واردات لوازم خانگی در کدام کشورها ممنوع است؟

واردات لوازم خانگی در کدام کشورها ممنوع است؟

واردات لوازم خانگی به کشورهایی که غول تولید این محصولات هستند مانند کره نیز اعمال شد تا تولیداتشان تقویت شود، کره در واردات لوازم خانگی و خودرو تعرفه‌های سنگینی وضع می‌کند که معمولا واردات این اقلام برای این کشور صرفه اقتصادی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از مدت‌ها کشمکش بین فعالان صنعت لوازم خانگی بالاخره زور تولید کنندگان داخلی چربید و مهر تایید رهبر انقلاب بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی نشست. رهبر معظم انقلاب فرمان ممنوعیت واردات هرگونه محصول نهایی در حوزه تولیدات لوازم خانگی را صادر کردند. علت این تصمیم بالا بودن میزان واردات لوازم خانگی از دو شرکت کره‌جنوبی ذکر شده است که خطری برا‌ی تولیدکنندگان داخلی به شمار می‌رود که تازه جان گرفته‌اند. د‌ر بخش دیگری از این نامه خطاب به ريیس‌جمهور آمده است: ‌این موضوع بسیار مهمی است. اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره‌جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت‌های لوازم خانگی داخلی است که تازه توانسته‌اند قدری روی پا بایستند، جدا جلوی این مشکل را سد فرمایید.

البته این که فقط نام کره در این متن به میان آمده دلایل خاص خود را که از جمله آن‌ها می‌توان به حدود 7 میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران در این کشور اشاره کرد. اموالی که بنا بر ادعای برخی از فعالان حوزه صنعت لوازم خانگی بنا بود از طریق واردات لوازم خانگی نقد شوند و همین موضوع باعث شده بود تا تولید کنندگان لوازم خانگی داخلی احساس خطر کرده و تقاضای توجه به این موضوع را داشته باشند.

از طرفی به نظر می‌رسید کره‌ای‌ها که سال‌ها بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند، بهبود وضعیت تولید لوازم خانگی در کشور چندان برایشان خوشایند نباشد.

دامپینگ بلای جان بازارلوازم خانگی

آرمان خالقی، قايم مقام خانه صمت ایران اظهار کرد: برخی از شرکت‌های کره‌ای در تلاش بودند تا با نفوذ به بازار لوازم خانگی ایران و دامپینگ یا همان نرخ شکنی صنعت لوازم خانگی نوپای ایران را زمین گیر کنند. همواره بازار ایران در اختیار برندهای کره‌ای بود که با نبود رقبای خارجی شرکت های ما رشد کردند. امروز در شرایط رقابتی با دامپینگ و بازار شکنی شرکتهای داخلی را نابود می‌کنند. سیاست اعمال محدودیت واردات سیاست درستی است اما باید چارچوب مشخصی داشته باشد.

قايم مقام خانه صمت ایران هم بیان کرد: این محدودیت باید محدودیت زمانی و هوشمندانه باشد تا به افزایش کیفیت و کاهش قیمت منجر شود در غیر این صورت باعث تخریب تولید خواهد شد. اگر کاری که با خودروسازها کردیم با صنعت لوازم خانگی انجام دهیم خدمتی نکرده ایم و صنعت هم رشد نخواهد کرد. حمایت بی‌دریغ و شرایط بازار انحصاری تا حدی می‌تواند ادامه داشته باشد.

کشورهایی که ممنوعیت واردات لوازم خانگی را اعمال کردند

ممنوعیت واردات سیاستی است که خود کشور کره هم در سال 1960 اجرایی کرده بود، در این کشور لایحه‌ای به تصویب رسید که طبق آن در برنامه توسعه اقتصادی پنج‌ساله، صنعت الکترونیک از طریق ممنوعیت واردات مورد حمایت قرار گیرد. با توسعه صنعت ممنوعیت واردات قطعات محصولات الکتریکی نیز ابلاغ شد. قانون ممنوعیت این محصولات خارجی در دهم ماه می همان سال ابلاغ و کمی بعد هم فروش کالاهای قاچاق با قدرت توسط دولت ممنوع شد.

در آن زمان شرکت گلد استار که بعدها به ال‌جی تغییر نام داد تنها تولید کننده لوازم الکتریکی در کره بود و این سیاست افزایش فروش رادیوهای گلد استار به 40 درصد کل سهم بازار رادیو در سال 1962 همراه شد. کره در واردات لوازم خانگی و خودرو تعرفه‌های سنگینی وضع می‌کند که معمولا واردات این اقلام برای این کشور صرفه اقتصادی ندارد.

انگلیس هم که یکی از قطب‌های صنعت نساجی است، در آغاز عصر صنعتی‌شدن و تا آخر قرن 19 هم که نساجی جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد داشت برخلاف قواعد تجارت آزاد عمل کرد تا تولید داخلی‌اش جان بگیرد و واردات پارچه را برای تقویت نساجی خود ممنوع کرد. از طرف دیگر انگلیس از صادرات پشم خام هم جلوگیری کرد تا با ایجاد ارزش افزوده و صادرات محصول نهایی درآمد بیشتری کسب کند.

کشور ژاپن هم واردات کالاهایی را که نمونه مشابه داخلی داشت ممنوع کرده بود و هرگز اجازه‌ واردات آزاد در صنایعی که قدرت رقابت با تولیدات جهانی را نداشتند، نداد و دايما تا تحقق قدرت رقابتی بالا از صنایع خود حمایت کرد.

امروز برای برای صنعت لوازم خانگی هم اتفاقات مشابهی در حال تحقق است؛ حمایت‌هایی که در همین چند سال محدودیت واردات هم اپرات آن را شاهد بودیم، نتیجه این حمایت رشد چشمگیری در صنعت لوازم خانگی کشور بود. صنعت لوازم به عنوان یکی از صنایع پیشران در صورتی که رشد مناسبی داشته باشد و می‌تواند به پشتوانه و افتخار صنعت ایران تبدیل شود. این صنعت پیشران همواره بین دو تفکر مختلف در کشور در حال کشمکش بود.

تولیدکنندگان داخلی دنبال انحصار نیستند

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی، درباره اختلافات بین تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور بیان کرد: از گذشته دو تفکر در حوزه صنعت لوازم خانگی حاکم بوده است. یکی از این تفکرات این است که باید واردات انجام شده و رقابت بین تولید کنندگان داخلی و تولید کنندگان خارجی برقرار شود تا در نهایت کیفیت محصولات تولیدی داخل کشور افزایش پیدا کند.

او ادامه داد: تصور و اعتقاد طرفداران این روش بر آن بود که با انجام شدن واردات هم تکنولوژی وارد کشور می‌شود و هم تولید کننده‌ها امکان سوء استفاده از بازار انحصاری نخواهند داشت. تفکر دوم در حوزه صنعت لوازم خانگی، نظر امروز ماست که باور داریم باید جلوی واردات را بگیریم تا صنعت رشد پیدا کند و باعث اشتغال و افزایش کیفیت شود.

غزنوی بیان کرد: هر دو تفکر در بازه‌های زمانی مختلف در این کشور اجرا شده است. زمانی 80 درصد بازار ایران به بهانه افزایش کیفیت در اختیار تولید کنندگان خارجی بود و تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی هم در گوشه بازار تلاش می‌کردند اما رشد چشمگیری را در این صنعت شاهد نبودیم، بعد از سال 97 واردات ممنوع شد و در نهایت با رشد صنعت، بازار در اختیار تولید کنندگان داخلی افتاد چرا که واردات رسمی ممنوع بود. بدون تولید میلیونی افزایش کیفیت و توسعه تولید امکان پذیر نیست، تفکر واردات محور دروغی با پشتوانه مافیای واردات بود.

با توجه به توضیحات فوق و تاثیرات ممنوعیت واردات در این 3 سال، ادامه دار شدن این ممنوعیت امری مثبت تلقی می‌شود اما نکته حايز اهمیتی در این حوزه وجود دارد که باید به آن توجه شود. ممنوعیت واردات طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد انحصار و توقف فرایند رشد تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی باشد.

ممنوعیت واردات لوازم خانگی تیغ دو لبه ای است

عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درباره خبر واردات لوازم خانگی اظهار کرد: عده‌ای در داخل کشور نگران باز شدن واردات هستند و گاهی به نظر می‌رسد به دنبال انحصار باشند و این موضوع نگران کننده‌ای است. تا نام کره جنوبی مطرح می‌شود اعلام می‌کنند که کسانی به دنبال واردات هستند در حالی که کشور استراتژی دارد و همینطور آزاد و بی حساب و کتاب نیست.این خبر مجوزی کلی است که می‌تواند برای تامین دارو، رفع بدهی‌های قبلی و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار بگیرد.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تصریح کرد: ممنوعیت واردات تیغ دولبه است و اگر زمان و اصول مناسبی برای آن تعیین شده باشد می‌تواند برای بهبود فضای تولید موثر واقع شود اما ایجاد فضا برای توسعه واحد‌های تولیدی نباید باعث انحصار و ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان شود. انحصار در نهایت جلو پیشرفت واحدهای تولیدی را گرفته و باعث ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان می‌شود.

به نظر می‌رسد طولانی شدن مدت زمان محدودیت واردات نه تنها سودی برای کشور ندارد بلکه باعث ایجاد رکود و بازاری انحصاری برای تولید کنندگان داخلی می‌شود.

منافع کشور و صنعت در اعمال این محدودیت‌ها بود که محقق شد اما از این جا به بعد باید تولیدکنندگان در تلاش باشند و در کوتاه ترین زمان ممکن به شرایط مناسب برسند و همه چیز به نفع تولید داخل رقم بخورد. طولانی شدن این محدودیت واردات در نهایت چیزی جز ضرر و زیان برای کشور و ایجاد انحصار تولید را به همراه نخواهد داشت اما در مدت زمان محدود باعث بهبود کیفیت و ایجاد رضایت برای مشتری‌ها را به همراه خواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود

تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نباید هیچ کدام از صنایع ما تبدیل به صنایع گلخانه‌ای بشوند، نتیجه نگاه گلخانه‌ای به صنعت می‌شود آنچه که بر سر خودروسازی داخلی رخ داده است.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است

افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: پس ازبررسی افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی، تاکنون در دو مورد با افزایش قیمت مواجه شدیم که دستور لازم برای اصلاح قیمت صادر شد.

TejaratNews.com/
واردات لوازم خانگی آزاد شد؟

واردات لوازم خانگی آزاد شد؟

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت انتشار برخی شایعات درخصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرد و گفت: ثبت سفارش لوازم خانگی از جمله انواع یخچال، ماشین لباسشویی و...

TejaratNews.com/
عاقبت ممنوعیت واردات در بازار لوازم خانگی

عاقبت ممنوعیت واردات در بازار لوازم خانگی

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی تحلیل خود را از قانون ممنوعیت واردات لوازم خانگی از دو شرکت کره‌ای در قالب یک تويیت منتشر کرد.

Bartarinha.ir/
افزایش 40 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 1400

افزایش 40 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 1400

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه ممنوعیت کالای نهایی لوازم خانگی مربوط به سال 1397 است، گفت: تولید لوازم خانگی در سال گذشته 78 درصدی افزایش یافته و امسال هم تاکنون 40 درصد افزایش تو...

TejaratNews.com/
واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

طی نامه‌ای از سوی ريیس دفتر ریاست جمهوری به وزرای صمت و اقتصاد، واردات هرگونه لوازم خانگی کره‌ای به کشور ممنوع شد.

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

جست‌وجوی میدانی از خیابان مازندران حاکی از افزایش 20‌درصدی بهای وسایل خانگی دست‌دوم نسبت به سال گذشته است، در این بازار به طور متوسط با50‌ میلیون تومان می‌توان وسایل اصلی خانگی را تهیه کرد.

TejaratNews.com/
استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

بازار مملو از لوازم خانگی ایرانی و خارجی است اما آمارها نشان می‌دهد تقاضای مردم برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر از کالای ایرانی است. علت چیست؟ آیا ممکن است به دلیل تقاضای بالا برای خرید لوازم خانگی ...

TejaratNews.com/
بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌تر از کشورهای همسایه است

بازار لوازم خانگی در رکود کامل/ لوازم خانگی در ایران 30 درصد گران‌...

نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: با احتساب نمونه‌ای ماشین لباسشویی که با همان ابعاد و وزن در داخل ایران 12 میلیون تومان و خارج از کشور 8 میلیون تومان است، لوازم خانگی حدود 30 درصد د...

TejaratNews.com/
کم فروشی در بازار لوازم خانگی/ لوازم جانبی کالا حذف می‌شود!

کم فروشی در بازار لوازم خانگی/ لوازم جانبی کالا حذف می‌شود!

نایب ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید: برخی فروشگاه‌های آنلاین یا واحدهای صنفی لوازم جانبی برخی برندهای خارجی را جداگانه به خریدار می‌فروشند!

TejaratNews.com/
ال.جی و سامسونگ دیگر نمی‌آیند!/افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی

ال.جی و سامسونگ دیگر نمی‌آیند!/افزایش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی

لوازم خانگی ایرانی 10 درصد گران شد. ريیس انجمن تولیدکنندگان صوت و تصویر با اعلام این خبر گفت: با لغو تحریم‌ها، دیگر لوازم خانگی ساخته شده وارد کشور نمی‌شود و صرفا مونتاژ آنها در ایران انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
رشد 78 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 99

رشد 78 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 99

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از تولید بیش از 15 میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال گذشته خبر داد و گفت: این میزان تولید در مقایسه با سال 98 رشد 78 درصدی داشته است.

TejaratNews.com/
شرط و شروط برای بازگشت خارجی‌ها به بازار لوازم خانگی

شرط و شروط برای بازگشت خارجی‌ها به بازار لوازم خانگی

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است تعامل با کشورها و برندهای خارجی در مجموع مفید است، اما با رعایت سه شرط که اولین و مهم‌ترین آن ممنوعیت پنج ساله واردات کالای نهایی در حوزه لوازم خانگی است که باید...

TejaratNews.com/
قیمت لوازم‌ خانگی کوچک تا 25 درصد افزایش یافت

قیمت لوازم‌ خانگی کوچک تا 25 درصد افزایش یافت

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کوچک از افزایش تا 25 درصدی قیمت این دسته از لوازم‌خانگی خبر داد.

TejaratNews.com/
ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه شاخص با رشد 12 هزارواحدی به کار خود پایان داد