چین امنیت مالی جهانی را تقویت خواهد کرد؟

چین امنیت مالی جهانی را تقویت خواهد کرد؟

به گفته کارشناسان، انتظار می‌رود نقش رنمینبی، ارز چین در حفظ ثبات مالی جهانی به‌طور پیوسته افزایش یابد زیرا اولین برنامه ادغام چندجانبه رنمینبی در جهان گواهی بر پتانسیل این ارز در کاهش مشکلات نقدینگی در اقتصادهای بازارهای نوظهور است.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس، آنان گفتند که گام‌های معقول آینده چین برای کمک به کاهش فشار مالی بالقوه در سایر اقتصادهای بازار نوظهور(EM) شامل گسترش سوآپ ارز و مشارکت در طرح‌های بازسازی بدهی است.

اظهارات آنان در زمانی بیان شد که چشم‌انداز مالی جهانی شکننده‌تر شده است زیرا انقباضات پولی به رهبری ایالات‌متحده هزینه بسیاری از اقتصادهای بازار نوظهور را برای خدمات بدهی خارجی افزایش داده و آنها را در معرض خطرات بالاتر بحران بدهی و مشکلات نقدینگی قرار داده است.

برای کمک به اقتصادهای شرکت‌کننده در مواجهه با دوره‌های بالقوه نوسانات بازار، بانک تسویه بین‌المللی ماه گذشته اعلام کرد که ترتیبات نقدینگی رنمینبی را ایجاد می‌کند، یک ذخیره یوان که بانک‌های مرکزی شرکت‌کننده می‌توانند در صورت نیاز، رنمینبی دریافت کنند.

به گفته کارشناسان، این برنامه که اولین طرح ادغام چندجانبه رنمینبی است، مشارکت اقتصادهای نوظهور را نشان می‌دهد و می‌تواند به آنها در مقابله با فشار مالی بالقوه از طریق تامین نقدینگی برای پرداخت‌های بین‌المللی و کمک به تثبیت ارز آنها کمک کند.

وانگ جین بین، استاد اقتصاد در دانشگاه رنمین چین اظهار کرد: این ترتیب به برآورده شدن تقاضای اقتصادهای مشارکت کننده برای رنمینبی و تثبیت نرخ مبادله ارز آنها در برابر پول چین کمک می کند.

وانگ می‌گوید که این مورد به نوبه خود می‌تواند به ارزها کمک کند تا با توجه به ارزش نسبتا پایدار رنمینبی، جایگاه محکم‌تری در برابر سبدی از ارزهای کلیدی پیدا کنند.

هو ای خور، اقتصاددان ارشد گفت که این طرح برای ایجاد یک سیستم پرداخت مرزی منطقه‌ای انعطاف‌پذیرتر که کمتر به دلار آمریکا وابسته مساعد است.

به گفته کارشناسان، با توجه به اینکه این طرح نقطه عطفی در تقویت نقش رنمینبی در شبکه امنیت مالی جهانی است، چین می‌تواند به دلیل اهمیت این کشور در اقتصاد جهانی، گام‌های بیشتری در این زمینه بردارد.

یی گانگ، ريیس بانک خلق چین (PBOC) در ماه ژوين آمادگی بانک‌های مرکزی را برای تقویت هماهنگی سیاست‌های کلان اقتصادی و مالی اعلام کرد.

برای کمک به کاهش خطر بدتر شدن بدهی در برخی از اقتصادهای  نوظهور، وانگ از دانشگاه رنمین گفت: چین می‌تواند در طرح تجدید ساختار بدهی و تمدید مشارکت کند و اقتصادهای بدهکار را برای انتشار اوراق قرضه در بازارهای رنمینبی فراساحلی برای جمع‌آوری پول برای بازپرداخت بدهی تسهیل کند.

ژانگ لینگ، مدیر مرکز مطالعات مالی بین‌المللی که بخشی از دانشگاه مرکزی مالی و اقتصاد گفت: چین می‌تواند در صورت لزوم، مبادلات ارزی دوجانبه بیشتری با اقتصادهای نوظهور که از نظر مالی تحت فشار هستند را آغاز کند.

ژانگ بیان کرد: یک سوآپ ارزی که در آن بانک مرکزی یک کشور رنمینبی را با پول خود به‌عنوان وثیقه وام می‌گیرد، می‌تواند نقدینگی رنمینبی را برای پرداخت‌های تجارت بین‌المللی در اختیار کشور قرار دهد و ذخایر دلاری را برای بازپرداخت بدهی ذخیره کند.

تاکنون بانک خلق چین قراردادهای سوآپ دوجانبه با 40 مقام پولی امضا کرده است. سهم رنمینبی در ذخایر ارزی جهانی در سه ماهه اول به 2.88 درصد افزایش یافته است، در حالی که سه ماهه قبل 2.79 درصد و دلار آمریکا 58.88 درصد سهم دارد.

کارشناسان گفتند: چین باید ثبات سیاست پولی خود را حفظ و از تغییرات شدید در شرایط مالی ناشی از ایجاد اثرات سرریز بر سایر اقتصادها جلوگیری کند.

شرکت اوراق بهادار چین هوارتای (Huatai Securities) در گزارشی اعلام کرد: در حالی که بانک خلق چین ممکن است به دلیل افزایش تورم در نیمه دوم به ثبات قیمتها اهمیت بیشتری بدهد، انتظار می‌رود موضع سیاست آن بدون انقباض شدید در شرایط پولی تطبیقی ‌باقی بماند.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که شرایط پولی مساعد باعث افزایش اعتبار شده است. بانک خلق چین روز دوشنبه اعلام کرد وام‌های جدید یوان چین در ژوين به 2.81 تریلیون یوان (418.97 میلیارد دلار) رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 686.7 میلیارد یوان افزایش داشته است.

local_offerبرچسب‌ها:
رکود اقتصادی چین با ژاپن برابر می‌شود؟

رکود اقتصادی چین با ژاپن برابر می‌شود؟

پایگاه خبری ایالات متحده روز سه شنبه در گزارشی اقتصاد چین را با ژاپن مقایسه کرده و می نویسد شماری از اقتصاددانان بر...

Borna.news/
اقتصادی چین رکورد زد

اقتصادی چین رکورد زد

چین در ماه جولای با سریع‌ترین نرخ در 15 ماه اخیر رشد کرد، زیرا کاهش محدودیت‌های کووید باعث افزایش اعتماد مصرف‌کننده شد...

Borna.news/
بدترین عملکرد اقتصادی چین در دوسال گذشته ثبت شد/ رشد 0.4 درصدی تولید ناخالص داخلی

بدترین عملکرد اقتصادی چین در دوسال گذشته ثبت شد/ رشد 0.4 درصدی تول...

اقتصاد چین بدترین عملکرد سه ماهه خود را در بیش از دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا ثبت کرد.

MehrNews.com/
رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

نخست‌وزیر چین می‌گوید که اقتصاد چین در حال بهبود است اما اساس آن مستحکم نیست.

Isna.ir/
داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

ایلنا: قیمت‌های جهانی نفت خام در پی نگرانی‌های ناشی از داده‌های ضعیف اقتصادی از کارخانه‌های و بخش‌های تولیدی چین، بیش از یک دلار کاهش یافت.

Ilna.ir/
داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

داده‌های ضعیف اقتصادی چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت‌های جهانی نفت خام در پی نگرانی‌های ناشی از داده‌های ضعیف اقتصادی از کارخانه‌های و بخش‌های تولیدی چین، بیش از یک...

Borna.news/
برنامه احیای اقتصادی چین چیست؟

برنامه احیای اقتصادی چین چیست؟

برای هماهنگی کنترل کووید-19 با توسعه اقتصادی، دولت شهری شانگهای برنامه‌ای برای تسریع بهبود اقتصادی اجرا می‌کند.

Isna.ir/
افت قیمت نفت در پی نگرانی‌ها از تضعیف رشد اقتصادی چین

افت قیمت نفت در پی نگرانی‌ها از تضعیف رشد اقتصادی چین

ایلنا: قیمت‌های جهانی نفت خام در پی غلبه عامل نگرانی‌ها درباره تضعیف رشد اقتصادی چین بر اعمال محدودیت‌ احتمالی اروپا علیه واردات نفت خام روسیه، با بیش از یک دلار...

Ilna.news/
ثبات اقتصادی چین از کجا نشات می‌گیرد؟

ثبات اقتصادی چین از کجا نشات می‌گیرد؟

حریری گفت: اقتصاد چین از امتیازات بسیاری بهره مند است که داشتن جمعیت زیاد یکی از مهم ترین آنهاست.

Gostaresh.news/
بحران اقتصادی چین نزدیک است؟

بحران اقتصادی چین نزدیک است؟

سه بانک بزرگ چین اعلام کردند که وام‌دهندگان این کشور در سال جاری با موارد مخالف متعددی روبرو هستند که شامل همه‌گیری، سیاست جهانی و آشفتگی داخلی در صنعت املاک و مستغلات است.

Isna.ir/
پیش بینی کاهش رشد اقتصادی چین و آمریکا به خاطر امیکرون

پیش بینی کاهش رشد اقتصادی چین و آمریکا به خاطر امیکرون

صندوق بین‌المللی پول شب گذشته پیش بینی خود نسبت به رشد اقتصاد جهانی، اقتصاد آمریکا و اقتصاد چین را به خاطر تبعات شیوع امیکرون نسبت به پیش بینی قبلی کاهش داد.

FarsNews.ir/
رشد اقتصادی چین در شرایط وخیم کرونایی

رشد اقتصادی چین در شرایط وخیم کرونایی

کنفرانس سالانه کار اقتصادی مرکزی چین از 26 تا 28 آذر (16 تا 18 دسامبر) در پکن برگزار شد و شی جین ‌پینگ دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست و ريیس جمهوری خلق چین در این نشست سخرانی مهمی را ایراد کرد.

Bartarinha.ir/
داده های اقتصادی چین سرمایه گذاران را مایوس کرد

داده های اقتصادی چین سرمایه گذاران را مایوس کرد

بازارهای آسیایی در آخرین روز معاملاتی هفته با روند منفی همراه شدند در حالی که آمار صادرات چین بازارها را نسبت به بهبود اوضاع تجاری در جهان ناامید کرد.

Sena.ir/
داده های اقتصادی چین، دنیا را بهت زده کرد

داده های اقتصادی چین، دنیا را بهت زده کرد

رشد تولید ناخالص داخلی چین نیز نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال در این کشور بسیار پایین بوده است و حتی نسبت به بحران مالی سال 2008-2009 در جهان نیز اوضاع اقتصادی این کشور وخیم تر گزارش شده است .

Sena.ir/