رشد 13299 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار به 16.5 هزار میلیارد تومان رسید

رشد 13299 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار به 16.5 هزار میلیارد تومان رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 13299 واحد همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز یک روند رو به رشد به خود گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 13 هزار و 299 واحد به رقم یک میلیون و 447 هزار و 677 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 830 واحدی به رقم 385 هزار و 759 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 785 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 8.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 654 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 671 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم امروز بیش از 10 هزار و 945 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار به نزدیک 16.5 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 0.93 درصد رشد کردند این دو شاخص با معیار هموزن فقط 0.22 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 0.98 درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس 1.2 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس فقط 0.49 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان، ملی مس ایران، پالایش نفت بندرعباس، چادرملو، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و سرمایه‌گذاری غدیر به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس تهران را داشته‌اند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با رشد 223 واحدی به رقم 20 هزار و 572 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 148 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به بیش از 357 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 290 هزار فقره معامله به ارزش 11 هزار و 357 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، گهر زمین ، صنعتی مینو، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی را به مجلس خواندند تا گزارشی از دلایل ریزش بورس و دود شدن بخش مهمی از سرمایه مردم که از سال گذشته وارد بورس شده‌اند، توضیح دهد که البته وزیر اقتصاد گزارشی از رشد شاخص بورس در دولت جدید ارايه کرد، در حالی که واقعیت شاخص با گزارش ارايه شده همخوانی نداشت.

شاخص بورس تهران پارسال نیمه مرداد تا 2میلیون و 50 هزار واحد هم رفت سپس ریزش پیدا کرد و از ابتدای دولت کنونی تا کنون حد اکثر 50 هزار واحد رشد داشته است. بنابر این کسانی که از مرداد پارسال وارد بورس شده‌اند ، حد اقل 40 درصد سرمایه خود را از دست داده‌اند.

از سال گذشته به خاطر آزاد شدن سهام عدالت و ورود یکباره 49 میلیون نفر سهامدار عدالت در بورس و همچنین رشد بی‌سابقه شاخص بورس عده‌ زیادی از مردم وارد بورس شدند، بگونه‌ای که الان تعداد کدهای معاملاتی در بورس به 58 میلیون نفر رسیده یعنی 70 درصد مردم در بورس حاضر هستند، در حالی که کدهای فعال و کسانی که ظرف سه ماه حداقل دو معامله انجام داده باشند، به حدود 4 میلیون نفر می‌رسد.

بنابراین افراد حرفه‌ای و معامله‌گر در بازار تعداد اندکی هستند. بر این اساس کارشناسان پیشنهاد می‌کنند باید سهامداران خرد و غیرحرفه‌ای از طریق صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام وارد بازار شوند تا از نوسانات شدید بازار در امان بمانند و در عین حال عایدی مناسبی هم برای سرمایه‌های خرد و پراکنده خود داشته باشند.

البته دولت از سال گذشته باقیمانده سهام خود در پالایشگاه‌ها را در قالب صندوق پالایشی یکم به مردم ارايه کرد و وعده کرد که با تخفیف در نظر گرفته شده مردم سود خواهند کرد، اما بعد از گذشت 14 ماه نه تنها سود نکرده‌اند بلکه هنوز با 30 درصد زیان از اصل سرمایه خود همراه هستند.

یکی از دلایل مهم این زیان صندوق پالایشی، عرضه این صندوق در روزهای اوج بازار و به قیمت‌های غیرواقعی بود، دلیل دیگر، نبود بازارگردان و ضعف امکانات بازارگردانی صندوق پالایشی است.

به هر حال دولت باید توجه کند که یکی از راه‌های تامین مالی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های بورسی بازار بورس است، بنابراین نباید با این بازار بخواهد بازی کند و اجازه دهد شاخص‌های بورس روند طبیعی خود را طی کنند و به فکر دخالت در بازار از طریق قیمت‌گذاری دستوری در صنایع فولادی و سیمانی و یا خودرویی نشود، زیرا قیمت‌گذاری دستوری همواره مانند ارز چندنرخی رانتی برای عده‌ای ایجاد می‌کند که از آن برخوردار می‌شوند، در حالی که بازار بورس یک بازار شفاف و متقارن است و نباید دولت در آن دخالت و قیمت‌گذاری کند.

انتهای پیام/ب

قیمت سکه در بازار امروز

قیمت سکه در بازار امروز

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنجشنبه 11 آذر 1400 با 20 هزار تومان کاهش نسبت به دیروز به 12 میلیون و 620 هزار تومان رسید.

Bartarinha.ir/
"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

"همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی

همکاران سیستم امروز، 10 آذر در نشست سالانه خود اعلام کرد پس از تغییرات گسترده در تیم مدیریتی و با رویکرد پوشش دادن تمامی حوزه‌های ممکن، قصد ورود به بازارهای جدیدی را دارد.

BourseNews.ir/
بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

بلاتکلیفی بازار دلار در سایه بی‌خبری از برجام

دلار بعد از لمس کوتاه کانال 28هزار تومان، امروز دوباره تا 29200تومان پیشروی کرده که دلیل آن به گفته فعالان بازار ارز، دوگانگی اخبار برجام، بی‌خبری از وین و بلاتکلیفی معامله‌گران است.

TejaratNews.com/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/
رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حذف قرعه کشی خودرو گفت: برخی افراد سودجو با سوء استفاده از کدملی افراد به دلال‌بازی در بازار خودرو مشغولند.

TejaratNews.com/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟

خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخ...

بازار سرمایه در این هفته با ریزش همراه بود. از زمان آغاز اصلاح، بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار مثبتی قرار نگرفت. اما با انتشار هر خبر منفی، بازار سرمایه نیز ریزش کرد و تحلیل پذیری شاخص‌های بورسی نیز کاه...

TejaratNews.com/

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران

واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

واکنش مثبت بازار نفت به نشست 182 اوپک

قیمت نفت در معاملات امروز (چهارشنبه) و در آستانه برگزاری نشست 182 اوپک با افزایش همراه شد، زیرا انتظار می‌رود تولیدکنندگان نفت با توجه به کاهش قیمت‌ها در واکنش به سویه جدید کرونا، مذاکره و تصمیم‌گیری ...

Sena.ir/
پیش‌بینی بورس امروز 10 آذر / دی ماه بازار رشد می‌کند؟

پیش‌بینی بورس امروز 10 آذر / دی ماه بازار رشد می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه به طرح فروش اموال مازاد دولت اشاره کرد و گفت: تامین کسری بودجه از طریق فروش اموال مازاد از جمله اقدامات مثبتی است که اجرای آن از طریق بازار سرمایه می‌تواند تاثیر...

Irna.ir/
رقبای خودروی جدید ام وی ام ایکس 22 پرو در بازار ایران کدامند؟

رقبای خودروی جدید ام وی ام ایکس 22 پرو در بازار ایران کدامند؟

یکی از جدیدترین محصولات شرکت مدیران خودرو که اخیرا معرفی و رونمایی شد کراس اوور کوچک ام وی ام ایکس 22 پرو است.

TejaratNews.com/
ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد