یک هفته با صنایع بورسی

یک هفته با صنایع بورسی

بورس تهران برای چهارمین هفته پیاپی شاهد رشد نماگرهای اصلی خود بود.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ به این ترتیب معاملات هفته منتهی به 23 تیرماه در حالی پایان یافت که شاخص کل با رشد 8/ 1 درصدی همراه شد. نماگر هم‌وزن نیز در این هفته رشد 3/ 2 درصدی را ثبت کرد تا حکایت از سبقت قیمت گروه‌های با ارزش بازار پایین از بزرگان شاخص‌ساز داشته باشد. اما در مجموع این روزها موضوعات مختلفی همچون کاهش ادامه‌دار نرخ سود بین‌بانکی و اخبار پیرامون برجام مورد توجه بورس بازان قرار دارد. جایی که البته خاطرجمع شدن سهامداران از وضعیت بازار ارز سبب شده تا شاهد تقویت جریان تقاضا در تالار شیشه‌ای باشیم. تقاضایی که البته به نظر می‌رسد واقعی است و خبری از پول‌های دستوری در بازار نیست.

همان‌طور که اشاره شد هفته گذشته شاهد سبقت نماگر هم‌وزن به عنوان نماینده گروه‌های کوچک بورس از شاخص کل بودیم. این دومین هفته متوالی است که کوچک‌ترها در کانون توجه بورس‌بازان قرار دارند. بخشی از این رشد را می‌توان به وضعیت بی‌برقی کشور و رویگردانی از فولادی‌ها نسبت داد و بخش دیگر آن را به جذابیت سهام کوچک بازار پس از تعدیل مناسب قیمت‌ها و انتظار برای جبران جاماندگی از سهام کامودیتی‌محور در هفته‌های گذشته مرتبط دانست.

به هر روی این هفته نیز شاهد توجه سهامداران به این دسته نمادها بودیم. البته به نظر می‌رسد نوسان دلار نیز در این تصمیم سرمایه‌گذاران بی‌تاثیر نبوده است. سرمایه‌گذارانی که ترجیح می‌دهند به سمت صنایعی بروند که کمترین وابستگی را به دلار و البته مباحث بین‌المللی مربوط به احیای برجام داشته باشند.

به ترتیب معاملات هفته گذشته بورس تهران در حالی سپری شد که شاهد رشد میانگین قیمت‌ها در 26 گروه در کنار افت شاخص 12 صنعت بورسی بودیم. در این میان بیشترین رشد قیمتی از آن گروه منسوجات با تک سهم «نمرینو» شد. نماد معاملاتی شرکت ایران مرینوس معاملات هفته منتهی به 23 تیرماه را با رشد 4/ 16 درصدی پشت سر گذاشت.

«نمرینو» در 4 روز ابتدای هفته گذشته با اقبال سرمایه‌گذاران در سقف قیمت روزانه و با صف خرید دادوستد شد اما در پایان هفته به محدوده قرمز تابلوی معاملاتی رفت.  دومین گروه پربازده بورس تهران در دادوستدهای هفته گذشته صنعت خدمات فنی و مهندسی بود. این گروه که از دو نماد «رمپنا» و «رتکو» تشکیل شده است، هفته گذشته با رشد 3/ 14 درصدی همراه شد. سومین گروه پرسود هفته پیش اما یک گروه دلاری بود.

به این ترتیب صنعت استخراج کانه‌های فلزی با سهم حدود 10 درصدی از ارزش کل بورس تهران، هفته گذشته با رشد 7/ 5 درصدی شاخص همراه شد. در آن سوی بازار نیز این گروه‌های کوچک بورسی بودند که قعر نشین شدند. در این راستا می‌توان به افت 3/ 6 درصدی شاخص گروه وسایل ارتباطی با تک‌نماد «لپارس» و عقب‌گرد 2/ 3 درصدی شاخص صنعت استخراج نفت و گاز با تک سهم «حفاری» اشاره کرد.

این روزها رونق به تالار شیشه‌ای بازگشته است. رونقی که البته مختص رشد قیمت سهام نیست بلکه ارزش دادوستدها و البته صفوف خرید و فروش نیز تغییر شکل داده‌اند و پالس‌های مثبتی را به فعالان بورسی مخابره می‌کنند. در هفته‌ای که گذشت میانگین روزانه ارزش دادوستدها به 4600 میلیارد تومان رسید و به شکل قابل‌توجهی از صفوف فروش حتی در روزهای منفی شاخص کل کاسته شد. آن‌طور که آمارهای به دست آمده نشان می‌دهند نقدشوندگی بازار به شکل قابل‌توجهی بهبود یافته است. نسبت گردش نقدینگی یا گردش معاملات (turnover ratio) یکی از معروف‌ترین نسبت‌های مزبور است. این نسبت را می‌توان از تقسیم جمع ارزش کل معاملات بر متوسط ارزش کل بازار آن در یک دوره زمانی خاص محاسبه کرد.

تفسیر نسبت گردش نقدینگی از این قرار است که چنانچه این رقم 100 درصد باشد، یعنی در بازه مشخص مورد بررسی، تمامی سهام معامله‌شده در بازار حداقل یک‌بار دست به دست شده‌اند. این نسبت که در دوره اوج رونق بازار سهام در سال 99 به واسطه هیجان زایدالوصف سهامداران از 63 درصد فراتر رفته بود، در ماه‌های پایانی این سال تا کف 3 خرداد سال‌جاری به 14 درصد نزول کرده بود. دوره‌ای که سهامداران برای هفته‌ها در صفوف فروش منتظر می‌ماندند اما قادر به نقد کردن دارایی خود در بازار سهام نبودند. بازاری که عموما قدرت بالای نقدشوندگی آن باید شهره خاص و عام باشد اما به واسطه محدودیت‌های معاملاتی روی دیگر خود را به بورس‌بازان نشان داده بود. به هر حال این مهم طی هفته‌های اخیر مجددا رنگ و بوی بهبود به خود گرفته و حالا از 21 درصد فراتر رفته است.

local_offerبرچسب‌ها:
رشد صنایع بورسی در دو سال اخیر | وسایل ارتباطی 630 درصد رشد کرد + عکس

رشد صنایع بورسی در دو سال اخیر | وسایل ارتباطی 630 درصد رشد کرد + ...

تقریبا از اوایل سال 98 بود که بورس رشد شگفت انگیز خود را آغاز کرد و این رشد در سال 99 ادامه یافت. در این دو سال شاخص کل 423 درصد رشد کرد. کدام صنایع بورسی بیش از شاخص کل، رشد کردند؟

NabzeBourse.ir/
میزان رشد شاخص صنایع بورسی در مردادماه

میزان رشد شاخص صنایع بورسی در مردادماه

ريیس کل بانک مرکزی گفت: شاخص صنایع بورسی از رشد تولید ماهانه 1.5 و 2.8 درصدی در تیر و مردادماه 99 نسبت به ماه‌های گذشته سال قبل حکایت می‌کند.

TejaratNews.com/
بررسی هفتگی صنایع بورسی

بررسی هفتگی صنایع بورسی

بررسی‌ها نشان می‌دهد از 38 صنعت فعال بورسی، شاهد افت شاخص 33 گروه بودیم اما 4 صنعت نیز توانستند در مقابل فضای منفی...

Borna.news/
نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای داد و ستد‌های روز جاری/ ارزش معاملات خرد به 27 هزار و 200 میلیارد تومان رسید

نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای داد و ستد‌های روز...

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز به دنبال نوسانات بسیار، رشد 8 هزار و 466 واحدی را پشت سرگذاشت و در ارتفاع یک میلیون و 621 هزار واحد ایستاد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای داد‌و‌ستد‌های روز جاری/ خروج 260 میلیارد تومان نقدینگی توسط حقیقی‌ها از بازار

نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای داد‌و‌ستد‌های روز...

شاخص کل در انتهای معاملات امروز افت 26 هزار و 918 واحدی را پشت سرگذاشت و در کانال 959 هزار و 840 واحد آرام گرفت.

EghtesadOnline.com/
بررسی اثرات بیماری کرونا بر عملکرد صنایع بورسی

بررسی اثرات بیماری کرونا بر عملکرد صنایع بورسی

با خروج کرونا از مرزهای چین و ورود آن به اقتصاد های مطرح جهان شاهد ریزش سنگین شاخص‌های مالی در بیشتر کشورها بودیم، ریزشی که اگرچه دست بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سادگی از سود کوتاه کرد اما برنده‌های...

TejaratNews.com/
آمار ایجاد اشتغال طی یکسال اخیر افتخارآمیز است / رشد 1.2 درصدی تولید صنایع بورسی

آمار ایجاد اشتغال طی یکسال اخیر افتخارآمیز است / رشد 1.2 درصدی تول...

ريیس جمهور با بیان اینکه آمار اشتغال در تابستان امسال نسبت به سال گذشته ارزشمند و حايز اهمیت است، گفت: تولید صنایع بورسی که نیمی از صنایع کشور را تشکیل می‌دهد در شهریور ماه 1.2 درصد رشد مثبت داشته است...

TejaratNews.com/
گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...