رقابت‌پذیری تولیدات داخلی با ورود تحقیق و توسعه/ صنعت برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش باید ترغیب شود

رقابت‌پذیری تولیدات داخلی با ورود تحقیق و توسعه/ صنعت برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش باید ترغیب شود

عضو هیيت ريیسه‌ مجلس گفت: باید برای توسعه زنجیره ارزش و رقابت پذیر کردن تولید داخل، به سمت ورود تحقیق و توسعه از طریق ترغیب صنعت برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش به کمک سیاست تولید بار اول برویم تا علاوه بر تولید محصولات باارزش افزوده بالا، به رونق صادرات و ارزآوری نیز برسیم.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، زمانی که رقابت پذیری محصول صادراتی کشور، به دلیل ارزش محصول تولیدی نباشد بلکه به دلیل انرژی ارزانی باشد که به وسیله آن محصول صادراتی تولید شود و طی این فرایند به صادرات برسد، به این موضوع انرژی مجازی و به صنایع گرفتار در این موضوع صنایع گرفتار به تله انرژی مجازی می گویند.

تولیدات صنعتی ایران بیشتر از اینکه بابت ارزش ذاتی کالا، صادراتی باشند به دلیل انرژی مجازی به کار گرفته شده در تولید آن محصول مورد استقبال قرار گرفته اند.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره تبدیل شدن ایران به یکی از بزرگترین صادرکننده‌ های انرژی مجازی در ابتدای راه گفت: یکی از مباحث مهمی که در کشور با آن روبرو هستیم خام فروشی است، در اینجا افراد بهره‌مند این تجارت را هنر مدیریتی خود می‌دانند و از طرفی شرکت خود را شرکت موفقی جلوه می‌دهند، در حالی که این سود نیست این یارانه پنهانی است که حق همه مردم است و میتوان گفت استفاده شخصی از آن شده است.

وی با اشاره به استفاده‌ی مشترکان پرمصرف بخش خانگی از انرژی ارزان، اظهار داشت: علاوه بر موضوع خوراک و سوخت ارزان در بخش صنعتی که باعث رونق خام فروشی شده است، طبق گزارشات سازمان برنامه و بودجه، مشترکان پرمصرف جامعه چیزی حدود 28 برابر افرادی که بهینه مصرف می‌کنند از یارانه‌ی پنهان بهره‌می‌برند و این موضوع نیز شکاف اجتماعی را عمیق تر می‌کند و روز به روز ثروتمندان را ثروتمندتر و افراد ضعیف جامعه را فقیر تر می‌کند.

حاجی دلیگانی در پاسخ به این سوال که آیا ورود فناوری به صنایع زمینه ساز فرار از تله‌ی انرژی مجازی و توسعه‌ی زنجیره ارزش می‌شود، گفت: ورود فناوری یکی از راه های رهایی از تله‌ی صادرات انرژی مجازی است از دیگر راههای فرار از این مسيله، توسعه و افزایش تعداد حلقه های زنجیره تولید است یا به نوعی همان مشتق گرفتن از حلقه های زنجیره ی تولید، ما باید بتوانیم محصول نهایی مواد معدنی مثل گاز و امثالهم را توسعه دهیم و به صادرات فراورده‌ های حاصل بپردازیم.

عضو هیات ريیسه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این موضوع توجیه پذیر نیست که منابع باارزش کشور را به کشورهای دیگر باج دهیم و خام فروشی و انرژی فروشی مجازی کنیم و بسیار به دور از عدالت است، بنابراین لازم است برای توسعه زنجیره ارزش و رقابت پذیر کردن تولید داخل، به سمت ورود تحقیق و توسعه از طریق ترغیب صنعت برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش به کمک سیاست تولید بار اول برویم تا علاوه بر تولید محصولات باارزش افزوده بالا، به رونق صادرات و ارزآوری نیز برسیم.

انتهای پیام/

افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جزيیات دریافتی کارگران در سال 1402 جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟