بی برقی میلگرد فولادی را کیمیا کرد

بی برقی میلگرد فولادی را کیمیا کرد

در حالی که بازار مقاطع طویل فولادی کشور در رکود تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای قرار داشت، خبر توقف تولید واحدهای فولادی در روزهای پایانی هفته قبل به آشفتگی این بازار انجا...

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ اثرگذاری این خبر به میزانی بود که ظرف کمتر از یک هفته قیمت میلگرد در بازار آزاد کشور از رقمی در حدود 15 هزار و 500 تومان به 17 هزار و 200 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید. این رقم رکورد تاریخی میلگرد در بازار آزاد کشور بوده و نسبت به قیمت این محصول در ابتدای امسال 36 درصد بیشتر است. چنین رکوردشکنی قیمتی در این بازار زنگ خطری جدی برای تعمیق رکود در هفته‌های آینده به شمار می‌رود.

  رکوردشکنی بازار فولاد با سیگنال بی‌برقی

بازار فولاد روزهای ملتهبی را ظرف روزهای اخیر پشت سر گذاشت؛ برخلاف رویه‌های قبل که عموما نرخ ارز یا جهش قیمت‌های جهانی عامل اصلی التهاب این بازار بود، این بار الزام تولیدکنندگان فولادی کشور به کاهش مصرف تا حداکثر 10 درصد ظرفیت، که در عمل به تعطیلی خطوط تولید منجر می‌شود به التهاب در این بازار انجامید. اثرگذاری این خبر به میزانی بود که بهای میلگرد فولادی که پیش از این در اثر رکود تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای در کانال 15 هزار تومانی تثبیت شده بود، در روز ابتدایی بازگشایی بازار در هفته جاری به کانال جدید قیمتی 16 هزار تومان پا گذاشت. البته اثرگذاری این خبر بر بازار به همین‌جا ختم نشد و نرخ میلگرد فولادی تا روز سه‌شنبه 22 تیر ماه به 17 هزار و 200 تومان رسید.

این رقم بالاترین رکورد تاریخی قیمت معامله میلگرد در بازار آزاد کشور است. اگرچه ظرف بیش از یک سال اخیر بازار آهن و فولاد کشور روزهای پرالتهابی را پشت سر گذاشته اما پاگذاشتن میلگرد به کانال 17 هزار تومانی موضوعی غیر‌قابل پیش‌بینی بود. از ابتدای امسال تا روز 22 تیر ماه نرخ میلگرد در بازار آزاد تهران رشدی 36 درصدی داشت؛ همچنین قیمت این محصول در بازار آزاد تهران نسبت به زمان مشابه در سال قبل افزایشی 60 درصدی را تجربه کرده است. در عین حال باید خاطرنشان کرد که قیمت میلگرد فولادی در بازار آزاد تهران در روز 23 تیرماه نسبت به فروردین سال گذشته (در بازه زمانی حدودا 15 ماهه) رشدی 186 درصدی داشته است.

نوسان قیمت شمش و محصولات فولادی تا پیش از این از انتظارات تورمی، نوسان نرخ ارز و قیمت‌های جهانی سیگنال می‌گرفت؛ اما این مرتبه احتمال کاهش عرضه شمش و محصولات فولادی در هفته‌های آینده به دلیل افت تولید در اثر قطعی برق بازیگر اصلی این بازار بود. اگرچه قطعی برق با این شدت قابل تصور نبود اما در گزارش‌های پیشین که در هفته‌های ابتدایی امسال منتشر شد چند مرتبه نسبت به احتمال کاهش تولید شمش و محصولات فولادی به علت قطعی برق و تاثیر آن بر بازار هشدار داده شده بود. اثرگذاری خبر قطع برق بر بازار فولاد کشور به میزانی جدی بود که افت نرخ ارز در بازار آزاد نیز نتوانست آن را خنثی کند.

به شکل معمول بازار فولاد کشور به سرعت به نوسانات جهانی و اتفاقات سیاسی کشور واکنش نشان می‌دهد؛ از ابتدای هفته جاری اسکناس آمریکایی در بازار آزاد در مسیر کاهش نرخ قرار گرفته است. در عین حال روز سه‌شنبه (22 تیر) انتشار خبر اعلام آمادگی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای موجب شد تا دلار در بازار آزاد کشور 160 تومان از ارزش خود را از دست بدهد. با این وجود در این روز بهای میلگرد در بازار آزاد تهران به رکورد تاریخی خود رسید.

  زنگ خطر تثبیت رکود

قرار گرفتن نرخ مقاطع طویل فولادی در مسیر رشد قیمتی به رونق نسبی معاملات این محصول ظرف هفته اخیر منجر شد و این بازار با موج جدیدی از تقاضا که عمدتا نیز تقاضای سرمایه‌ای بود، روبه‌رو شد؛ اما این موضوع زنگ خطری جدی برای فرو رفتن این بازار در رکودی سنگین‌تر است. افزایش 186 درصدی بهای میلگرد فولادی به نسبت ابتدای سال قبل که کاربرد آن در بخش ساخت‌وساز است ظرف حدود 15 ماه، به شکل قابل ملاحظه‌ای در افزایش هزینه ساخت‌وساز اثرگذار شده و زمینه تعمیق رکود مصرفی در این بازار را فراهم کرده است.

  بی‌اثر شدن سیگنال‌های کاهنده جهانی

درحالی بهای محصولات فولادی در بازار داخل ظرف این هفته در مسیر شتابان رشد قیمتی قرار داشت که از قیمت شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی کاسته شد. بر اساس گزارش متال‌بولتن بیلت صادراتی ایران فوب دریای خلیج فارس در روز جمعه 9 جولای با نرخی در بازه 595 تا 609 دلار به ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم کمترین نرخ فروش این محصول پس از نیمه آوریل امسال بود.

در عین حال ظرف هفته‌های اخیر میلگرد فولادی صادراتی CIS و چین نیز در مسیر افت نرخ حرکت کرده‌اند که این موضوع سیگنالی منفی برای بازار صادراتی محصولات فولادی کشور تلقی می‌شود. در شرایط عادی این روند کاهشی در قیمت‌ بازارهای مختلف جهانی می‌تواند بر روند نوسان در بازار داخل نیز اثرگذار شود. اگرچه این هفته خبری از اثرگذاری سیگنال کاهش قیمت جهانی که همراستا با تضعیف نرخ ارز داخلی بود در بازار نبود اما باید منتظر بود تا در روزهای پیش‌رو با بازگشت واحدهای فولادی به مدار تولید این سیگنال‌های منفی در بازار اثرگذار شوند.

  تعطیلی رینگ شمش

آشفتگی بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور ظرف هفته جاری به میزانی جدی بود که بورس کالا اجازه عرضه شمش فولاد در این بازار را در هفته جاری نداد. این احتمال می‌رفت که سیگنال بی‌برقی که به کاهش عرضه در هفته‌های بعد منجر می‌شود، نوردکاران را به خریدهای هیجانی و رقابت‌های غیرقابل قبول ترغیب کند. از همین‌رو بورس کالا عرضه شمش فولاد را در هفته جاری لغو کرده و از فولادسازان خواست تا در هفته بعد عرضه‌های خود را به میزان عرضه این دو هفته انجام دهند.

  بازگشت آرامش یا چراغ سبز به رشد نرخ

آشفتگی در بازار فولاد به علت تعطیلی فولادسازان ظرف روزهای اخیر به میزانی جدی شد که الزام تولیدکنندگان فولادی برای توقف تولید لغو شد. لغو این ممنوعیت تولید باعث شد تا رینگ محصولات فولادی در روز چهارشنبه هیجانی کمتر از روند بازار آزاد در روزهای قبل داشته باشد. روز گذشته نوردکاران کشور میلگرد تولیدی خود را با نرخ پایه 13 هزار و 700 تومان تا 14 هزار و 600 تومان به رینگ معاملاتی بورس کالا آوردند.

رقابت خریداران برای این میلگرد باعث شد تا میانگین بهای معامله میلگرد در این بازار به 15 هزار و 160 تومان برسد. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس قیمت میلگرد خریداری شده در این بازار برابر 16 هزار و 600 تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد شد. با توجه به هزینه حمل و سود تاجر، این میلگرد که قطعا باید در بازار داخل عرضه شود نرخی در کانال 17 هزار تومانی خواهد داشت. این موضوع زنگ خطری جدی برای تثبیت نرخ میلگرد فولادی در بازار آزاد کشور در کانال 17 هزار تومانی است.

local_offerبرچسب‌ها:
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

5 پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته آخر تیر ماه

پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته سوم تیر ماه

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
چاله های قانونی بازار سرمایه و بی خیالی آقایان

چاله های قانونی بازار سرمایه و بی خیالی آقایان

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به ثبت نام های بی ثمر در سجام و شرکت هایی که برای سپرده گذاری مرکزی تره هم خرد نمی کنند و...

BourseNews.ir/
واریز 2 هزار میلیارد تومانی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

واریز 2 هزار میلیارد تومانی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

عضو هیات‌مدیره سازمان بورس گفت: بورس در سال 99 منابع مالی خوبی را به دست آورد اما نتوانست چندان به زیر ساخت‌ها اختصاص دهد و در راستای کمک به سهامداران، 2 هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت واریز کرد.

TejaratNews.com/
بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ه...

Irna.ir/

تکیه به بازار سرمایه و رونق آن با شکل‌گیری شرایطی مانا

پنجره واحد خدمات بازار سرمایه رونمایی شد

پنجره واحد خدمات بازار سرمایه رونمایی شد

بورستهران- ایرنا- پنجره واحد خدمات بازار سرمایه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد.

Irna.ir/
معجزه‌ای برای بازار سرمایه

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

بازار سرمایه فعلا عطش خرید ندارد، مگر آنکه به باور دلار 30 هزار تومانی برسد.

BourseNews.ir/
تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به همه مجموعه‌های نهاد ناظر بازار سرمایه ماموریت داد تا طی 48 ساعت آینده، موانع پیش روی هلدینگ‌ها رفع و فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تسهی...

Irna.ir/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...