نقش سهامدارن خرد در ریزش شاخص بورس / افت شاخص دستوری است؟

نقش سهامدارن خرد در ریزش شاخص بورس / افت شاخص دستوری است؟

یک کارشناس بازار سهام از نقش سهامدارن خرد در ریزش شاخص بورس سخن گفت که به اعتقاد او، به هیچ وجه سهامدار خرد مسيول مشکلات نیست بلکه وجود آنها در بورس برکت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رامین ربیعی، کارشناس بازار سهام و مدیر عامل گروه سرمایه‌‌گذاری فیروزه در گفتگو با تجارت‌نیوز به شرح نقش سهامدارن خرد در ریزش شاخص بورس و امکان دستوری بودن افت شاخص بورس بورس پرداخت. خلاصه این گفتگوی تجارت‌نیوز را در زیر بخوانید:

– به هیچ وجه سهام‌دار خرد را مسيول مشکلی نمی‌دانم بلکه وجود آنها در بورس برکت است. اگر که فرهنگ سرمایه‌گذاری مثل ادب و احترام باشد من سهام‌داران خرد را مقصر نمی‌دانم.

– نکته دیگر اینکه ما در یک بزنگاه تاریخی قرار گرفته‌ایم و در دنیا هم امسال برای بورس‌ها سال جالبی بود، کرونا باعث شد مردم به صورت آنلاین پشت سیستم‌ها بنشیند و سیستم‌های آنلاین شیرینگ باعث شد مردم در سراسر دنیا به این چت روم‌ها بروند و مثل یک بازی به خرید وفروش سهام بپردازند. همچنین دولت‌ها به خاطر کرونا پول‌های زیادی چاپ کردند و این‌ها باعث تحول مالی بزرگ در دنیا و ایران شد تعداد ذی‌نفعان در همه جای دنیا در بورس افزایش داشت، در این زمینه ما همگام با دنیا قدم برداشتیم.

– در آمریکا هم اتفاقات بورس شوکه‌کننده است به عنوان مثال، سهام‌داران خرد با هم یک انجمن اینترنتی تشکیل می‌دهند و سعی می‌کنند تحت آن انجمن اینترنتی سهم یک شرکت را از دو دلار در یک ماه به 400 دلار برسانند و صندوق‌های پوششی بزرگی که آن سهم را به صورت استقراضی به فروش رسانده بودند، ورشکست ‌کنند.

ـ این یک پدیده جدید در بورس‌های دنیا است که نقش سهام‌داران خرد بسیار پررنگ تر از قبل شده و شبکه‌های اجتماعی باعث شده سهامدارن هم را پیدا کنند و بتوانند تحول‌های بزرگ در بازار‌های مالی ایجاد کنند و باید به عنوان پدیده جدید و ریسک جدید به این موضوع نگاه کرد.

ـ در کشور ما هم همین گروه‌های تلگرامی و اینستاگرامی افراد نظرات مختلفی می‌دادند و ما باید به سمتی برویم که با افرادی که از اعتماد عمومی سوءاستفاده می‌کنند و تخصصی ندارند مبارزه کنیم، پدیده‌ای که میلیون‌ها نفر ذی‌نفع می‌شوند مبارک است و در آینده به عنوان یکی از المان‌های مهم بورس تهران سهامداران خرد تاثیرگذار خواهند بود.

امکان دستوری بودن بورس وجود دارد؟

– بورس‌ها از دولت‌ها بزرگترند و فکر نمی‌کنم دولت‌ها بتوانند بورس را دستکاری کنند.اگر می‌توانستند در تاریخ بورس رکود‌ها و حباب‌های بزرگ را نداشتیم اما هنگامی که دولت کسری بودجه داشت و بورس تهران داغ بود دولت هیزم این بازار را برای تامین مالی‌اش بیشتر کرد اما اسم این را بورس دستوری نمی‌گذارم.

ـ من از مردم می‌خواهم مسيولیت سود‌ و زیان خود را بپذیرند اما دولت نباید تیلیغ می‌کرد، این بازار بسیار به دانش احتیاج دارد و پرریسک است.

– هدف اصلی شکل‌‌گیری بورس‌ در دنیا تجمیع پول‌های خرد در زیرسقفی برای تامین مالی ایده‌ها و پروژه‌ها است، در مرحله دوم به سهام شرکت‌ها برای معامله بین افراد نقد شوندگی بدهد.

– در بخش هدف اصلی بورس که می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی رشد کشور و فعالیت‌های اقتصادی بگذارد متاسفانه در حد صفر ضعیف بوده‌ایم و عملا کاری صورت نگرفته است. اما در بخش بازار ثانویه و خرید‌و‌فروش سهام موفق بوده است. همچنین از نظر میزان اقبال عمومی و نقد شوندگی در نقطه پیک خود قرار دارد.

نقش و منافع مردم در بازار سهام ایران

– تاریخچه بورس در ایران به قبل از تشکیل بورس تهران برمی‌گردد. در دوران قاجار اولین شرکت‌های سهامی برای تجارت شکل می‌گیرد و پس از آنکه قانون تجارت رسمی در مجلس مصوب شد شرکت‌های سهامی در زمان رضا شاه شکل گرفتند.

– شرکت‌های نساجی و ریسندگی اولین کارخانه‌هایی بودند که در قالب شرکت‌های سهامی فعالیت کردند، در این دوران سهام معامله می‌شد اما در ساختار بورس نبود. با ایجاد اولین کارخانه‌ها مردم سهام‌دار شدند، این بازار دوره‌های رشد و افول بزرگی داشته بعد از سال‌های 1320 یک دوره رکورد طولانی شکل گرفت که عملا همه سهم‌ها تبدیل به کاغذپاره شده و شرکت ها ورشکسته شدند.

– اتفاق امسال در کل تاریخ 100 ساله بورس خارق‌العاده‌ای است، اینکه درصد بالایی از جمعیت کشور سهام‌دار شدند اتفاق مثبتی است ولی برای رشد اقتصادی ما نیاز داریم، رشد ثروت سهامدارن و رشد شرکت‌ها با هم همگن باشد.

ـ با این سرمایه هنگفتی که امسال وارد بازار سرمایه شد اگر در بازار اولیه وارد سرمایه شرکت‌ها می‌شد، چند تا فولاد مبارکه و کارخانه‌های بزرگ ساخته می‌شد. اما بورس ما نتوانست سرمایه‌ها را جذب شرکت‌ها برای تولید اقتصادی بکند.

زشتی‌ها و زیبایی‌های بورس در سال 99

– بورس یکی از تمیزترین بخش‌های اقتصاد ایران بوده است اما اتفاقی که امسال افتاد کمی متفاوت بود و بورس تهران در سال 1399 زشت و زیبای زیادی داشت.

– یکی از زیبایی‌های آن این بود که بخش بزرگی از جمیعت کشور ذی‌نفع این بازار شدند و ما یک آموزش اتوماتیک هماهگانی در بورس داشتیم و راه 100ساله را در چند ماه رفتیم.

– زشتی بورس امسال این بود که دستگاه‌های مختلف دولتی و حاکمیتی تبلیغ بورس را کردند و این چنین چیزی در دنیا ناشناخته است که حاکمیتی مردم را برای ریسک بیشتر در بورس هل بدهد و راه حل همه مشکلات ما بورس بداند. پس از آن که این حباب ترکید میلیون‌ها نفر پول از دست دادند.

– بورس تنها ابزار است و معجزه‌ای که امسال تبلیغ آن را می‌کردند نیست و نه هیولایی که می‎‌تواند مشکلات اقتصادی به وجود بیارد. بورس تنها یک بازار است و ما نباید از بورس چیزی که نیست را بسازیم.

– من فکر می‌کنم هر چه جلوتر می‌رویم دوران بورس طلایی‌تر می‌شود و برآیند اتفاقات در یک سال گذشته برای بورس مثبت بود البته اینکه مردم بدون دانش وارد این بازار شدند و پول‌های زیادی از دست دادند بسیار تلخ بود و شاید قید بورس را برای سال‌ها بزنند. اما تعداد شرکت‌هایی که پذیره‌نویسی شدند و حجم معاملات که یکی از شاخصه‌های رشد بورس است نشان می‌دهند برآیند کلی بازار مثبت بوده است.

آینده بازارسهام و مسیرطبیعی بورس

ـ مسیر طبیعی بورس رو به بالا نیست و بورس هم همچین بازاری نیست بلکه من فکر می‌کنم مسیر طبیعی بورس یعنی اینکه ذی‌نفعان مختلف بتوانند به قیمت‌هایی که می‌خواهند خرید و فروش کنند و اینکه سازوکاری مطرح کنیم که این معاملات انجام شود مسیر طبیعی بورس است.

ـ در سال 99 هر سهمی را در بورس می‌خریدید سود می‌کردید و این مهم نبود که چه سهمی و از چه شرکتی باشد، در این بازار تخصص، تحلیل، مقایسه صنایع و … کاملا بی‌معنی بود ولی در سال 1400 ما بورسی خواهیم داشت که ازحدود 600 شرکتی که در بورس هستند برخی کماکان بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود باشند و برخی ارزنده‌تر باشند.

ـ از ابتدای سال 97 تا به امروز دلار در ایران هفت برابر شده، تصور عام این است که بورس ما نتوانسته به اندازه کافی ریسک افت ارزش پول ملی را پوشش بدهد اما اگر شاخص دلاری را حساب کنید بورس تهران به دلاری 120 درصد بازدهی داشته است و این بازدهی بالایی است و شش برابرشدن دلار را پوشش داده اگر با دیدبلند مدت به بورس نگاه شود در 20 سال آینده هم بورس بهترین گزینه برای سرمایه‌‌گذاری است.

مطالعه بیشتر: سهامداران ذوب بخوانند / درخواست انتقال سهم ذوب‌آهن از فرابورس به بورس
چرا بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟

چرا بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بر اساس تجربه سال‌های گذشته، پرونده بازار سهام همیشه در اسفندماه با حالتی از رکود بسته می‌شود و به دلیل ورود به پایان سال مالی شرکت ها و نیاز به نقدینگی ...

Irna.ir/
بورس امروز سه شنبه 12 اسفند 99/ سبزپوشی بورس + فیلم

بورس امروز سه شنبه 12 اسفند 99/ سبزپوشی بورس + فیلم

شاخص کل بورس روز دوشنبه مورخه 11 اسفند 99 در نهایت با کاهش 3944 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 181 هزار و 659 واحدی آرام گرفت. امروز سه شنبه مورخه 12 اسفند 99 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ای سع...

NabzeBourse.ir/

پیش‌بینی بورس امروز 12 اسفند 99

شاخص بورس مثبت شد

مصوبه جدید سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

مصوبه جدید سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

بورستهران- ایرنا- مصوبه هیات مدیره سازمان بورس مبنی بر افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابلاغ شد.

Irna.ir/
ماجرای بورس ختم به خیر می‌شود؟

ماجرای بورس ختم به خیر می‌شود؟

بورس امروز با تعادلی نسبی در عرضه و تقاضا شروع به کار کرد اما در ادامه روند معاملات تقاضا در شاخص‌سازان افزایش یافت و بورس مثبت شد. اما آینده بورس چه خواهد شد؟ چه سناریوهایی مطرح است؟

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا 12 اسفند 99، بورس مثبت یا همچنان منفی؟

پیش بینی بورس فردا 12 اسفند 99، بورس مثبت یا همچنان منفی؟

بازار امروز اندکی در مقایسه با روز گذشته بهتر بود هر چند که باز هم شاخص ها قرمزپوش بسته شدند. بورس فردا مثبت خواهد بود یا همچنان روند منفی بازار ادامه خواهد داشت؟

NabzeBourse.ir/
سیگنال مهم برای بازار سهام / قاتل بورس مهار شد!

سیگنال مهم برای بازار سهام / قاتل بورس مهار شد!

از نگاه برخی کارشناسان بازار سهام از جمله مهدی سماواتی، قاتل اصلی بورس و عامل ریزش شاخص بورس نرخ سود بین بانکی است. این نرخ در دوره ریزش بورس تا 22 درصد هم افزایش یافته بود اما اکنون به زیر 20 درصد تق...

TejaratNews.com/
با آزادسازی قیمت خودرو بورس کالا شفاف‌تر می‌شود؟

با آزادسازی قیمت خودرو بورس کالا شفاف‌تر می‌شود؟

آیا واقعا آزادسازی قیمت خودرو در بورس کالا هم به نفع فروشندگان است و هم به نفع خریداران؟

TejaratNews.com/
صعود بازار سهام آمریکا به دنبال موفقیت واکسن جانسون اند جانسون/ تصویب بسته محرک از عوامل خوش‌بینی به اقتصاد

صعود بازار سهام آمریکا به دنبال موفقیت واکسن جانسون اند جانسون/ تصویب بسته محرک از عوامل خوش‌بینی به...

به دنبال موفقیت واکسن جانسون اند جانسون در دریافت تایید و همچنین تصویب بسته محرک اقتصادی توسط مجلس نمایندگان، بازار سهام آمریکا روز دوشنبه صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
تزریق پول کارساز شد! / لغو عرضه اولیه بورس را مثبت کرد!

تزریق پول کارساز شد! / لغو عرضه اولیه بورس را مثبت کرد!

در جریان معاملات امروز بازار سهام تقاضا به برخی نمادهای شاخص‌ساز بازگشت و شاخص کل بعد از مدت طولانی مثبت شد. اما این روند مثبت چقدر پایدار است؟

TejaratNews.com/

حاشیه‌های امروز بورس 12 اسفند 99 / شاخص کل بالاخره مثبت شد

آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا

آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا

معاملات آتی نقره هم می‌توانند مانند سکه طلا روز‌های پررونقی را برای بازار سرمایه رقم بزند البته به شرط آنکه برای معاملات نقره از خارج از مجموعه بازار سرمایه، محدودیتی تحمیل نشود؛ البته حساسیت نقره به ...

BourseNews.ir/
بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری

بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی میزبان عرضه 59 هزار و 21 تن مواد پلیمری و یک هزار و 650 تن قیر خواهد بود.

BourseNews.ir/
مصوبات سازمان بورس، اهرمی برای تقویت بازار

مصوبات سازمان بورس، اهرمی برای تقویت بازار

مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار، ورود مستقیم صندوق های سرمایه گذاری به بازار سهام را اهرمی برای تقویت کل بازار دانست.

Sena.ir/
سیگنال رایگان زیر تابلوی سعادت آباد مشخصات ظاهری چک‌های جدید توضیح اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای درباره سهمیه‌بندی روغن مصوبه جدید سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت شفاف‌سازی نحوه تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری افزایش پرتفوی بورسی «وغدیر» طی یک سال هوپو، یک فرصت سرمایه‌گذاری با حداقل 100 درصد سود سالیانه کت اقتصاد بر تن کیست؛ دولت و دوستان ... خرید و فروش بیت کوین آزاد می‌شود؟ حمایت سه کلیک از نخستین دوره مسابقات پلی استیشن بین کسب و کار‌ها رشد 4 هزار و 623 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 18.4 هزار میلیارد تومان رسید انتخاب ترکیب جدید هیات مدیره "غگل" در مجمع افزایش سرمایه "وثنو" قطعی شد رشد 230هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «تیپیکو» توصیه عبداله رحیم لو به متولیان بازار سرمایه یا سکوت کنید یا بخوابید! «دکتر نکست» و چشم‌انداز ثبت یک میلیون ویزیت در روز کسب رتبه نخست ستاره اول درشاخص بهره‌وری کل عوامل دربین شرکت‌های گروه رایانه مصوبه مجلس برای ساماندهی فعالیت مالی دستگاه‌های اجرایی کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تامین جهانی تدوین قوانین مصادیق اغوا برای اغواگری مروری بر عملکرد یک ساله "وغدیر" مصوبه افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوقهای درآمد ثابت در سهام ابلاغ شد صادرات نفت، واردات زردچوبه! آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری دریافت وام بانکی برای همه صاحبان سهام عدالت فراهم شد دوباره فرصت سوزی نکنید مصوبات سازمان بورس، اهرمی برای تقویت بازار نرخ برابری دلار به 24 هزار و 590 تومان رسید کالا‌های شب عید از 20 اسفند توزیع می‌شود تعامل بسیار مثبتی میان وزارت صمت و بورس کالا برقرار است تدوین آیین نامه مصادیق اغوا، برای اغواگری! کاهش قیمت دلار در بازار ارز/ عقب نشینی درهم از مرز 7 هزار تومان/ دلیل رفت و برگشت قیمت دلار چیست؟ زمینه برای رشد درآمدهای ارزی و کاهش قیمت‌ها فراهم شد جلسه علنی مجلس آغاز شد/ رسیدگی به لایحه بودجه در دستور کار 6 میلیارد برگه بهادار و سهام معامله شد/ بانکی‌ها در راس معاملات راهکارهای ساماندهی صنعت خودرو؛ از واردات تا مشارکت با شرکت‌های خارجی "سفانو" از ریسک کمتری برخوردار است ارزش پالایشی یکم 12 اسفند 99 شاخص بورس مثبت شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 12 اسفند 99 حاشیه‌های امروز بورس 12 اسفند 99 / شاخص کل بالاخره مثبت شد تغییر مالکیت 1.1 میلیارد اوراق بهادار مالی کولبری و سوخت‌بری در شان و منزلت مردم و کشور نیست / زمینه کاهش قیمت ارز فراهم شده است ارزش سهام عدالت امروز 12 اسفند 99 بورس سبزپوش شد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در 1400

در حال بارگیری...