت به اغلب استان‌ها کمتر است و تا کیلویی 350 هزار تومان هم عقب‌نشینی داشته است. در طرف مقابل می‌توانیم از استان همدان اسم ببریم که کف قیمت گوشت گوساله به‌شکل میانگین در آنجا کیلویی 400 هزار تومان است و همزمان سقف قیمت گوشت گوساله در این استان به کیلویی 440 هزار تومان هم رسیده است. فراموش نکنیم که این اعداد متوسط قیمت گوشت قرمز در کشور و استان‌های مختلف است و اعمال قیمت گوشت قلوه‌گاه و ... در بالا و پایین شدن آن تاثیر دارد.

قیمت دام زنده هم که برای فروشنده‌ها اهمیت دارد، در سطح کشور به‌طور متوسط کیلویی 194 هزار تومان است که بدنیست بدانید گوسفند زنده کیلویی 192 هزار تومان فروخته می‌شود و خرید گوساله زنده کیلویی 196 هزار تومان خرج برمی‌دارد.

قیمت گوشت گوسفندی در بازار چقدر است؟

قیمت قلوه‌گاه گوسفندی که جزو ارزان‌ترین گزینه‌هاست، در قصابی‌ها به کیلویی 176 هزار و 500 تومان رسیده است. شقه گوسفندی را تقریبا کیلویی 451 هزار تومان می‌فروشند. قیمت راسته با استخوان گوسفندی به کیلویی 420 هزار تومان رسیده و مغز راسته گوسفندی که گران‌تر است، کیلویی 720 هزار تومان قیمت دارد.

قیمت گوشت چرخکرده گوسفندی به کیلویی 550 هزار تومان رسیده و ماهیچه گوسفندی کیلویی 625 هزار تومان ارزش دارد. گردن و سردست گوسفندی هم در سطح شهری مثل تهران به‌ترتیب کیلویی 392 و 425 هزار تومان فروخته می‌شوند.

قیمت ران گوساله به کیلویی 560 هزار تومان رسیده است. هر کیلو سردست گوساله کیلویی 550 هزار تومان قیمت دارد و خرید هر کیلو گوشت چرخکرده گوساله نزدیک کیلویی 480 هزار تومان آب می‌خورد. فیله گوساله گران‌تر است و قیمت آن تا کیلویی 860 هزار تومان هم بالا رفته است. راسته گوساله را کیلویی 665 هزار تومان می‌فروشند و اگر سری به قصابی‌ها زده باشید، احتمالا روبروی عبارت گوشت خورشتی گوساله، عدد کیلویی 570 هزار تومان را می‌بینید.

قیمت گوشت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌خاطر بسته‌بندی و سایر هزینه‌ها، بیشتر است و به‌عنوان مثال بسته یک کیلویی گوشت قلوه‌گاه گوسفندی را با قیمت 240 هزار تومان عرضه می‌کنند. ران گوسفندی هم که در بسته‌های یک کیلویی پویاپروتيین 390 هزار تومان فروخته می‌شود، در سطح شهر قیمت کمتری دارد. بسته یک کیلویی سردست گوسفندی با همین قیمت در غرفه محصولات پروتيینی به‌چشم می‌خورد و بسته یک کیلویی گوشت چرخکرده ماکان پروتيین تقریبا 260 هزار تومان فروخته می‌شود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد