دلهره در بازار آلومینیوم شدت گرفت / نگرانی از روند قیمتی فلز نقره ای

دلهره در بازار آلومینیوم شدت گرفت / نگرانی از روند قیمتی فلز نقره ای

کاهش ذخایر آلومینیوم قابل تحویل در بورس‌‌‌ های کالایی دنیا، افت هزینه و تعدیل بحران انرژی در فاز کوتاه‌ مدت، شیوع موج جدید کرونا در کشور های اروپایی و احتمال از...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، برآیند این عوامل، باعث تضعیف نرخ آلومینیوم شده‌‌‌ و حتی این فلز در فاز بکواردیشن قرار گرفته که این موضوع به معنی انتظار فعالان این بازار برای افت بیشتر نرخ در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌روست. با کنترل نسبی بهای انرژی در دنیا با محوریت نرخ زغال‌‌‌سنگ حرارتی در چین از تب‌‌‌وتاب صعود نرخ آلومینیوم در بازارهای جهانی کاسته شد و حتی بهای هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن به کانال 2‌هزار و 400دلاری در روزهای ابتدایی ماه نوامبر سقوط کرد.

البته نوسان بهای آلومینیوم در کانال 2‌هزار و 400دلاری دوام نداشت و این محصول به‌سرعت به کانال 2‌هزار و 500دلاری و در ادامه به کانال 2‌هزار و 600دلاری بازگشت. ظرف 10روز گذشته، آلومینیوم در معاملات فروش نقدی و تحویل فوری در کانال 2‌هزار و 600دلاری مورد داد و ستد قرار گرفت که این نرخ حدود 18‌درصد کمتر از اوج قیمتی این فلز در بورس فلزات لندن بود. با توجه به سهم زیاد بخش انرژی در هزینه تولید آلومینیوم، عقبگرد قیمتی بهای زغال‌‌‌سنگ حرارتی به‌‌‌عنوان سیگنالی بنیادی از تعدیل نرخ این فلز در بازارهای کالایی دنیا حمایت کرد. کاهش موجودی آلومینیوم در انبارهای بورس‌‌‌های کالایی دنیا سیگنال اثرگذار دیگر بر بازار آلومینیوم بود که پتانسیل ایجاد رشد نرخ در این بازار را داشت.

با وجود این، قدرت سیگنال‌‌‌های کاهشی در این بازار به‌مراتب بالاتر بود و همین موضوع باعث شد تا نرخ این محصول با این مولفه رشد چندانی را تجربه نکند. در شرایطی که موجودی آلومینیوم قابل تحویل در انبارهای بورس‌‌‌های کالایی رو به کاهش گذاشته، یک‌واحد تولید آلومینیوم در استان «یون‌‌‌آن» چین با ظرفیت تولید سالانه 300‌هزار تن شمش آلومینیوم دچار حادثه شد که این حادثه به توقف تولید این واحد منجر شد و بازارهای چین را نسبت به عرضه شمش آلومینیوم نگران کرد.

این موضوع با احتمال ایجاد اختلال در عرضه، سیگنالی در جهت رشد قیمتی به‌‌‌شمار می‌رود. محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی دولت چین به منظور کاهش انتشار آلاینده‌‌‌های کربنی در این کشور باعث شده است تا از میزان تولید و عرضه آلومینیوم در چین کاسته شود. در چنین شرایطی، تحمیل کاهش مجدد تولید می‌تواند سیگنالی مهم برای رشد قیمتی در بازار تلقی شود.

بنابراین اگر توقف تولید در این واحد تولید آلومینیوم در چین طولانی شود، باید منتظر اثرگذاری آن بر بازار باشیم. البته در حال حاضر، برخی مناطق دنیا و به‌خصوص کشورهای اروپایی، با شیوع مجدد ویروس کرونا روبه‌رو هستند و موج جدید کرونا در کشورهای اروپایی احتمال ازسرگیری محدودیت‌های قرنطینه‌‌‌ای را در بخشی از کشورهای اروپایی تقویت کرده که تحقق محدودیت‌های قرنطینه‌‌‌ای می‌تواند با کاهش تقاضا به عقبگرد قیمتی فلز نقره‌‌‌ای منجر شود. قرارگرفتن معاملات آلومینیوم در فاز بکواردیشن خبر مهم این بازار بود. ظرف روزهای گذشته، آلومینیوم در معاملات فروش آتی و تحویل سه‌ماهه با نرخی کمتر از بهای آن در معاملات نقدی به فروش می‌رود که این موضوع بیانگر انتظار فعالان این بازار برای افت بیشتر نرخ این محصول در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌روست.

local_offerبرچسب‌ها:
جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد