تفاهم تهران-ریاض؛ برگه طلایی برای نفت منطقه

تفاهم تهران-ریاض؛ برگه طلایی برای نفت منطقه

توافق اعلام شده جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری...

به‌گزارش ایسنا، در جریان مذاکرات صورت گرفته بین ایران و عربستان در چین طی چند روز اخیر دو طرف طی بیانیه مشترکی اعلام کردند که قرار است روابط خود را به حالت طبیعی بازگردانند، در واقع بعد از هفت سال قطع روابط به صورت رسمی مناسبات ایران و عربستان از سال 1402 از سرگرفته می‌شود و دو کشور بعد از دیدار وزرای خارجه اقدام به بازگشایی سفارتخانه‌های خود در تهران و ریاض خواهند کرد.

توافق بر کاهش تنش‌ها در منطقه بسیار موثر است؛ همچنین این مساله می‌تواند منافعی را در حوزه انرژی عاید ایران کند، آنطور که جهانبخش امینی، کارشناس حوزه انرژی در این رابطه به ایسنا گفته تعاملات چندجانبه در هر تصمیمی قطعا منافع شرکا را تامین خواهد کرد و مادامی که این‌گونه است، هیچ کدام از شرکا منافع خود را زیرپا نمی‌گذارد؛ اگر در مسیر اهداف هم سو با کشورهای همسایه و آن‌هایی که عضو اوپک هستند و نقش مهمی نیز ایفا می‌کنند حرکت کنیم منافع زیادی را به دست خواهیم آورد.

وی با تاکید بر اینکه قطعا در اوپک و برخی مبادلات تجاری، سیاسی و مسايل منطقه‌ای این توافق هم منافع دو طرف را تامین می‌کند و هم تاثیرات مثبتی بر روند مسايل حوزه سیاسی همسایگان می‌گذارد، اظهار کرد: خیلی از اهداف برخی کشورها که خواستار این توافق نیستند در همین رابطه است.

این کارشناس حوزه انرژی با بیان اینکه این توافق در نهایت تاثیر مثبتی در کنترل قیمت و هماهنگی صادرات خواهد داشت و منافع خوبی برای ایران رقم می‌زند، گفت: بی‌شک توسعه تعاملات با کشورهای دیگر در حوزه انرژی می‌تواند مثبت باشد، باتوجه به اینکه عربستان نیز نقش مهمی در بازار انرژی دارد می‌توان این مساله را به فال نیک گرفت.

امینی ادامه داد: در آینده باتوجه به اینکه سوابق اتخاذ شده تصمیم در اوپک در سهمیه بندی‌ها و کنترل قیمت ها بی تاثیر نیست و این مساله می‌تواند منافع ایران را تضمین کند، عربستان در حوزه مسايل مالی با مشکل مواجه نبوده است و از نظر مسايل صادرات نیز اگر سهمیه آن‌ها کاهش یابد امتیازاتی را اخذ می‌کنند.

وی با بیان اینکه زمانی که با دو کشور مهم تولیدکننده منطقه با همکاری و همفکری پیش بروند تصمیمات بهتری اتخاذ خواهد شد، گفت: این مساله موجب افزایش همکاری ایران با کشورهای دیگر نیز در حوزه انرژی خواهد شد، همین مساله نیز موجب شده که کشورهایی موافق این مساله نباشند.