عرضه‌های اولیه آبشاری چگونه بازار را به هم زد؟ | بازدهی منفی برای سهامداران

عرضه‌های اولیه آبشاری چگونه بازار را به هم زد؟ | بازدهی منفی برای سهامداران

عرضه‌های اولیه‌ به طور سنتی به عنوان خریدهای بدون ریسک و سودآور به حساب می‌آیند اما در یکسال اخیر عرضه‌های اولیه‌ آبشاری، گرانفروشی و بی‌اعتمادی به بازار سرمایه موجب شده برخی از این نمادها در کمتر از یک سال بازدهی منفی به سهامدارانشان بدهند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تجارت‌نیوز، در آخرین روزهای معاملاتی بورس در هفته گذشته صف خرید دو عرضه اولیه فجهان و فسبزوار ریخت و این دو نماد در معاملات این هفته هم در محدوده منفی معاملات خود را ادامه دادند. این در حالی بود که نماد حگردش که شهریور امسال در بازار پایه فرابورس در قیمت 300 تومان کشف قیمت شد، به قیمت 298 تومان رسیده است. یعنی کمتر از قیمت عرضه‌اش در بازار.

البته چنین روندی تنها مختص عرضه اولیه‌های امسال نبود، سال گذشته حدود 26 نماد جدید در بازار سهام عرضه شدند و  حالا 10 نماد از این تعداد عرضه اولیه به زیر قیمت عرضه اولیه خود رسیدند و برخی هم بازدهی نزدیک به صفر دارند.

بازدهی پایان شهریور این نمادها نشان می‌دهد تقریبا 40 درصد از این عرضه اولیه‌های سال 1400 حالا زیر قیمت عرضه اولیه خود معامله می‌شوند. در این میان دو نماد سپیدار و بپیوند با به ترتیب با 53 و 41 درصد بازدهی منفی، بدترین عملکرد را به نام خود ثبت کردند. البته در جدول زیر برخی از نمادها با افزایش سرمایه‌های سنگین مواجه شدند که مطمينا روی بازدهی محاسبه شده آنها تاثیرگذار بوده است. به عنوان مثال نمادهای صبا در صورت عدم افزایش سرمایه می‌توانست بازدهی مثبتی از خود به نمایش بگذارد.

با وجود این نمادهای منفی، اکثر عرضه اولیه‌های سال گذشته بازدهی مثبتی داشتند و در راس آنها دو نماد «گدنا» و «رافزا» که با بیش از 200 درصد بازدهی، بهترین عملکرد را در میان عرضه اولیه‌های سال 99 داشتند.

در دو هفته گذشته هم عرضه اولیه‌هایی که وارد بازار سهام شدند در افزایش جو اصلاحی و منفی بازار نقش مهمی را بازی کردند به خصوص شیوه جدیدی که برای عرضه اولیه‌ها در بازار در نظر گرفته شد بر بی‌اعتمادی سهامداران بازار برای خرید این عرضه‌ها زیاد شد.

افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد واردات خودرو یکی دیگر از شروط حذف قرعه‌کشی است جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند خزانه پنهانی برای حمایت از ارزنده‌های بازار