4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز چهار عامل تعیین‌کننده نرخ ارز در هفته آینده را این‌طور پیش‌بینی می‌کند؛ اتفاقات سیاسی داخلی، نگاه معامله‌گران به جریان مذاکرات وین، کاندیداتوری ريیس کل بانک مرکزی و احتمال افزایش تقاضا با نزدیک شدن به تعطیلات هفته آینده.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید این هفته اعلام فهرست نهایی افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که تحلیلگران بازار ارز در انتظار واکنش بازار به آن بودند.

البته ظاهرا در عمل این اتفاق بیش از اینکه در مسیر بازارتاثیرگذار باشد، حاشیه خلق کرد. تا آنجا که یک روز پس از اعلام لیست نامزدهای انتخابات، انتقادات تندی نسبت به موضوع ارزپاشی از سوی ريیس کل بانک‍ مرکزی، که اتفاقا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری است، مطرح شد.

همتی هم در پاسخ برای دفاع از عملکرد خود اعلام کرد: «بدیهی است که مدیریت بازار به معنای سرکوب یا کنترل نرخ ارز نیست. تمام بانک‌های مرکزی جهان نیز از امکان مداخله و مدیریت بازار ارز برخوردارند؛ اما بانک مرکزی علی رغم این امکان، اقدام به ارزپاشی در بازار نکرده است».

با وجود این ادعا همچنان باور معامله‌گران مبنی بر این که در آستانه انتخابات، همتی کمی مقدار عرضه ارز را بالا می‌برد، برجای خود باقی مانده است.

طرف دیگر ماجرا در بازار، مثل همیشه فراز و فرودهای اخبار برجامی است. به نظر می‌رسد با آغاز خردادماه برخلاف وعده‌ها و انتظارات نه تنها در عمل هیچ رفع تحریمی اتفاق نیفتاد بلکه مواضع آمریکا دچار چرخشی عجیب شد. وزیر خزانه‌داری این کشور چند روز پیش اعلام کرد: «در صورتی که ایران به صورت کامل به برجام بازگردد، تحریم‌ها را بازنگری می‌کنیم».

اما در چنین شرایطی در هفته پیش‌رو چه اتفاقاتی در انتظار بازار ارز ایران است؟

بازارساز وارد می‌شود؟

به باور معامله‌گران فنی تا زمانی که قیمت دلار بالای مرز 23 هزار تومان است، شانس صعود این ارز بسیار بالاست. در کنار این، یکی از عواملی دیگری که از نگاه آن‌ها می‌تواند امید دلاری‌ها به رشد معنادار اسکناس آمریکایی ببرد، افزایش نرخ حواله درهم به بالای مرز 6 هزار و 500 تومان است.

در کنار این نگاه فنی، کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز هم چهار عامل موثر در نرخ ارز هفته پیش رو عنوان می‌کند که به ترتیب زیر است:

1- تایید صلاحیت‌ها تا اینجا هیجانی به بازار وارد نکرده‌است (به این معنا که بخواهد میزان خریداران یا فروشندگان را بیشتر کند). پس اتفاقات سیاسی داخل چندان برای بازار غیرمترقبه نبود و از ابتدای زمان اعلام تایید صلاحیت‌ها بازار دچار هیجان خاصی نشد و این روال احتمالا ادامه دارد.

2-از خوشبینی معامله‌گران به مذاکرات وین بشدت کاسته شده. فعالان بعضا منتظر بودند در هفته اول خرداد ماه با رفع تحریم‌ها یا مواردی این چنینی مواجه باشند اما این اتفاقات نیفتاد و حالا بازار نسبت به رفع تحریم‌ها در کوتاه‌ مدت خوشبین نیست.

3- ريیس کل بانک مرکزی هم‌اکنون جزو کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری است و این موضوع سیگنال مشخصی به بازار می‌دهد؛ اینکه نرخ را تا پیش از انتخابات هر طور شده کنترل می‌کنند. همانطور که همین حالا هم تزریق روزانه ارز به مقداری کمی انجام می‌شود تا از هیجانات و نوسانات بازار جلوگیری شود.

4- هفته آینده چند روزی تعطیل است و معمولا پیش از تعطیلات تقاضای ارز بالا می‌رود به خصوص برای کسانی که با ارقام بالا یا حوالجات معامله می‌کنند».

این کارشناس در نهایت از تاثیر تمام این عوامل اینطور نتیجه‌گیری می‌کند: « افزایش تقاضاها در هفته پیش رو احتمالا نرخ دلار را کمی افزایشی کند، البته من فکر می‌کنم دلار در کانال 23 هزار تومان بماند اما احتمال این که پایان هفته از 23 هزار و 500،600 تومان بگذرد، وجود دارد».

البته در پایان او تاکید می‌کند:« ‌این را هم باید در نظر داشت که ريیس بانک‌مرکزی سعی دارد نرخ ارز را کنترل کند، اگر الان فنر نرخ ارز رها شود، انگشت اتهام به سوی اوست پس ممکن است اگر انتهای هفته با تقاضا بالا برود، شدت تزریق را بیشتر کند تا قیمت حفظ شود».

مطالعه بیشتر: بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دل...

قیمت دلار در بازار در آخرین روز معاملاتی هفته، با صفر درصد تغییر، 23,433 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چیست؟

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/1

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

امروز جمعه 20 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24288 ثابت ماند.

TejaratNews.com/

جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

دیروز نیز در ادامه روند کم نوسان و کاهشی، اسکناس آمریکایی 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 24 هزار و 580 تومان رسید.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 فروردین 1400

پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

در هفته اخیر قیمت دلار چه در بازار و چه در صرافی ملی در محدوده کانال 25 هزار تومان نوسان داشتند و در بازار تا قیمت 25650 تومان نیز گزارش شد. با این حال در صرافی ملی روند این طور صعودی نبوده است. آیا د...

TejaratNews.com/
قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین در صرافی ملی روی نرخ 25 هزار و 229 تومان و در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 350 تومان خریدوفروش شده است، این شاخص بازار ارز روز گذشته را با افزایش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

روز گذشته، اسکناس امریکایی 190 تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند. آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین چقدر بود؟

TejaratNews.com/
آب کدام مشترکان قطع می شود؟ افزایش قیمت بلیت پرواز‌های داخلی منتفی شد اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ قیمت دلار امروز 31 خرداد 1400 چقدر شد؟ در این لحظات شاخص با رشد 3329 واحدی مواجه است موج جدید خاموشی در راه است جزيیات مهم از عرضه اولیه جدید بورس | وطوبی آماده عرضه اولیه شد همه عرضه های بورس انرژی در معاملات روز جاری افزایش 180 درصدی سود هر سهم "ودی" کاهش بهای 19 ارز/ نرخ رسمی 14 ارز افزایش یافت قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد + جدول طرح عرضه خودرو در بورس به صحن ارسال شد تحلیل بورس 31 خرداد 1400 / تغییر مسیر بازار با کاهش نرخ سود بین بانکی با 300 تا 600میلیون چه خودرویی بخریم؟ آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه عرضه اولیه لطیف در فرابورس ایران بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت احتمال افزایش قیمت ماکارونی سهمیه بنزین تیر 1400، کی واریز می‌شود؟ عرضه اولیه جدید در فرابورس قطعی شد "رنیک" در مناقصه دو مرحله‌ای شرکت کرد "فافزا" در مناقصه "فولاد" شرکت کرد تفاهمنامه همکاری "برکت" جهت خرید واکسن کرونا در این لحظات شاخص با افت 505 واحدی مواجه شد آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه در مجمع حخزر چه گذشت؟ برنامه های آتی شرکت چیست؟ موافقان عرضه خودرو در بورس، باتری خالی کردند آغاز بورس 31 خرداد چگونه بود؟ / تاثیر مثبت «شستا» بر شاخص کل شوینده‌های "شپارس" 25 درصد گران شد محاسبه تعهدات بیم‌سنجی مشترکین "وبصادر" توسط بانک‌ها بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید کدام شرکت‌ها در مراحل افزایش سرمایه قرار دارند؟ افت هزار واحدی بورس بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت لغو پرواز‌های روسیه با دستور ستاد کرونا آینده بورس در دولت سیزدهم انتشار صورت سود و زیان "سهرمز" بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400 | شستا صدرنشین تاثیرگذارترین نمادها صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "کفرآور" منتشر شد تیگو 5 توربو به بازار می‌آید زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می‌کنند صورت مالی تلفیقی حسابرسی شده "بترانس" صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟ "وسدید" صورت سود و زیان منتشر کرد انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای "مپنا بازار" "آسمان بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای را منتشر کرد صورت مالی تلفیقی "کچاد" منتشر شد "بهگزین بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی "پارتا"

در حال بارگیری...