فراز و فرودهای بازارسرمایه در سال 99

فراز و فرودهای بازارسرمایه در سال 99

مهدی حاجی غلام سریزدی با تاریخی دانستن سال 1399 برای بازارسرمایه، به تشریح مهمترین رویدادهای این سال پرداخت و نکات مورد توجه برای بهبود بازار در سال 1400 را تشریح کرد.

ريیس هیيت مدیره کارگزاری ایساتیس پویا و عضو هیيت مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و در بررسی بازارسرمایه در سال 1399 اظهار کرد: بازار سرمایه سالی تاریخی و با فراز و نشیب بسیار را در سال 1399 سپری کرد که در آن شاهد صعودی بی‌سابقه و در ادامه ریزش و اصلاح شدید قیمتی بودیم.

مهدی حاجی غلام سریزدی افزود: توجه به بازار سرمایه در سال 99 فراتر از انتظارات سیاست‌گذاران این حوزه بود. با آزادسازی سهام عدالت، در حال حاضر خانواده بازار سرمایه بیش از 50 میلیون عضو دارد که نقش اثرگذار و تعیین‌کننده­­ ای در انتخابات آتی ریاست جمهوری خواهند داشت؛ به طوریکه انتظار می رود کاندیدها باید با ارايه طرح ­ها و پیشنهادات مناسب در جهت حمایت از بازار سرمایه، دغدغه­ های این خانواده بزرگ را نیز در نظر داشته باشند.

وی اضافه کرد: اقبال به بازار سرمایه از طرف عامه مردم که با تشکیل صف ­های طویل برای گرفتن کد بورسی در اوایل سال همراه بود، تبلیغات گسترده در این خصوص، رشد شدید نرخ ارز برخی از عوامل صعود قابل توجه بازار در ماه ­های تیر و مرداد بود. به گونه ­ای که همراه با شکستن پی در پی رکورد تعداد مشارکت افراد در خرید عرضه ­های اولیه، شاهد ثبت بالاترین رکوردها در حجم، ارزش معاملات و میزان شاخص در مرداد ماه بودیم؛ در آن زمان، تعداد مشارکت در عرضه ­های اولیه به بیش از 5 میلیون نفر رسید در حالیکه در نخستین عرضه اولیه سال حدود 2 میلیون نفر مشارکت داشتند.

عضو هیيت مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بیشترین حجم معاملات در تاریخ 27 مرداد با جابجایی 13.6 میلیارد سهم رقم خورد؛ همچنین شاخص کل تا 2.101 میلیون واحد رشد کرد؛ اما در ادامه با ریزش بازار، شاخص کل تا محدوده 1.1 میلیون واحد و حجم معاملات نیز در سوم اسفند ماه به دلیل دامنه نامتقارن تا 1.2 میلیارد سهم کاهش یافت.

حاجی غلام سریزدی در بررسی عواملی که سبب ریزش بازار طی این دوره شد، بیان کرد: فاصله گرفتن قیمت سهام از ارزش واقعی آن، دخالت­ های متعدد نهادهای بیرون از بازار سرمایه، عدم حمایت از بازار با وجود تشویق مردم به مشارکت در بازار سرمایه و از طرفی تامین مالی های گسترده از بازار، ایجاد حس بی اعتمادی در سرمایه‌گذاران و در نهایت انتخاب «بایدن» به عنوان ريیس جمهور ایالات متحده آمریکا همراه با چشم انداز کاهش نرخ ارز در پی توافقات احتمالی را می توان از دلایل اصلی اصلاح قیمت سهام شرکت ­ها در بازار سرمایه دانست.

مهمترین رویدادهای بازارسرمایه در سال 99

وی با اشاره فهرست وار به برخی رویدادهای رقم خورده در سال 1399، گفت: شیوع گسترده ویروس کرونا و رکود در بازارهای جهانی ناشی از آن، رشد ملایم نرخ سود بین بانکی، عرضه صندوق ­های قابل معامله (ETF) بانکی و پالایشی دولت، تامین مالی جمعی (Crowd Funding) به منظور حمایت از آسیب­ های ناشی از کرونا، آزادسازی بخشی از سهام عدالت، تعیین تکلیف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب «بایدن»، تغییرات گسترده در آیین‌نامه و دستورالعمل ­های بازار از قبیل تغییر مداوم در وجه تضمین برای اعتباردهی کارگزاران به مشتریان، دو شیفته کردن بازار، توقف ­های متعدد در برخی نمادها با تغییرات 20 و 50 درصد در قیمت آنها و ...، کاهش کارمزد کارگزاران و تخصیص بخشی از کارمزد باقیمانده به صندوق توسعه بازار در جهت حمایت از بازار، تغییر ريیس سازمان بورس و انتخاب دکتر دهقان دهنوی به عنوان ريیس جدید، ارايه طرح­ های حمایتی از سهامداران خرد از قبیل  دامنه  نامتقارن؛ کشف واکسن کرونا و انتظار بهبود در رشد اقتصادی و افزایش قیمت کامودیتی ­ها؛ تغییر در نصاب صندوق­ های درآمد ثابت و الزام به افزایش سرمایه­ گذاری در بخش سهام.

پیش‌بینی

ريیس هیيت مدیره کارگزاری ایساتیس پویا در پیش بینی بازارسرمایه در سال آتی گفت: با توجه به روند رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی ­ها، افزایش قیمت نفت، ثبات نرخ ارز و چشم انداز تورم بالا در سال آتی، انتظار می رود بازاری با رشد منطقی، معقول و کم نوسان را در سال جدید رو نسبت به سال قبل پیش رو داشته باشیم.

نکاتی برای توسعه و بهبود بازار

وی به منظور توسعه و بهبود بازار و استفاده از تجربیات سال 1399، توجه به نکاتی را ضروری دانست و بیان کرد: اصلاح رویه عرضه ­های اولیه به منظور هدایت سهامداران جدید به روش غیرمستقیم سرمایه ­گذاری و استفاده از ظرفیت صندوق­ های سرمایه­ گذاری، فرهنگ سازی و ارتقای سواد مالی عمومی با تولید محتوا در زمینه های مختلف بازار سرمایه و به کارگیری رسانه ­های اجتماعی و همچنین راه ­اندازی شبکه اختصاصی بورس در صدا و سیما، جلوگیری از قیمت­ گذاری دستوری و تصمیمات خلق الساعه توسط نهادهای بالا دستی در جهت حمایت از امنیت اقتصادی و سرمایه­ گذاری، توسعه زیرساخت­ های کنونی بازار سرمایه به خصوص سامانه­ های معاملاتی، پیگیری از مجلس و دولت در جهت تعیین فرمول ­های بلندمدت در زمینه نرخ خوراک و انرژی صنایع و مشوق­ های مالیاتی به منظور امکان برنامه ­ریزی بلندمدت و ایجاد کسب و کار­های جدید و فراهم آوردن امنیت سرمایه­ گذاری، افزایش حمایت از سهامداران خرد، بهبود نظام حاکمیت شرکتی و پیگیری اصلاح ساختار مدیریت سهام عدالت و شرکت­ های سرمایه­ گذاری استانی، گنجاندن سرفصل­ های آموزشی بازار سرمایه در کتب درسی آموزش و پرورش از طریق وزارت آموزش و پرورش، ایجاد کانون سهامداران خرد به عنوان یک تشکل خودانتظام، برخی از این موارد هستند.

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

ارزان‌ترین لپ‌تاپ‌های بازار چند؟

با توجه به ادامه دورکاری کارمندان و همچنین آموزش های آنلاین دانشجویان و دانش آموزان به دلیل شیوع گسترده کرونا، میزان استفاده و خرید لپ تاپ و تبلت، همچنان در صدر دسته لوازم دیجیتال قرار دارد.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی امروز (پنجشنبه) با 85 تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به رقم 23 هزار و 960 تومان رسید.

Bartarinha.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26 صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" قیمت انواع خودرو تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد

در حال بارگیری...