طرح مشترک «از آبخیز تا جالیز» در کشور اجرا می‌شود

طرح مشترک «از آبخیز تا جالیز» در کشور اجرا می‌شود

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح از آبخیز تا جالیز به صورت مشترک بین معاونت آب و خاک و سازمان منابع طبیعی اجرا می شود که موجب افزایش آبدهی قنوات و توسعه آبخیزداری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نشست بررسی وضعیت و مسايل و مشکلات آب و خاک استان البرز با حضور فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات معاونت آب و خاک در کرج برگزار شد.

سرپرست معاونت آب و خاک در این نشست گفت: در بحث احیا و مرمت قنوات برای اولین بار از محل اعتبارات محرومیت زدایی اعتبار ویژه‌ای به صورت مشترک به احیای قنوات و اجرای طرح آبخیزداری اختصاص یافت.

عباسی گفت: یکی از بحث‌های مهم در حوزه آب و خاک این است که ترسیمی از وضعیت کل منابع و مصارف آب و خاکی در کشور داشته باشیم و به همین منظور از حدود پنج سال پیش معاونت آب و خاک با مشارکت موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، اندازه‌گیری آب مصرفی بیش از 35 محصول کشاورزی را که بیش از 85 درصد تولیدات کشاورزی را تشکیل می‌دهند، به تفکیک استان، محصول و روش آبیاری در قالب 35 مجلد جمع آوری نموده است.

وی اضافه کرد: با پایش محصولات فوق مشخص شده است که در برخی استان‌های کشور کم آبیاری انجام می‌شود و اجرای سامانه‌های نوین آبیاری موجب کاهش 30 درصدی آب مصرفی شده است.

سرپرست معاونت آب و خاک گفت: به طور متوسط میزان آب آبیاری در کشور 8 هزار متر مکعب در هکتار است که استان البرز با متوسط آب آبیاری 10 هزار مترمکعب در هکتار از وضعیت آبی مناسب‌تری برخوردار است.

عباسی گفت: در استان‌ها بایستی از ظرفیت کارگروه ماده 11 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی برای حل و فصل مسايل و مشکلات آب و خاک استفاده نمود.

وی افزود: بر اساس قانون بودجه سال 1401 کاهش پروانه چاه‌های کشاورزی ممنوع است و تهیه و نصب کنتورهای تحویل حجمی از محل اعتبارات طرح تعادل بخشی به عهده وزارت نیرو می‌باشد.

اختصاص 1,500 میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح‌های احیا و مرمت قنوات و آبخیزداری

در ادامه این نشست مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد گفت: برای اجرای طرح‌های احیا و مرمت قنوات و آبخیزداری در کمیسیون تلفیق و از محل اعتبارات محرومیت زدایی 1,500 میلیارد تومان اختصاص یافت.

وی افزود: مدیریت آب از اولویت‌های مهم کشور است و نیاز است در موضوع مدیریت آب تغییر ساختاری صورت پذیرد و این چندگانگی که در حوزه مدیریت آب وجود دارد، ساماندهی شود. لذا مجلس این بحث را در برنامه هفتم توسعه دنبال می‌کند.

وی با تاکید بر احیای اراضی موات، به آمایش سرزمین در سطح ملی و استانی اشاره کرد.

اختلاس 730میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

اختلاس 730میلیون دلاری در وزارت جهاد کشاورزی

نماینده مردم میانه در مجلس، جزيیات اختلاس 730 میلیون دلاری در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.

Bartarinha.ir/

بیانیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تخلف در واردات نهاده های دامی و چند ابهام و پرسش

85 درصد اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب و خاک است

85 درصد اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب و خاک است

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 85 درصد اعتبارات وزارت جهاد در حوزه آب و خاک است و بیشترین تعداد طرح‌ها و حجم فعالیت‌های اجرایی در استان‌ها در این حوزه انجام می‌شود.

MehrNews.com/
آبخیزداری و نقش آن در جلوگیری از یک بحران خاموش

آبخیزداری و نقش آن در جلوگیری از یک بحران خاموش

آبخیزداری بهینه ترین و موثرترین راهکار در مقابل فرسایش خاک است که چندان جدی گرفته نشده و فرسایش خاک به طور خاموش همچنان می تازد.

MehrNews.com/
هشدار مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان در خصوص خطر آتش سوزی در مراتع

هشدار مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان در خصوص خطر آتش سوزی در مراتع

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان هرمزگان هشدار داد: آتش‌ سوزی همانند تهدید جدی در کمین مراتع و جنگل‌های استان است.

Irinn.ir/
25 درصد سیلاب خوزستان در مخازن آبخیزداری ذخیره شد

25 درصد سیلاب خوزستان در مخازن آبخیزداری ذخیره شد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان از ذخیره سازی 25 درصدی سیلاب اخیر در مخازن آبخیزداری این...

Gostaresh.news/
یک چهارم سیلاب خوزستان در مخازن آبخیزداری ذخیره شد

یک چهارم سیلاب خوزستان در مخازن آبخیزداری ذخیره شد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان از ذخیره سازی 25 درصدی سیلاب اخیر در مخازن آبخیزداری این استان خبر داد.

MehrNews.com/
کنترل 5.5 میلیارد مترمکعب سیلاب و رسوب توسط آبخیزداری

کنترل 5.5 میلیارد مترمکعب سیلاب و رسوب توسط آبخیزداری

5.5 میلیارد متر مکعب سیل و رسوب توسط عرصه‌هایی که عملیات آبخیزداری در آن اجرا شده است در سیلاب‌های اخیر کنترل شد.

Borna.news/
5.5 میلیارد متر مکعب از سیل اخیر را به خاطر آبخیزداری کنترل کردیم

5.5 میلیارد متر مکعب از سیل اخیر را به خاطر آبخیزداری کنترل کردیم

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: 5.5 میلیارد متر مکعب سیل و رسوب توسط عرصه‌هایی که عملیات آبخیزداری در آن اجرا شده است در سیلاب‌های اخیر کنترل شد.

MehrNews.com/
سالانه باید 10 میلیون هکتار آبخیزداری در کشور اجرا شود

سالانه باید 10 میلیون هکتار آبخیزداری در کشور اجرا شود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حداقل سالانه باید 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور اجرایی شود، گفت: ظرف 10 تا 11 سال تمام عرصه‌های آبخیز باید تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار گیرد.

MehrNews.com/

تدوین لایحه قانون جامع آبخیزداری کشور تا دو هفته آینده

90 میلیون هکتار از عرصه کشور نیازمند طرح های آبخیزداری

90 میلیون هکتار از عرصه کشور نیازمند طرح های آبخیزداری

سرپرست معاونت آب و خاک گفت: در سال های گذشته سالانه یک تا یک و نیم میلیون هکتار با اعتباراتی که وجود داشته دولت می...

Borna.news/
ورود جدی دولت به آبخیزداری برای جلوگیری از خطرات سیل/وظایف وزارت جهاد تعیین شد

ورود جدی دولت به آبخیزداری برای جلوگیری از خطرات سیل/وظایف وزارت ج...

ريیس جمهور وزارت جهاد را مکلف کرد که تا دو هفته لایحه جامع آبخیزداری را آماده کند و اعتبار برای اجرای 19 میلیون هکتار هم به دستور معاون اول تامین می شود.

FarsNews.ir/
حدود و ثغور طبیعت خط قرمز سازمان منابع طبیعی

حدود و ثغور طبیعت خط قرمز سازمان منابع طبیعی

معاون وزیر جهاد کشاورزی، خط قرمز سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را حدود و ثغور طبیعت دانست و گفت: با مشارکت مردم، منابع طبیعی قوی‌تر می‌شود.

MehrNews.com/
9 تخلف وزارت جهاد کشاورزی در ماجرای «آریو تجارت سهیل»

9 تخلف وزارت جهاد کشاورزی در ماجرای «آریو تجارت سهیل»

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه ای به معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، 9 تخلف این وزارتخانه را در ماجرای آریو تجارت سهیل و واردات نهاده های دامی برشمرد.

MehrNews.com/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات