ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

بسیاری می‌گویند بهترین و تنها راه مقابله با گرانی کالاها نخریدن است. مصادیق خارجی زیادی هم برای این مساله عنوان می‌کنند. مانند زمانی که در چین ماشین گران شد، یا در فرانسه قیمت شیر افزایش یافت. مردم یک ماه خودرو نخریدند و یک هفته شیر و قیمت‌ها به حالات قبل برگشت. واقعا با نخریدن، چیزی ارزان می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، با افزایش قیمت‌ها به خصوص در بازار خودرو، مردم همدیگر را به نخریدن خودرو دعوت می‌کنند. آنها می‌گویند اگر فقط دو تا سه ماه مردم خودرو نخرند، خودروها در کارخانه دپو می‌شود و خودروسازان مجبورند آن را ارزان کنند.

در ابتدا برخی از پیام‌های مخاطبان درباره دعوت همدیگر به نخریدن خودرو که در تجارت‌نیوز منتشر شده را می‌خوانید:

ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟

«کشور چین وقتی که ماشین گرون شد همه ماشین هاشونو رها کردن توخیابون و طی سه ساعت اوضاع درست شد اما ما وقتی ماشین گرون میشه بیشتر میخریم.»

«اگر ما پراید رو نخریم، کشور دیگه‌ای که از اینها پراید نمی‌ خره. مجبورن ارزون کنن.»

«چه آدم هایی هستین خودرو نخرید پراید 20 میلیونی رو کردن 120 میلیون نخرید نخرید بزار ب التماس بیافتن.»

«مردم ایران پشت هم نیستند .طرف دوتا ماشین داره هنوز حرص میزنه سومی را بخره. ایها الناس فقط سه ماه خودرو نخرید از گرسنگی نمی میرید.»

«میگن تو فرانسه خودرو گرون شد مردم دو ماه نخریدن. مجبور شدن قیمت ها رو حتی نسبت به قبل هم کمتر کنن. اما ما چی؟»

«تو آلمان شیر رو گرون کردن. مردم سه روز شیر نخریدن. همه شیرها فاسد شد. بعد ما یه خودرو رو نمی تونیم یک ماه نخریم. از نون شب که واجب‌تر نیست نخریم ارزون میشه. ولی ما با هم اتحاد نداریم.»

این نگاه را حتی وزیر راه و شهرسازی ایران هم دارد. زمانی که در تابستان قیمت خانه به متوسط 24 میلیون در هر متر رسید او گفت: زمانی که قیمت یک کالا گران می‌شود، مردم نباید خریداری کنند تا ارزان شود و این تنها راه مقابله با گرانی کالاست.

تحریم خرید در دیگر کشورها واقعی است؟

اما از نظر علم اقتصاد آیا نخریدن جواب می‌دهد و داستان‌هایی که درباره کمپین نخریدن خودرو و کالا و تحریم خرید راه می‌افتد واقعی است؟

پاسخ این است که نه تحریم تا کنون جواب داده و نه در کشورهای دیگر چنین نسخه‌ای اجرا شده است. در کشورهای دیگر انحصار تولید یک محصول در دست یک کارخانه نیست که با نخریدن آن و اعمال تحریم مردم بتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند. برای مثال در آلمان یک یا چند شرکت فقط محصول لبنی تولید نمی‌کنند که مردم با اعمال فشار و تحریم بخواهند قیمت محصولات لبنی آلمان را کنترل کنند. از طرف دیگر اقتصاد این کشورها با سازوکار عرضه‌وتقاضا و با «رقابت آزاد» ساماندهی می‌شوند، نه با دستور مستقیم ريیس جمهور و صدراعظم.

شما نخرید، بقیه می‌خرند!

اما در ایران فروش کالایی چون خودرو در انحصار دو خودروساز است. آنها می‌توانند کالا را دپو کنند و بعدا بفروشند. از طرف دیگر بخش مهمی از فروشندگان خودرو خود مردمی هستند که مثلا خودرویی را 200 میلیون خریده‌اند و حاضر نیستند آن را به نصف قیمت بفروشند.

اما باز هم فرض کنید قرار می‌گذاریم که هیچ‌کس پژوه 206 نخرد تا ارزان شود. کسانی که پژوه 206 دارند به کمپین نمی‌پیوندند. کسانی که پول خرید ماشین ندارند یا از پژو 206 خوششان نمی‌آید هم تاثیری در بازار ندارند.

تحریم‌کنندگان نهایتا آن عده معدودی هستند که واقعا پول خرید پژو را دارند اما نمی‌خرند. در این حالت خریداران دست‌به‌نقد اقدام به خرید می‌کنند و همین اقدام، قیمت را بالا می‌برد.

اما در بازار واقعی اتفاقی بدتر از این می‌افتد. شما تحریم می‌کنید و قیمت را پایین می‌آورید (فرض کنیم که موفق شوید)، اما کسانی که در کمپین شرکت نکرده‌اند خرید می‌کنند و قیمت برای شما بالا می‌رود. آن‌ها سود می‌کنند و شما ضرر.

این دقیقا همان نکته‌ای است که بارها عنوان شده است.

«سال قبل همه گفتن نخرید. من نخریدم که ارزون بشه اما بقیه خریدن و من ضرر کردم.»

«مردم گوش نمی‌کنن و متحد نمیشن. مدام می‌گن نخرید ارزون میشه. ما نخریدیم ارزونتر نشد هیچی گرونترم شد.»

«نخریدیم پراید 20 میلیونی نصف بشه، شد 120 میلیون!»

از طرف دیگر تجربه نشان داده که بیشتر مردم آرزو می‌کنند که همه غیر از خودشان یک کالا را تحریم کنند که این کالا را ارزان بخرند. اما همین فرد موقع فروش حاضر نیست ماشینش را به پایین‌ترین پیشنهاد بفروشد؟

آیا شما پرایدی را که 100 میلیون خریده‌اید، خاضرید با قیمت 50 میلیون تومان بفروشید؟

پیش از خرید خودرو این اخبار را بخوانید

پیش از خرید خودرو این اخبار را بخوانید

بازار خودرو در شب عید امسال کمی متفاوت از سال‌های گذشته است و به دلیل روند پرنوسانی که امسال پشت سر گذاشته، نوسان قیمت کمتری در شب عید توسط فعالان بازار گزارش می‌شود. اما در این ایام کدام اخبار برای ا...

TejaratNews.com/
احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو

احتمال نصف شدن قیمت خودرو در سال 1400/ تاثیر FATF بر بازار خودرو

تعیین تکلیف FATF به سال 99 نرسید و در حالی‌که خیلی‌ها منتظر بودند امروز نتیجه اعلام شود، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که بررسی FATF در مجمع به فروردین 1400 موکول شده است اما آیا تصوی...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

تنور بازار خودرو در شب عید مثل هر سال داغ نیست. این در حالی است که به گفته نایب ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، قیمت‌ها در روزهای گذشته ثابت بوده. اما همچنان بازار خودرو بدون مشتری است.

TejaratNews.com/
کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

افت قیمت دلار باعث شده تا بازار راکد خرید و فروش خودرو شاهد کاهش قیمت یک تا چهار میلیون تومانی قیمت‌ها باشد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

بازار خودرو در شب عید راکد است و خودرو چندان خرید و فروش نمی‌شود. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این موضوع می‌گوید: خودرو در شب عید گران نشده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در هف...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:‌ وزارت صمت به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست، بلکه یک بسته جهش تولید داریم که در آن قیمت‌گذاری برخی از خودروها براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌های سازمان حما...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

خودروهای خارجی همچنان بدون مشتری هستند. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این خبر می‌گوید: با توجه به نوسان قیمت ارز خودروهای خارجی گران نشده و تقاضایی برای این خودروها در بازار وجود...

TejaratNews.com/
پیش از خرید خودرو این خبرها را بخوانید

پیش از خرید خودرو این خبرها را بخوانید

آخرین وضعیت بازار خودرو چطور است؟ آخرین قیمت‌ها به چقدر رسیده‌اند؟ مهمترین اخبار بازار خودرو چه سیگنال‌هایی برای متقاضیان این بازار دارند؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

علیرضا رزم حسینی اظهار کرد: قیمت خودرو ضمن کاهش در حال رسیدن به یک تعادل می‌باشد و دلالان در حال حذف شدن هستند و در آینده نزدیک خودروهای با کیفیت تارا و شاهین نیز وارد بازار خواهند شد

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: خودروهای ایرانی و خودروهای خارجی ممکن است دچار نوسان شود اما اکنون در بازار تقاضا برای خودروهای ایرانی بیشتر از خودروهای خارجی است.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

منحنی قیمت بازار خودرو در دهمین ماه سال ، مانند آبان و آذر به روند کاهشی خود ادامه داد و در دی‌ماه امسال متوسط قیمت خودروهای داخلی در بازار، 10درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده است.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

به گفته فعالان بازار بیشتر خودروها با ثبات قیمتی روبه‌رو هستند و با آرام گرفتن نوسانات بازار ارز، قیمت‌ها در بازار خودرو تا حدی ثابت مانده ، در این شرایط با توجه به اینکه پیش‌بینی خاصی برای افزایش قیم...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

هر چند گفته شد تقاضا برای خرید خودروهای زیر 200 میلیلون تومان زیاد شده، اما نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید خریدار در بازار نیست و تعداد فروشندگان خودرو از خریداران بیشتر است.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

قیمت برخی خودروهای پرفروش در آخرین روز کاری هفته اعلام شد و قیمت 208 به 905 میلیون تومان رسید و این در حالی است که مسيولین ادعای کاهش قیمت خودرو در بازار را دارند.

TejaratNews.com/
مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزند خواندگی است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا»

در حال بارگیری...