قیمت دلار کجا تعیین می‌شود؟

قیمت دلار کجا تعیین می‌شود؟

بیشتر از یکسال از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی می‌گذرد. بازاری که بنا بود در آن کشف قیمت ارز انجام شود و بازار دلار را به سامان برساند اما حالا نه تنها بازار ارز همچنان راه خود را می‌رود که فعالان بازار ارز می‌گویند بهای دلار در بانک‌ها و حتی صرافی‌ها گاهی کمتر از بازار متشکل ارزی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با گذشت بیشتر از یکسال از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اخبار منتشر شده حاکی از آن است که حجم معاملات در این بازار ناچیز است و این پروژه عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی برای مهار بازار ارز جوابگو نبوده است.

چند روز پیش مدیر اداره صادرات بانک مرکزی اعلام کرد که قیمت ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی کشف می‌شود. او در ادامه حجم معامله در بازار متشکل ارزی را به طور میانگین روزانه حدود 10 میلیون دلار اعلام کرد که به عبارتی ماهانه به حدود 300 میلیون دلار در ماه می‌رسد.

این درحالی است که آخرین آماری که واحد ارتباطات بازار متشکل ارزی برای اردیبهشت ماه اعلام کرده است، 127 میلیون و 675 هزار دلار بوده است. یعنی میانگین نرخ معاملات در این بازار به طور روزانه کمتر از نصف آماری است که مدیر اداره صادرات بانک مرکزی ادعا می‌کند! با این وجود، کارشناسان بازار ارز می‌گویند که این حجم از معاملات بازار متشکل ارزی برای مهار بازار ارز کافی نیست.

اما آیا واقعا قیمت ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی کشف می‌شود؟

حجم معاملات بازار متشکل ارزی ناچیز است

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، کارشناس امور بانکی، در پاسخ می‌گوید: این ادعا که بانک مرکزی در نرخ تاثیری ندارد و نرخ را بازار تعیین می‌کند درست نیست چون بازیگر اصلی سامانه نیما و بازار متشکل ارزی هم خود بانک مرکزی است. پس اگر عرضه از طریق این دو کانال هم باشد بانک مرکزی به راحتی می‌تواند ارز بیشتری عرضه کند.

او ادامه می‌دهد: ادعا شده که صادرکنندگان ارزشان را در نیما عرضه کردند در حالی که صادرکنندگان بخش خصوصی همه اظهار می‌کنند پیمان‌های ارزی‌شان را ایفا نکرده‌اند. آن‌ها می‌دانند که کاهش فعلی قیمت ارز کوتاه مدت است و ارزشان را با این نرخ عرضه نمی‌کنند.

به باور این کارشناس مادامی که قوانین و مقررات را اصلاح نکنیم و قیمت تابع بازار نباشد نمی‌توان تشخیص داد که نرخ کجا تعیین می‌شود اما روشن است که تعیین نرخ ارز در داخل نیست چون صاحبان ارزهایی که به بازار می‌آید در داخل کشور نیستند.

حسینی‌هاشمی معتقد است که این حجم از معاملات برای کنترل قیمت دلار کافی نیست و حتی همین 127 میلیون دلاری که در اردیبهشت ماه در بازار متشکل معامله شده احتمالا بیش از سایر ماه‌هاست.

او توضیح می‌دهد: آمار اردیبهشت را نمی‌توان به تمام ماه‌ها تعمیم داد. چون در همه سال‌ها حجم معاملات در فروردین به دلیل تعطیلات کمتر است، اردیبهشت و خرداد با آغاز فعالیت‌ها تقاضا هم بالا می‌رود. پس ممکن است بخشی از سهمیه فروردین هم در این ماه عرضه شود. بنابراین حتی ملاک قرار دادن متوسط معاملات در این ماه هم خوشبینانه است.

او تاکید می‌کند: با این حساب حتی اگر خوشبینانه آمار اردیبهشت ماه این بازار را در نظر بگیریم هم روزی چهار، پنج میلیون دلار معامله در بازار متشکل ارزی، برای اقتصاد ما مقداری کافی نیست و نمی‌تواند بازار اسکناس را مدیریت کند.

بازار متشکل ارزی، قاچاق ارز را رونق داد!

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، نیز باور دارد که ادعای ريیس اداره صادرات بانک مرکزی درباره تعیین نرخ دلار در سامانه نیما و بازار متشکل دور از واقعیت است.

او توضیح می‌دهد: هدف از بازار متشکل ارزی گردآوری صرافی‌ها برای استخراج نرخ بود اما در عمل چون تمام صرافی‌ها یا معامله‌گران بازار به دلایل مختلف عضو بازار نشدند، قیمت واقعی در این بازار استخراج نمی‌شود و در حال حاضر برخی بانک‌ها و صرافی‌ها در این بازار ارز ارزان‌تر می‌فروشند،

افسری ادامه می‌دهد: حدود 127 میلیون دلار در ماه برای کشوری با وسعت ایران چندان کارساز نیست فقط چون محدودیت جابجایی ریال از سوی بانک مرکزی اعمال شده، می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

به اعتقاد او در حال حاضر بانک مرکزی با محدودیتی که در جابجایی ریال اعمال کرده، از یک سو تقاضا را کنترل می‌کند و از سوی دیگر در شرایط رکودی بازار چنین ادعایی را مطرح می‌کند. در حالی که نقش بازار متشکل ارزی محدودتر از این‌ها بوده است.

به گفته این فعال بازار، با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، ارزی که در این بازارعرضه می‌شود در نهایت به بازار آزاد می‌رسد و اگر قیمت سلیمانیه و هرات بالاتر باشد به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود اما اگر نباشد در داخل تبدیل به دلارهای خانگی می‌شود.

مطالعه گزارش صعود دلار به کانال قیمت جدید پیشنهاد می‌شود.

عرضه 235 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

عرضه 235 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

سامانه نیما امروز شاهد عرضه حدود 235 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.

TejaratNews.com/
دیروز 120 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

دیروز 120 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

بانک مرکزی اعلام‌کرد: دیروز (سه‌شنبه، چهارم خرداد) 120 میلیون دلار با میانگین موزون نرخ دلاری معاملات 202 هزار و 338 ریال در سامانه نیما معامله شد.

TejaratNews.com/
عرضه 347 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 347 میلیون دلار در سامانه نیما

سامانه نیما امروز شاهد عرضه حدود 347 میلیون دلار به‌صورت حواله ارزی بوده است.

TejaratNews.com/
عرضه روزانه بیش از 150 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه روزانه بیش از 150 میلیون دلار در سامانه نیما

ريیس کل بانک مرکزی از عرضه 150 میلیون دلاری در سامانه نیما خبر داد.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 24 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 24 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 509 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 764 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 23 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 23 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 600 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 856 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 16 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 16 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 25 هزار و 350 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 603 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 12 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 12 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 24 هزار و 727 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 24 هزار و 974 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 11 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 11 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 24 هزار و 801 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 25 هزار و 49 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 10 آذر ماه

اولین نرخ بازار متشکل ارزی امروز 10 آذر ماه

قیمت ارز در بازار متشکل ارزی امروز اعلام و بر این اساس رقم 24 هزار و 570 تومان برای نرخ دلار تعیین شد، همچنین دلار در سامانه سنا نیز 24 هزار و 815 تومان معامله می‌‌‌شود.

TejaratNews.com/
بیشتر بدهکاران، محصول دوره احمدی‌نژاد هستند اگر روحانی نبود| کاهش 50 درصدی تقاضای عرضه اولیه در بورس/ از سود 300 درصدی تا صف فروش پس از یک هفته صاحبان املاک چقدر ضرر می‌کنند؟ / قطع یارانه فشار بیشتر روی مستاجران منابع ارزی سال‌های تحریم کجا خرج شد؟/ واردات مرغ شاخدار و سنگ‌پا! افزایش 15 تا 20درصدی کنسرو ماهی از تیرماه پاسخ وزیر اقتصاد به برخی اظهار نظرهای بورسی در مناظرات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ارزش سبد سهام عدالت امروز 24 خرداد چقدر شد؟ تاکید نماینده مجلس بر نقش موثر سایپا در رونق تولید کشور ماجرای آزادسازی قیمت خودرو چه شد؟ تورم سويیس بالاخره مثبت شد! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 25 خرداد / احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟ یک اسباب کشی لاکچری/تاس گمشده شطرنج اقتصاد ایران رشد سنگین رمزارزها در معاملات امروز/ بیت کوین 12 درصد بالا رفت پیش‌بینی بورس 25 خرداد / نقدینگی جدید به بازار باید تزریق شود اعلام نتایج فروش فوق‌العاده محصولات سایپا + لیست برندگان سود 271 ریالی هر سهم "وتوس" چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی مثبت شدند؟ "وسفارس" از محل واگذاری سهام درآمد نداشت قیمت هر متر آپارتمان در شیراز چقدر است؟ / قصرالدشت 33 میلیون تومان لوفت‌هانزا پرواز‌هایش به ایران را افزایش می‌دهد جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس دستگیری بیش از هزار نفر در چین به اتهام پولشویی با ارز دیجیتال قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | افزایش قیمت دلار در نیمه دوم بازار/ نگاه معامله... بازدید ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور از پالایشگاه ایرانول افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود پیش‌فروش بندر جاسک تکذیب شد هکر‌ها سراغ رمزارز مونورو رفتند احتمال کمبود برنج خارجی در کشور صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد خدمتی نوین از بانک اقتصادنوین/ سامانه «نما چک» راه‌اندازی شد صندوق پیشتاز کارگزاری مفید در رتبه اول صندوق‌های سهامی بازار سرمایه "خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود واکنش زنگنه به صحبت‌های کاندیدا‌ درباره قرارداد کرسنت بورس امروز 24 خرداد چگونه تمام شد؟ رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نشست سهامداران پارس خودرو بخوانند (24خرداد) / خپارس برای دومین روز متوالی صعودی شد شاخص بورس با رشد حدود 9 هزار واحدی مثبت شد سهامداران شپنا توجه کنند (24خرداد) / ادامه رشد شپنا با صف خرید 40میلیونی قراردادهای اجاره تمدید می‌شوند؟ ارزش سهام عدالت من (24خردادماه) بورس امروز 24 خرداد ماه / رشد 8 هزار واحدی شاخص کل یک هفته با بازارهای جهانی رشد 8 هزار و 991 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 24 هزار میلیارد تومان نزدیک شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی(24خرداد) / ورود پول 55میلیاردی حقیقی ها به فرآورده های نفتی با حض... رفع موانع صادرات کالاها از بورس کالا ضروری است شاخص کل 8 هزار و 991 واحد رشد کرد نمای پایانی بورس (24خرداد1400) / شاخص کل با رشد حدود 9هزار واحدی به معاملات پایان داد امروز، شاخص با رشد 8 هزار واحدی به کار خود پایان داد اهدای جایزه مسيولیت اجتماعی و انتشارات به فولاد هرمزگان

در حال بارگیری...