رونمایی از عامل اصلی آلودگی هوا / آلودگی هوا رکورد زد!

رونمایی از عامل اصلی آلودگی هوا / آلودگی هوا رکورد زد!

با وجود این که مقامات دولتی اعلام کردند که اجازه استفاده از مازوت در تهران را نمی‌دهند اما عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران می‌گوید دلیل اصلی آلودگی تهران، سوزاندن مازوت برای صنایع است. همچنین گفته می‌شود با قطع گاز، صنایع مجبور به استفاده از سوخت مازوت شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز دوم آذرماه 1400 آلوده‌ترین روز از سال جاری است و به گفته کارشناسان این میزان آلایندگی در این استان تاکنون سابقه نداشته است. ريیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اخطار داده که تهران وارد شرایط اضطرار شده است.

اما دلیل آلودگی هوای تهران چیست؟ تا پیش از این مدام عنوان می‌شد خودروهای شخصی عامل اصلی آلودگی هوای تهرانند و سعی می‌شد با تعطیلی مدارس و اجرای طرح تردد خودرو، آلودگی هوا را کاهش دهند.

اما در دو سال گذشته، در اوج کرونا و محدودیت تردد خودروها و تعطیلی مدارس، تهران همچنان آلوده بود. برای همین گفته می‌شود دلیل اصلی آلودگی هوای تهران، سوخت مازوت است.

مدیر دفتر مدیریت بحران پدافند غیرعامل شرکت تولید نیروگاه‌ها قبلا به ایسنا گفته بود در هیچ کدام از نیروگاه‌های اطراف تهران یک لیتر مازوت سوزانده نمی‌شود و در طول هفت سال اخیر هم مازوتی استفاده نشده است.

اما محمدرضا محبوب‌فر، عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران، اولین دلیل آلودگی هوای تهران را سوزاندن مازوت می‌داند.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: با وجود این که قانون هوای پاک، استفاده از مازوت را برای صنایع ممنوع کرده، از 15 شهریور ابلاغیه‌ای برای صنایع صادر شد و صنایع شروع به سوزاندن مازوت کردند. نیروگاه‌ها، سیمانی‌ها و صنایع فلزی در حال حاصر مهم‌ترین مصرف‌کنندگان مازوت و مقصر اصلی آلودگی تهران هستند.

در این ابلاغیه ذخایر گازی صنایع محدود شده و نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها مجبور به استفاده از مازوت به جای گاز شدند.

مازوت، عامل آلودگی تهران

این در حالی است که انگشت اتهام مسيولان و مقامات دولتی و همچنین برخی از رسانه‌ها مثل همیشه مردم را نشانه گرفته است. مثلا ريیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مردم را به دورکاری تشویق کرد.

برخی از رسانه‌ها ادعا کردند که دلیل آلودگی هوا، عواملی مانند کاهش محدودیت‌های کرونایی، کمبود بارش و ناوگان فرسوده حمل‌ونقل عمومی است.

محبوب‌فر می‌گوید: صنایع غیرمنطقی گسترش پیدا کرده و بهانه مقامات هم اشتغال و افزایش صادرات فولاد، فلز و برق است.

محبوب‌فر معتقد است 80 درصد آلودگی تهران به دلیل استفاده از مازوت است. دلایل دیگر، حمل‌و‌نقل شهری و پس از آن خشکسالی است. او یادآوری می‌کند: خشکسالی یکی دیگر از دلایل آلودگی هواست که به دلیل فعالیت غیرمنطقی صنایع اتفاق افتاده است. آب‌های سطحی شهر به دلیل استفاده نادرست صنایع خشک شده‌اند و ریزگردها را در کشور افزایش داده‌اند. بنابراین، 80 درصد آلودگی تهران تقصیر صنایع است.

این کارشناس محیط‌زیست ادامه می‌دهد: مازوت ماده‌ای است که هم هوا را آلوده می‌کند و هم سرطان‌زاست. آلودگی تهران و شهرهایی مانند اصفهان هم به دلیل مازوت‌سوزی است. سالانه 40 تا 50 هزار مرگ زودرس به دلیل آلودگی هوا مرگ زودرس در کشور اتفاق می‌افتد.

محبوب‌فر توضیح می‌دهد: مقامات مسيول در وزارت کشور، وزارت بهداشت و همچنین شهرداری، از قانون سوم تا ششم توسعه سرپیچی کردند. نمی‌توان مسيولیت خود را ترک کرد و انتظار داشت باد و باران، هوا را پاک کند.

عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران تصریح می‌کند: در این ماده شرح وظایف نهادهای متولی کنترل آلودگی هوا شرح داده شده است. در قانون 34 ماده‌ای هوای پاک هم 14 دستگاه ملزم به تامین هوای پاک هستند. اما به نظر می‌رسد منافع این دستگاه‌ها در آلودگی هواست.

وضعیت آلاینده‌های هوای تهران در حالی بالا رفته که مدارس هم قرار است حضوری برگزار شود.

مطالعه بیشتر: استفاده از مازوت دردسرساز شد / قیمت سیمان بالا می‌رود؟
سرانجام برجام چه خواهد شد؟ / توصیه خرید صنایع دی پی اس و صادرات ‌محور

سرانجام برجام چه خواهد شد؟ / توصیه خرید صنایع دی پی اس و صادرات ‌م...

تا سرانجام برجام مشخص نشده و نرخ بهره اوراق اصلاح نشود، اوضاع تیره و تاریک ایران بهبود نخواهد یافت.

EghtesadOnline.com/
نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

نحوه خرید سیمان از بورس کالای ایران

برای خرید سیمان از بورس کالا می‌توانید به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی اقدام کنید. اما دریافت کد معاملاتی بورس کالا برای افراد حقیقی و حقوقی، شامل مراحلی مجزا می‌شود و...

EghtesadOnline.com/
دردسر جدید صنایع / قیمت تمام شده کدام کالا بالا می‌رود؟

دردسر جدید صنایع / قیمت تمام شده کدام کالا بالا می‌رود؟

برخی از صنایع از جمله صنایع سیمان و فولاد مجبورند به دلیل کمبود گاز، مازوت بسوزانند. اما هم هزینه حمل و نقل مازوت بالاست و هم محیط زیست اعلام کرده که صنایع حق ندارند مازوت بسوزانند. حتی اگر مجبور به ت...

TejaratNews.com/
دولت از جان فولاد و سیمان چه می خواهد؟ / مصالح ساختمانی در معرض خطر قیمت گذاری دستوری

دولت از جان فولاد و سیمان چه می خواهد؟ / مصالح ساختمانی در معرض خط...

الگوی قیمت گذاری دستوری، بحث جدیدی برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه ایران نیست چرا که اقتصاد ایران به طور کلی تحت تاثیر این مدل بوده و خصوصا در شرایط پرفشار...

EghtesadOnline.com/
اصفهان ، تحریم و مازوت را بلعید

اصفهان ، تحریم و مازوت را بلعید

اصفهان روز گذشته بورس، دلار و مذاکرات برجام را تا حدودی به حاشیه برد.

EghtesadOnline.com/
کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟

کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟

یکی از دلایلی که برای خشسکالی اصفهان مطرح شده، وجود صنایع آب‌بر در اصفهان است. با وجود سیگنال‌هایی که از مجلس و اتاق ایران به گوش می‌رسد به نظر می‌رسد احتمالا صنایع آب‌بر ایران، منتقل می‌شوند. همچنین ...

TejaratNews.com/
سهامداران حتما بخوانند / قیمت سیمان و فولاد در معرض قیمت گذاری دستوری / دو وزیر در پی تثبیت بازار هستند

سهامداران حتما بخوانند / قیمت سیمان و فولاد در معرض قیمت گذاری دست...

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد.

EghtesadOnline.com/
آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد

آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد

سیمان آبیک مجددا با بارگیری «سیمان تیپ 2» گام به معاملات بورس‌کالا گذاشت و بیش از 26,4 میلیارد تومان درآمد کسب کند.

BourseNews.ir/
آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد

آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد

سیمان تهران در این هفته بیشتر سبدکالایی عرضه شده خود در بورس کالا را به فروش رساند و تنها 2 هزار و 800 تن از سیمان‌های این هفته را به انبار‌های

BourseNews.ir/
گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

علی نقوی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز صنایع بزرگ از طریق این بازار می‌توانند گاز مورد نیازشان را تامین کنند و از طریق ابزارهای آتی ریسک را مدیریت کنند،...

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با وجود ابهامات متعدد

کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با ...

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه پایدار است و از طرفی فروش اوراق دولتی، بی‌ثباتی بازار را افزایش می‌دهد. در چنین وضعیتی که بازار با...

EghtesadOnline.com/
50 کارخانه سیمان تعطیل شد

50 کارخانه سیمان تعطیل شد

یکی از فعالان صنعت سیمان گفت: اکنون 76 کارخانه سیمان در کشور داریم که در استان‌های گرمسیر مشکلی از نظر تولید وجود ندارد چرا که گاز آنها قطع نشده است اما در استان‌های سردسیر مشکل تولید سیمان ایجاد شده ...

TejaratNews.com/
ورود سیمان به بورس، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنایع

ورود سیمان به بورس، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنایع

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با ورود سیمان به بورس کالا و پذیرش اکثر شرکت‌های سیمانی در بورس، دولت گامی بزرگ در جهت احیای صنعت سیمان کشور برداشت که این رویه، آغازگر حذف قیمت‌گذاری دس...

Irna.ir/
اهدا سیمان رایگان برای بازسازی منازل خسارت‌دیده زلزله اخیر هرمزگان

اهدا سیمان رایگان برای بازسازی منازل خسارت‌دیده زلزله اخیر هرمزگان

­ريیس بنیاد مستضعفان در تماس تلفنی با استاندار هرمزگان از تامین سیمان رایگان برای بازسازی منازل خسارت دیده زلزله اخیر هرمزگان خبرداد.

TejaratNews.com/
طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم