خطر کمبود گسترده دارو جدی است

خطر کمبود گسترده دارو جدی است

ريیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: مکاتبات زیادی با مسوولان مختلف از سران قوا گرفته تا وزارت بهداشت و بانک مرکزی درباره تامین ارز دارو انجام داده‌ایم اما متاسفانه تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

فانا: ريیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: مکاتبات زیادی با مسوولان مختلف از سران قوا گرفته تا وزارت بهداشت و بانک مرکزی درباره تامین ارز دارو انجام داده‌ایم اما متاسفانه تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

محمد عبده‌زاده در یک لایو اینستاگرامی با اشاره به اینکه سلامت مردم و وضعیت صنعت دارو گرفتار سیاست‌های ارزی دولت شده است و به نظر می‌رسد بنای دولت بیشتر بر تصمیم نگرفتن در این زمینه است، توضیح داد: با این روال تخصیص و تامین ارز قطعا طی ماه‌های آینده جوابگوی نیاز داروی کشور نخواهیم بود. به دلیل همین شرایط نیز اخیرا از معاون ارزی بانک مرکزی درخواست برگزاری جلسه فوری کردیم.

وی با اشاره به اینکه تا هفته قبل کل ارزی که برای بخش تولید داروی کشور تامین شده است، فقط حدود 11 دلار بود، گفت: در همین مدت حدود 125 میلیون دلار ارز برای واکسن کرونا تامین شد. این در حالیست که بخش داروی کشور در حوزه‌های تولید، واردات و داروهای کرونا ماهانه بطور میانگین به حدود 200 میلیون دلار ارز نیاز دارد اما در دو ماهه امسال فقط 11 میلیون دلار ارز تامین شد. نتیجه این وضعیت یعنی کمبود دارو در ماه‌های آینده.

وی با بیان اینکه بیشتر مواد اولیه و حد واسط دارویی از هند و چین وارد می‌شود، اظهار کرد: در بخش هند از مهر ماه سال قبل ارز ترجحی برای تولید دارو اصلا تامین نشده است. در بخش چین عمده ارزهایی که داده شده، عملیاتی نشده است.

عبده‌زاده تاکید کرد: مردمی که به بیمارستان‌ها یا داروخانه‌ها می‌آیند از ما توقع دارند داروی موردنیاز آنها را داشته باشیم و هیچ توجیهی را در ارتباط با کمبود دارو قبول نمی‌کنند. عدم تخصیص ارز دارو یعنی بازی با جان مردم. متاسفانه برخی از ثبت سفارش‌ها در حوزه دارو بیش از 6 ماه است که در نوبت مانده است.

او درباره آخرین وضعیت کمبودهای دارویی توضیح داد: فقط در بخش تولید دارو اعم از داروهای جنرال و بیمارستانی هم‌اکنون حدود 86 قلم داروی تولیدی دچار کمبود و نبود هستند و 560 قلم دارو نیز در معرض کمبود هستند که تا پایان ماه آینده با این وضعیت این داروها نیز دچار کمبود خواهند شد.

این در حالیست که برخی از این داروها تا پیش از این حتی در بدترین شرایط هم در داروخانه‌های کشور موجود بوده‌اند. ضمن اینکه اگر همین الان هم ارز دارو تامین شود، حدود 6 ماه طول این داروها طول می‌کشد و به همین دلیل کمبود دارو به دلیل عدم تامین به موقع ارز کاملا محتمل است. داریم زمان طلایی تامین ارز دارو را از دست می‌دهیم. داروهای تولید داخل پرتیراژ هستند و اگر دچار کمبود شوند، با 10 برابر ارز مواد اولیه هم نمی‌توان داروی ساخته شده را وارد کرد.

ريیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: مجموع ارزی که برای حوزه دارو، داروهای کرونا و واکسن کرونا برای سال جاری نیاز داریم حدود 4.4 میلیارد دلار است درحالی‌که فقط 1.5 میلیارد دلار برای این حوزه‌ها برای امسال مصوب داریم و تازه از بودجه 1.5 میلیارد دلاری مختص دارو، 125 میلیون دلار نیز تاکنون به واکسن کرونا اختصاص یافته است.

عبده‌زاده با تاکید بر اینکه هیچ نظمی در تامین ارز دارو وجود ندارد، افزود: اگر ارز ترجیحی وجود دارد باید با اولویت به تولید دارو اختصاص یابد. اگر هم وجود ندارد ندارند، دولت باید از سامانه نیما ارز بخرد و مابه‌التفاوت آن را پرداخت کند و ارز ترجیحی تولید دارو را تامین کند. تبعات عدم تصمیم‌گیری به موقع و عدم تامین ارز و در نتیجه کمبود دارو، بسیار سنگین است و گریبانگیر بیماران، صنعت، بانک مرکزی، دولت و بیمه را خواهد گرفت. متاسفانه تامین ارز دولت در اولویت دولت نبوده است و هم‌اکنون بیش از یک میلیارد دلار ثبت سفارش انجام شده در حوزه دارو وجود دارد که ارز آنها تامین نشده و بلاتکلیف مانده‌اند.

local_offerبرچسب‌ها:
موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

موجودی مواد اولیه دارو در وضعیت مناسبی قرار ندارد

محمود نجفی عرب، ريیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران می‌گوید، به دلیل مشکلاتی که در تخصیص ارز ایجاد شد، موجودی انبارهای مواد اولیه دارو، رو به کاهش گذاشته و چند ماهی است که فعالان صنعت دارو هشدار می‌د...

TejaratNews.com/
ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

در حالی که ريیس کل بانک مرکزی ادعا می‌کند از ابتدای سال 500 میلیون دلار ارز به واردات دارو تخصیص پیدا کرده،ريیس سندیکای صنایع داروهای انسانی ایران، به تجارت‌نیوز می‌گوید بانک مرکزی از ابتدای سال تا 20...

TejaratNews.com/

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

خطر کمبود گسترده دارو جدی است

دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

درحالی که اخیرا شنیده می‌شود روند تخصیص ارز به کالاهای ضروری مثل دارو، نهاده‌های دامی، شیر خشک و... دچار اختلال شده، آخرین فهرست منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد برخی نهادهای فرهنگی موفق به دریافت ارز...

TejaratNews.com/
وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: ارز 4200 تومانی برای دارو حذف نمی‌‌شود و مصوب شد که 2.5 میلیارد دلار ارز به دارو تخصیص یابد.

Bartarinha.ir/
قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلاتکلیف ماند

قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلا...

رییس کمیسیون اقتصادسلامت اتاق بازرگانی تهران از بلاتکلیفی 220 میلیون دلار ارز ترجیحی تخصیص یافته به شرکت‌های دارویی در چین خبر می‌دهد و می‌گوید: « کونلون بانک دیگر با ایران همکاری نمی‌کند، اگر بانک مر...

TejaratNews.com/
نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: تزریق ارز 4200 تومانی به حوزه تولید دارو، منجر به نابودی توسعه و سرمایه‌گذاری صنعت دارو شده است.

TejaratNews.com/
"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

"دارو" سرمایه را 100 درصد افزایش داد

شرکت کارخانجات داروپخش در تاریخ 1399/09/23 مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرد.

BourseNews.ir/
کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا، ارسال دارو به آمریکا را ممنوع کرد

کانادا در اقدامی جدید صادرات عمده دارو را به آمریکا ممنوع کرد.

Sena.ir/
فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

فرصتی برای صنعت دارو و تهدیدی برای مصرف کنندگان

کمبودها فرصتی برای شرکت های دارویی ایجاد می کند که در صورت در اختیار داشتن مواد اولیه کافی، نیاز بازار را تامین کنند و از محل افزایش تولید و فروش، سود بیشتری هم محقق کنند.

BourseNews.ir/
ارز 4200 تومانی دارو حذف شد؟

ارز 4200 تومانی دارو حذف شد؟

با وجود شایعاتی که امروز در رابطه باحذف ارز 4200 تومانی از واردات دارو مطرح بود، پیگیری‌ها از این حکایت دارد که این خبر صحت نداشته و تامین ارز دارو به روال قبل ادامه دارد.

TejaratNews.com/
جدیدترین خبرها از کامیون‌های توقیف شده دارو

جدیدترین خبرها از کامیون‌های توقیف شده دارو

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: اسناد و اطلاعات واصله از کامیون‌های توقیف شده بیانگر این است که داروهای ساخت کشور عراق در این محموله وجود دارد و کامیون‌های حامل این داروها نیز عراقی بوده است.

TejaratNews.com/
واکنش دو نماینده به کشف محموله قاچاق دارو

واکنش دو نماینده به کشف محموله قاچاق دارو

دو عضو کمیسیون بهداشت در مجلس شورای اسلامی از ابعاد پرونده کشف محموله قاچاق دارو در مرز عراق ابراز بی‌اطلاعی کرده و اعلام کردند که این موضوع در جلسه کمیسیون بهداشت به زودی بررسی خواهد شد.

Bartarinha.ir/
دستگیری باند بزرگ قاچاق دارو در عراق/ رانت واردات دارو معادل حقوق 1.8 میلیون کارگر ایرانی

دستگیری باند بزرگ قاچاق دارو در عراق/ رانت واردات دارو معادل حقوق ...

در شرایطی که بیماران ایرانی با گرانی افسارگسیخته و کمیابی داروهای خاص مواجه هستند، عراق دیشب اعلام کرد که باند بزرگ قاچاق دارو از ایران را متلاشی کرده است. دولت برای واردات دارو با توزیع ارز 4200 توما...

TejaratNews.com/
ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل مطالبه فعالان بازار سهام از رییسی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (30خرداد) / روند نوسانی خروج پول ادامه دارد نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه

در حال بارگیری...