مردم برای نوازندگان خیابانی ماهی چه قدر دست به جیب می شوند؟

مردم برای نوازندگان خیابانی ماهی چه قدر دست به جیب می شوند؟

کسب و کارگسترش نیوز نوشت:با قدم زدن در خیابان های تهران، متوجه حضور کسانی می شویم که در گوشه ای ایستاده و اقدام به نوازندگی می کنند. این افراد هر یک داستان هایی برای خود دارند.

موسیقی خیابانی بیش از 165 سال قدمت دارد. این یعنی با پدیده ای معتبر و خاطره انگیز طرف هستیم. سالیان سال است که در گوشه گوشه شهر عده‌ای به صورت انفرادی و گاهی جمعی، در کنار خیابان ایستاده و نوازندگی می‌کنند. این روزها این افراد را می‌شود در معابر اصلی شهر و ورودی متروها مشاهده کرد.

مقاومت و پافشاری جوانان برای اجرای خیابانی سبب تغییر نگاه جامعه، دست کم از سوی موافقان و مخاطبان آن‌ها، شده است؛ به طوری که "خیابانی" بودن دیگر نه تنها عنوانی قبیح و تحقیرآمیز نیست بلکه عنوانی برای نسبت‌ دادن صفات پسندیده، ارزشمند و قهرمان‌پرورانه است.

کسانی که به تماشای این هنرنمایی مشغول اند، مبلغی را به آنها پرداخت می‌کنند. البته برخی از آنها در کنار نوازندگی، اقدام به خوانندگی هم می‌کنند. این هنرمندان اخلاق و خصوصیات خاص خودشان را دارند و باید کمی با آنها صحبت کرد تا سر از کارشان درآورد. برای همین به برخی خیابان های پر رفت و آمد تهران رفتم تا بتوانم گپ کوتاهی با آنها بزنم.

ساعت 9 صبح، ورودی مترو صادقیه، شخصی روی زمین نشسته و مشغول نوازندگی گیتار است. در کنارش، صدای زیبایی هم دارد و مشغول خواندن ترانه‌ است. عده‌ای کاملا بی‌توجه از کنارش رد می‌شوند اما تعدادی هم در سایه ایستاده‌اند و مشغول شنیدن هنرنمایی او هستند. درون جعه سازش، یک هزار تومانی بیشتر نبود اما او با علاقه زیاد ادامه می‌داد. کمی جلوتر که رفتم، متوجه شدم که نابینا است. برایم عجیب بود که چطور توانسته با وجود عدم بینایی، موسیقی را یاد بگیرد و نت‌ها را انقدر دقیق پیاده کند.

اندکی صبر کردم تا زمان استراحتش برسد. کنارش نشستم و با یک خسته نباشید سوالم را از او پرسیدم. چطوری با وجود نابینایی، موسیقی را یاد گرفتید؟سرش را به سمت من چرخاند و گفت«از اولش که کور نبودم. یهویی اینجوری شد و دکترا گفتن یه آسیب مغزیه. کاریشم نمیشه کرد. این موسیقیم قبل از اینکه کور بشم یاد گرفتم. الانم بلدم سیمای گیتار چی به چیه.» سخت نیست؟« چرا سخت باشه؟ خدا هرچی از آدم بگیره یه چی دیگه بهش میده. منم اصلا سختم نیست» از کجا متوجه می‌شوید که چه مقدار پول به شما می‌دهند؟« ازشون می‌پرسم. اونا هم تا متوجه کوری من میشن خودشون میگن چقدره. پول از با ارزش‌ترین چیزها توی زندگیه. خیلی سخته بهت پول بدن و نتونی ببینی.» من فکر کردم برای دل خودتون ساز می‌زنید« نه بابا، دلت خوشه ها. برای دل خودم بزنم که چی بشه؟ برای پول این کارو می‌کنم. برای دل خودم بزنم کسی میاد بگه بیا 100 هزار تومن رو بگیر و خرج زندگی کن؟»

در یکی دیگر از ایستگاه‌های مترو، جوانی قد بلند با لباس‌های مشکی ایستاده و صدایش تمام محیط را پر کرده است که حتی از فاصله دور هم قابل شنیدن است. تنها کسی بود که بیشتر از دیگران داخل ساک گیتارش پول جمع شده است

درآمد بالا از نوازندگی خیابانی

همان طور که با من مشغول صحبت بود، با سیم‌های گیتارش بازی می‌کرد و آروم سرش را تکان می‌داد. به سوال هایم ادامه دادم. مگر این کار درآمدش چقدر است که خرج زندگی را تامین کند؟« کم نیست، زیادم نیست. ولی روی هنر نمیشه که نرخ گذاشت. هرچی از هنر پول دربیاری بازم کمه. از 8 صب میام همین جا میشینم تا شب. بالای 50 تا موسیقی میزنم و دوباره از اول همونارو تکرار می‌کنم. آدم نباید درآمدشو بگه به کسی ولی من میگم. روزی 800 تومن درمیارم. وقتی مادرم میاد دنبالم، میگه یه عالمه پول توی کیف سازمه.» نمیترسید از این که کسی پول هارا بردارد؟« اون کسی که از من پول بدزده، حتما خیلی نیازمنده که این کارو می‌کنه. وگرنه از کور دزدی کردن که کاری نداره بابا.» بیشتر از این وقتش را نگرفتم. از کنارش بلند شدم و یک تشکر از او کردم و رفتم.

فروش هنر یا نمایش هنر؟

برخی کارشناسان معتقد هستند که باید موسیقی خیابانی هم سر و سامان بهتری بگیرد. از اهداف مهم ساماندهی حفظ نظم عمومی و آسایش مردم است، اجراهای خیابانی نباید مخل آسایش مردم در ترددها یا تداخل‌های خارج از عرف باشد. ضمن اینکه بهتر است دیدگاه پیشکسوتان و اساتید موسیقی در گونه‌های ایرانی، نواحی و کلاسیک به خوبی و با حفظ حقوق مولف در نظر گرفته شود. بدین ترتیب حرمت موسیقی اصیل ایرانی حفظ شده و با تداخل اجراهای خیابانی و موسیقی های کوچه بازاری آش شله قلمکاری برای جامعه هنری و آینده هنر موسیقی این مرز و بوم فراهم نخواهد شد.

غروب یک روز کاری، جنب ایستگاه‌های تاکسی، شخصی با موهای بلند روی سکو نشسته بود و موسیقی خارجی می‌خواند. انگار واقعا از آن ور آب آمده. رو به رویش هم جمعیتی اندک ایستاده بودند که با او همخوانی می‌کردند.

خیلی منتظر ماندم تا کارش تمام شود بلکه بتوانم گپ کوچکی با او بزنم. دورش که خلوت شد، کنارش نشستم و بحث را اینطور آغاز کردم. خسته نباشید، کلاس رفتین که انقدر قشنگ ساز می‌زنید؟«کلاس که زیاد رفتم. دانشجوی رشته هنرم. موسیقی می‌خونم. تازه یه عالمه مونده برای این که بتونم حرفه‌ای تر بشم. این کارایی که الان می‌زنم خیلی تمرین کردم.» پولی که از مردم دریافت می‌کنید فروش هنر نیست؟« مگه من ازشون خواستم پول بدن؟ خودشون میان وایمیسن و پول میذارن. کسی مجبورشون نکرده که. بعدشم کی از پول بدش میاد؟ شهریه دانشگام جور میشه. فروش هنر یعنی چی؟ هنر مگه فروشیه؟ وقتی ساز می‌زنم هم خودم لذت می‌برم هم مردم. هر کسیم خیلی خوشش بیاد یه پولی میده.» چقدر درآمد داره؟« گفتم که به چشم درآمد نگاه نمی‌کنم بهش اما روزی 500 جمع میشه. بیشتر برای تمرین و شاد کردن مردم میزنم. نیازمند نیستم، همین گیتار یه عالمه پولشه. الان بیشتر دانشجوهای هنر برای تمرین، توی خیابون ساز می‌زنن چون آمادگی لازم رو برای اجرا توی کنسرت و جاهای مهم داشته باشن.

15 تا 20 میلیون درآمد

در یکی دیگر از ایستگاه‌های مترو، جوانی قد بلند با لباس‌های مشکی ایستاده و صدایش تمام محیط را پر کرده است که حتی از فاصله دور هم قابل شنیدن است. تنها کسی بود که بیشتر از دیگران داخل ساک گیتارش پول جمع شده است. صدایش خوب بود و تقریبا تعدادی در حال تماشای هنر نمایی او بودن. بیشتر موزیک‌های معروف را با صدای خودشان می‌خواند. کمی گذشت و مشغول جمع کردن پول‌ها شد. کنارش ایستادم و سوالم را این گونه پرسیدم، چطور انقدر خوب صدای هنرمندان رو تقلید می‌کنید؟« این نتیجه چند سال تلاشه. خیلی وقت گذاشتم و کلیپ‌های زیادی دیدم تا بتونم دقیقا مثل خودشون بخونم.» چرا در برنامه‌ها اجرا نمی‌کنید؟ درآمدش بیشتر نیست؟« تا قبل کرونا برنامه زیاد دعوت می‌شدم و جاهای زیادی می‌رفتم. روزی یه برنامه دعوت می‌شدم و تقلید صدا می‌کردم. از وقتی کرونا اومد کاسبی منم بهم ریخت و میام این جا می‌خونم.

پولش کمه‌ها ولی خب اون اشتیاقو دیگه ندارم. اونجا برای هر برنامه 1میلیون می‌گرفتم برای فقط 2ساعت کار. اما این جا باید چند ساعت وایسم تا بتونم حداقل 600 تا 700 دربیارم. الانم دوباره کرونا شدت گرفته و فعلا از برنامه خبری نیست.» ماموران مترو اذیت نمی‌کنند؟« چرا اما خب رفیق شدم باهاشون دیگه. خودشنم گاهی میان این جا و یکم تماشا می‌کنن. الانم منتظرم کرونا کم تر بشه و دوباره برم سر برنامه.» موفق باشید.

البته این موزیک‌های خیابانی فقط مخصوص مکان‌های مشخصی نیست، بلکه در داخل کوچه‌ها دیده شده که افرادی ویولن در دست دارند و ساز می‌زنند. عده‌ای از پنجره برای آنها پول می‌اندازند و عده‌ای هم ترجیح می‌دهند برای آن که بی‌احترامی نشود پله‌ها را پایین بروند.

گیتار، ویولن و گاهی سنتور، از رایج‌ترین ساز هایی هستند که از آنها استفاده می‌کنند. کسانی که کار موسیقی خیابانی را انجام می‌دهند، یا نیازمند هستند یا برای نمایش هنر این کار را انجام می‌دهند که مردم به هر دو پول را پرداخت می کنند.

بیشتر بخوانید :

  • چگونه کسب و کاری به روز داشته باشیم؟
  • معرفی انواع کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی

220

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت طلای جهانی به پرواز درآمد

قیمت طلای جهانی به پرواز درآمد

قیمت طلا امروز چهارشنبه با کاهش اندک ارزش دلار افزایش یافت در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر تصمیم کلیدی فدرال رزرو...

Borna.news/
بررسی نرخ سود بین بانکی در شورای پول و اعتبار

بررسی نرخ سود بین بانکی در شورای پول و اعتبار

اعضای شورای پول و اعتبار بر کنترل نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست‌های پولی تاکید کردند.

Borna.news/
مهار رشد خلق پول بانک‌ها در بهار 1401

مهار رشد خلق پول بانک‌ها در بهار 1401

رشد مانده تسهیلات اعطایی در سه ماهه اول امسال به 3.6 درصد رسید در حالی که در سه ماه اول سال گذشته رشد این متغیر 13.6 درصد بوده و این نشان‌دهنده کاهش رشد خلق پول بانکی در بهار امسال است.

MehrNews.com/
بازار ارز به حالت آماده‌باش درآمد

بازار ارز به حالت آماده‌باش درآمد

​بازار ارز منتظر تصمیم نهایی دور جدید مذاکرات وین نشسته‌اند؛ این در شرایطی است که هنوز پالس مثبتی از مذاکرات به بیرون...

Bartarinha.ir/
هند عملیاتی شدن تجارت با ایران و روسیه با پول های ملی را تایید کرد

هند عملیاتی شدن تجارت با ایران و روسیه با پول های ملی را تایید کرد

بانک مرکزی هند اعلام کرد برای تسهیل مبادلات تجاری با کشورهایی که از سوی غرب تحریم شده اند مانند ایران و روسیه، ازین پس...

Borna.news/
مهار رشد خلق پول بانک‌ها/ کاهش رشد مانده تسهیلات اعطایی به حدود یک درصد در سال 1401

مهار رشد خلق پول بانک‌ها/ کاهش رشد مانده تسهیلات اعطایی به حدود یک...

با سیاست‌های دولت، رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها که یکی از مولفه‌های ایجاد نقدینگی جدید است، از رقم 11.1 درصد در دو ماهه اول سال گذشته به 1.07 درصد در دو ماهه اول امسال کاهش یافته است.

MehrNews.com/
تحقق 157 درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری

تحقق 157 درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری

ایلنا: ريیس سازمان امور مالیاتی کشور از تحقق 157 درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری خبر داد و گفت: مجموع مالیات ابرازی صاحبان درآمد املاک اجاری در تیرماه امسال، 13...

Ilna.ir/
پیش بینی درآمد هزار میلیارد تومانی با هوشمند سازی مالیات ستانی در سال

پیش بینی درآمد هزار میلیارد تومانی با هوشمند سازی مالیات ستانی در ...

نماینده مردم رشت معتقد است که هوشمند شدن، سیستم مالیات ستانی کشور می تواند از فرارهای مالیاتی که سال هاست اقتصاد با آن...

Borna.news/
سیر تاریخی واحدهای پول ایران / «پاپاسی» و «پشیزی» که ارزشش بیشتر از تومان امروز بود + عکس ها

سیر تاریخی واحدهای پول ایران / «پاپاسی» و «پشیزی» که ارزشش بیشتر ا...

اقتصاد کلانچمدان نوشت : پول ایران از گذشته تا کنون چه سیری را طی کرده است؟

KhabarOnline.ir/
رونق درآمد مردم در کدام دولت رکورد زد؟ / بهترین و بدترین ادوار درآمدی ایرانیان در نیم قرن گذشته

رونق درآمد مردم در کدام دولت رکورد زد؟ / بهترین و بدترین ادوار درآ...

اقتصاد کلاناکو ایران نوشت : مهم ترین مبنای مقایسه رفاه اقتصادی درآمد خانوار با در نظر گرفتن تورم و قدرت خرید درآمد در بازار است .

KhabarOnline.ir/
صندوق با درآمد ثابت ترنج در جست و جوی مسیری تازه

صندوق با درآمد ثابت ترنج در جست و جوی مسیری تازه

مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری ترنج در خصوص صندوق ترنج گفت: صندوق ترنج سودمند (به اختصار صندوق ترنج) یک صندوق در اوراق...

EghtesadOnline.com/
درآمد بادیگاردهای مجالس عروسی چقدر است؟

درآمد بادیگاردهای مجالس عروسی چقدر است؟

اقتصاد کلاناین روزها اجاره ماشین عروس و گل آرایی آن در شب‌های عروسی به اقدامی تشریفاتی بدل شده است و نرخ‌های بالای اجاره ماشین عروس، گل‌آرایی و حتی در برخی موارد کرایه اسکورت ماشین عروس، شهروندان را د...

KhabarOnline.ir/
توکن جدید خانواده «دوج» کلاهبرداری از آب درآمد

توکن جدید خانواده «دوج» کلاهبرداری از آب درآمد

​تدی دوج (TeddyDoge) بعد یک راگ پول 99 درصد سقوط کرد! کلاهبرداری تدی دوج در حالی است که توکن TEDDY در صرافی کوین بیس...

Bartarinha.ir/
درآمد 560.6 میلیارد دلاری اوپک از فروش نفت

درآمد 560.6 میلیارد دلاری اوپک از فروش نفت

سازمان اوپک در گزارشی اعلام کرد که در سال 2021، درآمد حاصل از فروش نفت 13 کشور عضو این سازمان در مقایسه با سال 2020،...

Gostaresh.news/
روسیه را از درآمد 19 میلیارد دلاری طلا محروم می‌کنیم

روسیه را از درآمد 19 میلیارد دلاری طلا محروم می‌کنیم

ایلنا: وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که تحریم صادرات طلای روسیه، مسکو را از درآمد سالانه حدود 19 میلیارد دلار محروم می‌کند

Ilna.ir/
کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران نجات صنعت پتروشیمی و فولاد با حذف قیمت گذاری دستوری جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود رشد 59 درصدی تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی+ جزيیات سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی پرداخت یارانه نقدی چند برابری برای این افراد | یارانه نقدی این خانوارها حذف می شود؟ مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی حسین طارمی منصوب شد. مهلت رفع تعهد ارزی صادرات سال‌های 98 و 99 تمدید شد عجایب کاسبی ایرانی‌ها در 100 سال پیش/ تفاوت «من» تبریزی‌ها با «من» اصفهانی‌ها/ وزن‌کردن خربزه با لنگ... تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادرات سال‌های 98 و 99 تا پایان شهریور تسهیلاتی باور نکردنی با این شرایط شاخص کل بازار سرمایه عقب نشینی کرد زیان 120 هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو در دهه 90