قیمت مرغ با ارز 4200 نباید این می‌شد آقای مسيول

قیمت مرغ با ارز 4200 نباید این می‌شد آقای مسيول

کلاهی با اشاره به عدم حمایت موثر ارز 4200 تومانی از مصرف‌کننده، گفت: با توجه به قیمت‌های جهانی، کالا‌هایی که الان دلار 4200 تومانی دریافت می‌کنند باید بسیار ارزان‌تر از قیمت‌های موجود در بازار عرضه شوند، اما شواهد نشان می‌دهد که در شرایط فعلی کالا‌های مشمول ارز 4200 تومانی، با نرخ دلار 24 هزار تومانی یا بیشتر به دست مردم می‌رسد.

خبرگزاری مهر: افشین کلاهی در رابطه با اصلاح سیاست ارز 4200 تومانی اظهار کرد: ارز ترجیحی نه تنها به اهداف خود نرسید بلکه از ابتدا نیز اشتباه بود و بسیاری از کارشناسان با آن مخالفت کردند. از ابتدا این نکته مطرح می‌شد که اگر با پرداخت یارانه ارزی قرار بر این است که وضعیت مردم بهبود یابد، بهتر است این یارانه را مستقیم به خود مردم بدهیم به جای اینکه در ابتدای حلقه و به واردکننده یارانه بدهیم.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ارز 4200 تومانی و به طور کل ارز چند نرخی در بحث تولید مشکلات فراوانی ایجاد کرده است. اینکه قیمت واردات از قیمت تولیدات داخل بیشتر باشد طبیعتا روی کاهش تولید اثرگذار خواهد بود. متاسفانه واردات با ارز 4200 تومانی تولید داخل را سرکوب کرد.

مرغ در گران‌ترین حالت ممکن باید 12 هزار تومان فروخته شود

کلاهی با اشاره به عدم حمایت موثر ارز 4200 تومانی از مصرف‌کننده، تصریح کرد: با توجه به قیمت‌های جهانی، کالاهایی که الان دلار 4200 تومانی دریافت می‌کنند باید بسیار ارزان‌تر از قیمت‌های موجود در بازار عرضه شوند اما شواهد نشان می‌دهد که در شرایط فعلی کالاهای مشمول ارز 4200 تومانی، با نرخ دلار 24 هزار تومانی یا بیشتر به دست مردم می‌رسد.

وی ادامه داد: همین انحراف قیمتی در مرغ به خوبی خود را نشان داد و مهر تاییدی بر ناکارآمدی سیاست ارز ترجیحی زد. به عنوان مثال بیشترین نرخ مرغ در دنیا حدودا کیلویی 2 دلار است که با احتساب همه هزینه‌های جانبی با دلار 4200 باید حدود 12 هزار تومان به دست مردم برسد اما در بازار با قیمت 35 هزار تومان معامله می‌شود.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: البته باید توجه کرد که حذف ارز 4200 تومانی تبعاتی نیز خواهد داشت اما با اعطای یارانه به صورت مستقیم به مردم، از تبعات منفی آن کاسته خواهد شد.

حذف ارز 4200 تومانی به مثابه یک جراحی بزرگ است

وی گفت: حذف ارز 4200 تومانی به مثابه یک جراحی بزرگ است که ممکن است مشکلات جزيی نیز ایجاد کند اما دولت باید برای تعادل بخشیدن به اقتصاد جرات اصلاح روندهای غلط دولت پیشین را داشته باشد. ممکن است این تصمیم تبعاتی نیز در پی داشته باشد اما در این مورد باید صادق بود و جسارت لازم برای مقابله با این موضوع را داشت. باید ارز 4200 تومانی حذف شود و مردم به صورت مستقیم حمایت شوند.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران افزود: در مجلس نیز بحث کارت اعتباری مطرح شده به نظر می‌رسد که راه حل موجود همین باشد؛ یعنی برای کالاهای اساسی اعتباری به مردم داده شود و کارت آنها شارژ و مشخصا برای کالاهای اساسی اختصاص داده شود و در رده بعدی نیز می‌توان به بخشی از جامعه نیز این یارانه جدید را اعطا کرد.

کلاهی با اشاره به لزوم پرداخت یارانه نقدی به صورت کامل به مردم برای جبران حداقل آثار تورمی حاصل از حذف ارز 4200 تومانی گفت: در حال حاضر باید حذف ارز 4200 تومانی اتفاق بیفتد یعنی به صورت مستقیم به خود مردم یارانه داده شود تا حداقل آثار تورمی که به مردم وارد می‌شود نیز از طریق این یارانه کنترل شود. باید یارانه ارزی به دست خود مردم برسد و با حذف ارز 4200 تومانی و تک نرخی کردن ارز، رانت نیز از بین برود.

وی اظهار کرد: البته در نحوه پرداخت کمی اختلاف نظر است اما همه شیوه‌های جایگزین از جمله کارت اعتباری خرید یا یارانه نقدی را باید به صورت کارشناسی در موضوعات اجتماعی و اقتصادی بررسی کرد. به نظر من اعطای یارانه به صورت کارت اعتباری خرید، روش مناسبی است که کمترین مشکل را ایجاد می‌کند.

local_offerبرچسب‌ها:
فرار 36هزار میلیارد تومان از بورس در دوره ريیسی مبلغ یارانه جدید مشخص شد + زمان پرداخت فولاد؛ افزایش حاشیه سود 10 درصدی | سهامداران فولاد بخوانند! بازار سهام سقوط کرد/ فرار 36 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس در دوره رییسی نوبت به انتصاب همسران در دولت رسید! گوشی‌های لاکچری بازار را بشناسید/ جدول قیمت بورس فردا شنبه 9 بهمن چه خواهد شد؟ رشد آرام قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر کاهش ابهامات بازار سرمایه/ دو سناریوی مهم پیش روی بورس پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت خبر مهم درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران رقم خالص دریافتی کارمندان در سال آینده دو نیمه متفاوت بازار طلا و سکه بنیاد مستضعفان 30 میلیارد تومان برای جزیره‌نشینان محروم لارک اختصاص داد قطعی برق و گاز زمستانی سرد پیش‌روی تولیدکنندگان قرار می‌دهد؟ تولید خودرو انگلیس به کمترین میزان 65 سال گذشته رسید سرعت بخشیدن به روند پاسخگویی به مردم در میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در گیلان اعتماد با توییت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ رشد 36 درصدی خروج پول از بورس/ کاهش ورود نقدینگی حقیقی‌ها به صندوق‌ها شاخص کل بورس نوسانی خواهد بود قیمت رهن و اجاره خانه در کوی فراز + جدول دارندگان کارتخوان بخوانند/ جزيیات تازه درباره غیرفعال‌سازی دستگاه های کارتخوان برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد استارت نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت طلا 13 دلار ارزان شد صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان ادامه دارد حقوق سال آینده بازنشستگان اعلام شد آخرین وضعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان ادامه صادرات نفت‌خام ایران از گوی شناور لاوان هشدار برای صاحبان صنایع/سهمیه‌بندی برق صنایع تایید شد روند کاهشی قیمت دلار ادامه دار خواهد بود؟ آسیب‌دیدگی خط لوله پالایشگاه ستاره خلیج فارس برطرف شد 65 درصد مردم تحت پوشش سه صندوق بیمه‌ای/ در ازای هر بازنشسته 4.4 بیمه‌پرداز وجود دارد چند هزار مودی مالیاتی 100 درصد فرار مالیاتی داشته‌اند خبر مهم برای صاحبان کارتخوان ها پیش‌بینی از وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه هزینه خانوارها بالا رفت؛ منبع آمار تورم وزیر اقتصاد کجاست؟/ خاندوزی: دولت شتاب تورم را کم کرد خبر مهم درباره میزان عیدی بازنشستگان منبع آمار تورم "وزیر" کجاست؟ مشترکان اینترنت ثابت به 10.8 میلیون رسیدند ممنوعیت واردات مدل‌های پرتقاضای موبایل ادامه دارد بالش های مخدر به انگلیس نرسید گشایش در تنوع بخشی به روش های رفع تعهد ارزی پرداخت سود سال 99 سهام عدالت تا پایان 1400 جریمه 2.25 میلیون دلاری آمازون اعتماد با تيوری، تويیت و ابوالمشاغل‌ها به بورس برمی‌گردد؟ اولتیماتوم شاپرک به دارندگان کارتخوان 4 خبر خوش وزیر اقتصاد به مردم در نماز جمعه | کاهش ملموس تورم در راه است قیمت خانه در این مناطق تهران کاهشی شد