اقساط وام مسکن با دستمزدها همخوانی ندارد/ قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی مشخص شد

اقساط وام مسکن با دستمزدها همخوانی ندارد/ قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی مشخص شد

مسکنآفتاب یزد نوشت:چند روزی است باز بازار دادن وام مسکن از سوی بانک‌ها نقل محافل خرید و فروش است، برخی می‌گویند وام نگیرید زیرا با شرایط امروز معلوم نیست تا پروسه گرفتن وام کامل شود مسیر صعودی خانه سرسام آورتر شده باشد یا خیر؟

عده‌ای دیگر از کارشناسان می‌گویند، با این وام‌ها که هی هر هفته یک مبلغی هم اضافه می‌کنند که مردم ترغیب به گرفتن آن شوند مگر می‌شود اساسا خانه خرید.

دکتر رستگار کارشناس مسکن در این باره گفت: حالا دوباره حرف و حدیث به گوش می‌رسد که قرار است وام بیشتری به متقاضیان و جوانانی داده شود که واقعا به تنگ آمده اند، اما نیاز به کارشناسی عجیب و غریبی ندارد.

او ادامه داد: این وام‌ها و گرفتنشان صرفا به درد سودجویان می‌خورد که مثلا به نام من جوان وام‌های زیاد و با تعداد بالا می‌گیرد وگرنه من و شما مثلا یک خونه ده میلیاردی بخواهیم بخریم باید نه میلیاردش در جیبمان باشد که یک میلیاردش هم بانک لطف کند و به من و شما وام بدهد آن هم چی با هزار دنگ و فنگ و چک و ضامن که اگر این امکانات را داشتیم دیگر نیاز به وام نداشتیم

این کارشناس مسکن درباره خانه‌های بی‌شماری که از طریقوام مسکن بسیاری را در گذشته صاحبخانه کرده‌اند افزود: در گذشته بهترین و عاقلانه‌ترین کار همین بود که شما یک پول اندکی داشتی بانک هم به کمک شما می‌آمد و با هو توافق می‌کردید که مثلا اگر ده قسط شما عقب بیفتد ملک به نفع بانک مصادره می‌شود، در آن زمان بین دستمزد افراد و قسط‌هایی که باید پرداخت می‌کردند یک همخوانی وجود داشت، نه اینکه الان شما روزنامه نگار 5 میلیون حقوق بگیرید 15 میلیون وام بدهید! از کجا و چگونه؟!

رستگاری گفت: با این تمهیدات مشکل مسکن ما حل نخواهد شد و مانند همان نهضت ملی فقط یک مشکل جدید در این عرصه ایجاد می‌شود.

انواع وام‌های مسکن

وام مسکن از آن دسته از وام‌هایی است که 60 درصد افراد جامعه به دنبال دریافت آن می‌باشند. همه می‌دانیم قیمت مسکن در چند سال اخیر افزایش سرسام‌آوری داشته و خانه دار شدن به یک رویای دوردست برای زوج‌های جوان تبدیل شده است. وام مسکن چه قدر است؟

مبلغ وام مسکن از 60 میلیون تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان متغیر است و از سه بانک ملی، مسکن و سامان قابل دریافت می‌باشد. وام مسکن خانه اولی‌ها یا وام مسکن زوجین، وام اوراق مسکن، وام مسکن جوانان، وام ودیعه مسکن، وام مسکن 200 میلیونی، وام مسکن 240 میلیونی، وام مسکن 400 میلیونی و وام مسکن متری 3 میلیون تومان از انواع وام مسکن می‌باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

وام مسکن خانه اولی‌ها یا وام مسکن زوجین

وام مسکن یکم ویژه افرادی است که خانه ندارند و اولین بار اقدام به دریافت وام مسکن می‌نمایند. سقف این وام برای زوج‌های تهرانی 160 میلیون، شهرستان‌های بالای 200 هزار جمعیت 120 میلیون و سایر شهرستان‌ها 80 میلیون تومان می‌باشد.

از مزایای وام مسکن زوجین سود 8 درصد و مدت بازپرداخت 144 ماهه می‌باشد. نوع ضمانت وام مسکن خانه اولی‌ها استفاده از سند ملکی می‌باشد.

جهت دریافت این وام باید 50 درصد مبلغ وام درخواستی را به مدت یک سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری نمایید!

وام اوراق بانک مسکن

وام اوراق بانک مسکن که به وام 680 میلیون تومانی مسکن معروف است به این صورت می‌باشد که فرد یا زوجین از طریق بورس یا بانک مسکن اقدام به خرید اوراق مسکن می‌کنند و در زمان سررسید اوراق، با تکمیل مدارک می‌توانند وام خود را دریافت نمایند.

مبلغ این وام برای زوج‌های تهرانی 600 میلیون، کلان شهرها 500 میلیون و شهرهای کوچک 450 میلیون تومان می‌باشد.

زوج‌های همه شهرهای کشور می‌توانند در کنار این وام 80 میلیون تومان وام جعاله یا همان وام تعمیر مسکن دریافت نمایند که در نهایت مبلغ وام برای تهرانی‌ها 480 میلیون تومان خواهد شد.

نکته: تمام مبالغی که در مقاله به آن اشاره شد برای زوجین می‌باشد و اگر قصد دریافت وام مسکن بصورت فردی دارید مبالغ فوق را نصف کنید.

کلیه افرادی که 18 سال سن دارند و یا گواهی رشد دریافت نموده‌اند می‌توانند به بانک مسکن مراجعه کرده و بعد از افتتاح حساب،هر ماه مبلغ 400 هزار تومان به حساب سپرده خود واریز نمایند و بعد از 5 سال حداکثر 800 میلیون و پس از 15 سال حداکثر 2 میلیارد تومان وام مسکن با سود 6 تا 9 درصد( بسته به مدت زمان بازپرداخت وام) دریافت نمایند.

وام مسکن 200 میلیون تومانی

وام مسکن روستایی که در سال 1400 به 200 میلیون تومان افزایش یافته است به وام مسکن 200 میلیونی معروف شده است.

این تسهیلات با سود 5 درصد و مدت بازپرداخت 20 ساله به صورت سفته زنجیره‌ای به ساکنین روستا پرداخت می‌شود.

همچنین می‌توانید ماهانه 300 هزار تومان در بانک مسکن سپرده‌گذاری نمایید و بعد از 3 سال 200 میلیون تومان وام مسکن با سود 15 درصد دریافت نمایید.

وام مسکن 240 میلیون تومانی

در گذشته مبلغ وام مسکن برای هر فرد 60 میلیون بوده است که هم اکنون به 100 میلیون افزایش یافته است. زوجین با یکدیگر می‌توانند 200 میلیون وام مسکن بگیرند و جدای آن درخواست وام 40 میلیونی جعاله مسکن نمایند که در نهایت 240 میلیون تومان وام مسکن دریافت خواهند کرد.

10 نوع وام مسکن از بانک‌های مختلف

در طرح جهش تولید مسکن دولت به متقاضیان زمین واگذار کرده و قرار بر این است که متقاضیان مبلغ 400 میلیون تومان جهت ساخت منزل مسکونی وام دریافت نمایند.

مبلغ وام جهش مسکن برای متقاضیان در کلانشهرها 320 میلیون تومان و در شهرهای زیر 200 هزار جمعیت 240 میلیون تومان می‌باشد.

دریافت وام 400 میلیون تومانی مسکن از طریق اوراق مسکن نیز قابل دریافت است.

وام مسکن متری 3 میلیون

وام مسکن متری سه میلیون تومان همان وام جهش مسکن می‌باشد که طبق برآورد هزینه مجلس قیمت هر متر خانه‌ای که در این طرح ساخته شود 2 میلیون و 750 هزار تومان می‌باشد که به وام مسکن متری سه میلیون معروف شده است.

ثبت نام این طرح از 28 مهر ماه 1400 آغاز شده است و هم اکنون ادامه دارد. اولویت وام جهش مسکن با افراد فاقد مسکن، مستاجران، مجرد بالای 35 سال، زنان سرپرست خانوار می‌باشد.

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن ویژه افراد فاقد منزل مسکونی است که دارای اجاره نامه رسمی می‌باشند، ثبت نام این وام از خرداد 1400 شروع شده و تا بهمن ماه ادامه دارد.

مبلغ این وام برای شهر تهران 70 میلیون تومان، کلانشهرها 40 میلیون تومان و سایر شهرستان‌ها 25 میلیون می‌باشد.

محاسبه اقساط وام مسکن

براساس آنچه خواندیم 10 مورد وام مسکن معرفی کردیم که هر وام براساس سود وام و مدت بازپرداخت مبلغ اقساط متفاوتی دارد، برنامه ساد24 یک اپلیکیشن کامل در زمینه مدیریت امور مالی، ثبت و تایید و انتقال چک صیاد و معرفی وام‌های فوری و کاربردی می‌باشد که امکان محاسبه سود و اقساط وام را در کمترین زمان ممکن برای شما فراهم کرده است.

تغییرات وام مسکن در یک هفته اخیر

هزینه وام مسکن نسبت به هفته قبل با شیب ملایمی افزایشی بوده است و زوج‌های تهرانی برای اخذ این وام باید حدود 92 میلیون تومان پرداخت کنند.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در فروردین سال گذشته 96 هزار و 800 تومان، در اردیبهشت 97 هزار و 800 تومان و در خرداد 94 هزار تومان قیمت دارد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر سال گذشته 93 هزار و 200 تومان، در مرداد سال گذشته 95 هزار و 800 تومان و در شهریور سال گذشته 94 هزار و 700 تومان داد و ستد می‌شود.

این اوراق در ماه مهر سال گذشته 94 هزار و 300 تومان، در آبان‌ماه و آذرماه 95 هزار و 100 تومان قیمت داشتند.

اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های 95 هزار و 700 تومان و 95 هزار و 800 تومان معامله می‌شود. این اوراق در فروردین امسال 95 هزار و 600 تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس همین قیمت نوشته شده است.

قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا 280 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل 200 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و 80 میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت 200 میلیون تومان وام باید 400 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه 95 هزار و 600 تومانی، 38 میلیون و 240 هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن 80 میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید 160 ورق به مبلغ 15 میلیون و 296 هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به 53 میلیون و 536 هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف 480 میلیون تومان شامل 200 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و 80 میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید 800 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن 76 میلیون و 480 هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه 15 میلیون و 296 هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید 160 ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید 91 میلیون و 776 هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر برای مجردها به 160 و برای زوجین به 320 میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید 320 و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید 640 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید 30 میلیون و 592 هزار تومان و متاهل‌ها نیز باید 61 میلیون و 184 هزار تومان پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید:

  • هزینه گرفتن وام مسکن از هفته قبل چه قدر تغییر کرده ؟
  • پرداخت وام ازدواج با یک ضامن/ تعیین تکلیف بدهکاران کلان بانکی

217 35

بنادر روسیه، مقاصد جدید صادراتی ایران افزایش قیمت گوشت در بازار امروز | قیمت گوشت کیلویی چند؟ آخرین جزییات از تغییر دهک بندی یارانه بگیران / لزوم تعیین تکلیف جاماندگان یارانه افزایش اشتغال صنعتی در قم کلید خورد ونزويلا و شورون قرارداد نفتی امضا کردند تخم مرغ از سبد کالای ایرانیان حذف می‌شود؟ فروش اعتباری طلا در بورس/ آغاز فروش گواهی سپرده شمش طلا نباید بانک رفاه واگذار شود/ منابع بانک رفاه، حق الناس کارگران است اولین ضربه اختلال اینترنت به صنعت تبلیغات برخورد کرد شعب بانک مسکن برای دسترسی معلولان به خدمات بانکی مناسب‌سازی می‌شود 5 سناریو درباره تورم تا پایان سال 1401 +جدول تغییر قیمت گوشت قرمز در بازار + جدول صدور 27 مورد پروانه کشف معدن در کردستان ماکارون رشته‌ای پرچم‌دار درآمدزایی "غزر"/ رشد 86 درصد درآمد‌های "غزر" ضرورت توجه نهادهای حاکمیتی به موضوع فشارافزایی و نگهداشت تولید پارس جنوبی تغییر رویکرد صادراتی خراسان رضوی با افغانستان علت کاهش بنزین سوپر در برخی جایگاه‌های سوخت‌/ توزیع بنزین سوپر چه زمانی عادی می‌شود؟ وام فوری 10 میلیونی دولت برای این افراد | وام فوری بدون ضامن با اقساط بلند مدت رشد 111 درصدی اسکن کامیون‌ها در مبادی گمرکی هشدار واشنگتن به ریاض درمورد نشست امروز اوپک پلاس صادرات 200 هزار راس دام سبک ثبت نام تاکسی سمند سورن تا پایان سال اعلام جزيیات سهام عدالت به جاماندگان کارگران ساختمانی در انتظار شنیدن خبر خوب / مشکل... قیمت دلار در آرامش مروری بر اجلاس‌های دوره‌ای کمیسیون‌ مشترک ایران و تاجیکستان/ از احیای جاده ابریشم تا ایجاد کریدورهای... بورس از رمق افتاد/ رشد ناچیز در دومین روز هفته عمارتی 500 میلیاردی در قلب پایتخت! تامین کننده پایدار مواد اولیه فولاد مبارکه خودروهای خارجی معروف در راه ایران/ قیمت‌ها چگونه تعیین می شود؟ حق بیمه سرانه در ایران به 323 دلار رسید/ رشد 62 درصدی حق بیمه تولیدی/ آغاز به کار کروکی آنلاین از یک... خداحافظی با این خودروهای داخلی پرفروش وزیر صمت: حاکمیت بدون فضای مجازی امکان ندارد برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است ترمز صعود بورس کشیده شد | افزایش 138 واحدی شاخص کل وزارت اقتصاد مخالف پرداخت تسهیلات به مسکن نیست/ پرداخت وام به مردم در بانک‌ها متوقف نشده‌ است ماجرای قصر عجیبی که جان شاه را گرفت / راز قصر شوم شمال تهران چه بود؟ هشدار کولاک برف در 20 استان پیشتازی خودرویی ها در بورس امروز + نقشه بازار مجمع وتوصا 1401 | چه میزان سود تقسیم شد؟ ریزش 1500 واحدی شاخص کل بورس نسبت به ابتدای معاملات امروز قیمت طلا، سکه و ارز امروز 13 آذرماه/ سکه چقدر قیمت... تحقق وعده مالیاتی وزیر اقتصاد یک روز پس از سفر به سیستان و بلوچستان برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است سرعت تشریفات گمرکی در دولت سیزدهم افزایش یافت سرعت تشریفات گمرکی در دولت سیزدهم افزایش یافت کامیون را هم از بورس کالا بخرید | قیمت پایه و زمان تحویل کاهش قیمت مرغ تا مرز 50 هزار تومان شرایط خرید کامیون در بورس اعلام شد افزایش قیمت مسکن به دلیل بالارفتن قیمت دلار