جزيیات مالیات بر دارایی/ در چه صورت مشمول مالیات نمی‌شویم؟

جزيیات مالیات بر دارایی/ در چه صورت مشمول مالیات نمی‌شویم؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز به شرخ جزيیات بیشتری از طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌پردازد. عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی نیز در ادامه با چند انتقاد، جزيیات و راه‌های دور زدن این مالیات را به چالش می‌کشد.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز، طرح مالیات برعایدی سرمایه را مالیات بر سوداگری می‌خواند و جزيیات مشمولان آن را با جزيیات بیشتری توضیح می‌دهد که در لینک زیر می‌تواند بخوانید.

مطالعه بیشتر: چه کسانی باید مالیات بر عایدی سرمایه بدهند؟

در ادامه این گفتگو عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، اضافه می‌شود تا طرح ارايه شده را بررسی کرده و انتقادات مورد نظرش را مطرح کند:
اولین نقدی که او وارد می‌کند این است که مجموع سرمایه افراد در این طرح مالیاتی در نظر گرفته نشده.

او توضیح می‌دهد: ممکن است کسی یک بنز چهار میلیارد تومانی داشته باشد و دیگری دو پراید صد میلیونی. در این حالت فرد دوم باید مالیات پرداخت کند و اولی مشمول این مالیات نمی‌شود.

در ادامه گفتگوی چالشی مشکانی و طغیانی را در این باره می‌خوانید:

طغیانی: ما در بحث مالیات بر خودرو و مسکن لوکس این مورد را در نظر گرفتیم.

مشکانی: رشد قیمت و تورم فعلی با رشد شدید نقدینگی در ارتباط است نه سوداگری. نقدینگی از سال 92 تا امروز 7 برابر شده با نگاه فریدمنی سطح عمومی قیمت‌ها هم باید 7 برابر می‌شد. مثلا قیمت ملک در تهران سال 92، چهار میلیون تومان بوده و امسال 28 میلیون تومان یعنی 7 برابر شده است.

امروز پایه پولی 400 هزار میلیارد تومان و بودجه‌ای در مجلس نوشته شده که 350 هزار میلیارد تومان بر سطح پایه‌پولی اضافه می‌کند. این بودجه ظرف دو سال 50 تا 70 درصد بر سطح تورم اضافه می‌کند باباین اگر فردی خودروی 100 میلیون تومانی بخرد به خاطر همین میزان تورم که دستپخت بودجه دولت و مجلس است، ظرف دو سال به 170 میلیون تومان می‌رسد. اگر بر اساس احساس نیاز این ماشین را بگیرم شما 40 درصد مالیات از این 70 میلیون تومان دریافت می‌کنید.

افزیش قیمت دارایی‌های مردم ناشی از تورم است. مثلا کسی که خانه‌ای 100 متری را خریده و فروخته، اگر 40 درصد از رشد قیمت را مالیات بدهد، با آنچه می‌مماند دیگر قادر نیست یک خانه 100 متری بخرد و باید آن را با 70 متری جایگزین کند که این به معنی کاهش قدرت خرید مردم است. این مالیات بر تورم است و قدرت خرید مردم را 30 تا 35 درصد کاهش قدرت خرید مردم را به همراه می‌آورد.

تولیدکننده‌ای که 20 درصد مالیات می‌پردازد، سود واقعی داشته در حالی، که افزایش قیمت طلا، مسکن، خودرو و ارز در اثر تورم است و هیچ سود واقعی وجود نداشته. در واقع شما از سود اسمی مردم مالیات دریافت می‌کنید. در این طرح من حداقل 20، 30 شکاف‌هایی پیدا کردم که می‌توان از طریق آن قانون را دور زد.

پول بی‌پشتوانه چاپ می‌کنید و تورم تولید می‌کنید، بعد از همان تورم از مردم مالیات می‌گیرید. در واقع شما به دولت برای چاپ پول انگیزه می‌دهید.

طغیانی: یکی از دلایل رشد نقدینگی کسری بودجه است. اما چرا؟ چون دولت از محل مالیات درآمد کافی ندارد. درآمد مالیاتی آمریکا از مالیات بر عایدی 8 درصد کل مالیاتشان است. ضمنا کسری بودجه تنها عامل رشد قیمت‌ها و تورم نیست. یکی از عواملی افزیش قیمت‌ها افزایش نرخ ارز که با سوداگری ارزی ایجاد می‌شود. این که مسکن 30 تا 40 درصد بیشتر از متوسط تورم، افزایش قیمت دارد، به دلیل همین سوداگری‌هاست.

مشکانی: نقدینگی 7 برابر شده و قیمت ارز 6 برابر. با نگاه فریدمنی، نرخ ارز در حال حاضر پایین هم هست. تورم کسری بودجه شما تخلیه شود نرخ دلار می‌تواند به 35 هزارتومان هم برسد. افزایش قیمت از محل تورم و چاپ پول نامش سوداگری نیست.

طغیانی: شما فرض می‌کنید ما می‌خواهیم از مردم عادی مالیات بگیریم در حالی که روی پیشانی کسی ننوشته دلال.

مشکانی: ما در اقتصاد دلالی داریم اما علت آن کسری بودجه و تورم پولی است اگر این‌ها را نداشته باشیم، دلالی هم رخ نمی‌دهد. در سال آینده ما به پنج میلیون میلیارد تومان نقدینگی می‌رسیم. برخی طرح‌ها به تنهایی تا سه، چهار میلیون میلیارد تومان نقدینگی را افزایش می‌دهد با این حال حجم نقدینگی به 10میلیون میلیارد می‌رسد که به تبع آن 200 درصد تورم هم ایجاد می‌شود. پس دلال معمول رشد نقدینگی است نه علت افزایش قیمت‌ها. اسمش این است که مالیات از سوداگران گرفته می‌شود درحالی که این مالیات به جای ثروتمندان به قشر ضعیف بر خورد می‌کند کاملا نقض غرض می‌شود.

طغیانی: کسی بحثی ندارد که کسری بودجه و نقدینگی عامل تورم است اما مشکلات ما در مالیات موجب می‌شود مشکل کسری حل نشود. دولتی که درآمد مالیاتی‌اش یک چهارم درآمدهای مالیاتی در دنیا است طبیعتا کسری دارد. آقای مشکانی فقط نقدینگی را در نظر می‌گیرد درحالی که موضوع افزایش نرخ ارز خود یکی از عواملی تورم است. سود همان عایدی تولیدکننده نسبت به سرمایه‌اش است که از آن مالیات می‌دهد. اگر از دلال مالیات گرفته نشود تولیدکننده از فعالیت تولیدی‌اش پشیمان می‌شود.

درست است که دلالی معمول تورم است اما این دلیل خوبی نیست که کاری برای رفع آن نکنیم. این مالیات ابدا به قشر متوسط به پایین برخورد نمی‌کند. کدام قشر متوسط دارایی مازاد دارد که بخواهد با آن دلالی کند؟ این قشر به یارانه نیازمندند.

این را هم بگویم که قوانین مالیات بر عایدی منعطف هستند و سالیانه می‌تواند موارد و نرخ‌ آن‌ها در بودجه تغییر کند. با این حال برخی فقط نقد و آنچه 187 کشور دنیا دارند را رد می‌کنند.

مشکانی: این کشورها تورم تک رقمی دارند نه این که تورم 50 درصدی داشته باشند.

 

کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

نرخ تورم ماهانه خرید مسکن تهران در اسفندماه به عدد 3.2 درصد رسیده که در مقایسه با بهمن‌ماه 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

Bartarinha.ir/
کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

نرخ تورم ده کشوری که نام آن‌ها در صدر این فهرست آمده است منفی تخمین زده شده است همان طور که نرخ تورم در ایران طی سال‌های 1324، 1325 و 1329 منفی بوده است.

Bartarinha.ir/
سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سخنگوی دولت ضمن تاکید بر حمایت دولت از توسعه کمی و کیفی بازار بورس ذکر این نکته را ضروری دانست که افراد برای حضور در این بازار باید مدیریت ریسک و دانش کافی داشته باشند. به گفته او، سرمایه‌گذاری در بور...

TejaratNews.com/
غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

وزیر اسبق نفت و پست و تلگراف و تلفن با بیان اینکه ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم را به صفر می‌رسانم گفت: من در مدیریت خود توانسته ام که این اتفاق را رقم بزنم که برعکس مسیر تورم عمل کنم.

Bartarinha.ir/
نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 36.5 درصد برای دهک دهم تا 41.2 درصد برای دهک دوم است.

Bartarinha.ir/

تورم نقطه به نقطه 47درصد شد

تورم نقطه به نقطه فروردین ماه به 50درصد رسید

تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

در همه جای دنیا زمانی که تورم رخ می‌دهد بار تورمی بر دوش ثروتمندان است و این سه نظام کلیدی (نظام بانکی، مالیاتی و یارانه‌ای) به درستی عمل می‌کنند، اما در ایران بار تورم بر دوش دهک‌های کم درآمد جامعه ا...

Bartarinha.ir/
تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تصویری (احتمالا) از یک سرویس بهداشتی بین راهی در فضای مجازی بازنشر شد که در آن نوشته شده: «برای استفاده از سرویس بهداشتی هر نفر 10 هزار تومان.» کاربران به این تصویر واکنش نشان دادند.

Bartarinha.ir/
تورم در کشور عمان، منفی شد

تورم در کشور عمان، منفی شد

شکبه خبری بلومبرگ در گزارشی پیش بینی کرد که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس شاهد شدید‌ترین تورم منفی جهان خواهند بود چراکه شیوع ویروس کرونا باعث کاهش قیمت‌ها در این کشور‌ها شده است.

Bartarinha.ir/
تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

بررسی قیمت 30 قلم از اقلام عمده سفره خانوار در سال 99 نشان می‌دهد طی اول فروردین تا پایان اسفندماه سال 99 قیمت این 30 قلم به‌طور میانگین 80 درصد رشد داشته است.

Bartarinha.ir/
مقایسه نرخ تورم⁩ در ایران و برخی کشور‌ها

مقایسه نرخ تورم⁩ در ایران و برخی کشور‌ها

در جدول زیر مقایسه تورم⁩ افسارگسیخته ایران و برخی کشورها را ببینید.

Bartarinha.ir/
یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

روزنامه فرهیختگان در تیتر یک امروزش با «سلطان تورم» به روحانی، بابت گرانی‌های متعدد کنایه زده.

Bartarinha.ir/
تورم آمریکا هر روز بیشتر از دیروز!

تورم آمریکا هر روز بیشتر از دیروز!

نرخ تورم آمریکا وارد سطح کم سابقه پنج درصدی شد.

Bartarinha.ir/
چه کسانی باید مالیات بر عایدی سرمایه بدهند؟

چه کسانی باید مالیات بر عایدی سرمایه بدهند؟

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز، مشمولان طرح مالیات بر عادی سرمایه را با جریات بیشتری معرفی می‌کند.

TejaratNews.com/
ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

در حال بارگیری...