افزایش اشتغال همگام با جهش تولید

افزایش اشتغال همگام با جهش تولید

وزارت اقتصاد اعلام کرد:نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به فصل مشابه در سه سال گذشته به کمترین حد خود رسیده که این دستاورد در سایه اتخاذ سیاست‌های اقتصادی دولت و افزایش رونق صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری جزو اولویت‌های مهم و نخست دولت محسوب می‌شود که در مسیر تحقق آن، گام‌هایی برداشته شده است. بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری در فصل تابستان به عدد کم سابقه 8.9 درصد کاهش پیدا کرده، این در حالی است که برخی در ابتدا کاهش نرخ مشارکت اقتصادی از 41.1 درصد به 41 درصد را دلیل کاهش نرخ بیکاری تصور می‌کردند اما بر اساس گزارش این مرکز، تعداد افراد فعال اقتصادی که تشکیل دهنده جمعیت مشارکت کننده در اقتصاد هستند در تابستان امسال با 211 هزار نفر افزایش به شش میلیون و 112 هزار نفر رسیده است.

از طرف دیگر تعداد افراد دارای شغل در کشور با 373 هزار نفر رشد به 23 میلیون و 778 هزار نفر افزایش یافته است.

تعداد جمعیت بیکار 15 سال و بیشتر و فارغ التحصیل آموزش عالی از یک میلیون و دوازده هزار نفر به 955 هزار نفر کاهش یافته است و این افزایش رشد اشتغال در شرایطی رخ داد که به دلیل خشکسالی تعداد شاغلان در بخش کشاورزی بیش از 300 هزار نفر در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته کمتر شده است. همچنین تعداد افراد شاغل در بخش صنعت 122 هزار نفر و شاغلان در بخش خدمات 546 هزار نفر بیشتر شده است، بنابراین کاهش نرخ بیکاری در تابستان امسال دلایل اقتصادی داشته و بیانگر حرکت اقتصادی ایران به سمت رونق نسبی است.

دولت سیزدهم از روز نخست آغاز فعالیت سعی کرد تا با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی صحیح و افزایش رونق در بخش تولید، اشتغال در کشور را افزایش دهد، اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای احیای واحدهای راکد در سال جاری و همچنین بازگشت 770 واحد صنعتی راکد در کشور به چرخه تولید را می‌توان از اقدامات مثبت دولت برای رونق در بخش تولید عنوان کرد که آمارها نیز مهر تاییدی بر این سیاست‌ها می‌زنند.

آمارهای منتشر شده از سوی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی حاکی از رشد تولیدات 280 شرکت بورسی در شهریورماه است میزان تولیدات کل شرکت‌های صنعتی بورسی در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.5 درصد افزایش یافته است.

همچنین میزان تولیدات شرکت‌های بورسی در شهریور ماه درمجموع 5.3 درصد بیشتر از مرداد ماه بوده است.

در شهریور ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، فلزات اساسی 9.4 درصد، صنایع شیمایی 1.3 درصد، خودرو و قطعات 21.9 درصد، کانی‌های غیرفلزی 7 درصد، صنایع دارویی 1.9 درصد، لاستیک و پلاستیک 3.7 درصد، ماشین آلات و تجهیزات 16.2 درصد، فرآورده‌های نفتی 14.8 درصد و محصولات فلزی 5 درصد رشد تولید داشته‌اند.

این در حالی است که شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی در تیرماه و مرداد نیز به ترتیب 5.8 درصد، 6.7 درصد افزایش داشته است که همگی حاکی از رشد رونق تولید و کاهش بیکاری به واسطه این رونق است و بخش تولید در اقتصاد ایران علی رغم همه مشکلاتی که با آن مواجه است وضعیت امیدوار کننده‌ای دارد که می‌تواند به تداوم کاهش نرخ بیکاری برسد.

اوپک‌پلاس تمدید توافق یا کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند رشد 3 هزار واحدی شاخص کل بورس درآخرین روز معاملاتی هفته کاهش حقوق گمرکی مواداولیه از 4 به یک درصد معاملات خودروهای وارداتی شفاف می‌شود مزایده سراسری املاک و مستغلات تملیکی برگزار می شود آخرین قیمت سکه و طلا/ سکه امامی زیر 17میلیون تومان جدیدترین قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی استان مرکزی سکاندار صادرات تخم‌مرغ ارتقا عملکرد صندوق های سرمایه گذاری، با ورود «فراصندوق ها» به بورس پایان هفته خوش برای بورس بازان / شاخص صعودی ماند کاهش حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه ای و ماشین آلات به یک درصد حمل و نقل هوایی ایران رتبه سوم جهان قرار دارد قیمت جدید پراید در بازار (9 آذر) لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی اعلام شد دریافت کالابرگ یا یارانه نقدی اختیاری است قیمت انواع سبزی و صیفی در میادین جدیدترین / قیمت بادمجان، فلفل دلمه، کدو و شلغم را ببینید آذربایجان شرقی صاحب اولین شهرک فناوری پوشاک کشور ... خودرویی ها ریختند اما شاخص کل بورس رشد کرد انتقال آب سد آزاد به خانه‌های مردم سنندج ماجرای آبونمان 20 هزار تومانی تلفن ثابت چیست؟ اوپک‌پلاس تمدید توافق یا کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند رکوردشکنی دولت در پرداخت تسهیلات خرد بانکی/ اعطای تسهیلات به بیش از یک میلیون نفر در 9 ماه قیمت سکه عقب نشینی کرد | قیمت سکه در بازار امروز چند ؟ قیمت سکه از کانال 17میلیون پایین آمد الزام دستگاه‌ها به ارايه لیست پرداخت پاداش کارکنان به خزانه داری کل کشور قیمت آجیل شب یلدا چند؟ / فندق نیم میلیونی شد با انعقاد قرارداد چهار میلیارد دلاری‌‌‌، کاهش صادرات به عراق تا حدی جبران می‌شود بازگشت سکه تمام بهار آزادی به کانال 16 میلیون تومانی سکه به کانال 16 میلیون تومانی بازگشت | جدیدترین قیمت‌ انواع سکه و دلار را ببینید؛ 9 آذر 1401 اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم قدرت خرید این خوراکی‌ها افزایش یافت/ خرید گوشت قرمز و سفید سخت‌تر شد نماد استقلال به بورس بازگشت عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها بورس هفته را سبز به پایان برد / رشد 3168واحدی شاخص کل پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی انتخاب بین کوپن و یارانه نقدی اختیاری شد ريیس بانک مرکزی: رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم از اولویت‌‌های بانک مرکزی است قیمت پراید رکوردشکنی کرد