تمرکز در بهبود کیفیت عملکرد مدیران صندوق‌ها

تمرکز در بهبود کیفیت عملکرد مدیران صندوق‌ها

طرح جدید نحوه محاسبه کارمزد مدیران صندوق‌های سهامی طرح مناسبی است که نشان‌دهنده افزایش توجه و آسیب شناسی نسبت به این صندوق‌ها در سازمان بورس است. احتمالا این طرح بخشی از یک برنامه بزرگتر برای تشویق سرمایه گذاری غیرمستقیم است که خلاء آن به هیجان‌زدگی و احساس‌مدار شدن بازار می‌انجامد. تمرکز در این مسیر می تواند پایداری بیشتری را به بازار ببخشد.

همایون دارابی، مدیرعامل سبدگردان داریوش، با بیان مطلب فوق درباره ایجاد تغییر در کارمزد مدیران صندوق‌های سهامی از سوی سازمان بورس به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: این روزها تلاش هایی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور مقایسه بازدهی صندوق‌ها با بازدهی شاخص، پرداخت هزینه و اینکه مدیر صندوق از شاخص بهتر عمل کند، در حال انجام است تا کنترلی بر نحوه عملکرد و نحوه پرداخت هزینه های صندوق صورت گیرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه اظهار داشت: در حقیقت، تعدد سبدگردان‌ها و صندوق‌ها، تمرکز در بهبود کیفیت عملکرد آنها و در نهایت فرهنگ‌سازی برای سرمایه گذاری غیر مستقیم مثلث سه وجهی است که مدیران سازمان بورس در تلاش توسعه و تعمیق هر یک از اضلاع آن هستند.

به گفته مدیرعامل سبدگردان داریوش، در تغییرات جدید، کارمزد مدیر صندوق‌های سهام براساس عملکرد انجام خواهد شد. تا پیش از این مصوبه، مقرر بود که مدیران صندوق‌های سهامی براساس اندازه صندوق کارمزد دریافت کنند. به بیانی دیگر، کارمزد مدیر تقریبا معادل 2 درصد اندازه صندوق بود. همین امر باعث می شد که هر چه صندوق بزرگتر باشد، کارمزد بیشتری نصیب مدیر شود.

وی با اشاره به مشکلات این طرح تصریح کرد: اول اینکه صندوق‌های کوچک کم انگیزه بودند، چون علی‌رغم بازدهی بالاتر درآمد کمتری داشتند. دوم، صندوق‌های بزرگ نیز به بازدهی بیشتر شاید اون حساسیت لازم را نداشتند. اما با این تغییر، بخشی از درآمد مدیر به بازدهی صندوق نسبت به شاخص وابسته شده است و هر چه این بازدهی بیشتر باشد کارمزد مدیر هم بیشتر می شود.

 دارابی ادامه داد: در مصوبه جدید مقرر شده است کارمزد ثابت از دو درصد به 1.5درصد کاهش یابد؛ در مقابل بازدهی بیشتر صندوق نسبت به شاخص (90درصد رقم شاخص مبنا قرار گرفته است) به عنوان کارمزد متغییر لحاظ شود. این موضوع می‌تواند به یک محرک انگیزشی در میان مدیران صندوق ها تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه در مصوبه جدید سازمان به کیفیت کار صندوق توجه بیشتری شده است، گفت: این مساله می تواند مشوقی نیز برای مردم باشد تا به سمت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در صندوق‌های سهامی گرایش پیدا کنند. چرا که صندوق‌ها اگر بتوانند بهتر از شاخص کل عمل کنند جذابیت دو چندانی برای سرمایه‌گذاری خواهند داشت.

مدیرعامل سبدگردان داریوش با بیان اینکه در این طرح، عملکرد مدیر صندوق در ارتباط با شاخص سنجیده می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح جدید است و احتمالا در آینده اصلاحاتی خواهد داشت. بیشترین نقد به طرح جدید، بحث مبنا قرار دادن شاخص کل است هر چند که 90درصد شاخص مبنا است اما باید بپذیریم شاخص کل نیز از اشکالاتی برخوردار است.

وی در این رابطه پیشنهاد داد: چنانچه صندوق‌ها بتوانند داوطلبانه شاخص دیگری را جهت این سنجش انتخاب و در امیدنامه بیان کنند، به عنوان مثال شاخص کل هم‌وزن یا شاخص 30 شرکت یا حتی نرخ بهره و تورم انتخاب موثرتری برای این اقدام مثبت رقم می خورد.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه می تواند تورش به سمت سهام شاخص‌ساز را ایجاد کند، اذعان داشت: یکی از چالش‌های این طرح، احتمال عمیق شدن شکاف رفتار شاخص سازها با بقیه بازار است. در این خصوص لازم است نیاز به گذر زمان است تا دریابیم رفتار صندوق‌ها در برابر این مصوبه چگونه است؟ آیا صندوق‌ها می توانند درآمد بیشتری بدست آورند یا خیر؟

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، تحقیق در عملکرد صندوق ها نشان می‌دهد با فرمول جدید اکثر مدیران صندوق‌ها درآمد بیشتری به دست می آورند که می تواند خبر خوبی برای صنعت مدیریت دارایی کشور باشد. در این رابطه، تفاوت دریافتی مدیر صندوق (شرکت تامین سرمایه و سبد گردان) و مدیران سرمایه گذاری صندوق‌ها نکته‌ای است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سبدگردان داریوش در پاسخ به این پرسش که «صندوق با درآمد ثابت با سود بانکی یا سود پایه مقایسه می‌شود، آیا این دو عملکردی مشابه دارند؟»، گفت: صندوق درآمد ثابت نسبت به تورم، امنیت بیشتری دارد. زیرا سبد داراییی های او ترکیبی از اوراق و سهام است. درنتیجه بازدهی آن تابعی از بازدهی تورمی بازار سرمایه هم هست، به همین سبب، عموما بازدهی صندوق درآمد ثابت در میان مدت می تواند بهتر از سود بانکی باشد.

به گفته همایون دارابی، صندوق‌های درآمد ثابت قطعا نمی توانند با شاخص کل مقایسه شوند و لازم است با نرخ سود پایه بانکی، نرخ شاخص بازدهی اوراق و همچنین تورم مقایسه شوند. البته هم اکنون بخشی از کارمزد مدیر در این صندوق‌ها به بازدهی بیشتر آنها نسبت به این سود وابسته است، اما این امر چندان ملموس نیست.

یادآور می شود؛ در مصوبه جدید سازمان، کارمزد مدیر صندوق‌های سهام براساس عملکرد مدیر محاسبه می‌شود. بر این اساس، مقرر شده است کارمزد ثابت از دو درصد به 1.5درصد کاهش یابد؛ در مقابل بازدهی بیشتر صندوق نسبت به شاخص (90درصد رقم شاخص مبنا قرار گرفته است) به عنوان کارمزد متغییر لحاظ شود.

*خبرنگار: محبوبه حاجی زاده

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

ادامه روند تعادلی شاخص بورس در آخرین روزهای تیرماه با خبر تعطیلی 6 روزه بازار سرمایه، فاز جدیدی از شک و تردید را نسبت به معاملات مرداد به‌راه انداخته؛ این در حالی است که اکثر تحلیلگران نشانه‌های پایان...

TejaratNews.com/
5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

از زمان شروع روند نزولی بازار سهام در مرداد ماه، شاخص کل حدود 40 درصد ریزش کرده اما در ادامه چه وضعیتی ممکن است در بازار سهام پیش بیاید؟

TejaratNews.com/
شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

در حالی که در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مانند فملی و شستا زیاد بود اما با شروع معاملات تقاضا کاهش یافت جای خود را به عرضه داد.

TejaratNews.com/
2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل به دلیل فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روندی نزولی داشت و بیش از 1/5 درصد افت کرد. اما بورس فردا چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدینگی است

سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدی...

علیرضا رزم‌حسینی بورس را بهترین جایگاه برای عرضه نقدینگی دانست و تصریح کرد: نقدینگی‌های موجود در جامعه باید به سمت بورس هدایت شود و بنگاه‌ها نیز با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی از بورس تغذیه کنن...

TejaratNews.com/
6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌...

با وجود روند نزولی شاخص بورس در سه ماه اخیر اما همچنان پربازده‌ترین بازار امسال تلقی می‌شود. با این حال این بازار پس از هفته پیش‌رو که در آن انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد، چه روندی را در پیش خواهد گ...

TejaratNews.com/
واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

امروز با شروع معاملات در بازار سهام شاخص کل حدود 2٫5 درصد رشد داشت اما با گذشت یک ساعت بازار عقبگرد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از متعادل شدن بازار سهام است اما بسیاری از سهامداران به خاطر ریزش‌های اخیر هنو...

TejaratNews.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دوم شانس مجدد داد

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دو...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم هفت هزار و 700میلیارد تومان عبور کرد، بیشترین سفارشات خرید برای صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید به طوری که سهام ملی صنایع مس ایران...

EghtesadOnline.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوباره گرفت

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوبا...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم شش هزار و 800 میلیارد تومان عبور کرد، سهام سرمایه‌گذاری ملی ایران هزار و 70 میلیارد تومان تقاضای خرید داشت و بدین ترتیب بیشترین...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته شاخص با حدود 2/ 3 درصد افزایش از یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد به عدد یک میلیون و 901 هزار و 169 واحد رسید.

TejaratNews.com/
2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

به‌نظر می‌رسد ارزش معاملات عامل اصلی رشد بازار سهام در آخرین موج صعودی است. در شرایطی که طی دو سال گذشته نه سهام شناور (سهام قابل معامله هر شرکت) افزایش چشمگیری داشته و نه در مدت اخیر شاهد عرضه اولیه ...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت متاثر می‌شود؟

سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت مت...

اثرگذاری ارقام بودجه‌ای بر بازارهای مختلف بر کسی پوشیده نیست. در این میان نرخ ارز بودجه از اهمیت بسزایی برای شرکت‌های بورسی برخوردار است. اخیرا نوبخت خبر داد که به دستور ريیس دولت، اعطای دلار 4200 توم...

TejaratNews.com/
تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

بازار سهام که روز گذشته با شوک فروش مواجه شده بود در سومین روز هفته با یک عقبگرد روند مثبتی را در پیش گرفت، به طوری که شاخص کل بورس با بازدهی 0.13 حدود 400 واحد افزایش یافت و در کانال 302 هزار واحد با...

TejaratNews.com/
روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینفوگرافیک)

روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینف...

شاخص بازار سهام اولین روز هفته را با بازدهی حدود سه درصدی پشت سر گذاشت. امروز شاخص بورس با بیش از 9 هزار واحد افزایش به بیش از 322 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بورس‌ها تنها روش باقیمانده برای تامین مالی در اقتصاد مقاومتی هستند، به تشریح دلایل ریزش بازار طی ماه‌های اخیر پرداخت.

Sena.ir/
تازه‌ترین خبر درباره مالیات خانه‌های گران و لوکس شاخص کل رشد 1700 واحدی دارد "کشرق" صورت مالی 3 ماهه منتشر کرد نرخ رسمی 20 ارز افزایش یافت مجمع صندوق سرمایه گذاری نوین نگر آسیا برگزار می شود صورت‌های مالی 12 ماهه صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان منتشر شد ثبت تصمیمات مجمع عمومی "رکیش" گزارش بورس امروز سه شنبه 12 مرداد 1400 "فخوز" صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد بورس انرژی میزبان عرضه 192 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری تورم 50درصدی در روستا‌های 10 استان صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "سپید" منتشر شد انتشار صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه "غنوش" حرکت معکوس طلا و نفت سهام خصدرا | شرکتی که زیان انباشته را 15 درصد کاهش داد سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل "تاپیکو" صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز افزایش 67 درصدی سود سیمان بهبهان، ثمره شفافیت در فروش با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 12 مرداد | کدام گروه سبزپوش خواهد بود؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد

در حال بارگیری...