کاندیداهای انتخاباتی چه نقشه‌ای برای دلار دارند؟

کاندیداهای انتخاباتی چه نقشه‌ای برای دلار دارند؟

سرنوشت ارز پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری چه می‌شود؟ عمده فعالان اقتصادی منتظر پاسخ به این پرسش هستند تا بازارها سمت و سوی خودشان را در ماه‌های آینده پیدا کند. اما هر کدام از کاندیداها تاکنون چه وعده‌هایی درباره ارز داده‌اند؟

تجارت‌نیوز در ادامه، سیاست‌های تصریح شده و تلویحی چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در نظرسنجی‌ها بیش از دیگر رقبا شانس پیروزی دارند را بررسی کرده تا ببیند هر کدام چه نقشه‌ای برای ارز دارند.

ابراهیم ريیسی: برخورد ارزی؟

سیاست ارزی ابراهیم ريیسی یک سیاست کاملا مبهم است. او از یک سو می‌گوید باید ارز تک‌نرخی در کشور باب شود، از سوی دیگر می‌گوید این ارز باید سر سفره مردم برود.

یکجا تاکید می‌کند که چرا ارزهای صادراتی به کشور برنگشته و کار دولت نظارت بر بازگشت ارز است و می‌خواهد این ارز را به کشور برگرداند. جای دیگر می‌گوید مشکل ارز با بگیر و ببند حل نمی‌شود.

این اظهارات نشان نمی‌دهد که بالاخره او چه نگاهی به بازار ارز دارد. اما چند نکته از خلال سخنان او پیداست و آن هم اینکه در دولت او هم قوانین سختگیرانه درباره ارزهای صادراتی وجود دارد. مانند تهدید صادرکنندگانی که ارز صادراتی خود را برنگردانده‌اند.

او گفته: دولت چندی قبل اعلام کرد برخی صادرکنندگان پول‌های حاصل از صادرات را برنگردانده‌اند. تصاحب‌کنندگان این پول‌ها خیلی وقت است پول‌ها را برنگردانده‌اند اما سوال این است که چرا هیچ‌کسی بلافاصله موضوع را پیگیری نکرده که علت برنگرداندن‌ این پول‌ها چه بوده و اصلا در کجا صرف شده‌است؟

سال گذشته هم بانک مرکزی بخشی از مشکل گرانی و کمبود ارز را به گردن صادرکنندگان انداخت و معاون قضایی دادستان تهران گفت: صادرکنندگانی که ارزشان را برنگردانده‌اند منتظر مجازات سنگین باشند.

او همچنین در جای دیگری گفته بود بخش قابل توجه ارز 4200 تومانی به جیب دلالان رفت چون سازوکار نظارتی در کنار آن وجود نداشت. ارز باید به نحوی پرداخت شود که اثر آن در سفره مردم احساس شود.

سخنانی که نشان می‌دهد احتمالا ابراهیم ريیسی خواستار تدوام پرداخت ارز 4200 تومانی است اما با شرط افزایش نظارت بر پرداخت این ارز. اگرچه او در جای دیگری گفته مخالف ارز چند نرخی است و بساط آن باید برچیده شود.

محسن رضایی: ثبات نرخ ارز؟

محسن رضایی، دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیاست ارزی بسیار نگران‌کننده‌ای را عنوان کرده است. او گفته: برنامه‌هایی در نظر گرفتیم تا ثبات اقتصادی را به جامعه بازگردانیم، گرانی‌ها را کنترل کنیم و نرخ ارز و سود بانکی را تثبیت بکنیم.

سخنان او یادآور سیاست کنترل و سرکوب نرخ ارز در دولت محمود احمدی‌نژاد و روحانی است. سیاستی که اگرچه در یک دوره کوتاه باعث کنترل نرخ ارز می‌شود، اما نهایتا فنر ارز فشرده می‌شود و حتما دیر یا زود این فنر می‌جهد و جهش ارزی سال 91 و 98 و 99 تکرار می‌شود.

بر این اساس می‌توان گفت نگران‌کننده‌ترین سیاست ارزی را محسن رضایی دارد.

البته از طرف دیگر محسن رضایی یکی از مهم‌ترین مخالفان تصویب FATF است و کمتر کسی نمی‌داند که عدم تصویب FATF چه تاثیرات منفی بر قیمت ارز می‌گذارد. احتمالا اگر شانس این بار با رضایی یار باشد و ريیس جمهور شود باید منتظر جهش قیمت دلار بود.

سعید جلیلی: تهاتر در قرن 21

دیگر کاندیدایی که وعده ارزی داده سعید جلیلی است. اگرچه وعده‌هایی که داده جزو بدیهیات است. مثلا یکی از وعده‌های او افزایش درآمد ارزی از طریق افزایش صادرات کالاست و گفته همه وزارتخانه‌ها باید برای ارزآوری کمک کنند.

جلیلی هم مانند رضایی بر جلوگیری از نوسانات در بازار ارز تاکید کرده است. البته مساله تثبیت قیمت دلار را مطرح نکرده است.

نگاه سعید جلیلی به نحوه تقویت ارزش پول ملی ایران در مقابل ارزهای خارجی عجیب‌ترین در نوع خود است. او به مساله تهاتر میان بانک‌های ایرانی و بانک‌های دیگر کشورها اشاره کرده که نشان می‌دهد ‌جلیلی امیدی به رفع تحریم‌ها ندارد. به همین دلیل مشخص نیست بدون رفع تحریم‌ها چگونه قرار است درآمد ارزی افزایش یابد. البته او ایده تهاتر را مطرح کرده بود.

اکنون حدود 5 میلیارد دلار پول ایران در بانک‌های عراقی بلوکه شده و عراق، تنها مجوز دارد به ایران کالاهای غذایی و دارویی در مقابل این مبلغ پرداخت کند. اما ایران در این زمینه ضرر خواهد کرد، چراکه تولید غذا در عراق گران تر از ایران تمام می‌شود!

عبدالناصر همتی: منتقد «ارزپاشی»

سیاست‌های ارزی عبدالناصر همتی، بیش از دیگر رقبای انتخاباتی او قابل پیش‌بینی است، چر‌که او پیش از این در مقام ریاست بانک مرکزی ایران، به طور مستقیم با کنترل نوسانات ارزی و تعیین سمت و سوی قیمتی ارزهای خارجی در ایران سر و کار داشته است.

نکته جالب توجه اینکه کنار گذاشته شدن همتی از بانک مرکزی پس از تایید صلاحیت او، موجب رشد قیمت ارز شد. این می‌تواند به این معنا باشد که معامله‌گران بازار ارز، به طور کلی معتقدند همتی می‌تواند نرخ ارزهای خارجی و در راس آنها دلار را در بازار ایران کنترل کند.

این در حالی است که رییس پیشین بانک مرکزی ایران، در خردادماه سال 1399 و در جمع بهارستان‌نشینان، برای اولین بار آمار دقیقی از سیاست «ارزپاشی» در بازارهای ایران در سال‌های گذشته به دست داد که تکان‌دهنده بود و نظر او در مورد شیوه کنترل نرخ ارزهای خارجی در اقتصاد ایران را هم نشان می‌داد.

همتی گفته بود: «به طور کلی، سیستم اجرای ما این‌گونه جا افتاده بود که ما برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم، بنابراین، 280 میلیارد دلار ظرف 15 سال گذشته، یا به ‌عبارتی به ‌طور میانگین سالی 18 میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده‌ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم.»

نظر سعید جلیلی در مورد بورس

نظر سعید جلیلی در مورد بورس

نظر سعید جلیلی در مورد بورس

BourseNews.ir/
بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز نرخ تعادلی دلار در سال 1400 را 24 هزار تومان ارزیابی می‌کند و معتقد است تغییر دولت احتمالا مسیر پیش روی بازار ارز را دشوارتر م...

TejaratNews.com/
واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای عالی مسکن

واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای...

نایب ريیس مجلس گفت: امیدوارم در اسرع وقت شورای نگهبان، مصوبات مجلس درباره طرح جهش تولید مسکن را تایید کند و این طرح تبدیل به قانون شود.

TejaratNews.com/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/

حضور مردم و پشتوانه مردمی باید به رخ دشمنان کشیده شود/ همیشه انتخابات ایران "سالم" بوده است/ مذاق مخ...

سید ابراهیم ريیسی: باید اقتصاد و تولید را برای مردم قابل پیش بینی کنیم

سید ابراهیم ريیسی: باید اقتصاد و تولید را برای مردم قابل پیش بینی ...

سید ابراهیم ريیسی: باید اقتصاد و تولید را برای مردم قابل پیش بینی کنیم

BourseNews.ir/
محسن رضایی: بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی، خام صادر می‌شود

محسن رضایی: بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی، خام...

محسن رضایی: بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی، خام صادر می‌شود

BourseNews.ir/
سعید جلیلی: خنثی کردن تحریم‌ها فقط منحصر به مذاکره نیست

سعید جلیلی: خنثی کردن تحریم‌ها فقط منحصر به مذاکره نیست

سعید جلیلی: خنثی کردن تحریم‌ها فقط منحصر به مذاکره نیست

BourseNews.ir/
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شود؟

تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شو...

پیش‌بینی می‌شود عوامل مختلفی در وضعیت بازار ارز سال آینده اثر گذار باشند که احتمالا یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. همچنین اجرای بخش عمده‌ای از بودجه‌ دولت دوازدهم بر عهده دولت ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت: انتظار می‌رود صنایع کوچکی که از لحاظ بنیادی در وضعیت مساعدی قرار دارند، مورد توجه بازار در ماه‌های آتی قرار گیرند.پیش‌بینی می‌شود که در برهه کنونی شاخص از رقم 1٫2 میلیون و...

TejaratNews.com/
عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی: بانک مرکزی با هیجانات بازار، "هیجانی" برخورد نمی‌کند

عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی: بانک مرکزی با هیجانات بازار...

عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی: بانک مرکزی با هیجانات بازار، "هیجانی" برخورد نمی‌کند

BourseNews.ir/
اولین قیمت دلار و طلا در شروع هفته میلادی/ آخرین پیش‌بینی‌ دلار در بازارهای جهانی

اولین قیمت دلار و طلا در شروع هفته میلادی/ آخرین پیش‌بینی‌ دلار در...

درحالی‌که سرمایه‌گذاران در انتظار اولین سخنرانی ريیس جدید بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد هستند، شاخص دلار امروز اندکی رشد کرد و قیمت جهانی طلا به هزار و 511 دلار رسید.

TejaratNews.com/
ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

در حال بارگیری...